Към съдържанието

Снимка

Далекобоини ли са подкалибрените бренекета

• Please log in to reply
257 отговора в тази тема

#16 mladen

mladen
  • Ловец
  • 319 Мнения:
  • Име:MLADEN
  • Оръжие: Иж27ЕМ12/76,Иж-18МН 223Рем,Застава М70 308уин.
  • Куче:Епаньол Бретон

Публикувано 25 май 2007 - 18:35

Колеги,в някой от постовете бях писал за прострелка на различни типове ЛКГО /ловен куршум за гладкоц.оръжие/с моята Иж 27 12/70,но пак ще ви споделя.на 95м. с федерал витал шок 32гр/куршум тип Фостър/правя група от 7 до 10 см от 5 изстрела,без спад на куршума.Най далечното растояние на което съм отстрелвал животно с такъв куршум е 114м.Почти същия резултат дават Унчестер слуг 28гр.С подкалибрените на Бендида с куршум тип Гуаланди-дават спад на траекторията до 20 см на 95м. но до 50-60м. са с добра поразаваща сила и стопиращ ефект.

Този пост е редактиран от mladen: 25 май 2007 - 18:36

#17 dimitar22

dimitar22
  • Ловец
  • 226 Мнения:
  • Име:Димитър Минчев
  • Оръжие:ИЖ 27 ЕМ,BAR-2 30 06,ЧЗ 452 22 LR
  • Куче:Балканско гонче , мелези
  • Град:Дряново

Публикувано 25 май 2007 - 22:36

Колеги,в някой от постовете бях писал за прострелка на различни типове ЛКГО /ловен куршум за гладкоц.оръжие/с моята Иж 27 12/70,но пак ще ви споделя.на 95м. с федерал витал шок 32гр/куршум тип Фостър/правя група от 7 до 10 см от 5 изстрела,без спад на куршума.Най далечното растояние на което съм отстрелвал животно с такъв куршум е 114м.Почти същия резултат дават Унчестер слуг 28гр.С подкалибрените на Бендида с куршум тип Гуаланди-дават спад на траекторията до 20 см на 95м. но до 50-60м. са с добра поразаваща сила и стопиращ ефект.

Колеги тези коментари са просто несерйозни,за далекобойност бренекето отива и по-далече,но да се говори че на 100м има стопиращ ефект е смешно.Животното си заминава в повече от 90% останалото сие жив късмет.Максималният бой на бренекето е около 60м,отам нагоре са измислили карабината.

#18 DJ-moon

DJ-moon
  • Ловец
  • 214 Мнения:

Публикувано 25 май 2007 - 23:03

Колеги, не че искам да се заяждам ама като "гледам и не вярвам на ушите си". За кви групираности с тез муниции на 100 метра, че и прави без упора? Това с фабричните мерни прибори ....... :good: , много се извинявам ама и аз ходя в гората и не паса патките там. Ако на гладкоцевно слагате оптика си е ваша работа, ама поне се уточнявайте моля ви се :p
Иначе муницията си я бива и то много, аз я предпочитам вместо 13/0.

#19 mladen

mladen
  • Ловец
  • 319 Мнения:

Публикувано 26 май 2007 - 09:58

, много се извинявам ама и аз ходя в гората и не паса патките там. Ако на гладкоцевно слагате оптика си е ваша работа, ама поне се уточнявайте моля ви се :

Колеги ,използваме форума за да споделяме мнения и опит,пред монитора никой няма да стане по-добър стрелец,ловец и т.н.Горенаписаното от мен е факт от стрелба по мишени, и то от много стрелба....Имам доста животни отстреляни с ЛКГО и много добре познавам възможностите на този тип муниция,именно за това от 2 години ловувам с нарезно оръжие.Във всяка ситуация в лова има "вероятности" и "случайности" с които не сме се сблъсквали,но именно това прави от ловеца добър ловец,стига да се поучава от грешките си и да трупа опит.А иначе съвсем сериозно се отнасям към лова и оръжието и това ни най-малко не ми позволява да карам някого да се чувства "овчар" или "паткар" четейки постовете ми!!! :good:

#20 суворов

суворов
  • Ловец
  • 642 Мнения:

Публикувано 26 май 2007 - 12:02

Според мен подкалибрените са по удачни на дистанции след 60 метра понеже скороста им е голяма и при срещане на целта на близки разстояния просто я пробиват и продължават полета си като не остават необходимата кинетична енергия и животното макар и поразено продължава без да показва признаци че е ранено като изключим пораженията в гръбначен стълб където парализата настъпва моментално.Подкалибрените поради това че са леки трябва да се използват предимно на открити терени поради факта че лесно се отклоняват при срещане на припятствие.

Подкалибрен боеприпас който е с експанзивен куршум няма как да излезе от животното и остава в него отдавайки цялата си енергия. Виждал съм го с очите си. Пораженията наистина са ужасни.

#21 Sisko

Sisko
  • Ловец
  • 153 Мнения:
  • Оръжие:законно
  • Куче:Курцхаар, Драдхаар, Мелез

Публикувано 28 май 2007 - 21:52

Стрелял съм с подкалибрен куршум Гуаланди 28гр. - патрон италианско производство. Просто за нашите Ижовки с тези сравнително тесни цеви (18,2 до 18,4), подкалибрените куршуми са наистина прекрасно решение.
От известно време си зареждам сам патроните. Избирам обикновен куршум 16кал. на фирма Геса от гр. Омуртаг. Поставям го в пластмасов концентратор и резултата е наистина много добър. Не искам да коментирам финансовата страна на въпроса, която за някои е наистина от голямо значение, но за мен е въпрос на сантименталност сам да си правя патроните за едър дивеч. Тези патрони горещо ги препоръчвам на всички.
БЪДИ ТОЧЕН !!!!!!!!!!

#22 Osmanov

Osmanov
  • Ловец
  • 646 Мнения:
  • Име:ferdi
  • Оръжие:ij 27 m
  • Куче:gonche

Публикувано 29 май 2007 - 23:50

Колко време ти е нужно да прикладваш,да се прицелиш и да стреляш...като ги правиш групите колега...
Мишената е неподвижна мисля...
от каква позиция стреляш...
Атмосферните условия сıщо не са за подценяване...Сигурен сıм знаеш при температури под 0 та как намалява скоростта на снаряда...
и не на последно място по време на лов количеството на адреналина е повишено...
на някои им влияе добре на други зле....
:icon_thumright:
http://www.att-tours.com/index.php?sayfa=otel&no=89

#23 mladen

mladen
  • Ловец
  • 319 Мнения:

Публикувано 30 май 2007 - 07:58

Колко време ти е нужно да прикладваш,да се прицелиш и да стреляш...като ги правиш групите колега...
Мишената е неподвижна мисля...
от каква позиция стрел

Да не смесваме понятията за прострелка на оръжие и боеприпаси с реалната стрелба по време на лов по движеща се мишена.

#24 Osmanov

Osmanov
  • Ловец
  • 646 Мнения:
  • Име:ferdi
  • Оръжие:ij 27 m
  • Куче:gonche

Публикувано 30 май 2007 - 09:12

Да не смесваме понятията за прострелка на оръжие и боеприпаси с реалната стрелба по време на лов по движеща се мишена.

Прав си ,прав си колега отделни неща са...
http://www.att-tours.com/index.php?sayfa=otel&no=89

#25 toshho

toshho
  • Ловец
  • 456 Мнения:
  • Име:Стойчев
  • Оръжие:Иж-54,Верней Карон 12/76,CZ-ZKM-452 Standart,Барета -686 ONIX, HZ-301-12/12,7x57R/12
  • Куче:Курцхаари
  • МПС:Магаре LJ-70
  • Град:Главиница

Публикувано 30 май 2007 - 10:11

Намесвам се още веднъж, във връзка със Sisko и бренеке 16 к. в концентратор 12к./може да се разглежда като подкалибрен куршум/.При гостуването си в една дружинка имаше колега които стреля с такива.Отзивите на останалите му колеги бяха, че той е отстрелял най голям брой прасета през последните години.Това го чух от няколко негови колеги.Ловът при тях е много интересен.Ловува се в бивши рибарници обрасли с тръстики където ловец не може да влезе.Това се прави само от кучета.Ловците се разставят по дигите и стрелба само с бренике по склоновете на дигата за да се предпазят съседните постове от злополука.Това изисква голяма дисциплина на всички участници в лова.Тогава реших да проверя метода с 16 кл.бренеке в концентратор но все още не съм го направил.Това все пак е идея за тези който обичат да снарадяват патрони.Наслука!

#26 dido 2

dido 2
  • Ловец
  • 356 Мнения:
  • Име:йорданов
  • Оръжие:полуавтомат Browning 12cal ,надцевка Берета 12cal ,Benelli ARGO 30-06
  • Куче:гонче , ягдтериер

Публикувано 30 май 2007 - 15:06

Има едни цеви - парадокс ли бяха , дето завъртали малко куршума . Някой стреля ли с такова , да докладва , дали има добри постижения , пък било то и с подкалибрени .Такава комбинация ми звучи добре , иначе подкалибрени или обикновени , нямат точност след 60 метра (+ - 20 метра) , даже и да имат сила на такава дистанция .

#27 mladen

mladen
  • Ловец
  • 319 Мнения:

Публикувано 30 май 2007 - 16:30

иначе подкалибрени или обикновени , нямат точност след 60 метра (+ - 20 метра) , даже и да имат сила на такава дистанция .

В грешка си приятелю

#28 dido 2

dido 2
  • Ловец
  • 356 Мнения:

Публикувано 30 май 2007 - 17:26

В грешка си приятелю

Верно ? Поне с мойте гладки -Браунинг полуавтомат и Надцевка Берета , не винаги уцелвам 2литрово шише (50метра прав) .С нарезното нямам пропуск......

#29 dido 2

dido 2
  • Ловец
  • 356 Мнения:

Публикувано 30 май 2007 - 17:26

Горе говоря за 50 м с бренеке.

#30 mladen

mladen
  • Ловец
  • 319 Мнения:

Публикувано 31 май 2007 - 16:00

Горе говоря за 50 м с бренеке.

При използване бренеке с гладкоцевна пушка при статичен дивеч,и при познаване и предварителна прострелка на муницията, не вярвам някой да има ядове с уцелването до 90-100метра.При използване на подкалибрени бренекета с начална скорост на куршума близо 500м/с ,правия изстрел е на около 95 м,като и самия куршум носи енергия около 1300 J.Как няма да убие животно на такова разстояние.Друг е въпроса ,че с гладкоцевната се разчита на бърза стрелба и на късо разстояниедо около 50м,тука не говорим за групи,спад на куршум и т.н.-но факт е че с гладкоцевен куршум може да се стреля и на по-голямо разстояние

0 Потребител(и) четат тази тема

0 ловци, 0 туристи, 0 анонимни