Welcome to На Лов

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to contribute to this site by submitting your own content or replying to existing content. You'll be able to customize your profile, receive reputation points as a reward for submitting content, while also communicating with other members via your own private inbox, plus much more! This message will be removed once you have signed in.

fakir

ФАЗАНАРИЯ (волиер)

100 мнения в тази тема

вкарвам тази темичка тук въпреки, че не става дума за лов а за точно обратното - развъждане/отглеждане. интересува ме някой, който има личен опит да сподели как се прави фазанария (или волиер за фазани) и колко струва добитъка и отглеждането му до възраст за отстрел. въобще мисля, че много дружинки сега ще имат средства за такава дейност и е време да се обмени ноу-хау по тея въпроси.

п.с. ако някой може да препоръча литература по въпроса също благодарско.

Редактирано от fakir

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
вкарвам тази темичка тук въпреки, че не става дума за лов а за точно обратното - развъждане/отглеждане. интересува ме някой, който има личен опит да сподели как се прави фазанария (или волиер за фазани) и колко струва добитъка и отглеждането му до възраст за отстрел. въобще мисля, че много дружинки сега ще имат средства за такава дейност и е време да се обмени ноу-хау по тея въпроси.

"Развъждане на фазана", автор Манол Велев, Земиздат 1965 г.

А за "средствата на дружинките" под новоскроената шапка съм много песимист!Развъжданато на фазани е доста скъпо струващо занимание, но е огромно удоволствие да подържиш в ръка фазанче на един час, излюпено от теб!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лов не значи само изтребване а и развъждане колега.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
"Развъждане на фазана", автор Манол Велев, Земиздат 1965 г.

А за "средствата на дружинките" под новоскроената шапка съм много песимист!Развъжданато на фазани е доста скъпо струващо занимание, но е огромно удоволствие да подържиш в ръка фазанче на един час, излюпено от теб!

братле, тоя не го ли гръмнаха (Манол Велев)? ... базикам се. на чужд гръб и "Х" тояги са малко..ама пък пушек без огън няма. мен що не ме гърмят? :(

та тая книга май по антиквариатите трябва да я търся или..?

п.с. в период на криза мисля да се отдам на селско стопанство с цел задоволяване на личните нужди, ловна практика и сближаване с природата като цяло. BACK 2 NATURE!!!

Редактирано от fakir

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Миналата година купих една книга "Отглеждане на токачки, фазани, гълъби за месо и пъдпъдъци" авторите са А. Рангелов и И. Иванов, издателството е "Земиздат" цената е 4лв. Можеш да я поръчаш на всяка една книжарница. Но побързай защото казаха, че са останали много малко бройки в издателството. Книгата е 120 страници и не е лоша. Могат да се научат доста полезни неща от нея.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Миналата година ние си направихме фазанария.Има снимки мисля че в темата - Лов на фазани.Всичките фазани сме ги измътили в инкубатор . Когато сложихме яйцата също насадихме и една кокошка и после всичките под кокошката докато укрепнат

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миналата година купих една книга "Отглеждане на токачки, фазани, гълъби за месо и пъдпъдъци" авторите са А. Рангелов и И. Иванов, издателството е "Земиздат" цената е 4лв. Можеш да я поръчаш на всяка една книжарница. Но побързай защото казаха, че са останали много малко бройки в издателството. Книгата е 120 страници и не е лоша. Могат да се научат доста полезни неща от нея.

мерси, наско. вече я поръчах да видим дали ще я доставят. иначе всякакъв опит е добре дошъл. примерно разбирам, че има няколко похвата - единия е да се развъждат птиците в защитено от хищници пространство с подходяща среда, а същевременно са зрелите птици са свободни да излизат на свобода но се подхранват в защитената територия за да не мигрират. от друга страна пишат за отглеждане до определена възраст и разселване т.е. пускане без контрол в определена територия.

иначе, на предния изказал се пич - ти ли ще учиш батко си как да скочи от самолета?! я си точи ножките носи си униформата и козирувай!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И тази книга е много полезна, ползвал съм я , но посочената от мен е базирана на опита на Италия, Австрия и Чехия, написана е на популярен език, с много снимки, чертежи и съвети, приложими в любителски условия в сегашно време (изостанали сме само някакви си 40 години, ще наваксаме). В нея е описано всичко - от видове волиери, през инкубиране до разселване, затова според мен представлява интерес. Оценявам я на база над 10 годишен опит с инкубиране, отглеждане развъждане и разселване на фазани. У нас почти не се намира специализирана литература по въпроса. Но и опита учи! Успех в начинанието!

post-3452-1233131954_thumb.jpg

post-3452-1233132041_thumb.jpg

post-3452-1233132100_thumb.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги във връзка с темата - от къде могат да се закупят яйца на фазан и яребица ? На събранието по случай закриване на ловния сезон искам да предложа на колегите изграждане на фазанария и евентуално догодина да започнем разселване . Районът е поречието на река Камчия (лонгозна гора , обработваеми площи) - подходящи за фазани и най-източните краища на Стара Планина - сравнително ниски части с релеф подходящ за яребица. Трябва ми да знам цени на яйца и пилета - все пак няма напразно да събираме 50 лева членски внос - поне да идат за дивеч.... в този район сме 2 ловни дружинки от по 50 човека членове така че събират около 5 хиляди лева - първо нямаме толкова едър дивеч за хранене и 2-ро имаме добри условия за разселване на дребен дивеч .

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Колеги във връзка с темата - от къде могат да се закупят яйца на фазан и яребица ? На събранието по случай закриване на ловния сезон искам да предложа на колегите изграждане на фазанария и евентуално догодина да започнем разселване . Районът е поречието на река Камчия (лонгозна гора , обработваеми площи) - подходящи за фазани и най-източните краища на Стара Планина - сравнително ниски части с релеф подходящ за яребица. Трябва ми да знам цени на яйца и пилета - все пак няма напразно да събираме 50 лева членски внос - поне да идат за дивеч.... в този район сме 2 ловни дружинки от по 50 човека членове така че събират около 5 хиляди лева - първо нямаме толкова едър дивеч за хранене и 2-ро имаме добри условия за разселване на дребен дивеч .

Колега дружествата правят завявка до ловнорибарския и получавате каквито пилци искате А ако сте закъснели с тс заявката виж в страницата на СЛРБ или по ДДСтата Човек имали мерак всичко става.Успех!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

благодаря сърдечно на участвалите в темата. явно има хора с опит и има такива, които искат да научат и приложат. пари така или иначе се събират така, че време е за малко ентусиазъм и полезен труд. ех ако това мобилизира дружините да отглеждат дивеч....знаете ли колко бързо ще има за всеки и яребичка и фазанче ..ей така из невиделица! красота!

п.с. за книгата, която по-горе поръчах ме уведомиха, че я няма и не се издава повече. жалко.

Редактирано от fakir

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
благодаря сърдечно на участвалите в темата. явно има хора с опит и има такива, които искат да научат и приложат. пари така или иначе се събират така, че време е за малко ентусиазъм и полезен труд. ех ако това мобилизира дружините да отглеждат дивеч....знаете ли колко бързо ще има за всеки и яребичка и фазанче ..ей така из невиделица! красота!

Приятелю...не е толкова лесно...повярвй ми...ентусиасти много..като стане време за работа..??!!!! В моята дружинка правихме опити с фазан , нищо не се получи Пуснахме яребица горе долу да не се хваля.Процент от наще пари(членски внос) е за тази работа ( дивеч)само че...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да си купите готови фазанчета,а може да закупите яйца и да ви ги излюпят в инкубатор.Втория вариант май е доста по-евтин.Не успях да намеря телефон,но един колега има промишлен инкубатор и е в час-казва се Петьо и е от пловдивското село Войсил(известен е сред колегите с добрите си гончета.Като правите волиера мрежата я вкопавате по възможност по-дълбоко и вмимавате никъде да не останат дупки.Големи врагове са лисици,порове,цигани и др.такива.Важно е да не подраните с разселването-една година така избързахме и 80 % отидоха за подхранване на хищниците.Чувал съм също че е добре да се наплашат непосредствено преди да се пуснат,ако се държат като питомни стават лесна жертва.А за лова на фазани-имам само добри спомени,вече няколко години не съм стрелял по фазан за жалост.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги , днес си купих книгата "Отглеждане на токачки, фазани, гълъби за месо и пъдпъдъци" авторите са А. Рангелов и И. Иванов, издателството е "Земиздат" цената е 4лв. от книжарница "Пингвините" в Ст.Загора има още един екземпляр. На койтому трябва може да си я поръча имат електронен магазин , или да драсне едно съобщение и ще му я взема а после за пращането ще се разберем.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Миналата година изтрадихме едно волиерче като събрахме по 20лв. от всеки член на дружинката. От 40 члена, 37 отделиха парички+ 300лв спонсорски :D . Мрежата за самия волиер я намерихме от близката фазанария на символична цена, а външната ни излезе 650лв-нова. Външната е допълнително ограждение, което ползваме за гатерче да учим кучетата. Размери на волиера: 6х30м. Размери на гатера 45х50м. В изграждането се включихме активно 5 човека :D Спокойно си отглеждаме по 300 фазана, които купуваме на възраст 20-30 дневна възраст. Цената миналата година беше около 4лв за бройка, като парите са от касата на дружинката за ползване на дивеч и разрешителни за лов! Отделно юни месец си разселваме полагащите се със заявка бройки от Русенската фазанария и без фазани на излетите не сме се връщали.

post-2673-1234933769_thumb.jpg

post-2673-1234933791_thumb.jpg

post-2673-1234933827_thumb.jpg

post-2673-1234933840_thumb.jpg

post-2673-1234933865_thumb.jpg

post-2673-1234933877_thumb.jpg

post-2673-1234933939_thumb.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези двата фазана на последната снимка не сте ли ги поохранили малко повече. :eusa_think:

Няма да могат да прехвръкнат мрежата :wacko:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Тези двата фазана на последната снимка не сте ли ги поохранили малко повече. ;)

Няма да могат да прехвръкнат мрежата :D

Отдавна прехвръкнаха мрежата :D Мъжкото го продадох, а женската кротува във фризера за общото събрание :angry::lol:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето нашта, неловна дружинка, как ще разселва.Проблема ни е мътенето че ни е за първи път.Волиери и т.н. са ми първо упражнение, нали се правят от двама човека.

post-28386-1274535967_thumb.jpg

post-28386-1274535979_thumb.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И ние сме готови до два три дни :bulgar::lol::D

post-11098-1274622165_thumb.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....ще чакаме квартиранти :D

post-11098-1274622273_thumb.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би най хубавата фазанария до сега!Дай повече инфо.Вие май сте професионалисти! :bulgar: :D

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Може би най хубавата фазанария до сега!Дай повече инфо.Вие май сте професионалисти! :lol: :bulgar:

Първо тва е волиер,и второ е най хубавия щото е нашия и щото го прави.....знаеш кой(най- добрия) :D=@:p

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Първо тва е волиер,и второ е най хубавия щото е нашия и щото го прави.....знаеш кой(най- добрия) :D:bulgar::lol:

Браво само така.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги имайте впредвид,че инкубаторните птици не развиват майчин инстинкт.Тоес пуснати в прирородата не саздават поколение.Снасят яйцата на различни места,без да правят гнездо.На 10 бр.инкубаторни фазанки една мъти само.Затова сега в някой страни се практикува люпенето със кокошки макар ,че е по-трудоемко и по-нерентабилно.Това при условие ,че имате намерие да възстановите естествената популация,ако обаче ги разселвате за отстрел няма проблеми.Инкубаторните птици са за предпочитане.Това важи както за фазаните,така и за яребиците,кеклиците и др.ловни птици.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Колеги имайте впредвид,че инкубаторните птици не развиват майчин инстинкт.Тоес пуснати в прирородата не саздават поколение.Снасят яйцата на различни места,без да правят гнездо.На 10 бр.инкубаторни фазанки една мъти само.Затова сега в някой страни се практикува люпенето със кокошки макар ,че е по-трудоемко и по-нерентабилно.Това при условие ,че имате намерие да възстановите естествената популация,ако обаче ги разселвате за отстрел няма проблеми.Инкубаторните птици са за предпочитане.Това важи както за фазаните,така и за яребиците,кеклиците и др.ловни птици.

Колега аз лично съм действал с алтернатива.35 в инкубатора 15 под кокошка.Като се излюпят живот и здраве ще преценяваме какво ще пускаме.А на мен лично ми е интересно, фазани от инкубатор пуснати в природата, оцеляли след 2 години, :hi::bira: дали не им се пробужда инстинкта за мътене!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване