Към съдържанието

Снимка

Как се правят патрони със съчми

• Please log in to reply
166 отговора в тази тема

#1 the saint

the saint
  • Ловец
  • 639 Мнения:
  • Име:Иван
  • Оръжие:Benelli M2
  • Куче:ЛАБРАДОР
  • МПС:АУДИ А4
  • Град:СОФИЯ
  • ЛРД:Паламара

Публикувано 08 юли 2013 - 18:00

Привет колеги,

откриването наближава и е време да разпънем такъмите и да заредим някой друг фишек за пъдпъдъците.

Пускам темата за любителите на релоудинга, купените патрони може и да са евтини , ама не същото.

Да понаучим това - онова от по- опитните ;-)

Как снарядявате патрони за пъдпъдък, барут, кръстачки....бе- рецепти и чалъми.

Поздрави

#2 nqkoiotnqkade

nqkoiotnqkade

Запален ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 4133 Мнения:
  • Име:Бисер
  • Оръжие:Тек и други
  • Град:От на майната си!
  • ЛРД:.

Публикувано 08 юли 2013 - 22:57

Хайде да побутна темата,пък дано тръгне .

Как да пълним патрони със сачми? Каква е рецептата? :

Доста относително е това при всеки. Нашите пушки са различни..Имат различни цевни диаметри,различни шокови стеснения,дължини,дебелини на стените....

Остави пушките. Ние също сме различни. Едни са прями и нервни стрелци,други са големи българи над 100 кила,спокойни и тромави...

Да не говорим,че и материалите са ни различни,глизи,барути,капсули...

Как тогава да говорим за точна рецепта? Ако има база за която да се хванем,тоест нещо конкретно мисля,че ще потръгне и разговора в темата ;) Тоест ти имаш такъв и такъв барут,такива  и такива капси..искаш дисперсант или конвенционален патрон или пък патрон с концентриран бой..? Нещо за което колегите,които ще пишат в темата да се хванат :)

Като ПП: Края на лятото и началото на есента са адски жеги...Барута гори рязко и пълноценна.. Не прекалявайте с барута за да не пострада някой . В жегите е добре дозите барут да са  минус 0,2-0,3гр от зададените на кутията. Снаряда варира в - и в + 2 грама при различните проби. Пушаката сама ще избере своето. Добре е да се знае,че увеличаването на теглото на снаряда също качва налягането.

Другото е спазване на основните правила за релоудинг и..мерак.

• Kostadin 64 харесва това мнение.
За добра свиня лоша помия няма!
http://pixizer.com/

#3 the saint

the saint
  • Ловец
  • 639 Мнения:

Публикувано 09 юли 2013 - 07:17

Е, точно заради тия различия, които си описалси струва да си прави човек сам патроните ;-)
Какво е дисперсант? Кръстачка ли е? Как работи?
Имам сокол- партида 2010г. Имам и испанския максам- до 32 гр.
Имам и кило 11 номер. Как да спретна патрони ?
Поздрави
Идеята е да ги гърмя с Бенели, ако котка не ми мине път

#4 nqkoiotnqkade

nqkoiotnqkade

Запален ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 4133 Мнения:

Публикувано 09 юли 2013 - 21:04

Е, точно заради тия различия, които си описалси струва да си прави човек сам патроните ;-)
Какво е дисперсант? Кръстачка ли е? Как работи?
Имам сокол- партида 2010г. Имам и испанския максам- до 32 гр.
Имам и кило 11 номер. Как да спретна патрони ?
Поздрави
Идеята е да ги гърмя с Бенели, ако котка не ми мине път

Дай боже всекиму Бенели ;)

За да е по ясно долното ще кажа няколколко думи какво се случва при изстрел и на какво се дължи разпръсването на сачмения сноп:

Когато сачмите напуснат дулния срез тези от по предните редове се сблъскват с атмосферата и образуват зад себе си аеродинамична сянка. Попаднали в тази сянка тази от по задните редове настигат предните и почукват. Така ги отклоняват от пътя им и започва хаотично разпръсване. Това разпръсване се усилва допълнително от други фактори,като например. Деформации на сачмите в ствола,газовете,които при прорив между стените и обтуратора нахлуват в тях, вибрирането на ствола,което се предава и на сачмите,дулното налягане при дулния срез,което ги блъска от зад и тапата,която докато изостане също може да се вреже в снопа....

Дисперсант е патрон,който следва да отвори снопа по рано,отколкото е обичайно за конвенционалния патрон.

Методите за постигане на този ефект са доста и много разнообразни,като мисля,че заслужават цяла тема,но накратко:

Използването на кръстачка е най-разпространения метод. Изработването на патрон с кръстачка е лесно и не се различава от изработването на конвенционален(стандартен патрон).Просто вместо тапа ползваш закупени от магазина кръстачки. Кръстачки може да си правиш и сам,като разцепиш с ножица и съединиш 2 капачки. Забелязал съм,че патроните с кръстачка добре отварят снопа,но се наблюдава обедняване и неравномерен осип на сачмите предимно в центъра на битата площ. Това е и причината да ги избягвам,но това си е мое виждане и не те ангажирам с него.

Друг лесен метод е намаляне на теглото на снаряда с 3-4 грама. Тук неудобството е,че трябва да ползваш задължително широка и стегната надбарутна капачка и широка и стегната суха тапа,която да влиза трудно(да скърца) в гилзата.Идеята е да се"излъже"барута,че е натоварен достатъчно с необходимия товар,за изгори добре и пълноценно.При този метод използай най силнита капсули,които имаш в домашния си арсенал ;)

Аз лично предпочитам други методи.Харесвам тежките дисперсанти.

*Започваш снарядването също ,като си снарядваш конвенционален патрон.Когато дойде ред да насипваш сачмите слагаш толкова грама сачми,колкото е нужно на самия барут.Ако ползваш барут за 32-26гр сачми може да направиш патроните 32-36грамови(само пример).Разделяш сачмите на приблизително 2 равни части.Сипваш първата част в гилзата и поставяш разделителна капачка или съвсем тънка тапичка.После добаваш втората половина от снаряда и завалцоваш. При изстрел долната половина снаряд се вряза  в горната и има силен разпръскващ ефект.

Друг метод,който обожавам е използването на микс от сачми. Примерно взимаш 2 равни по тегло части номер 9 и номер 7. Най отдолу в гилзата пускаш няколко сачмички(1 ред )номер 5 примерно,после насипваш 7миците,стръскваш и върху тях сипваш 9ките.Всичко това без да ползваш разделителни капачки. Завалцоваш стегнато за да на хлопат сачмите. При стрелба по едрите номера сачми се стремят да изпреварят по дребните,блъскат се хаотично в тях и разпръскващия ефект е добър. Тук е важно за "разпръсквач" да не ползваш едри сачми(примерно),защото те има доста голяма енергия и при цялата пукотевица на откриването може някой колега да пострада ;)

Друг метод е метода Свентицки и подобен на него,но за него после,че ме заболяха пръстите ;).

ПП. Ако идеш на гости на Пешо,който който вече познаваш лично повярвай ми може спокойно да си спестиш четенато и писането по темата ;)

• Петър Танев, XaDeS, Zlobstur и 2 други харесват това мнение

#5 lz2skt

lz2skt
  • Ловец
  • 35 Мнения:
  • Име:Станислав
  • Оръжие:иж 58 ма,Marlin 336W

Публикувано 09 юли 2013 - 21:54

Предполагам с пресата на Лии ще ги правиш.Трябва предварително да си замериш мярките за барут и съчми и после да правиш опити с различни концентратори за да остане 11мм за да можеш да затвориш звездата.Само не знам дали ще има подходяща мярка за високо обемни  барути като Сокол.Абе иска четене и помощ от колеги и ще станат нещата.За дребните съчми за пернато ако намериш барут Магия ще е добре.Колегата Бисер ти е дал добри съвети..но трябва ти да дадеш повече информация с какви инструменти и консумативи разполагаш за да могат да те посъветват правилно.

• nqkoiotnqkade харесва това мнение.

#6 nqkoiotnqkade

nqkoiotnqkade

Запален ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 4133 Мнения:

Публикувано 09 юли 2013 - 23:46

Предполагам с пресата на Лии ще ги правиш.Трябва предварително да си замериш мярките за барут и съчми и после да правиш опити с различни концентратори за да остане 11мм за да можеш да затвориш звездата.Само не знам дали ще има подходяща мярка за високо обемни  барути като Сокол.Абе иска четене и помощ от колеги и ще станат нещата.За дребните съчми за пернато ако намериш барут Магия ще е добре.Колегата Бисер ти е дал добри съвети..но трябва ти да дадеш повече информация с какви инструменти и консумативи разполагаш за да могат да те посъветват правилно.

Пресата ЛИИ е за нискообемни барути.Ако избере най голямата приставка може и да пусне 1,8-1,9 Сокол. После може да преразгледа заряда по простото тройно правило и да добави нужното количество сачми.Така ще получи леки патрони за жегите,пък и Сокола е "гъвкав"и търпи корекции. С максама нямам опит,но от форумите чета че е строго капризен към товара барут.За сметка на това има богата гама за различни по тегло снаряди и може да си купиш за леки и тежки патрони,което мисля е по добрия вариан.Ние на времето преразглеждахме заряда по простото тройно правило заради липса на избор.Сега за мераклиите има всичко..само мерак да имат ;)

ПП.Сокола от партидата,която има колегата ми се струва малко флегматичен.Мисля имах такъв. Аз ползвам едни стари партиди от 90та и 91ва година,разчетени за 35грама,които са по"серт" ;)  и стават страхотни патрони ..Кофтито на тоя Сокол е,че е много разнообразем от към партидите и...след всяка свършила кутия не знаеш какво да очакваш..

Поздрави!

#7 chocho

chocho

Запален ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1654 Мнения:
  • Име:Чавдар
  • Оръжие:ТОЗ
  • Куче:няма

Публикувано 10 юли 2013 - 07:55

За това малко пиле е грехота да се използват нормални  заряди(още повече че се вдига на къси разстояния),затова използвам т.н. полузаряди.Веднага бързам да поясня(за избягване на една моя грешка преди години),че полузаряд означава намален заряд (1,7гр барут на 24гр сачми) за близки разстояния е добър и не разкъсва пилето.А за шинлика ще има и няколко с ДБ.

ЗА ВСЯКО ИДИОТСКО ПРОВИНЕНИЕ,ИМА ФИЛОСОФСКО ОПРАВДАНИЕ

#8 the saint

the saint
  • Ловец
  • 639 Мнения:

Публикувано 10 юли 2013 - 09:07

Започвам проби ;-)
Машинката на лий не дойде нещо. Поръча я един приятел и май на митницата е полетяла;-(((
Ще валцовам.

#9 lobo2

lobo2
  • Ловец
  • 523 Мнения:
  • Име:Димов
  • Оръжие:Иж-54,ФЕГ
  • Куче:дратхар -ка "Рая"
  • МПС:пасат
  • Град:Пловдив-Съединение-Пловдив

Публикувано 10 юли 2013 - 16:15

Няма да се плашиш Ванка ! Той дядо ти все с Лий-преса си е правил патроните....

От старите ловци  / че то аз съм юноша  бледен де...на 50 години скоро../ съм слушал как са се крили от жените си,парцалче от някъде да отрежат за тапа да го използват....Барута на око,съчмите на око....дивеч много.Ловувало се на гюме. Всеки ловец си имал гьол /езерце,направено с подръчни средства/ до гьола гюме,направено така,че да се преспива в него. Последните гюмето които ги помня бяха тухлени....Като отидеха на гюме ,стояха по цяла седмица зимно време....

Та малко лирично отклонение....

Значи на първо време се снабди с гилзи от твоя си калибър.За капачките си направи една замбичка.Ако не знаеш размера,потърси.Ако не намериш,обади се,чертеж ще ти намерим.За направа на тапи - материал бол.Стари вестници има на корем.И там едно устройство се прави и можеш да произведеш за един ден толкова тапи,че да ти стигнат докато си жив.

Остава най-важното  - капси,барут и съчми.Тези работи вече трябва да си ги купиш.

Най важното ! Гледаш кутията от барута и на нея си пише дозировката - за този калибър,за нормален патрон се слага толкова грама барут и толкова грама съчми. Това е закон.По него не се умува.Можеш да сложиш по-малко,но не и повече.

За пъдпъдък,задължително по-малко барут и по-малко съчми.Нормалният патрон с 32гр. съчми е тежък и силен.Пилето става на кайма от близко. Задължително ги правя с 28 гр. съчми,като намалявам и барута съответно пропорционално.Когато работя с барут Сокол е лесно.Вместо 2,2 гр. слагам 1,8гр.С другите барути експериментирам.Направя 4-5 патрона и пробвам на вестник до 10-тина метра.Ако ми хареса битата площ,дълбочината на проникването - добре. Ако не, завишавам ПРЕДВАРИТЕЛНО НАМАЛЕНИЯТ заряд или го намалявам с още.

Работи,опитвай и ще останеш доволен от себе си!

• XaDeS харесва това мнение.

#10 nqkoiotnqkade

nqkoiotnqkade

Запален ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 4133 Мнения:

Публикувано 10 юли 2013 - 23:11

За това малко пиле е грехота да се използват нормални  заряди(още повече че се вдига на къси разстояния),затова използвам т.н. полузаряди.Веднага бързам да поясня(за избягване на една моя грешка преди години),че полузаряд означава намален заряд (1,7гр барут на 24гр сачми) за близки разстояния е добър и не разкъсва пилето.А за шинлика ще има и няколко с ДБ.

Полузарядите са правят с 2/3 от заряда и снаряда,посочен на кутията.

Ако се ползва барут Сокол може наготово да се ползва таблицата за по малкия калибър.Примерно за 12ти калибър позваш таблицата за 16ти.

На практика,ако е дадено 2,2 / 32 слагаш 1,8 /28гр. 24грамови съм пробвал да правя,но не стават добри.Има риск да остане тапата в ствола и да стане беля в последствие.

Всъщност полузаряди не се получават със всеки барут,но със Сокол определено стават добре.

Мисля най добре е да се закупи спортен барут,пригоден за леки патрони и подходящи мощни капсули.

#11 Тodir

Тodir
  • Ловец
  • 208 Мнения:
  • Име:Тодор
  • Оръжие:AYA 4/53 12к; ИЖ-12
  • Град:София

Публикувано 10 юли 2013 - 23:53

За направа на тапи - материал бол.Стари вестници има на корем.И там едно устройство се прави и можеш да произведеш за един ден толкова тапи,че да ти стигнат докато си жив.

Може ли да помоля да разкажеш подробно за правенето на тапи?

#12 nqkoiotnqkade

nqkoiotnqkade

Запален ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 4133 Мнения:

Публикувано 11 юли 2013 - 07:21

Може ли да помоля да разкажеш подробно за правенето на тапи?

Имам такова устройство. Направи ми го на струг един колега. Пъхаш доза вестник или тоалетна хартия,блъскаш с чука 2 пъти да се пресова и изваждаш готовата тапа. :pardon:

Ако сваря днес по някое време ще кача снимка.

#13 the saint

the saint
  • Ловец
  • 639 Мнения:

Публикувано 11 юли 2013 - 09:59

А ставт ли тапите с това ?
Беше като кух цилиндър май?

Този пост е редактиран от the saint: 11 юли 2013 - 10:01

#14 the saint

the saint
  • Ловец
  • 639 Мнения:

Публикувано 11 юли 2013 - 10:08

При този метод използай най силнита капсули,които имаш в домашния си арсенал
Ставт ли капсулите от Мусачево

#15 mladen iliev

mladen iliev
  • Ловец
  • 38 Мнения:
  • Име:mladen iliev
  • Оръжие:бенели
  • Куче:курцхар

Публикувано 11 юли 2013 - 12:26

Без да съм много запознат с релоудинга мисля,че за полуавтомата е по-добре да стреляш с купешки патрони, инак и аз съм притежател на бенели-стреля с всичко от 24 до 56грама без проблем.

0 Потребител(и) четат тази тема

0 ловци, 0 туристи, 0 анонимни