Към съдържанието

Снимка

Видове Язовци

• Заключена тема Тази тема е заключена
83 отговора в тази тема

#1 Милен Милчев

Милен Милчев
  • Ловец
  • 26 Мнения:
  • Име:Милен Милчев
  • Оръжие:ИЖ 43, SLR 7,62x39
  • Куче:Гонче,дого аржентино и пойнтер

Публикувано 15 февруари 2008 - 17:02

Здравейте Колеги,
Дайте да развенчаем тоя мит, доста колеги твърдят, че има два вида язовци - кучешки и свински. Аз не видях такова нещо в нито един учебник. Според мен Язовеца си е Язовец.
Поядрави.

#2 Джони

Джони

Джони

• Модератор киноложки клубове
  • 1769 Мнения:
  • Име:Георги
  • Оръжие:Benelli Argo30-06 SLR-95 7.62x39, ИЖ27, BRNO ZH104/ 7X57R/12/70
  • Куче:4 бр. Източносибирски лайки.
  • МПС:Lada Niva

Публикувано 15 февруари 2008 - 17:15

Здравейте Колеги,
Дайте да развенчаем тоя мит, доста колеги твърдят, че има два вида язовци - кучешки и свински. Аз не видях такова нещо в нито един учебник. Според мен Язовеца си е Язовец.
Поядрави.

А най абсурдното което съм чул е че "свинския язовец бил с копитца и рило" :D - тоест чифтокопитен :p !
Невестулката също не е отровна !!! :o и не плюе !!!
И от жълтурчето (цветето ) не ти окапва косата !!!
Знам и други - Бабини деветинини :)

Недейте развенчава митове, в ерата на internet i google - има всякаква информация само трябва да я потърсиш !!!
Лайката е ценна със своята универсалност, и работи по това което желае нейния господар. Трябва да се учим да бъдем скулптори на своите кучета !!!

Публикувано изображение

#3 Skitnik

Skitnik

Запален ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1519 Мнения:
  • Име:Веселин
  • Оръжие:иж-43,иж-18(7,62х54), Бърно-1(22LR),ТОЗ-БМ 16к.
  • Куче:търся

Публикувано 15 февруари 2008 - 18:07

А най абсурдното което съм чул е че "свинския язовец бил с копитца и рило" :D - тоест чифтокопитен :p !
Невестулката също не е отровна !!! :o и не плюе !!!
И от жълтурчето (цветето ) не ти окапва косата !!!
Знам и други - Бабини деветинини :)

Недейте развенчава митове, в ерата на internet i google - има всякаква информация само трябва да я потърсиш !!!

Да допълня, имало" свиски и кучешки таралеж" свиския се бил ял, другия не. Това съм гочувал не от един или двама овчари. Жабата кълняла, от лястовица като се пипа се появявали лунички, кукумявка на покрива смърт. Отровата на змията не в опашката, а се произвежда от видоизменени слюнчени жлези.Други бабени деветини! Кажете още за да се посмеем.

Този пост е редактиран от Skitnik: 15 февруари 2008 - 18:33

#4 rump

rump
  • Ловец
  • 441 Мнения:
  • Оръжие: 1 пушка
  • Куче: `1 женскo -черничко с кафяво

Публикувано 15 февруари 2008 - 18:42

Наистина,има два вида!!! :o Само ,че единият е мъжки ,а другият е женски!! :) :D

Има колеги ,които бъркат язовеца с енотовидното куче, съвсем различни, /но приличащи по украска/ видиве.
Не е наслука, а е наука !!!

#5 Skitnik

Skitnik

Запален ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1519 Мнения:
  • Име:Веселин
  • Оръжие:иж-43,иж-18(7,62х54), Бърно-1(22LR),ТОЗ-БМ 16к.
  • Куче:търся

Публикувано 15 февруари 2008 - 18:48

Мисля, че колегите срещнали Енотовидно куче в природата са по-малко от 1%.

#6 todor_s11

todor_s11
  • Ловец
  • 505 Мнения:
  • Име:todor
  • Куче:jagdterrier

Публикувано 15 февруари 2008 - 20:36

Здравейте Колеги,
Поядрави.

Чувал съм че язовец и борсук били различни животни , но това са бабени деветини ... в БГ има 1 вид язовци по народно му - борсуци ...
Публикувано изображение

#7 П. Бонев

П. Бонев

ЛОВДЖИЯ

• Форум съпорт
  • 4174 Мнения:
  • Име:Петър
  • Оръжие:CZ 584, IJ 27Е, Tula, Sarasqueta Pioneer
  • Куче:курцхаари и бигъл
  • МПС:Toyota Hilux, VW Tauran, SEAT Alhambra
  • Град:Търговище
  • ЛРД:Попово

Публикувано 15 февруари 2008 - 20:42

Чувал съм че язовец и борсук били различни животни , но това са бабени деветини ... в БГ има 1 вид язовци по народно му - борсуци ...

Борсук = язовец. Вероятно от руски. На руски язовеца се нарича БОРСУКИ :o
Относно свински и кучешки вече не веднъж сме го разисквали. Свинският дето му викат си е баш борсука, а кучешки вероятно енотовидното куче. :)

http://www.cherni-lom.com

facebook Петър Бонев

Заблудата винаги е масова, а идеята възниква в отделна личност!

Блез Паскал

#8 vyordanov

vyordanov
  • Ловец
  • 202 Мнения:
  • Име:Виктор
  • Оръжие:Lion Brand B 55-3 , ИЖ 27 M кал.12/76, Sig Sauer P228 кал.9х19, Anschutz 1416D кал. 22 LR,
  • Куче:Курцхаар, Бигъл
  • МПС:Тойота J70

Публикувано 15 февруари 2008 - 21:06

Здравейте Колеги,
Поядрави.

товеа са пълни глупости язовеца е един единствен вид по нашите земи и е от семеиство порови
http://www.slrb-bg.com/iazovec.htm

#9 Любен Любенов

Любен Любенов
  • Ловец
  • 463 Мнения:
  • Име:Любенов
  • Оръжие:Руски топ - ИЖ
  • Куче: Зло

Публикувано 15 февруари 2008 - 21:56

Не съм проучвал в ловната и природонаучна литературата тази дилема с двата вида язовци. Чувал съм обаче често, че язовците са два вида - кучешки и свински. Борсуците които съм трепал досега обаче - и аз, и колегите от дружинката, са били само от един вид - тоя, дето го има във всички ловни учебници и на снимките, показани и сега в тази тема. Кучешки ли са, свински ли - не знам? Фактът, че съм виждал само един вид язовец обаче ме кара да мисля, че или друг няма или е по-тайнствен и от чудовището Лох Нес!
Работата разболява, ловът лекува!

#10 rump

rump
  • Ловец
  • 441 Мнения:
  • Оръжие: 1 пушка
  • Куче: `1 женскo -черничко с кафяво

Публикувано 15 февруари 2008 - 22:38

Нали писах!!! МЪЖКИ и ЖЕНСКИ !!!!!!!! :D
Не е наслука, а е наука !!!

#11 П. Бонев

П. Бонев

ЛОВДЖИЯ

• Форум съпорт
  • 4174 Мнения:
  • Име:Петър
  • Оръжие:CZ 584, IJ 27Е, Tula, Sarasqueta Pioneer
  • Куче:курцхаари и бигъл
  • МПС:Toyota Hilux, VW Tauran, SEAT Alhambra
  • Град:Търговище
  • ЛРД:Попово

Публикувано 15 февруари 2008 - 22:42

Не съм проучвал в ловната и природонаучна литературата тази дилема с двата вида язовци. Чувал съм обаче често, че язовците са два вида - кучешки и свински. Борсуците които съм трепал досега обаче - и аз, и колегите от дружинката, са били само от един вид - тоя, дето го има във всички ловни учебници и на снимките, показани и сега в тази тема. Кучешки ли са, свински ли - не знам? Фактът, че съм виждал само един вид язовец обаче ме кара да мисля, че или друг няма или е по-тайнствен и от чудовището Лох Нес!

Е аз го написах по горе ама кой да прочете :D

Свинският дето му викат си е баш борсука, а кучешки вероятно енотовидното куче. :D

http://www.cherni-lom.com

facebook Петър Бонев

Заблудата винаги е масова, а идеята възниква в отделна личност!

Блез Паскал

#12 Любен Любенов

Любен Любенов
  • Ловец
  • 463 Мнения:
  • Име:Любенов
  • Оръжие:Руски топ - ИЖ
  • Куче: Зло

Публикувано 15 февруари 2008 - 22:54

Е аз го написах по горе ама кой да прочете :D

Четох те, колега! Ама по нашия край енотовидни кучета се срещат по-рядко и от НЛО.
Работата разболява, ловът лекува!

#13 Милен Милчев

Милен Милчев
  • Ловец
  • 26 Мнения:
  • Име:Милен Милчев
  • Оръжие:ИЖ 43, SLR 7,62x39
  • Куче:Гонче,дого аржентино и пойнтер

Публикувано 16 февруари 2008 - 15:31

Накрая ще си разпечатам отговорите по темаата и ще ги занеса в дружинката да ги ударя от главите на "опитните" ловци.
Неможете да си представите как ловци с по 20 години и нагоре стаж ме убеждават че има кучешки и свински язовец. Свинският бил много вкусен, а кучешкият не ставал за ядене.
А аз идиота даже оставих един на плоето щото бил кучешки. :D

#14 JPB

JPB

Запален ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1577 Мнения:
  • Име:Йордан
  • Оръжие:Маркова Клавиатура!!!
  • Куче:Wireshark

Публикувано 22 февруари 2008 - 01:23

Ако имаш намерение да ядеш язовец трябва да го изследваш за трихинелоза първо.Щото да не стане изненада.
Speak softly and carry a big stick!!!

#15 дублето

дублето
  • Ловец
  • 238 Мнения:
  • Име:Пешо
  • Оръжие:ИЖ12,ТОЗ 8,ТУЛА
  • Куче:бараци

Публикувано 02 октомври 2008 - 20:17

Здравейте Колеги,
Поядрави.

Интересна тема. Изчетох всички постове, но не срещнах правилно становище.
Наистина няма два вида язовци. Не бъркайте язовеца с енотовидното куче. Това са два различни вида.
Да не забравяме, че язовеца е всеядно животно. Поради това идва и разделянето му на "свински" и "кучешки". Екземлярите, които обитават равнините райони се хранят предимно със зърнени култури - те са по охранени и старите ловци им викат "свински". Наистина имали вкусно месо, сигурно е така щом се хранят с царевица, слънчоглед, жито и т.н.
Тези, които обитават райони бедни на културни насаждения се хранят с каквото намерят, но най вече насекоми, дребни гризачи, мърша и какво ли не - на тях и м викат " кучешки".
Това е, Язовеца си е Язовец.
Все пак, ако някой реши да хапва пържоли - задължително изследване за трихинелоза.

0 Потребител(и) четат тази тема

0 ловци, 0 туристи, 0 анонимни