Към съдържанието

Снимка

барак+Гонче

• Please log in to reply
46 отговора в тази тема

#1 VanKiCha

VanKiCha
  • Ловец
  • 54 Мнения:

Публикувано 27 април 2006 - 17:41

Колеги можели дами кажете нешто за тази карма между Барак и БГ.гонче някои ималлие такова куче
( споделете знаниатаси )

#2 П. Бонев

П. Бонев

ЛОВДЖИЯ

• Форум съпорт
  • 4218 Мнения:
  • Име:Петър
  • Оръжие:CZ 584, IJ 27Е, Tula, Sarasqueta Pioneer
  • Куче:курцхаари и бигъл
  • МПС:Toyota Hilux, VW Tauran, SEAT Alhambra
  • Град:Търговище
  • ЛРД:Попово

Публикувано 27 април 2006 - 18:13

Колеги можели дами кажете нешто за тази карма между Барак и БГ.гонче някои ималлие такова куче
( споделете знаниатаси )

Колега това за което говориш се нарича хибрид. Поколението на две изходни форми във F1. Дори някой да има такова куче и да е много доволен от него, то това не означава неминуемо, че ако извадиш и ти такова, то ще е със същите ловни качества и възможности. По принцип хибрида има вероятност или да е най здравото и работно животно или най калпавото. Но от него не можеш да извадиш като поколение нищо и не знаеш какво да очакваш. Това е най големия враг на кинологията по света. Не одобрявам подобни връзки. Какво ти пречи да ловуваш с чистия вид на породата? Дали барак или гонче, което си избереш. Каква е причината да кръстосаш двете породи? Кому е нужно това и какво очакваш повече от този хибрид отколкото в чистата си изходна форма? :lol:

http://www.cherni-lom.com

facebook Петър Бонев

Заблудата винаги е масова, а идеята възниква в отделна личност!

Блез Паскал

#3 haqsko

haqsko

Запален ловец

• Ловец
  • PipPipPipPipPip
  • 1188 Мнения:

Публикувано 27 април 2006 - 18:33

верно Конак,същата глупост е да месиш дратхаар с курцхаар :lol:
..ама то при нас от "професори"не можеш да се отървеш B)

#4 П. Бонев

П. Бонев

ЛОВДЖИЯ

• Форум съпорт
  • 4218 Мнения:

Публикувано 27 април 2006 - 18:58

верно Конак,същата глупост е да месиш дратхаар с курцхаар :lol:
..ама то при нас от "професори"не можеш да се отървеш B)

:D Всички сме едни........... ;)
Важното е че вече го осъзнават все повече хора B) !

facebook Петър Бонев

Блез Паскал

#5 roko

roko
  • Ловец
  • 75 Мнения:
  • Име:Росен Божилов
  • Оръжие:ZH301 SLR 96 ТОЗ-22кл
  • Куче:пойнтер,ВГбарак и гонче,мелез и териер

Публикувано 27 април 2006 - 19:14

Колеги в България според мен чисти гончета и бараци няма било то ишампионите за породите
До преди 5-10 год. ловните кучета се кръстосваха на принципа "хем красиво , хем гони".
Прди време си взех бараче от елитни родители и в кучилото имаше и глдки кученца.

#6 П. Бонев

П. Бонев

ЛОВДЖИЯ

• Форум съпорт
  • 4218 Мнения:

Публикувано 27 април 2006 - 19:21

Колеги в България според мен чисти гончета и бараци няма било то и шампионите за породите

Мога и да се съглася с това твърдение, но нека не продължаваме в същия дух. B)

facebook Петър Бонев

Блез Паскал

#7 VanKiCha

VanKiCha
  • Ловец
  • 54 Мнения:

Публикувано 27 април 2006 - 20:11

аз попитах за инфо защото един приятел си заплоди гончето от барак и исках да разбере нешто за краиниа резултат! И дали даси взема такова куче или...

#8 Желю

Желю

Запален ловец

• Горски
  • 2497 Мнения:
  • Име:Желю
  • Оръжие:Маверик 12 кал. ИЖ-54
  • Куче:Ягдтериери, бг.бараци, бг.гончета, дратхаари, английски сетери!

Публикувано 27 април 2006 - 21:36

Ето за това кинологията в Бг е на тоя хал, сега в кучилото ще има и рошави кученца и после някой с барак ще заплоди на някое от рошавите от това кучило и ще чака резултати :lol: , и после ще отиде РОКО и ще каже аз видях от хубави бараци в кучилото имаше гладки кученца :D .
Ами ще има,а ако се продължава по същия път и след 20г. пак ще има,но ако се заиграе по правилата и се развъждат само клубни кучета след 10г. няма да има такива отклонения. ;) Така е ,ако някой си търси куче от някакава порода да се обръща към клубовете.
Ловец без куче играе на "сляпа баба" с дивеча!

#9 П. Бонев

П. Бонев

ЛОВДЖИЯ

• Форум съпорт
  • 4218 Мнения:

Публикувано 27 април 2006 - 21:38

Бих искал да остана правилно разбран. Кучетата от тази връзка със сигурност ще работят добре, ако техните родители работят поне две колена назад. Но като цяло няма смисъл от каращисването /смесването/ на двете породи. Няма защо. Барака е едно прекрасно гонче само по себе си, така също и лудогорското гонче е едно от най добрите в света. Не виждам защо трябва да ги смесваме, като по ловни качества, издръжливост, сила на гласа и настойчивост са много близки. А ценното у тях е да ги слушаш и наслаждаваш как работят именно ако са в възможно по чист вид. Ако имаш мъжки мелез и той прилича по фенотип /външен вид/ условно на барак и има глас, пак условно на гонче, можеш ли да заплодиш баракиня в последствие и да получиш потомство с фенотипна прилика с барака? Отговорът е Не, неможе. В това поколение ще има разпад и то голям. Причината е че единия от родителите е хибрид. Вероятно половината ще приличат на бараци, но ще са друга форма на ушите, цвят на козината и пр. Вероятно ще има и такива, които ще приличат на гончета, но ще бъдат с друг цвят на косъма в последствие, друга постановка на ушите и т.н. Хибрида може да даде добро поколение само при опитен селекционер и то при голям брак в поколенита. Използването на хибриди има за цел подобрване определени качества на породата, но се извършва от изключително опитни селекционери и развъдцичи. За целта предварително се правят генни прогнози и се предвиждат до голяма степен резултатите. Няма смисъл от такива експерименти след като имаме такива добри български породи.

facebook Петър Бонев

Блез Паскал

#10 slawi

slawi
  • Ловец
  • 734 Мнения:

Публикувано 28 април 2006 - 09:58

А каква е приликата и разликата между хибрида и кьосебарака? :lol: ;)

#11 П. Бонев

П. Бонев

ЛОВДЖИЯ

• Форум съпорт
  • 4218 Мнения:

Публикувано 28 април 2006 - 12:48

А каква е приликата и разликата между хибрида и кьосебарака? :lol: ;)

Приятелю по този въпрос може да дискутира неимоверно много. По прницип е възможно един така наречен кьосе барак да притежава невероятни черти на барак и да бъде страхотен производител.В първо поколение може и да не дава кьосе, но е трудно да се обясни с писане, а и все в някое коляно кьосето ще избие, но може и да не избие. Това може да се изчисли от генен инжинер, ако знае родословието на въпросното куче. Има дратхаари от немски развъдници които са с къс косъм като курцхаари. За жалост през годините двете породи барак и гонче са се кръстосвали неимоверно много и от време на време може да излезе нещо подобно. Така наречения разпад на гени

facebook Петър Бонев

Блез Паскал

#12 slawi

slawi
  • Ловец
  • 734 Мнения:

Публикувано 28 април 2006 - 13:42

Конак,абсолютно съм сигурен за твоя отговор,но за съжаление много хора кръстосвайки двете породи си мислят,че създават нова такава.Струва ми се,че е време ако е възможно да се сложи край на всички въпросителни около породата кьосе барак./не говоря за работни качества/ И бг гончето и барака са много силни и упорити породи,според мен сега повече от всякога е задължително,а не необходимо да се работи по изчистването и намирането на кучета максимално близки до истинските две породи и не на последно място тяхното признание и регистриране.На всички ни е известно какво се получава от подобни кръстоски както това,какви циркове се разигрват по киноложките изложби.Такаче,тука му е мястото и времето,който иска,знае и може,нека да сподели,нека и всеки се престраши и също да се активизира да пише .В началото и на мен ми беше трудно да почна да пиша ,Конак сега ще си спомниш как ме насърчаваше,за което благодаря. :lol:

#13 VanKiCha

VanKiCha
  • Ловец
  • 54 Мнения:

Публикувано 28 април 2006 - 14:50

прависте момчета тази мои приятел си мисли че като крастоса двете кучета ще излезе нещо невероятно защото и джамата радители са страхотни но крайния резултат няма да баде както се очаква но негова си работа аз си мисля даси взема такова куче но маи взех дасе отказвам :lol:

#14 roko

roko
  • Ловец
  • 75 Мнения:
  • Име:Росен Божилов
  • Оръжие:ZH301 SLR 96 ТОЗ-22кл
  • Куче:пойнтер,ВГбарак и гонче,мелез и териер

Публикувано 28 април 2006 - 18:16

Повечето от хората които се занимават с кучета у нас са кучкари " в това чило и аз"
а кинолозите са малко и там е проблема.

#15 VanKiCha

VanKiCha
  • Ловец
  • 54 Мнения:

Публикувано 28 април 2006 - 18:25

roko кажи си мнението за тази крастоска B)

0 Потребител(и) четат тази тема

0 ловци, 0 туристи, 0 анонимни