Към съдържанието

Снимка

Направа на капани

• Please log in to reply
35 отговора в тази тема

#1 Terr0r

Terr0r
  • Ловец
  • 6 Мнения:
  • Име:Авраам Мойсеев
  • Оръжие:РПГ
  • Куче:Родвайлер

Публикувано 19 май 2007 - 08:03

Който знае някакъв капан,да пише какъв е,как се прави,какво се лови с непо и общо взето всичко свързано с него.Само ако може-pls пишете по-подвобно :drinks: Най-вече ме интересуват тези които се правят на място,такива каквито могат да бъдат използвани примерно в критични ситуации(изгубен в безлюдна гора и пр.)Ще съм ви благодарен ако ползвате снимки и линкове,гори да не са български :)
Това,което не става с акъл,става със сила

#2 Terr0r

Terr0r
  • Ловец
  • 6 Мнения:

Публикувано 19 май 2007 - 09:10

Аз например се сещам се сещам за няколко,но незнам как точно да ги направя...Освен този дето се изкопава трап в земята,който се покрива с клони и шума,а отгоре стръв.Някои забучват на дъното на ямата заострени колове особено ако трапа е предназначен за човек...Виждал съм по филми и предавания с такъв да се ловят мечки,прасета,кучета,хора,слонове и пр...
Този със примка завързана за клон изобщо незнам как се праби.
Чувал съм че индианците преди олавяли бизони с примка.Капана се залага на поляна с висока трева.Използва се късо въже,единия край на който се заземява добре,например с кол(както се вързва кон да пасе),а другия край на въжето се прави примка,която се полага върху тревата така че да седи над нея.Идеята е стадото като мине през поляната,някое животно да стъпне в обръча и престъпвайки да стегне пръмката около крака си.Като се улови животното,неразбира какво го спира и се опита да продължи напред,в опитите си чупи крака си.
Освен това залагали много капани за бобри по бреговете на реките.Сяка сутрин одирали животните и зареждали капаните наново.Използваните кожи ги заменяли за ценни вещи във форта на бледоликите като например "ледения камък" - лупа :D
Виждал съм по телевизията как се прави затискащ капан за дребни животинки,които биха отололо глада за някой друг ден.Капана представлява Една с площ 1-2 педи каменна плоча,която се подпира на едната си страна на земята,а другата е подпряна на колче или друг камък.Под плочата се слага стръв.Когато животното се опида да се провре под плочата,едвам крепяща се на клонката,съответното животно бута клинката и плочата го затиска.Може м/у клонката и плочата(там кадето се долепят) да се постави втово малко клонче с кръгло сечение,което се вързва с месина или въженце за стръвта.Най-малко движения на стръвта претъркулва малкото клонче(клечката),то от своя ствана навушава покоя м/у плочата и клонката и ПРАС!Стийв така ловеше маяци в австралия по Анимал планет.(може да лъжа паяците,може да са били гризачи).Като бях малък пък баба ми използва същия начин,зада хване нападателя.Някой и' отмъкваше по една кокошка всяка вечер и мислеше че е една едноока котка.Само че използваше лиген обърнат наобратно с камък отгоре,от едната страна подпрян на клон,отдолу имаше салам.Той лигена беше много та голям и можех и аз да се хвана под внего :) . Като станахме на сутринта се оказа че в под лигена беше малкото кученце на съседа.
Някаде бях гледал как се ловяткатерици.Взема се един клон около метър дълаг,диаметър приблизително колкото грив на китара.И го облягате на едно дърво.Обикновенно катерицата би се олеснила като мине по нея слизайки от дървото.Може да се ползва и здрав клон на дърво ако се очаква че оттам ще мине катерица.Примерно може да се поставят ядни в края на клона.И в двата случая клона се обработва по един и същи начин:Използва се тел или месина.С нея се правят примки с диаметър колкото да мине главата на катеричката.Другия край се осуква около клона ката че да се закрепи добре.слагат се подобни примки от всички ствани-отгоре,отдолу,отстрани няколко на брай.Ако има 6-7 примерно,все ще се улови в една.В опита си да мине през примката животинчето стяга примката около врата си,пада от клона и се обесва.
Знам още един подобен с примка която се поставя на дупката на храупа.Нали сте виждали паднало дърво на семята,кухо и понякога в него някаде посредата има дупка.Точно на тази дупка се слага примка така че да легне по ръба на дупката.Излизайки от храупата вижотинчето стяга примката около врата си.Само дето незнам какво животно ще се хване :drinks:
Ако някой иска да направи пък капан на животно,което няма намерение да яде,капанът е много прост.Трябва само да знаете какво обича да яде.Слагате му някаде малко храна,от кадето се предполага че минава,като предварително я отравяте примерно с отрова за плъхове :)
Някой ако знае нещо за капаните с използване на огънати клони моля да ги сподели.Знам само че клона се вързва в края му с въже,огува се кум земята и се прави примка на въжето,която скриваме с пясък или пръст.Спусъка трябва да е точно в ринга на примката,но това не ми стига да мога да го натравя...Някой гледал ли е Лов на Пирани?Там има един такъв,само че ми е интересно какъ в спусъка на капана,въобще подробна имформафия за направата на целия капан. :D

#3 dimitar22

dimitar22
  • Ловец
  • 228 Мнения:
  • Име:Димитър Минчев
  • Оръжие:ИЖ 27 ЕМ,BAR-2 30 06,ЧЗ 452 22 LR
  • Куче:Балканско гонче , мелези
  • Град:Дряново

Публикувано 25 май 2007 - 23:30

Аз например се сещам се сещам за няколко,но незнам как точно да ги направя...Освен този дето се изкопава трап в земята,който се покрива с клони и шума,а отгоре стръв.Някои забучват на дъното на ямата заострени колове особено ако трапа е предназначен за човек...Виждал съм по филми и предавания с такъв да се ловят мечки,прасета,кучета,хора,слонове и пр...
Чувал съм че индианците преди олавяли бизони с примка.Капана се залага на поляна с висока трева.Използва се късо въже,единия край на който се заземява добре,например с кол(както се вързва кон да пасе),а другия край на въжето се прави примка,която се полага върху тревата така че да седи над нея.Идеята е стадото като мине през поляната,някое животно да стъпне в обръча и престъпвайки да стегне пръмката около крака си.Като се улови животното,неразбира какво го спира и се опита да продължи напред,в опитите си чупи крака си.
Освен това залагали много капани за бобри по бреговете на реките.Сяка сутрин одирали животните и зареждали капаните наново.Използваните кожи ги заменяли за ценни вещи във форта на бледоликите като например "ледения камък" - лупа :p
Виждал съм по телевизията как се прави затискащ капан за дребни животинки,които биха отололо глада за някой друг ден.Капана представлява Една с площ 1-2 педи каменна плоча,която се подпира на едната си страна на земята,а другата е подпряна на колче или друг камък.Под плочата се слага стръв.Когато животното се опида да се провре под плочата,едвам крепяща се на клонката,съответното животно бута клинката и плочата го затиска.Може м/у клонката и плочата(там кадето се долепят) да се постави втово малко клонче с кръгло сечение,което се вързва с месина или въженце за стръвта.Най-малко движения на стръвта претъркулва малкото клонче(клечката),то от своя ствана навушава покоя м/у плочата и клонката и ПРАС!Стийв така ловеше маяци в австралия по Анимал планет.(може да лъжа паяците,може да са били гризачи).Като бях малък пък баба ми използва същия начин,зада хване нападателя.Някой и' отмъкваше по една кокошка всяка вечер и мислеше че е една едноока котка.Само че използваше лиген обърнат наобратно с камък отгоре,от едната страна подпрян на клон,отдолу имаше салам.Той лигена беше много та голям и можех и аз да се хвана под внего :D . Като станахме на сутринта се оказа че в под лигена беше малкото кученце на съседа.
Някаде бях гледал как се ловяткатерици.Взема се един клон около метър дълаг,диаметър приблизително колкото грив на китара.И го облягате на едно дърво.Обикновенно катерицата би се олеснила като мине по нея слизайки от дървото.Може да се ползва и здрав клон на дърво ако се очаква че оттам ще мине катерица.Примерно може да се поставят ядни в края на клона.И в двата случая клона се обработва по един и същи начин:Използва се тел или месина.С нея се правят примки с диаметър колкото да мине главата на катеричката.Другия край се осуква около клона ката че да се закрепи добре.слагат се подобни примки от всички ствани-отгоре,отдолу,отстрани няколко на брай.Ако има 6-7 примерно,все ще се улови в една.В опита си да мине през примката животинчето стяга примката около врата си,пада от клона и се обесва.
Знам още един подобен с примка която се поставя на дупката на храупа.Нали сте виждали паднало дърво на семята,кухо и понякога в него някаде посредата има дупка.Точно на тази дупка се слага примка така че да легне по ръба на дупката.Излизайки от храупата вижотинчето стяга примката около врата си.Само дето незнам какво животно ще се хване :good:
Ако някой иска да направи пък капан на животно,което няма намерение да яде,капанът е много прост.Трябва само да знаете какво обича да яде.Слагате му някаде малко храна,от кадето се предполага че минава,като предварително я отравяте примерно с отрова за плъхове :D
Някой ако знае нещо за капаните с използване на огънати клони моля да ги сподели.Знам само че клона се вързва в края му с въже,огува се кум земята и се прави примка на въжето,която скриваме с пясък или пръст.Спусъка трябва да е точно в ринга на примката,но това не ми стига да мога да го натравя...Някой гледал ли е Лов на Пирани?Там има един такъв,само че ми е интересно какъ в спусъка на капана,въобще подробна имформафия за направата на целия капан. :D

Много филми гледаш :D

#4 перкони

перкони
  • Ловец
  • 5 Мнения:
  • Име:petar petrov
  • Оръжие:иж27 ем1с
  • Куче:ЯГТЕРИЕР

Публикувано 27 май 2007 - 22:38

Освен това залагали много капани за бобри по бреговете на реките.Сяка сутрин одирали животните и зареждали капаните наново.Използваните кожи ги заменяли за ценни вещи във форта на бледоликите като например "ледения камък" - лупа :rofl:
Виждал съм по телевизията как се прави затискащ капан за дребни животинки,които биха отололо глада за някой друг ден.Капана представлява Една с площ 1-2 педи каменна плоча,която се подпира на едната си страна на земята,а другата е подпряна на колче или друг камък.Под плочата се слага стръв.Когато животното се опида да се провре под плочата,едвам крепяща се на клонката,съответното животно бута клинката и плочата го затиска.Може м/у клонката и плочата(там кадето се долепят) да се постави втово малко клонче с кръгло
сечение,което се вързва с месина или въженце за стръвта.Най-малко движения на стръвта претъркулва малкото клонче(клечката),то от своя ствана навушава покоя м/у плочата и клонката и ПРАС!Стийв така ловеше маяци в австралия по Анимал планет.(може да лъжа паяците,може да са били гризачи).Като бях малък пък баба ми използва същия начин,зада хване нападателя.Някой и' отмъкваше по една кокошка всяка вечер и мислеше че е една едноока котка.Само че използваше лиген обърнат наобратно с камък отгоре,от едната страна подпрян на клон,отдолу имаше салам.Той лигена беше много та голям и можех и аз да се хвана под внего :D . Като станахме на сутринта се оказа че в под лигена беше малкото кученце на съседа.
Знам още един подобен с примка която се поставя на дупката на храупа.Нали сте виждали паднало дърво на семята,кухо и понякога в него някаде посредата има дупка.Точно на тази дупка се слага примка така че да легне по ръба на дупката.Излизайки от храупата вижотинчето стяга примката около врата си.Само дето незнам какво животно ще се хване :yahoo:
Ако някой иска да направи пък капан на животно,което няма намерение да яде,капанът е много прост.Трябва само да знаете какво обича да яде.Слагате му някаде малко храна,от кадето се предполага че минава,като предварително я отравяте примерно с отрова за плъхове :D
Някой ако знае нещо за капаните с използване на огънати клони моля да ги сподели.Знам само че клона се вързва в края му с въже,огува се кум земята и се прави примка на въжето,която скриваме с пясък или пръст.Спусъка трябва да е точно в ринга на примката,но това не ми стига да мога да го натравя...Някой гледал ли е Лов на Пирани?Там има един такъв,само че ми е интересно какъ в спусъка на капана,въобще подробна имформафия за направата на целия капан. ;)

Приятел за да еуспесен един капан ти трябват много зняния за животните и наи-ве4е наблюдение за да знаеш и разбираш техните при4ки инавици и тогава капана ще се роди сам в мозакати/ако имаш такъв/нау4и се да 4уваш следите тогава няма да имаш проблеми с капаните
Аз специално използвам три вда капани "мишкен"това е подобен на едновремешните мишкени капани с врати4ка само 4е спо големи размери правя го от арматура ирабецова мрежа ,но излиза много скъп а иако някои го намери говзема за старо желязо.Втория които използвам е примка от жило за велосипед която се поставя на патеката по която минава животното/но трябва дая намериш/на нивото на главата/трябва да знаеш големината му и в каква поза се движи/ако прецениш правилно може след 3 или след 30 дни но успеха няма да закъснее. За третия вид капан ти трябват пове4е знания и наблюдения.Избирам транлив храст в които с помощта на лозарска ножица "издалбавам"тунел без изхот и избирам жилав клон които мога да наведа зада ми послужи за затягане на примката,/спусака на капана е мое хрумване/в дъното на тунела забивам кол4е в замята с превързан към него сезал които връзвам на клуб, сезала които съм вързал за върха на клона също връзвам на клуб така 4е когато ги свържа клона да епод напор.двта клуба се вкарват един вдруг ивъв вътрешния поставям гладак пирон на които връзвам пар4е риба /така 4е когато животното издърпа рибата заедно с пирона да се освободят двата клуба и клона да се изправи в същтото време на входа на тунела се поставя примка/от жило за велосипед/ която е вързана за клона ТАКА 4Е ЗА ДА СТИГНЕ ЖИВОТНОТО ДО РИБАТА ДА ЗАСТАНЕ В ПРИМКАТА /а риба използвам наи-ве4е за да притапи другите миризми и наи-ве4е моята/

#5 Terr0r

Terr0r
  • Ловец
  • 6 Мнения:

Публикувано 28 май 2007 - 09:55

Предварително предупреждавам хова като мене,които не вазбират от лов,да не ползват мненията ми като източник на имформация,защото само мога да ги объркам :rofl:

Приятел за да еуспесен един капан ти трябват много зняния за животните и наи-ве4е наблюдение за да знаеш и разбираш техните при4ки инавици и тогава капана ще се роди сам в мозакати/ако имаш такъв/нау4и се да 4уваш следите тогава няма да имаш проблеми с капаните
Аз специално използвам три вда капани "мишкен"това е подобен на едновремешните мишкени капани с врати4ка само 4е спо големи размери правя го от арматура ирабецова мрежа ,но излиза много скъп а иако някои го намери говзема за старо желязо.Втория които използвам е примка от жило за велосипед която се поставя на патеката по която минава животното/но трябва дая намериш/на нивото на главата/трябва да знаеш големината му и в каква поза се движи/ако прецениш правилно може след 3 или след 30 дни но успеха няма да закъснее. За третия вид капан ти трябват пове4е знания и наблюдения.Избирам транлив храст в които с помощта на лозарска ножица "издалбавам"тунел без изхот и избирам жилав клон които мога да наведа зада ми послужи за затягане на примката,/спусака на капана е мое хрумване/в дъното на тунела забивам кол4е в замята с превързан към него сезал които връзвам на клуб, сезала които съм вързал за върха на клона също връзвам на клуб така 4е когато ги свържа клона да епод напор.двта клуба се вкарват един вдруг ивъв вътрешния поставям гладак пирон на които връзвам пар4е риба /така 4е когато животното издърпа рибата заедно с пирона да се освободят двата клуба и клона да се изправи в същтото време на входа на тунела се поставя примка/от жило за велосипед/ която е вързана за клона ТАКА 4Е ЗА ДА СТИГНЕ ЖИВОТНОТО ДО РИБАТА ДА ЗАСТАНЕ В ПРИМКАТА /а риба използвам наи-ве4е за да притапи другите миризми и наи-ве4е моята/

Много полезна имформация :yahoo: Като се поразрових из книжарниците в нета,намерих енциклопедия за лова,която струва около 70лв. Вероятно ще садържа почти или всичко което ме интересува,но за жалост е много скъпа за мен.Ще ми е трудно да отделя толкова пари за книга.Как да се сдобия с нужната имформацие,или поне с някаква част от нея без да плащам подобни суми за книги или курсове,тъй като за мен да се науча да ловувам би било хоби и развлечение,но не и задължителен,неизбежен разход,а и финансовото ми положение не ми позволява да се глезя много,много?Говоря конкретно за това да се науча нещо повече за животните - как живеят,каде да ги търся,как да откривам следи и тн.За жалост не говоря чужди езици...а и де познавам дори един ловджия,та да го питам нещо...

#6 goso

goso
  • Ловец
  • 319 Мнения:
  • Име:gocho
  • Оръжие:ij 27 em
  • Куче:гончета

Публикувано 29 май 2007 - 20:31

вземи се откажи от капаните

#7 индианец

индианец
  • Ловец
  • 138 Мнения:
  • Име:роберт
  • Оръжие:карабина,успоредка, полиспастен лък
  • Куче:нямам

Публикувано 29 май 2007 - 20:41

Ако се придържаш към девиза си - никакъв капанджия няма да станеш.

#8 dimitrovmd

dimitrovmd
  • Ловец
  • 4 Мнения:
  • Име:Младен Димитров
  • Оръжие:карабина"Мосин-Наган"7.62/54,успоредки "Зброьовка" и "Иж-54",надцевка пак "Иж"карабина SLR-96 7,62/39,карабина "Ruger"22LR
  • Куче:ягдтериер
  • МПС:Чероки 2.5 и Исузу Тропер
  • Град:Русе
  • ЛРД:Щръклево

Публикувано 30 май 2007 - 13:37

Aми аз имам такава книга,ама като ти прочетох писанието реших да я потърся,засега без успех :rofl: .Ама ще я открия!!!!!!!!!!
Казва се "Лов с капани" и е издадена 1905 или 1908 година :):) .Имам циклостилно издание на което подробно са описани към 200 вида капани и как се правят(с рисунки)-лебедови шии,вълчи лапи и т.н.Има и описание как се правят примамки за всеки вид дивеч.Капаните са от най-простите до такива дето ще ти трябват стадо инженери,но основно един ковач(ако намериш такъв)ще ти свърши работа,щото има и размери.
Ще ти кажа нещо което си спомням:
На знам дали знаеш,но лисиците обичали най-много...............котки за мезе:rofl:.Една котка се пърли,изкопава се дупка /ако е зима предварително/колкото котката да е вътре,забива се колче и на него се върже опашката на котката да стърчи само тя над земята.Зарива се котето/зимата се залива с вода да стегне/и около нея/котката де/се поставят капаните.А,да не забравя-прави се обезмирисител задължително-това е поне седмица вмирисана риба,която се мачка и се прецежда сока/май няма да е мноооого приятно:rofl:/.Имаше и други подправки ама не се сещам,и с него/сока от вмирисаната риба/ се пръска около котката и пътеката от където си минал.Поставят се стъпкови капани-3 ще стигнат,около котето на 50-60 см.като равностранен триъгълник и после чеки лисицата.Казват че 100% идвала да хапне котешко(пишеше,че затова лисиците влизали в селата зиме-не толкова за кокошки,а да хванат некое котенце :)
Като я намеря ще пиша :)
Опитаи да я потърсиш в някоя забравена библиотека/или по голяма/,може да имаш късмет :rofl:
За сега чао от мен!

#9 Камен Г.Иванов

Камен Г.Иванов
  • Ловец
  • 446 Мнения:
  • Име:Камен
  • Оръжие:Граблива птица
  • Куче:Граблива птица

Публикувано 27 юли 2007 - 07:57

Някой има ли схеми,чертежи,снимки и идеи как да направя капан за лалугери и ПОЛСКИ мишки?Предпочитм да са живи,но ако няма начин ше ги ползвам само за хвана. :drinks:

#10 drone Nick

drone Nick
  • Ловец
  • 233 Мнения:
  • Име:Н.Стойков
  • Оръжие:IZ-27/12x70/;SA-93 /7,62x39/ :JW-15/.22lr/ ;FAUSTI STEFANO-/12x76/;MC-21-12/12x70/
  • Куче:бретон

Публикувано 29 юли 2007 - 19:07

Някой има ли схеми,чертежи,снимки и идеи как да направя капан за лалугери и ПОЛСКИ мишки?Предпочитм да са живи,но ако няма начин ше ги ползвам само за хвана. :AR15firing:

Според мен само обикновения тунелен капан за мишки от магазина ги хваща живи. Хората обикновено не искат да си губят времето да трепят живите мишоци, затова друго предложение не знам в случая. А пък лалугерите са някаква екстра !

#11 JPB

JPB

Запален ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1577 Мнения:
  • Име:Йордан
  • Оръжие:Маркова Клавиатура!!!
  • Куче:Wireshark

Публикувано 22 октомври 2007 - 00:46

Мани ги тез капани... Тука из нашия район има 1 чешит дето слага примки капани и тн.Миналата седмица при гонка за диво прасе 1 примка замалко да ми осакати кучето.Честно казано ако го хвана в крачка ще му счупя ръцете.
Speak softly and carry a big stick!!!

#12 Камен Г.Иванов

Камен Г.Иванов
  • Ловец
  • 446 Мнения:
  • Име:Камен
  • Оръжие:Граблива птица
  • Куче:Граблива птица

Публикувано 29 октомври 2007 - 12:39

Ще пробвам сега като падне първия сняг с няколко обикновенни тунелни капани близо един до друг.Каква стръв да сложа?Полските мишки и полевките падат ли си по сирене?

#13 Nemo Nikov

Nemo Nikov

Запален ловец

• Горски
  • 1661 Мнения:
  • Име:Nemo Nikov
  • Оръжие:ИЖ 54
  • Куче:ягдтериери- 2 бр. ; ЗСЛ(хибрид)- 1 бр.

Публикувано 01 ноември 2007 - 17:18

Ще пробвам сега като падне първия сняг с няколко обикновенни тунелни капани близо един до друг.Каква стръв да сложа?Полските мишки и полевките падат ли си по сирене?

керкенез им сложи, най-много ходят на умрял керкенез или сокол
БЪЛГАРИЯ - ВЕЛИКА И НЕДЕЛИМА
http://nemonikov.dir...=593229&dflid=3

#14 medun4o33

medun4o33
  • Ловец
  • 1 Мнения:

Публикувано 25 декември 2007 - 19:58

[quote name='dimitrovmd' date='May 30 2007, 13:37' post='54938']
Aми аз имам такава книга,ама като ти прочетох писанието реших да я потърся,засега без успех :huh: .Ама ще я открия!!!!!!!!!!
Казва се "Лов с капани" и е издадена 1905 или 1908 година :p:( .Имам циклостилно издание на което подробно са описани към 200 вида капани и как се правят(с рисунки)-лебедови шии,вълчи лапи и т.н.Има и описание как се правят примамки за всеки вид дивеч.Капаните са от най-простите до такива дето ще ти трябват стадо инженери,но основно един ковач(ако намериш такъв)ще ти свърши работа,щото има и размери.
Ще ти кажа нещо което си спомням:
На знам дали знаеш,но лисиците обичали най-много...............котки за мезе:).Една котка се пърли,изкопава се дупка /ако е зима предварително/колкото котката да е вътре,забива се колче и на него се върже опашката на котката да стърчи само тя над земята.Зарива се котето/зимата се залива с вода да стегне/и около нея/котката де/се поставят капаните.А,да не забравя-прави се обезмирисител задължително-това е поне седмица вмирисана риба,която се мачка и се прецежда сока/май няма да е мноооого приятно:p/.Имаше и други подправки ама не се сещам,и с него/сока от вмирисаната риба/ се пръска около котката и пътеката от където си минал.Поставят се стъпкови капани-3 ще стигнат,около котето на 50-60 см.като равностранен триъгълник и после чеки лисицата.Казват че 100% идвала да хапне котешко(пишеше,че затова лисиците влизали в селата зиме-не толкова за кокошки,а да хванат некое котенце :D
Като я намеря ще пиша :D
Опитаи да я потърсиш в някоя забравена библиотека/или по голяма/,може да имаш късмет :good:
За сега чао от мен! Моля те, ако си намерил книгата за капаните или се сещаш за автора ми го прати на meden@mail.bg. Благодаря!!!

#15 foxhunter

foxhunter
  • Ловец
  • 108 Мнения:
  • Име:Ангелов
  • Оръжие:LU-Mar 12 калибър , Sig Sauer 22 Mosquito
  • Куче:Бретон шпаньол

Публикувано 26 декември 2007 - 21:00

Абе, а научете се да работите с интерфейса на форума, пък тогава действайте, аман от толкова спам!!!

0 Потребител(и) четат тази тема

0 ловци, 0 туристи, 0 анонимни