Към съдържанието

Снимка

ФАЗАНАРИЯ (волиер)

• Please log in to reply
99 отговора в тази тема

#1 fakir

fakir
  • Ловец
  • 137 Мнения:
  • Оръжие:желязно
  • Куче:черно-бяло

Публикувано 27 януари 2009 - 20:11

вкарвам тази темичка тук въпреки, че не става дума за лов а за точно обратното - развъждане/отглеждане. интересува ме някой, който има личен опит да сподели как се прави фазанария (или волиер за фазани) и колко струва добитъка и отглеждането му до възраст за отстрел. въобще мисля, че много дружинки сега ще имат средства за такава дейност и е време да се обмени ноу-хау по тея въпроси.

п.с. ако някой може да препоръча литература по въпроса също благодарско.

Този пост е редактиран от fakir: 27 януари 2009 - 20:14

"В живота си човек има само трима верни приятели - старата жена, старото куче и готовите пари." Бенджамин Франклин

#2 valyo

valyo
  • Ловец
  • 75 Мнения:
  • Име:Валентин
  • Оръжие:12x70; 12x76; 7,62x39, 30-06;
  • Куче:курцхаар

Публикувано 27 януари 2009 - 21:15

вкарвам тази темичка тук въпреки, че не става дума за лов а за точно обратното - развъждане/отглеждане. интересува ме някой, който има личен опит да сподели как се прави фазанария (или волиер за фазани) и колко струва добитъка и отглеждането му до възраст за отстрел. въобще мисля, че много дружинки сега ще имат средства за такава дейност и е време да се обмени ноу-хау по тея въпроси.

"Развъждане на фазана", автор Манол Велев, Земиздат 1965 г.

А за "средствата на дружинките" под новоскроената шапка съм много песимист!Развъжданато на фазани е доста скъпо струващо занимание, но е огромно удоволствие да подържиш в ръка фазанче на един час, излюпено от теб!
България е една от малкото страни в света, в която докато караш в насрещното движение може някой да те шибне отзад!

#3 enco

enco
  • Ловец
  • 608 Мнения:
  • Име:Александър
  • Оръжие:ИЖ 27 ЕМ 12/76;Бърно-1 22 LR;Глок 19 сет.Brawning short trac hunter 308 w

Публикувано 27 януари 2009 - 22:16

Лов не значи само изтребване а и развъждане колега.

#4 fakir

fakir
  • Ловец
  • 137 Мнения:

Публикувано 27 януари 2009 - 22:34

"Развъждане на фазана", автор Манол Велев, Земиздат 1965 г.

А за "средствата на дружинките" под новоскроената шапка съм много песимист!Развъжданато на фазани е доста скъпо струващо занимание, но е огромно удоволствие да подържиш в ръка фазанче на един час, излюпено от теб!

братле, тоя не го ли гръмнаха (Манол Велев)? ... базикам се. на чужд гръб и "Х" тояги са малко..ама пък пушек без огън няма. мен що не ме гърмят? :(

та тая книга май по антиквариатите трябва да я търся или..?

п.с. в период на криза мисля да се отдам на селско стопанство с цел задоволяване на личните нужди, ловна практика и сближаване с природата като цяло. BACK 2 NATURE!!!

Този пост е редактиран от fakir: 27 януари 2009 - 22:57

"В живота си човек има само трима верни приятели - старата жена, старото куче и готовите пари." Бенджамин Франклин

#5 наско

наско
  • Ловец
  • 37 Мнения:
  • Име:наско
  • Оръжие:ИЖ 27 ЕМ
  • Куче:английски сетер

Публикувано 27 януари 2009 - 22:46

Миналата година купих една книга "Отглеждане на токачки, фазани, гълъби за месо и пъдпъдъци" авторите са А. Рангелов и И. Иванов, издателството е "Земиздат" цената е 4лв. Можеш да я поръчаш на всяка една книжарница. Но побързай защото казаха, че са останали много малко бройки в издателството. Книгата е 120 страници и не е лоша. Могат да се научат доста полезни неща от нея.

#6 mirolov

mirolov
  • Ловец
  • 61 Мнения:
  • Име:Мирослав
  • Оръжие:МР 153 Remington 223
  • Куче:барак дратхаар

Публикувано 27 януари 2009 - 23:17

Миналата година ние си направихме фазанария.Има снимки мисля че в темата - Лов на фазани.Всичките фазани сме ги измътили в инкубатор . Когато сложихме яйцата също насадихме и една кокошка и после всичките под кокошката докато укрепнат

#7 fakir

fakir
  • Ловец
  • 137 Мнения:

Публикувано 27 януари 2009 - 23:28

Миналата година купих една книга "Отглеждане на токачки, фазани, гълъби за месо и пъдпъдъци" авторите са А. Рангелов и И. Иванов, издателството е "Земиздат" цената е 4лв. Можеш да я поръчаш на всяка една книжарница. Но побързай защото казаха, че са останали много малко бройки в издателството. Книгата е 120 страници и не е лоша. Могат да се научат доста полезни неща от нея.

мерси, наско. вече я поръчах да видим дали ще я доставят. иначе всякакъв опит е добре дошъл. примерно разбирам, че има няколко похвата - единия е да се развъждат птиците в защитено от хищници пространство с подходяща среда, а същевременно са зрелите птици са свободни да излизат на свобода но се подхранват в защитената територия за да не мигрират. от друга страна пишат за отглеждане до определена възраст и разселване т.е. пускане без контрол в определена територия.

иначе, на предния изказал се пич - ти ли ще учиш батко си как да скочи от самолета?! я си точи ножките носи си униформата и козирувай!

#8 valyo

valyo
  • Ловец
  • 75 Мнения:
  • Име:Валентин
  • Оръжие:12x70; 12x76; 7,62x39, 30-06;
  • Куче:курцхаар

Публикувано 28 януари 2009 - 10:42

И тази книга е много полезна, ползвал съм я , но посочената от мен е базирана на опита на Италия, Австрия и Чехия, написана е на популярен език, с много снимки, чертежи и съвети, приложими в любителски условия в сегашно време (изостанали сме само някакви си 40 години, ще наваксаме). В нея е описано всичко - от видове волиери, през инкубиране до разселване, затова според мен представлява интерес. Оценявам я на база над 10 годишен опит с инкубиране, отглеждане развъждане и разселване на фазани. У нас почти не се намира специализирана литература по въпроса. Но и опита учи! Успех в начинанието!

Прикачени файлове

България е една от малкото страни в света, в която докато караш в насрещното движение може някой да те шибне отзад!

#9 Емил Радев

Емил Радев
  • Ловец
  • 371 Мнения:
  • Име:Написано
  • Оръжие:Herstall 12k ; Zbrojovka BRNO ZH 301; CZ 452 2E ZKM .22lr
  • Куче:Курцхаари , ягдтериерка
  • МПС:един чифт крака
  • Град:Долни чифлик
  • ЛРД:Долни чифлик

Публикувано 28 януари 2009 - 11:37

Колеги във връзка с темата - от къде могат да се закупят яйца на фазан и яребица ? На събранието по случай закриване на ловния сезон искам да предложа на колегите изграждане на фазанария и евентуално догодина да започнем разселване . Районът е поречието на река Камчия (лонгозна гора , обработваеми площи) - подходящи за фазани и най-източните краища на Стара Планина - сравнително ниски части с релеф подходящ за яребица. Трябва ми да знам цени на яйца и пилета - все пак няма напразно да събираме 50 лева членски внос - поне да идат за дивеч.... в този район сме 2 ловни дружинки от по 50 човека членове така че събират около 5 хиляди лева - първо нямаме толкова едър дивеч за хранене и 2-ро имаме добри условия за разселване на дребен дивеч .

#10 gsp

gsp

Запален ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1965 Мнения:
  • Име:георги
  • Оръжие:иж18
  • Куче:сетер гонче

Публикувано 28 януари 2009 - 14:24

Колеги във връзка с темата - от къде могат да се закупят яйца на фазан и яребица ? На събранието по случай закриване на ловния сезон искам да предложа на колегите изграждане на фазанария и евентуално догодина да започнем разселване . Районът е поречието на река Камчия (лонгозна гора , обработваеми площи) - подходящи за фазани и най-източните краища на Стара Планина - сравнително ниски части с релеф подходящ за яребица. Трябва ми да знам цени на яйца и пилета - все пак няма напразно да събираме 50 лева членски внос - поне да идат за дивеч.... в този район сме 2 ловни дружинки от по 50 човека членове така че събират около 5 хиляди лева - първо нямаме толкова едър дивеч за хранене и 2-ро имаме добри условия за разселване на дребен дивеч .

Колега дружествата правят завявка до ловнорибарския и получавате каквито пилци искате А ако сте закъснели с тс заявката виж в страницата на СЛРБ или по ДДСтата Човек имали мерак всичко става.Успех!

#11 fakir

fakir
  • Ловец
  • 137 Мнения:

Публикувано 28 януари 2009 - 15:24

благодаря сърдечно на участвалите в темата. явно има хора с опит и има такива, които искат да научат и приложат. пари така или иначе се събират така, че време е за малко ентусиазъм и полезен труд. ех ако това мобилизира дружините да отглеждат дивеч....знаете ли колко бързо ще има за всеки и яребичка и фазанче ..ей така из невиделица! красота!

п.с. за книгата, която по-горе поръчах ме уведомиха, че я няма и не се издава повече. жалко.

Този пост е редактиран от fakir: 28 януари 2009 - 15:29

#12 gsp

gsp

Запален ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1965 Мнения:
  • Име:георги
  • Оръжие:иж18
  • Куче:сетер гонче

Публикувано 28 януари 2009 - 15:33

благодаря сърдечно на участвалите в темата. явно има хора с опит и има такива, които искат да научат и приложат. пари така или иначе се събират така, че време е за малко ентусиазъм и полезен труд. ех ако това мобилизира дружините да отглеждат дивеч....знаете ли колко бързо ще има за всеки и яребичка и фазанче ..ей така из невиделица! красота!

Приятелю...не е толкова лесно...повярвй ми...ентусиасти много..като стане време за работа..??!!!! В моята дружинка правихме опити с фазан , нищо не се получи Пуснахме яребица горе долу да не се хваля.Процент от наще пари(членски внос) е за тази работа ( дивеч)само че...

#13 sakarski

sakarski
  • Ловец
  • 159 Мнения:
  • Име:Господин Стоев
  • Оръжие:ATA SP WHITE,ATA CY COMBO,Brno4,JW-20,ZKM-452,IZH18MH,SAVAGE-200-STEVENS
  • Куче:малко
  • МПС:Тойота,Кавазаки,Поларис,Дайхацу,Ивеко,Ямаха...
  • Град:Пловдив

Публикувано 09 февруари 2009 - 21:13

Може да си купите готови фазанчета,а може да закупите яйца и да ви ги излюпят в инкубатор.Втория вариант май е доста по-евтин.Не успях да намеря телефон,но един колега има промишлен инкубатор и е в час-казва се Петьо и е от пловдивското село Войсил(известен е сред колегите с добрите си гончета.Като правите волиера мрежата я вкопавате по възможност по-дълбоко и вмимавате никъде да не останат дупки.Големи врагове са лисици,порове,цигани и др.такива.Важно е да не подраните с разселването-една година така избързахме и 80 % отидоха за подхранване на хищниците.Чувал съм също че е добре да се наплашат непосредствено преди да се пуснат,ако се държат като питомни стават лесна жертва.А за лова на фазани-имам само добри спомени,вече няколко години не съм стрелял по фазан за жалост.
Наслука !

#14 shtirlic

shtirlic
  • Ловец
  • 406 Мнения:
  • Име:Николай Иванов
  • Оръжие:ИЖ-54/12;ZKM-452-2E;Win.SuperX2;Tikka-T3-.308win
  • Куче:Ваймаранер

Публикувано 17 февруари 2009 - 23:54

Колеги , днес си купих книгата "Отглеждане на токачки, фазани, гълъби за месо и пъдпъдъци" авторите са А. Рангелов и И. Иванов, издателството е "Земиздат" цената е 4лв. от книжарница "Пингвините" в Ст.Загора има още един екземпляр. На койтому трябва може да си я поръча имат електронен магазин , или да драсне едно съобщение и ще му я взема а после за пращането ще се разберем.

#15 ORHi

ORHi
  • Ловец
  • 506 Мнения:
  • Име:ORHi
  • Куче:Ягдтериер, Хъски, Поденко Ибисенко, Галго Еспаньол, Епаньол Бретон, 2бр.ЗСЛ

Публикувано 18 февруари 2009 - 07:12

Миналата година изтрадихме едно волиерче като събрахме по 20лв. от всеки член на дружинката. От 40 члена, 37 отделиха парички+ 300лв спонсорски :D . Мрежата за самия волиер я намерихме от близката фазанария на символична цена, а външната ни излезе 650лв-нова. Външната е допълнително ограждение, което ползваме за гатерче да учим кучетата. Размери на волиера: 6х30м. Размери на гатера 45х50м. В изграждането се включихме активно 5 човека :D Спокойно си отглеждаме по 300 фазана, които купуваме на възраст 20-30 дневна възраст. Цената миналата година беше около 4лв за бройка, като парите са от касата на дружинката за ползване на дивеч и разрешителни за лов! Отделно юни месец си разселваме полагащите се със заявка бройки от Русенската фазанария и без фазани на излетите не сме се връщали.

Прикачени файлове

• Прикачен файл  DSC03869.JPG   125,41K   62 Брой сваляния
  • Прикачен файл  DSC03874.JPG   115,36K   52 Брой сваляния
  • Прикачен файл  DSC03887.JPG   117,47K   52 Брой сваляния
  • Прикачен файл  DSC03876.JPG   125,54K   56 Брой сваляния
  • Прикачен файл  DSC03885.JPG   125,47K   69 Брой сваляния
  • Прикачен файл  DSC03882.JPG   126,69K   79 Брой сваляния
  • Прикачен файл  DSC04011.JPG   90,15K   66 Брой сваляния

Это в огнестреле есть винтовки из которых можно попасть буйволу в пятку, а у него рога отвалятся... Если я на охоте доставлю свои 50J в глаз волку, волку – он мой. А если пульну 5000J, но в хвост, то никому от этого радости не будет.

0 Потребител(и) четат тази тема

0 ловци, 0 туристи, 0 анонимни