Към съдържанието

Снимка

Каква система нарезно ловно оръжие считате най-подходяща за вашите нужди

• Please log in to reply
170 отговора в тази тема

Анкета: Каква система ловно нарезно оръжие предпочитате? (396 потребител(и) са гласували)

Каква система ловно нарезно оръжие считате за най-подходяща за вашите цели и защо?

1. Полуавтоматично (155 глас(а) [31.70%] - Виж)

Процент гласували: 31.70%

2. Болтово (192 глас(а) [39.26%] - Виж)

Процент гласували: 39.26%

3. Чупещо се едноцевно (тек) (29 глас(а) [5.93%] - Виж)

Процент гласували: 5.93%

4. Чупещо се двуцевно (експрес) (38 глас(а) [7.77%] - Виж)

Процент гласували: 7.77%

5. Комбинирано (комбинация, дрилинг) (53 глас(а) [10.84%] - Виж)

Процент гласували: 10.84%

6. Левър екшън (19 глас(а) [3.89%] - Виж)

Процент гласували: 3.89%

7. Друга система - моля посочете каква (3 глас(а) [0.61%] - Виж)

Процент гласували: 0.61%

Глас Гостите не могат да гласуват

#31 Джони

Джони

Джони

• Модератор киноложки клубове
  • 1769 Мнения:
  • Име:Георги
  • Оръжие:Benelli Argo30-06 SLR-95 7.62x39, ИЖ27, BRNO ZH104/ 7X57R/12/70
  • Куче:4 бр. Източносибирски лайки.
  • МПС:Lada Niva

Публикувано 22 февруари 2012 - 21:59

Не съм на мнение че полуавтомата е с по-малка точност и прецизност !
Става въпрос за лов, не за бренчест.
Бенели Арго в 30-06 се справя отлично , почти няма място за втори изстрел, да де ама ако има..... ;)

Гласувах обаче за Комбинация в 12/70- 7Х57R Brno ZH дето казва Bakero , ловувам с лайка............. , тоест Тя ловува с мен......абе заедно ловуваме !
Та, комбото е оръжието с което имаш избор, Аз обичам да имам избор !
  • 5_AR, jeger, JPB и 2 други харесват това мнение
Лайката е ценна със своята универсалност, и работи по това което желае нейния господар. Трябва да се учим да бъдем скулптори на своите кучета !!!

Публикувано изображение

#32 dtk

dtk
  • Ловец
  • 253 Мнения:
  • Име:G Kiriazov
  • Оръжие:BRAUNING LONGTRAC ECLIPSE GOLD 300WM, ЧЗ-550- 300ВМ , ЧЗ-550-30 06 , СЛР -7,62-39 , БЪРНО 2-22 ЛР, МАЗАЛТ,BROWNING FUSION EVOLVE 12/76,Х-К МАРК23-45ауто
  • Куче:niamam

Публикувано 22 февруари 2012 - 22:37

Аз предпочитам полу автомата ,ловувам с Браунинг-Бар Лонтрак Еклипсголд в 300вм ловувам предимно на гонка и ми върши перфектна работа
:cap:

#33 ikonomika

ikonomika
  • Ловец
  • 349 Мнения:
  • Име:Владо
  • Оръжие:Блазер R93 .308 win, CZ 452 Varmint .22 LR, Sabatti Olimpo 12/76
  • Куче:нямам
  • МПС:Лада нива - винена и Ауди ТТ - цръно
  • Град:Бели мел
  • ЛРД:Огоста

Публикувано 23 февруари 2012 - 00:25

Автомата подтиква към грешки поради "подсъзнателното" чувство за "възможност" за поправка със следващия патрон. Аз направих грешка първата ми пушка да е автомат и сам се убедих в това. След като взех болтова карабина, с която презареждането е почти толкова бързо колкото и при автомата, всичко се подреди. На 2 пъти ми излизат сюрии прасета - първия път 2 убити и едно смъртоносно ранено, а втория път 2 прасета като им стрелях от 100-ина метра докато тичаха бързо и кучета ги гонеха. Аз съм за болтова карабина ама да е Блазер :dance2: и да е с бързомер :big_boss:
  • Stier, t.n.t., JOR8 и 2 други харесват това мнение
Riding the 600 RR is like, wooooot, this is wicked fun, watch me catch this fool. But riding the 1000 is like ooooh sh1t. Fuk this thing is fast, omg, I'm gonna kill myself but I fukin love it.

#34 planinicki

planinicki

Хищничар

• Ловец
  • 443 Мнения:
  • Име:Първан Първанов перо
  • Оръжие:remington 30 06 чз452 22магнум
  • Куче:drathar
  • МПС:форд маверик
  • ЛРД:китен

Публикувано 23 февруари 2012 - 10:02

Ловувам с болтова с бързомер,напълно ме устройва,но по натам от гъдел ще си взема двуцевна за мен класика.

#35 Цар на Българите

Цар на Българите
  • Ловец
  • 997 Мнения:
  • Име:Тъпо копеле

Публикувано 23 февруари 2012 - 11:06

Blaser му е майката и хубав калибър

Този пост е редактиран от съседа: 23 февруари 2012 - 11:06

#36 vkv_bg

vkv_bg

бекасчия

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1672 Мнения:
  • Име:Вълко Вълков
  • Оръжие:духалки ловни и спортни к.12, к.16, к.20; бургии .22lr, 5.6x52R, .243Win, 7x65R, 30-06; пищов 9x19 и .22lr
  • Куче:бретон шпаньол
  • МПС:Pajero 3.2DID
  • Град:София
  • ЛРД:София-север

Публикувано 23 февруари 2012 - 11:15

Тук при нарезното (ловно) се очертава лек превес в предпочитанията към полуавтоматичните оръжия, спрямо класическите болтови (и други)...
За разлика от гладкоцевното оръжие, където повечето колеги са традиционалисти - двуцевките водят убедително пред полуавтоматите...
Вероятно това се дължи най-вече на два фактора :
1. В БГ се произвежда и допуска за лов на едър дивеч ефтина АК базирана в стил "милитъри" карабина, преправена от автоматична на полуавтоматична...
2. Ловува се предимно на гонка - "свинщини" и българският ловец държи да има бърз 2ри, 3ти и т.н. изстрели, за да може когато ти излезе сюрията (в повечето случаи шанса за това е сравним с печалба от тотото) "свинската смъртност" да нарасне неимоверно...

Печелят "Автоматчиците".... :AR15firing: :freak:
  • Явор и gilza харесват това мнение

#37 JOR8

JOR8

Ловец

• Горски
  • 2213 Мнения:
  • Име:Жоро
  • Оръжие:Blaser R8 cal. 243; cal. 30-06; Fabarm H35 12/76
  • Куче:Английски пойнтер
  • МПС:Toyota LC
  • Град:.
  • ЛРД:.

Публикувано 23 февруари 2012 - 11:51

Вълко, първо гласувах, след това прочетох всички постове. Към момента с 2 гласа водят "болтаджиите". За себе си споделям, че си бях избрал болтова карабина още преди да взема разрешително за подборен отстрел. И то заради линейното зареждане, което за нуждите на лова може да бъде почти толкова бързо, колкото автоматичото. Сега се старая да си създам навик дори на стрелбище да презаредя мигновено след всеки изстрел, без да се замислям.

И аз като някои колеги, писали по-горе смятам, че дори на гонка е добре да се прицелиш по-отговорно и да приключиш с целта от раз. Зер затова влачим скъпи оптики и бързомери. За чакало да не говорим. Там втори, трети изстрел си е рядкост, защото още при първия гадинките изчезват преди да е отекнал изстрела.

Гладкоцевната ми пушка е полуавтомат и засега ми дава само успокоение, че имам още патрони за всеки случай, но никога не ми се е налагало да прибягвам до всичките 5 патрона наведнъж. (Но не губя надежда) След всяка стрелба на пилешкия лов си допълвам. За всеки случай.
"Няма власт над оная глава, която е готова сама да се отдели от плещите си!..."
Хр. Ботев.

#38 Цар на Българите

Цар на Българите
  • Ловец
  • 997 Мнения:
  • Име:Тъпо копеле

Публикувано 23 февруари 2012 - 12:06

Вълко, първо гласувах, след това прочетох всички постове. Към момента с 2 гласа водят "болтаджиите". За себе си споделям, че си бях избрал болтова карабина още преди да взема разрешително за подборен отстрел. И то заради линейното зареждане, което за нуждите на лова може да бъде почти толкова бързо, колкото автоматичото. Сега се старая да си създам навик дори на стрелбище да презаредя мигновено след всеки изстрел, без да се замислям.

И аз като някои колеги, писали по-горе смятам, че дори на гонка е добре да се прицелиш по-отговорно и да приключиш с целта от раз. Зер затова влачим скъпи оптики и бързомери. За чакало да не говорим. Там втори, трети изстрел си е рядкост, защото още при първия гадинките изчезват преди да е отекнал изстрела.

Гладкоцевната ми пушка е полуавтомат и засега ми дава само успокоение, че имам още патрони за всеки случай, но никога не ми се е налагало да прибягвам до всичките 5 патрона наведнъж. (Но не губя надежда) След всяка стрелба на пилешкия лов си допълвам. За всеки случай.

за мен е не сравнимо да се сравнява болта на Блазера с болта на ЧЗ_то например. Вчера си взех обратно 527та и до като заредя един два пъти на Блазера бих изпразнил и 3+1(6,5*55). не мисля, че една болтова карабина с оптика отгоре ще ти даде възможност за зареждане "почти толкова бързо, колкото автоматичото" или колкото праволинейното оръжие. За полуавтоматичното има значение и калибъра. Имам 22 болт и автомат, 223 болт и автомат 9.3*62 автомат. Начина-бързината по-която излизат 22 и 223 е напълно не сравнима с бързината на 9.3*62. за секунди изпразвам 30 заряден пълнител на 22 докато с 9.3 не мога дори и да си помисля за 3ти 4ти 5ти изстрел. причините са в големината на боеприпаса, шума, отката, разместването/отметването на оптиката от целта и други като цена на боепприпас и т.н

Този пост е редактиран от съседа: 23 февруари 2012 - 12:17

• Stier харесва това мнение.

#39 divo

divo
  • Ловец
  • 17 Мнения:
  • Име:divo
  • Оръжие:arkebuza
  • Куче:gonche

Публикувано 23 февруари 2012 - 12:11

Марлин - Левър Екшън, в калибър .357маг за гонка. Малко пушле с големи възмочности. Освен това и евтин боеприпас. Дистанция до 80 100м, без оптика.

#40 баян

баян
  • Ловец
  • 150 Мнения:
  • Име:Василев
  • Оръжие:Иж54, Иж58-16 кал,Иж18, Бърно98/.270WIN, Чз 513, ТОЗ 8М
  • Куче:курцхар
  • МПС:Газ-69АМ

Публикувано 23 февруари 2012 - 12:21

Болт- надежден, точен, универсален, дава шанс на животните за разлика от автомата, дава шанс и на стрелеца за разлика от тека.
  • lkr и petka харесват това мнение

#41 JOR8

JOR8

Ловец

• Горски
  • 2213 Мнения:
  • Име:Жоро
  • Оръжие:Blaser R8 cal. 243; cal. 30-06; Fabarm H35 12/76
  • Куче:Английски пойнтер
  • МПС:Toyota LC

Публикувано 23 февруари 2012 - 12:37

за мен е не сравнимо да се сравнява болта на Блазера с болта на ЧЗ_то например. Вчера си взех обратно 527та и до като заредя един два пъти на Блазера бих изпразнил и 3+1(6,5*55). не мисля, че една болтова карабина с оптика отгоре ще ти даде възможност за зареждане "почти толкова бързо, колкото автоматичото" или колкото праволинейното оръжие. За полуавтоматичното има значение и калибъра. Имам 22 болт и автомат, 223 болт и автомат 9.3*62 автомат. Начина-бързината по-която излизат 22 и 223 е напълно не сравнима с бързината на 9.3*62. за секунди изпразвам 30 заряден пълнител на 22 докато с 9.3 не мога дори и да си помисля за 3ти 4ти 5ти изстрел. причините са в големината на боеприпаса, шума, отката, разместването/отметването на оптиката от целта и други като цена на боепприпас и т.н

Писал съм - ... за нуждите на лова може да бъде почти толкова бързо, колкото автоматичото." И доуточнявам, какво имам предвид. Теоритически и практически полуавтоматът може да стреля по-бързо от болта, но в реалния лов малцина се възползват от възможноста да използват това преимущество, тъй като все пак, преди да стреляш повторно, трябва да се прицелиш. Дори без да е необходимо да презаредиш. Нъл тъй? За големите калибри сам си споменал, че фактори като откат, шум, разместване (при болта е по-малко отколкото при полуавтомата, казват) налагат да изчакаш.
  • LyudmilLov харесва това мнение.
"Няма власт над оная глава, която е готова сама да се отдели от плещите си!..."
Хр. Ботев.

#42 Петър Златев

Петър Златев
  • Ловец
  • 846 Мнения:
  • Име:Петър

Публикувано 23 февруари 2012 - 13:30

Естествено полуавтомата е за мен номер-1,но се справям също много добре и с болтовите системи,абе който го може го може със всякакви системи!!! :baraban: :dance2: :eusa_dance:
Гръм и мълнии! От гръм животно не пада и от кръв кюфте не става!!! www.orlovec.com

#43 krum.rangelov

krum.rangelov
  • Ловец
  • 399 Мнения:
  • Име:Крум Рангелов
  • Оръжие:Иж 12-12/70,Иж 27-12/70,Иж 58 16/70,Туловка16/70,Boito 12/76,Mauser 98 7х64,Remington 750 30-06,Zastava 308win,Tikka 308win,Browning acera 30-06,FAIR 12/76+8x57JRS,Haenel 308win,Remington 22lr,Blaser R93 308win, Holek 38 sp.,Sig Sauer 40S&W,Walther PPK 7,65, SLR bullpup7.62x39, Steyr Mannlicher Schoenauer 7x64 през годините и сега
  • Куче:епанъол - бретон
  • МПС:различно
  • ЛРД:"Руй" - гр.Трън

Публикувано 23 февруари 2012 - 14:15

Болт. Откаккто имам и Блазер-още повече болт!
Полуавтоматите не са и никога не са били сред любимите ми.
С тек(нарезен) бих излязъл само на ход или варда-не и на гонка.
Дивата свиня никак не е за пренебрегване като опасен дивеч-да застанеш с един патрон срещу засилил се срещу теб глиган е меко казано - неразумно!
РОДЕН ДА ЛОВУВА,ПРИНУДЕН ДА РАБОТИ..........

#44 kralev.bg

kralev.bg
  • Ловец
  • 203 Мнения:
  • Име:kralev
  • Оръжие:Blaser R8 .300 Win. Mag.,winchester-vulkan 30-06.,CZ 550-243.,IJ 94 308\12, 308\308, 12\12x76., burno 2-22 kal.,burno 1-22lr, fabarm 2бр. 12x76., eskort 12x76.,chifsan 12/76, mosberg 12x76- pompa,piper bayard 16 kal. i dr
  • Куче:pointeri., drathar

Публикувано 23 февруари 2012 - 15:18

Обичам си нарезните и обичам да стрелям с всичките.
Но,забелязвам,че през последните няколко години,на лов излизам само с полуавтомата.
Само,сменям мерните прибори в зависимост от видът лов.
Не съм забелязал някога нещо дами липсва,но +сове мога да изброя....няколко.

Не гоня дистанций над 200-250 м.........на лов :dance2: :dance2: :dance2:

#45 garry

garry

Запален ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 2493 Мнения:
  • Куче:хунвайбин

Публикувано 23 февруари 2012 - 15:38

Тук при нарезното (ловно) се очертава лек превес в предпочитанията към полуавтоматичните оръжия, спрямо класическите болтови (и други)...
За разлика от гладкоцевното оръжие, където повечето колеги са традиционалисти - двуцевките водят убедително пред полуавтоматите...
Вероятно това се дължи най-вече на два фактора :
1. В БГ се произвежда и допуска за лов на едър дивеч ефтина АК базирана в стил "милитъри" карабина, преправена от автоматична на полуавтоматична...
2. Ловува се предимно на гонка - "свинщини" и българският ловец държи да има бърз 2ри, 3ти и т.н. изстрели, за да може когато ти излезе сюрията (в повечето случаи шанса за това е сравним с печалба от тотото) "свинската смъртност" да нарасне неимоверно...

Печелят "Автоматчиците".... :AR15firing: :freak:

Не съм съвсем съгласен с гореизброените факти. Привърженик съм на полуавтоматичното, въпреки че се чудя сега за един левъл и май май ще е. Не говоря за сватбарската стрелба де я има и при болтовото и при експресите.
1. При полуавтомата като свикнеш с оръжието и отката мерната линия не се губи и всеки следващ изстрел е много по-бърз от ръчното презареждане.
2. Сюрии излизат и подобаващо падат /стига да не правиш гърмене на всяка цена до изпразване на пълнителя/
3. Точността на всички системи е една и съща при еднакви показатели на цеви и т.н.
4. Коя и да фана се ми е къса та ич ме не притиснява по-длъгия полуавтомат :D
Въпрос на личен избор е всичко като при жените :bira:
  • веско, Джони, марселчо и 1 друг харесват това мнение
Публикувано изображение Случайни хора на отговорни места с безотговорно поведение е най-голямия бич за държавата
Смелостта срещу смелите не е безопасна.

0 Потребител(и) четат тази тема

0 ловци, 0 туристи, 0 анонимни