Welcome to На Лов

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to contribute to this site by submitting your own content or replying to existing content. You'll be able to customize your profile, receive reputation points as a reward for submitting content, while also communicating with other members via your own private inbox, plus much more! This message will be removed once you have signed in.

Милен Милчев

Видове Язовци

84 мнения в тази тема

Здравейте Колеги,

Дайте да развенчаем тоя мит, доста колеги твърдят, че има два вида язовци - кучешки и свински. Аз не видях такова нещо в нито един учебник. Според мен Язовеца си е Язовец.

Поядрави.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Здравейте Колеги,

Дайте да развенчаем тоя мит, доста колеги твърдят, че има два вида язовци - кучешки и свински. Аз не видях такова нещо в нито един учебник. Според мен Язовеца си е Язовец.

Поядрави.

А най абсурдното което съм чул е че "свинския язовец бил с копитца и рило" :D - тоест чифтокопитен :p !

Невестулката също не е отровна !!! :o и не плюе !!!

И от жълтурчето (цветето ) не ти окапва косата !!!

Знам и други - Бабини деветинини :)

Недейте развенчава митове, в ерата на internet i google - има всякаква информация само трябва да я потърсиш !!!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
А най абсурдното което съм чул е че "свинския язовец бил с копитца и рило" :D - тоест чифтокопитен :p !

Невестулката също не е отровна !!! :o и не плюе !!!

И от жълтурчето (цветето ) не ти окапва косата !!!

Знам и други - Бабини деветинини :)

Недейте развенчава митове, в ерата на internet i google - има всякаква информация само трябва да я потърсиш !!!

Да допълня, имало" свиски и кучешки таралеж" свиския се бил ял, другия не. Това съм гочувал не от един или двама овчари. Жабата кълняла, от лястовица като се пипа се появявали лунички, кукумявка на покрива смърт. Отровата на змията не в опашката, а се произвежда от видоизменени слюнчени жлези.Други бабени деветини! Кажете още за да се посмеем.

Редактирано от Skitnik

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина,има два вида!!! :o Само ,че единият е мъжки ,а другият е женски!! :):D

Има колеги ,които бъркат язовеца с енотовидното куче, съвсем различни, /но приличащи по украска/ видиве.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че колегите срещнали Енотовидно куче в природата са по-малко от 1%.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Здравейте Колеги,

Поядрави.

Чувал съм че язовец и борсук били различни животни , но това са бабени деветини ... в БГ има 1 вид язовци по народно му - борсуци ...

99575q.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Чувал съм че язовец и борсук били различни животни , но това са бабени деветини ... в БГ има 1 вид язовци по народно му - борсуци ...

Борсук = язовец. Вероятно от руски. На руски язовеца се нарича БОРСУКИ :o

Относно свински и кучешки вече не веднъж сме го разисквали. Свинският дето му викат си е баш борсука, а кучешки вероятно енотовидното куче. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Здравейте Колеги,

Поядрави.

товеа са пълни глупости язовеца е един единствен вид по нашите земи и е от семеиство порови

http://www.slrb-bg.com/iazovec.htm

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм проучвал в ловната и природонаучна литературата тази дилема с двата вида язовци. Чувал съм обаче често, че язовците са два вида - кучешки и свински. Борсуците които съм трепал досега обаче - и аз, и колегите от дружинката, са били само от един вид - тоя, дето го има във всички ловни учебници и на снимките, показани и сега в тази тема. Кучешки ли са, свински ли - не знам? Фактът, че съм виждал само един вид язовец обаче ме кара да мисля, че или друг няма или е по-тайнствен и от чудовището Лох Нес!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Не съм проучвал в ловната и природонаучна литературата тази дилема с двата вида язовци. Чувал съм обаче често, че язовците са два вида - кучешки и свински. Борсуците които съм трепал досега обаче - и аз, и колегите от дружинката, са били само от един вид - тоя, дето го има във всички ловни учебници и на снимките, показани и сега в тази тема. Кучешки ли са, свински ли - не знам? Фактът, че съм виждал само един вид язовец обаче ме кара да мисля, че или друг няма или е по-тайнствен и от чудовището Лох Нес!

Е аз го написах по горе ама кой да прочете :D

Свинският дето му викат си е баш борсука, а кучешки вероятно енотовидното куче. :D

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Е аз го написах по горе ама кой да прочете :D

Четох те, колега! Ама по нашия край енотовидни кучета се срещат по-рядко и от НЛО.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Накрая ще си разпечатам отговорите по темаата и ще ги занеса в дружинката да ги ударя от главите на "опитните" ловци.

Неможете да си представите как ловци с по 20 години и нагоре стаж ме убеждават че има кучешки и свински язовец. Свинският бил много вкусен, а кучешкият не ставал за ядене.

А аз идиота даже оставих един на плоето щото бил кучешки. :D

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако имаш намерение да ядеш язовец трябва да го изследваш за трихинелоза първо.Щото да не стане изненада.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Здравейте Колеги,

Поядрави.

Интересна тема. Изчетох всички постове, но не срещнах правилно становище.

Наистина няма два вида язовци. Не бъркайте язовеца с енотовидното куче. Това са два различни вида.

Да не забравяме, че язовеца е всеядно животно. Поради това идва и разделянето му на "свински" и "кучешки". Екземлярите, които обитават равнините райони се хранят предимно със зърнени култури - те са по охранени и старите ловци им викат "свински". Наистина имали вкусно месо, сигурно е така щом се хранят с царевица, слънчоглед, жито и т.н.

Тези, които обитават райони бедни на културни насаждения се хранят с каквото намерят, но най вече насекоми, дребни гризачи, мърша и какво ли не - на тях и м викат " кучешки".

Това е, Язовеца си е Язовец.

Все пак, ако някой реши да хапва пържоли - задължително изследване за трихинелоза.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Интересна тема. Изчетох всички постове, но не срещнах правилно становище.Наистина няма два вида язовци. Не бъркайте язовеца с енотовидното куче. Това са два различни вида.Да не забравяме, че язовеца е всеядно животно. Поради това идва и разделянето му на "свински" и "кучешки". Екземлярите, които обитават равнините райони се хранят предимно със зърнени култури - те са по охранени и старите ловци им викат "свински". Наистина имали вкусно месо, сигурно е така щом се хранят с царевица, слънчоглед, жито и т.н.Тези, които обитават райони бедни на културни насаждения се хранят с каквото намерят, но най вече насекоми, дребни гризачи, мърша и какво ли не - на тях и м викат " кучешки".Това е, Язовеца си е Язовец.Все пак, ако някой реши да хапва пържоли - задължително изследване за трихинелоза.

За пържоли незнам

но за кюфтета стават особенно младите .

Дъртите са малко по миризливи

но подправките оправят нещата....

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
За пържоли незнам

аз несъм ял , но съм драл язовец и трябва да ви кажа че смрадта е непоносима и неискам да го пробвам на вкус как е , а и да не забравяме че е от смеиство порови

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
аз несъм ял , но съм драл язовец и трябва да ви кажа че смрадта е непоносима и неискам да го пробвам на вкус как е , а и да не забравяме че е от смеиство порови

То си има и тънкости

при дрането ... :good:

Нера по малко ли мирише ?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
То си има и тънкости

при дрането ... :good:

Нера по малко ли мирише ?

вярно е и ти си прав

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този въпрос е стар колкото света . Не че много разбирам но свинския язовец е еснния

защото е по охранен а кучешкият е пролетния защото е по измършавял .

А енотовидното куче няма нищо общо с язовеца.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
За пържоли незнам

аз га ядаф кифтеата,много ми аресаа,ам чи то свинскуту ряпа да иде ба :good:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
аз га ядаф кифтеата,много ми аресаа,ам чи то свинскуту ряпа да иде ба :drinks:

Колега в Гугал, няма преводач за езика на който пишеш. :ksshunter1fe:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има ли някой който е ял месо от язовец?

Нека разкаже нещо относно приготвянето за ядене.

Ще се отнеса с най-голямо внимание към написаното!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Има ли някой който е ял месо от язовец?

Нека разкаже нещо относно приготвянето за ядене.

Ще се отнеса с най-голямо внимание към написаното!

Язовец се яде, ако е убит до края на есента. Тогава не миришел. Казват 4е спял зимен сън. Докато спи се изхранва от собствената си мас. И от тея процеси му се вмирисва месото... Така 4е напролет мирише на пор...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Язовец се яде, ако е убит до края на есента. Тогава не миришел. Казват 4е спял зимен сън. Докато спи се изхранва от собствената си мас. И от тея процеси му се вмирисва месото... Така 4е напролет мирише на пор...

Не само на пролет колега . Доста язовци сам изтрепал през пролет , лято , есен ,зима и си мирашат по един и същ гаден начин .Миризмата им идва от жлеза а не от месото .Също така като се дера за да се консумира се отделя подкожната мазнина.

п п А бе свърши ли се яденето , че борсуци да ядем.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.