Към съдържанието

Снимка

Барут, съчми

• Please log in to reply
114 отговора в тази тема

#1 iboni

iboni
  • Ловец
  • 46 Мнения:
  • Име:Ибрахим Карадон
  • Оръжие:ТОЗ, ИЖ,

Публикувано 05 април 2010 - 20:31

Някои да е чувал нещо да се продават съчми, барут :rolleyes:

#2 lobo2

lobo2
  • Ловец
  • 523 Мнения:
  • Име:Димов
  • Оръжие:Иж-54,ФЕГ
  • Куче:дратхар -ка "Рая"
  • МПС:пасат
  • Град:Пловдив-Съединение-Пловдив

Публикувано 06 април 2010 - 21:35

Или поне само барут?Съчмите,как да е ще си ги леем.....Вярно не стават идеални,но пак вършат работа.

#3 iboni

iboni
  • Ловец
  • 46 Мнения:

Публикувано 06 април 2010 - 23:02

Скъсах се да лея, ма не се получава нищо ;), ако има мераклия да лее ще си платя даже и олово и антимон ще му дам да си отлее и за него и ще си платя да ми отлее и на мен

#4 lobo2

lobo2
  • Ловец
  • 523 Мнения:
  • Име:Димов
  • Оръжие:Иж-54,ФЕГ
  • Куче:дратхар -ка "Рая"
  • МПС:пасат
  • Град:Пловдив-Съединение-Пловдив

Публикувано 07 април 2010 - 18:47

Скъсах се да лея, ма не се получава нищо :D, ако има мераклия да лее ще си платя даже и олово и антимон ще му дам да си отлее и за него и ще си платя да ми отлее и на мен

Оловото от стари акумулатори.По е твърдо от чистото олово.Нагрява се като трябва да му следиш цвета.Леенето започва,когато започне да става лилаво.Ако е много горещо, отливката става на конци.Всичко се прави с опитване.Стопилката трябва да е с не повече от 300-400гр. олово.Леесе на около педя от съд с вода.После си правиш сита с различен диаметър на дупките/подходящи са консервни кутии/за пресяване и сортиране на съчмите.Правил съм си съчми с номера №9,№7 и №3.Не ми се получаваха идеални,но не е чак толкова фатално.Тези съчми са ми за гургулици,гугутки и патки до късно.Задължително се прави импровизиран концентратор от полиетиленова лента при снаредяването,защото тези съчми/ от стари акумолатори/ драскат цевите.От тях аз съм доволен.Нули не съм опитвал да лея по този начин.Казвали са ми,че не стават.Лял съм 14/0 във формичка/калъп/

#5 Анатoли

Анатoли

Хулиган

• Ловец
  • 327 Мнения:
  • Име:.
  • Град:..
  • ЛРД:..

Публикувано 07 април 2010 - 19:39

Оловото от стари акумулатори.По е твърдо от чистото олово.Нагрява се като трябва да му следиш цвета.Леенето започва,когато започне да става лилаво.Ако е много горещо, отливката става на конци.Всичко се прави с опитване.Стопилката трябва да е с не повече от 300-400гр. олово.Леесе на около педя от съд с вода.После си правиш сита с различен диаметър на дупките/подходящи са консервни кутии/за пресяване и сортиране на съчмите.Правил съм си съчми с номера №9,№7 и №3.Не ми се получаваха идеални,но не е чак толкова фатално.Тези съчми са ми за гургулици,гугутки и патки до късно.Задължително се прави импровизиран концентратор от полиетиленова лента при снаредяването,защото тези съчми/ от стари акумолатори/ драскат цевите.От тях аз съм доволен.Нули не съм опитвал да лея по този начин.Казвали са ми,че не стават.Лял съм 14/0 във формичка/калъп/

Колега не става ясно как ги лееш? Наливаш оловото в перфорирана кутия ли?
Питам, защото аз така ги правя обаче по големи от 7 номер не успях да получа.

#6 ten4o

ten4o
  • Ловец
  • 152 Мнения:
  • Име:Теньо
  • Оръжие:ИЖ 26-27
  • Куче:бретони
  • Град:Стара Загора

Публикувано 07 април 2010 - 20:59

Съчмите се леят със нафта оловото трябва да бъде от кабел или ако е от акумолатор трябва да бъде претопено поне два-пъти.Също така трябва времето да е топло ида няма вятър.

#7 iboni

iboni
  • Ловец
  • 46 Мнения:

Публикувано 07 април 2010 - 21:34

В една тенекия от сирене с вода, и нафта върху водата паля и в една кутия с отвори целта е било постепено да се нагрява оловото да не се лейне изведнаж а малко по малко но уви не става :D

#8 Анатoли

Анатoли

Хулиган

• Ловец
  • 327 Мнения:
  • Име:.
  • Град:..
  • ЛРД:..

Публикувано 07 април 2010 - 21:37

В една тенекия от сирене с вода, и нафта върху водата паля и в една кутия с отвори целта е било постепено да се нагрява оловото да не се лейне изведнаж а малко по малко но уви не става :D

Става става, само че първо разтопяваш оловото в отделен съд и после го наливаш в кутията с отвори.
Много е важен диаметъра на отворите.

Този пост е редактиран от А.Грозданов: 07 април 2010 - 21:41

#9 iboni

iboni
  • Ловец
  • 46 Мнения:

Публикувано 08 април 2010 - 00:04

Явно съм от кръжока "ръцете ми пречат" :D

Този пост е редактиран от iboni: 08 април 2010 - 00:05

#10 gsp

gsp

Запален ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1965 Мнения:
  • Име:георги
  • Оръжие:иж18
  • Куче:сетер гонче

Публикувано 09 април 2010 - 12:03

Явно съм от кръжока "ръцете ми пречат" :lol:

Добави и по гъсто масло и пробвай. Не винаги ръцете пречат :drinks:

#11 danko

danko
  • Ловец
  • 259 Мнения:
  • Име:Йорданов
  • Оръжие:ИЖ - 12, TOZ-8-01 22LR, ПМ 9/18
  • Куче:Дратхаар

Публикувано 09 април 2010 - 22:36

Здравейте колеги, преди 15 години ми казаха един метод за леене на съчми но и до сега не съм го пробвал. Ще го споделя до колкото е възможно и някой ако го пробва нека след това като напише за резултатите.
Взема се метална тръба с размер около 100-150 мм. 1/3 от тръбата се разрязва през средата и едната половинка се отстранява. Заварява се ламарина от към целия отвор на тъбата за да се затвори. Затапва се и от към срязаната страна и се постовя дръжка. На плътно затворената страна се пробива отвор с диаметър 10 мм. От двете страни на тръбата, където е пробит отвора с диаметър от 10 мм. се пригажда по един винт на които след това се закрепва пластина с дупчица /бленда/. При размер на дупчицата от 0,6мм се получават съчми №5, при дупка 0.8мм се получават съчми № 4, при 1мм се получават съчми №3 и т.н. Оловото трябва да се загрява в тръбата до виолетов цвят.
Капките олово, които се излизат през блендата се охлаждат в съд на чието дъно има застлан дунапрен. След това се налива студена вода от 12 до 15 см и над водата се налива трансформаторно масло с дебелина на слоя от 1,5-2 см.
За да се получават сферични съчми, оловото се излива в охлаждащата се течност от височина 7-8 см с кръгообразни движения.
За получаване на крушовидни съчми оловото се излива от височина 70-80 см.
  • мишо харесва това мнение.

#12 danko

danko
  • Ловец
  • 259 Мнения:
  • Име:Йорданов
  • Оръжие:ИЖ - 12, TOZ-8-01 22LR, ПМ 9/18
  • Куче:Дратхаар

Публикувано 09 април 2010 - 22:45

Здравейте колеги, преди 15 години ми казаха един метод за леене на съчми но и до сега не съм го пробвал. Ще го споделя до колкото е възможно и някой ако го пробва нека след това като напише за резултатите.
Взема се метална тръба с размер около 100-150 мм. 1/3 от тръбата се разрязва през средата и едната половинка се отстранява. Заварява се ламарина от към целия отвор на тъбата за да се затвори. Затапва се и от към срязаната страна и се постовя дръжка. На плътно затворената страна се пробива отвор с диаметър 10 мм. От двете страни на тръбата, където е пробит отвора с диаметър от 10 мм. се пригажда по един винт на които след това се закрепва пластина с дупчица /бленда/. При размер на дупчицата от 0,6мм се получават съчми №5, при дупка 0.8мм се получават съчми № 4, при 1мм се получават съчми №3 и т.н. Оловото трябва да се загрява в тръбата до виолетов цвят.
Капките олово, които се излизат през блендата се охлаждат в съд на чието дъно има застлан дунапрен. След това се налива студена вода от 12 до 15 см и над водата се налива трансформаторно масло с дебелина на слоя от 1,5-2 см.
За да се получават сферични съчми, оловото се излива в охлаждащата се течност от височина 7-8 см с кръгообразни движения.
За получаване на крушовидни съчми оловото се излива от височина 70-80 см.

Прикачен файл  DSC00395.JPG   290,24K   19 Брой сваляния

Прикачени файлове

• Прикачен файл  DSC00395.JPG   290,24K   9 Брой сваляния

• geolant харесва това мнение.

#13 iboni

iboni
  • Ловец
  • 46 Мнения:

Публикувано 10 април 2010 - 00:42

а заводските как ги правят

#14 Макарофф

Макарофф
  • Ловец
  • 125 Мнения:
  • Име:Симон
  • Оръжие:ИЖ43КН, ИЖ17, Marlin 1895CB 45-70 Gov., Marlin 1894C 357 Mag., Ruger GP 100 357 Mag., ПМ
  • Куче:немска овчарка
  • МПС:Nissan Terrano II
  • Град:Пловдив

Публикувано 10 април 2010 - 02:35

а заводските как ги правят

Преди години имаше в Пловдив сачмяна фабрика. Накратко казано беше една платформа с покрив отгоре, издигната нависоко (върху една метална фермена конструкция). Височината може би беше около петдесетина метра, но не зная точно. Та там горе е имало горелка и пота за топене на оловната сплав (олово, антимон, калай и може би някаква малка част арсен). След това стопилката се изливала през сито с отвори с определена големина и падала в съд с вода, на повърхността с нафта или старо отработено масло. При падането си оловните капчици се оформяли като топчета, а долу пък - застивали. След това се пресявали за да се сортират по размер. След изсъхване, отлятите сачми се въртяли известно време в барабан, където имало и графит на прах. Оттам отивали по ловните магазини и най-вероятно във фабриката в Казанлък, за да си намерят мястото в ловните патрони...
Това е накратко приказката за сачмите, която баща ми ми разказваше преди повече от четиридесет години. Спомням си, че се виждаше горе в "къщичката" и някакъв чичо, който отвреме на време се движеше насам-натам и правеше нещо си. И коминът пушеше с черен дим.

След промените през 1989 година по неизвестен за мен начин теренът с прилежащата кула се оказа продаден или реституиран. Кулата най-вероятно е била нарязана за скрап, а теренът ако не се лъжа стана автосалон или паркинг. Накратко казано - Българският синдром в пълна сила! Дали е било за добро - кой знае? Но, че сачмяната фабрика в кв. Кючук Париж в Пловдив вече я няма е факт неоспорим! Няма го подобието на Айфеловата кула, вероятно станало причина и за името на цял един квартал. Но кой ли го е еня? След време никой няма да си спомня и това дори...

Сега попитах Чичко Гугъл за тази фабрика и ето какво ми отговори:
http://www.plovdiv-o...-na-sachmi.html

Интересно и тъжно!

Този пост е редактиран от Макарофф: 10 април 2010 - 02:50

If 9 Rounds of 45-70 isn't solving the problem.. Dude, where's the air support??

#15 geomita

geomita
  • Ловец
  • 341 Мнения:
  • Име:Г.М.Танев
  • Оръжие:Stoeger, кал. 12х76, Zastava M 70 кал. 8х57 JS и др.
  • Куче:Рея - Английски сетер, Ягтериер - абориген

Публикувано 10 април 2010 - 09:05

Някои да е чувал нещо да се продават съчми, барут :wacko:

Производител на сачми: 0888314274 - Иван / Бургас/. Опаковки от по 10 кг. За членове на форума каза че може и по 5 кг. Може с ваше олово - със и без доплащане. За останалото питайте него. :o
One shot - one kill
Публикувано изображение

0 Потребител(и) четат тази тема

0 ловци, 0 туристи, 0 анонимни