Към съдържанието

Снимка

Съвет за стомана за изработка на нож.

стомана нож

• Please log in to reply
19 отговора в тази тема

#1 K-7

K-7
  • Ловец
  • 125 Мнения:
  • Име:Владо
  • Оръжие:ИЖ-12, CZ ZH-301 12К, Мазалат 7.62х54
  • МПС:Kia Sorento 2.5CRDi
  • Град:Варна
  • ЛРД:Х

Публикувано 04 декември 2011 - 10:57

Здравейте колеги, От известно време ми се върти в главата да купя стомана за нож и да я дам на един познат който изработва ножове да ми направи нож за дране, но след като изчетох доста неща май, че съвсем се обърках. Дайте съвет каква стомана да купя и от къде, ако може. Имам 2 ножа на Мора (2000 и К1), и разни други, но за дране нямам, а искам стоманата за ножа да си я избера аз. Благодаря предварително.
  • gorglak, Fire357 и ivkoni7887 харесват това мнение

#2 nqkoiotnqkade

nqkoiotnqkade

Запален ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 4132 Мнения:
  • Име:Бисер
  • Оръжие:Тек и други
  • Град:От на майната си!
  • ЛРД:.

Публикувано 04 декември 2011 - 16:04

Незнам какво не му хареса на dimitar_karpov в поста на колегата които е задал въпрос.Ако някой може нека му даде съвет.То много лесно е да се натиска червеното поле.А сега по темата:Нямам познания в областта,но аз сам съм си ковал ножове доста успешно от лагерна черупка или ресор на Москвич.Ресорната стомана потъмнява,но може и да дере,реже и сече кокали без да се подбие и като за без пари е добре(мога да кача снимка на подобна самоделка,но едва ли търсиш нещо такова).Има какви ли не подходящи стомани,дори имаше тема тук и се продаваха готови заготовки за ножове.Ако поразровиш ще я намериш.
  • ivkoni7887 харесва това мнение.
За добра свиня лоша помия няма!
http://pixizer.com/

#3 Fire357

Fire357
  • Ловец
  • 2 Мнения:
  • Име:Коста

Публикувано 04 декември 2011 - 16:40

http://knivesworld.n...chk=1&Itemid=25
4x13 е по-евтина но прилична стомана може да се закали до 55 единици, по-хубави са праховите стомани но са по-хубави, Дамаската стомана е още по-добра, но зависи колко пласта е така че....

#4 Neno

Neno
  • Ловец
  • 47 Мнения:
  • Име:Нено Грънчаров
  • Град:Сопот
  • ЛРД:http://grancharovengraving.com/

Публикувано 05 декември 2011 - 08:35

Според мен щом искаш стомана за работен нож насочи се към неръждаемата легирана стомана, защото не иска никаква поддръжка освен загочване след сато се затъпи острието. Дамаската стомана е красива на вид, но има едно неудобство, че ръждясва и изисква подръжка иначе като якостни качества не е по- добра от съвременните легирани стомани. :bira:

Този пост е редактиран от Neno: 05 декември 2011 - 08:39

#5 Nanski

Nanski

Запален ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 3477 Мнения:
  • Име:Nanski

Публикувано 05 декември 2011 - 08:45

Здравейте колеги, От известно време ми се върти в главата да купя стомана за нож и да я дам на един познат който изработва ножове да ми направи нож за дране, но след като изчетох доста неща май, че съвсем се обърках. Дайте съвет каква стомана да купя и от къде, ако може. Имам 2 ножа на Мора (2000 и К1), и разни други, но за дране нямам, а искам стоманата за ножа да си я избера аз. Благодаря предварително.

Има достатъчно сайтове, от които би могъл да си поръчаш качествена шина! RWL34, D2, H12MF, AUS8 ще ти върши работа! Това с кованата лагерна черупка при добро закаляване също би те впечатлило като работни качества! Ако не държиш твоя човек да ти го изработи има достатъчно кадърни ножари у форума, които разполагат и изработват ножове от тия стомани!
  • Наско Хвойнев и K-7 харесват това мнение

#6 tinnko

tinnko
  • Ловец
  • 3 Мнения:
  • Име:тинко
  • Град:Балчик

Публикувано 05 декември 2011 - 15:52

Най добре почети малко в специализираните форуми за ножове там има достатъчно информация както за стоманите така и от къде сда си намериш. Прочетох горните мнения и не са съвсем точни, праховата стомана има доста положителни качества, но и недостатъци, дамаск има и неръждаем, но освен от естетическа глдна точка не превъзхожда с нещо друго останалите стомани с подобен химичен състав и технология на изработване.
  • Jemil, todor_gps и K-7 харесват това мнение

#7 goso

goso
  • Ловец
  • 319 Мнения:
  • Име:gocho
  • Оръжие:ij 27 em
  • Куче:гончета

Публикувано 05 декември 2011 - 16:17

То и хубава стомана като не я направиш как трябва все едно нищо, попитаи го твоя човек с какво работи, това 4х13 не го поглеждаи - не става

#8 K-7

K-7
  • Ловец
  • 125 Мнения:
  • Име:Владо
  • Оръжие:ИЖ-12, CZ ZH-301 12К, Мазалат 7.62х54
  • МПС:Kia Sorento 2.5CRDi
  • Град:Варна
  • ЛРД:Х

Публикувано 05 декември 2011 - 17:07

Благодаря за съветите. Тези дни ще се видя с моя познат и ще видя той какво ще ме посъветва. Ако знаете майстори ножари в или около Варна дайте някакви контакти.

#9 Niko_38

Niko_38
  • Ловец
  • 79 Мнения:

Публикувано 05 декември 2011 - 17:21

То и хубава стомана като не я направиш как трябва все едно нищо, попитаи го твоя човек с какво работи, това 4х13 не го поглеждаи - не става

И френската 4x13 ли не става? Кирил Коликов ножар от Пловдив работи само със такава стомана и е направил хиляди ножове. Аз също имам от него нож, малко ми се струва, че е мека стоманата но много лесно се точи.
  • bgdark харесва това мнение.

#10 goso

goso
  • Ловец
  • 319 Мнения:

Публикувано 06 декември 2011 - 06:30

Ми за да разбереш разликата просто трябва да използваш нож от посочените стомани и ще разбереш разликата /и ако си купиш нещо от 4х13 обади ми се/

#11 nikek

nikek
  • Ловец
  • 28 Мнения:
  • Име:Nihat

Публикувано 09 юли 2013 - 14:58

Има ли развитие по темата ? 

Избра ли стомана ? майстор около Варна (че и аз съм от Варна) ?  направиха ли ти нож ?  доволен ли си ? 

#12 ганчо

ганчо
  • Кандидат ловец
  • 2 Мнения:
  • Име:ганчо
  • Град:габрово
  • ЛРД:чардафон

Публикувано 15 март 2014 - 13:22

4х13  е старото наименувание по бдс  отговаряше на еж4 руски стандарт ак5 японски  сега марката е z40x13 стоманата е легирана с високо съдържание на въглерод наличието на който при термообработка  повишава твърдостта дава 55 роквела твърдост селд отпускане  слиза на 53 което е нормално за нож може да се свали и по ниско  цената варира между10-20 лева на килограм зависи от кого купувате

#13 goso

goso
  • Ловец
  • 319 Мнения:

Публикувано 23 март 2014 - 08:26

Високо, високо, колко да е викоко -0,36-0,45 % C  :lol2:

#14 metero

metero
  • Горски
  • 737 Мнения:
  • Име:Петър
  • Оръжие:Иж 27е, Browning Auto 5, ТОЗ-34, Тигр 7.62х54,ракети
  • Куче:breton
  • МПС:откраднаха джипа
  • Град:София
  • ЛРД:София-юг

Публикувано 02 април 2014 - 08:24

Ако не е късно, ето ти добър майстор в Балчик:

http://tinkoknives.c...isting&Itemid=4

За дране трябва нож с извито острие, стомана от D2 нагоре по износоустойчивост, рапидна стомана от типа Р6М5 ще свърши работа, а от Тинко може да поискаш да ти направи нож от N690Co, която е нещо подобно. Геометрията на ножа за дране е доста важна, както и формата на дръжката. Кука на гърба на острието помага при първоначалните разрези на кожата, не че не може без нея, де. Ъгълът на рязане не трябва да е много малък, за да не се тъпи острието лесно. Манията " аз имам нож с твърдост 64 Роквела" е нонсенс, твърдост 58, макс, 60 единици е по-добра.

placet experiri

#15 nedev385

nedev385
  • Ловец
  • 294 Мнения:
  • Име:nedko
  • Куче:nemska ovcharka

Публикувано 02 април 2014 - 12:16

3X13 и 4X13 са хирургични ,неръждаеми стомани от  които се изработват медицински инструменти и  са перфектни.Разбира се ако не са им променили имената с годините.Хваща ги магнит и могат да се обработват на синусна маса на шлаиф за определен ъгъл.Закаляват се на въздух и твърдостта надхвърля 60 единици.Тежко и горко на ковача обаче който ще ги кове!Успех !!!

0 Потребител(и) четат тази тема

0 ловци, 0 туристи, 0 анонимни