Към съдържанието

Снимка

БЪЛГАРСКО /лудогорско/ ГОНЧЕ - впечатления от породата

• Please log in to reply
16268 отговора в тази тема

#1 Желю

Желю

Запален ловец

• Горски
  • 2493 Мнения:
  • Име:Желю
  • Оръжие:Маверик 12 кал. ИЖ-54
  • Куче:Ягдтериери, бг.бараци, бг.гончета, дратхаари, английски сетери!

Публикувано 19 януари 2006 - 21:31

Тук е мястото да споделим мнения за ловните кучета,нека започнем от родните породи и за начало българското гонче.
  • Доктора, Bai Nas, Милен Стоянов и 1 друг харесват това мнение
Ловец без куче играе на "сляпа баба" с дивеча!

#2 boco

boco
  • Ловец
  • 129 Мнения:
  • Име:Борислав Янев
  • Оръжие:MP-153-12/89,Тоз-8-01,,Marlin-22lr,Browning Long Track 30-06
  • Куче:Гонче,Анг.сетер
  • Град:Шумен
  • ЛРД:Върбак

Публикувано 21 януари 2006 - 11:49

Тая година три пъти ходих на гости в друга дружинка на свински лов ловуваха само с гончета до обед правихме по една гонка а след това до вечерта търсихме кучета,гонеха всичко каквото има и то докрай,не съм очарован от гончето в моята дружинка ловуваме с бараци и карми при тях няма такъв проблем гонят гонят и се вращат,може би гончето е страхотно куче но ако е научено да гони само прасета което ми се струва малко трудно
всяка работа която пречи на Лова е лоша работа

#3 haqsko

haqsko

Запален ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1181 Мнения:

Публикувано 21 януари 2006 - 14:03

ако ми обясниш що е то"КАРМИ" ще ти бъда благодарен :!:
....просто никога не съм 4увал подобна...дума :!:

#4 boco

boco
  • Ловец
  • 129 Мнения:
  • Име:Борислав Янев
  • Оръжие:MP-153-12/89,Тоз-8-01,,Marlin-22lr,Browning Long Track 30-06
  • Куче:Гонче,Анг.сетер
  • Град:Шумен
  • ЛРД:Върбак

Публикувано 21 януари 2006 - 14:27

карма по нашия край викаме на кръстоски м/у ловни кучета пък и не ловни с две думи местна орезелена мелез :unsure:
всяка работа която пречи на Лова е лоша работа

#5 Желю

Желю

Запален ловец

• Горски
  • 2493 Мнения:

Публикувано 21 януари 2006 - 14:59

Кармата ,ясно,но защо всички искат кармата /мелеза/ да има кръв от гонче. Недоволни от гончетата ,пък искат мелези от гончета.
Боко,разбирам ,че си останал разочарован от гонките,но явно кучетата не са били обучавани,а просто се е разчитало на вродените им качества. Не е много трудно да се приучи гончето да гони само свине,или да ловува на хищници,но се иска постоянство в обучението и ловна култура от ловците на пусията. Знам няколко гончета ,които бяха научени на свине и съм виждал как сърни минават на 20 метра от тях ,а те не проявяват никаква реакция,за съжаление почти всички от тях бяха откраднати. Това е проблема на гончетата.Преди 30г. в нашия район имаше куче /трицветно гонче,ако могат да се качват снимки ще ви го покажа/,което беше без пресилване най-добрия свинар за времето си ,а и за последните 30г.,ако се направи класация,но то ,ако до обяд на гонките няма свине мяташе чакалите, но ако междувременно усети свинете остава чакалите и тръгва по тях.Работеше с висок нос. Беше изпробвано на свинска диря с давност от 6 часа и намери прасето през две гори по дирята.Но и то беше откраднато през 1976г.
  • tuci_hunting и nobel харесват това мнение

#6 Желю

Желю

Запален ловец

• Горски
  • 2493 Мнения:

Публикувано 23 януари 2006 - 00:41

За това ставаше въпрос
Posted Image
,вижте му само погледа,от там насетне ....... :D :unsure: :D
  • nobel харесва това мнение.

#7 бай Иван

бай Иван

Запален ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1249 Мнения:
  • Име:Иван
  • Оръжие:гладко и нарезно
  • Куче:Английски сетер
  • МПС:Land Rover Discovery II Td5 Auto
  • Град:Варна

Публикувано 23 януари 2006 - 10:19

професорски :wink:

а е много жалко да ти откраднат куче което си отгледал,обучил и започваш да ловуваш и в един момент някой педал ти го гепа,отрови или убие.
да питам има ли някакъв чалъм да се научи кучето да не го хваща чужд човек?чувал съм за бой,за горене,за хвърляне в огън от чужд човек ама е много жестоко

#8 Желю

Желю

Запален ловец

• Горски
  • 2493 Мнения:

Публикувано 17 март 2006 - 12:48

Posted Image
Ето един женски екземпляр,добре представящ породата.
  • me4kara и nobel харесват това мнение

#9 kerk

kerk
  • Ловец
  • 315 Мнения:

Публикувано 31 март 2006 - 09:08

И двете гончета на снимките са прекрасни. Вярвам че са работили сериозно по прасе, но все пак обучението им е доста трудно и изисква много време и търпение което за съжаление БГ ловците не полагат. Затова и по дружинките няма добри кучета. Понякога има проблем и в генетиката. Аз съм купувал гонче от прехвалените миндили на с. Баня което гонеше само сърни а гласът му беше като детска свирка. Ако имаше паднали прасета кучето бягаше от тях като дявол от тамян. Когато го купувах през 1998г. всички в селото ми обясняваха колко живи прасета по 80кг. са хванали техните кучета в това число и капацитета, великия кинолог Митьо Точев. Тук е мястото да изкоментирам и правилника за изпитания на дива свиня в който класирането се определя от времето за което е намерено прасето. Това е пълен абсурд тъй като разстоянието от портала (старта) до прасето е променлива величина. Липсват и коефиценти, оценките са или 1 или нула. И най смешното е че за глас което е основната дисциплина на гончето има една единствена оценка 2 кучето лае, 0 кучето не лае. За повече коментари по темата ще помоля Желю който е съдия и член на въпросния клуб. С този правилник до къде може да стигне породата? До FCI за огромно съжаление няма да стигне и по ред други причини.
  • Милен Стоянов и avdji DIMITAR харесват това мнение
Ловът без куче е като секс с презерватив!

#10 slawi

slawi
  • Ловец
  • 734 Мнения:

Публикувано 31 март 2006 - 10:19

Няма да си първия, или друг последния,които да не се "впечатлил" от изложбите или от изпитанията от оценките на участници и съдии в с.Баня.Въпроса ми е не само към теб,а към всички само там ли е местото и само там ли са хората които ще определят стойностно и обективно кучетата от породата българско гонче/не знам дали старото си е по-вярното българско лудогорско гонче/ или да отворим нова тема точно по тези два за мене много сериозни въпроси? Админе?

#11 Бай Макс

Бай Макс
  • Ловец
  • 389 Мнения:
  • Име:Макс
  • Оръжие:ИЖ 27М-1С,Brno-1-22LR,Sabatti 7X65R/12-70,Merkel KR 1 Stutzen-30-06,Merkel -12c
  • Куче:много-ИСЛ,гончета,мелези
  • МПС:УАЗ 469

Публикувано 31 март 2006 - 15:59

От доста време се занимавам с кучета.На изложби почти не ходя,като ми потрябва-търся от приятели или ходим в Силистренско и купуваме от турците.За чистите породи имам мнение но ми трябва доста писане да го изразя.Тук ловуваме с гончета,бараци или карми.Дай малко пояснения по въпроса,който повдигаш-от този Точев има постоянно статии в "Лов и куче" и други места а ти си против него.Ако е истина това, което пишеш и се обосновеш нищо не ни пречи да работим по въпросите с кучетата самостоятелно - не е голяма философия да се направи един гатер и да се събраме тук, в Северна България.
  • Jori харесва това мнение.
лов-не споделен с приятели е чиста загуба на време

#12 figaro

figaro
  • Ловец
  • 1 Мнения:

Публикувано 05 април 2006 - 10:30

Аз съм от родопите, ловец съм от една година, а баща ми е ловец от 30 години, преди 10 години си купихме едно гонче от Девин от тогава дружинката има ударени близо 25 свине, всичките докарани от нашето куче, но когато излизаме на по беден район и не може да намери свиня се пуска и на сърна, и мисля че най важното за обучението на едно гонче е то да има друго по опитно куче от което да се учи. Макар и вече по остаряло тази година го изкарвахме редовно и имаме ударени 3 прасета благодарение на него, надявам се да може да изкара поне още две години за да може да обучи по малкото ни куче, което отново е чистокръвно гонче.

#13 slawi

slawi
  • Ловец
  • 734 Мнения:

Публикувано 05 април 2006 - 14:49

Някой ще се ангажирали с това да ни представи истинските,характерните особености на породата българско/лудогорско/гонче с материали или снимки за да стане ясно на всички.Въпреки ,че има предоставени до сега стандарти по-рано в сп.Лов и риболов статии в сп.БГ Ловец и сега в сп.Лов и куче.Възможно ли е това както и занапред да се организират на други места с други съдии оценяването на отделните кучета от породата за да се види веднъж завинаги кое е вярното и кое трябва да се запазва като ген за да се развъжда и не на последно място да се съхрани.А не само да изказваме поотделно впечатленията си и както разочарованията от провежданите до момента изложби в страната.

#14 kerk

kerk
  • Ловец
  • 315 Мнения:

Публикувано 05 април 2006 - 20:34

За това вече писах но ми падна в канала. За да се получат нещата трябва да има племенна книга, стандарт различен от този на Балканското гонче, и изградени стандартни(10-20дка)съоражения поне в областните градове на страната. Не зная какво чакат тия от НУГ с изграждането на такива полигони. Наредбите за изпит за пригодност лесно ги пишат и то без наше участие, а за прилагането никай не се готви!!!!!!!!!!!!!!!
Ловът без куче е като секс с презерватив!

#15 Night_Hunter

Night_Hunter

ТИП

• Ловец
  • 121 Мнения:

Публикувано 06 април 2006 - 07:06

По повод на това как може да се научи гончето да не ходи при друг човек. Става много лесно просто трябва някои непознат да го напляска сас една шибалка докато е още младо 10-12 месечно и ти да си наблизо и да го защитиш и да го погалиш. След 3-4 опита повече няма да доближи чужд човек.Също и с храната по същия начин и готово.
  • руско харесва това мнение.
"Настане вечер-месец изгрее,
звезди обсипят свода небесен,
гора зашуми, вятър повее,
Балканът пее хайдушка песен!"

14 Потребител(и) четат тази тема

13 ловци, 1 туристи, 0 анонимни

ibo_1, vano, toki4a88, ПЕНЧО ОТ БОДРОВО, a4o92, bat sali, iliy krumov, ivo83, miro-zz, Милен Стоянов, Ничката, Валентин Атанасов, niki26