Jump to content

Норма

Recommended Posts

Норма "Вулкан" или "Орикс"?

Кой е по-добър за лов при нашите условия?

Може ли някой да сподели свойте наблюдения и опит колеги?

и двата патрона са перфектни!!!!!!аз предпочитам орикс,вулакна има много "злобно" действие!който е стрелял знае за какво става въпрос!!!!!

За моя калибър правят само един патрон SP, но е много добър по данни на разузнаването, не съм го пробвал още, дай Боже, тази година.

По данни на Норма, Вулкан се отварят по-добре, докато Орикс имат по-добро проникващо действие. Та мисълта ми естествено е за раните които нанасят главно върху прасето. Интересно е ако някой може да каже за действието и на други куршуми (например Нослер партитишън). Аз лично съм стрелял по прасе само с гладкоцевно. Карабина имам отскоро и се надявам за в бъдеще да има слука. Благодаря на всички които отговориха.

В момента ми е простреляна карабината с ORYX точно защото е малко по твърда смятам,че е удачна за по бързите калибри.

За по-бавни като 8х57 и 9.3х74 може би Вулкана ще е по-удачен.

П.С.Като заговорихме за патрони : някой знае ли дали в Кинтекс са внесли RWS Evolution и каква му е цената в 30-06 например?

Любопитен съм да го пробвам.

По данни на Норма, Вулкан се отварят по-добре, докато Орикс имат по-добро проникващо действие. Та мисълта ми естествено е за раните които нанасят главно върху прасето. Интересно е ако някой може да каже за действието и на други куршуми (например Нослер партитишън). Аз лично съм стрелял по прасе само с гладкоцевно. Карабина имам отскоро и се надявам за в бъдеще да има слука. Благодаря на всички които отговориха.
Стрелял съм глиган с Норма Вулкан 11.7гр. в кал.30-06 от 50 метра. Възраст - около 6-7 годишен. Попадението беше във врата, но косо и след рикушет в ключицата(без да я счупи) куршума извадих от подкожието в областа на плешката от същата страна! Учудването ми беше голямо защото след одирането и намирането на куршума(отворен както е показан на рекламата) тръгнах с ножа по канала на раната и тъй като тя не преминаваше през гръдна клетка не можех да си обясня от какво умря на място този глиган! Когато го изкормих видях следната картина: Белият дроб беше като парцал,перикарда(торбичката на сърцето) беше спукана,черния дроб беше скъсан на три парчета заедно с вена кава - без проникване на куршума или фрагмент от него там. В гръдната клетка имаше полвин кофа кръв. С една дума среща с товарния влак.... и от детонацията всичко беше на дреп. Куршума след експанзията в тъканите беше запазил теглото си без да се фрагментира оловото и да се отделя от обвивката - както наблюдавам при ППУ и S&B с които избягвам да стрелям по едри животни след едно грозно преследване на.................... Величко......................мани-бегай.........

С Орикса нямам опит, но предполагам че ефекта ще е подобен!

Стрелял съм глиган с Норма Вулкан 11.7гр. в кал.30-06 от 50 метра. Възраст - около 6-7 годишен. Попадението беше във врата, но косо и след рикушет в ключицата(без да я счупи) куршума извадих от подкожието в областа на плешката от същата страна! Учудването ми беше голямо защото след одирането и намирането на куршума(отворен както е показан на рекламата) тръгнах с ножа по канала на раната и тъй като тя не преминаваше през гръдна клетка не можех да си обясня от какво умря на място този глиган! Когато го изкормих видях следната картина: Белият дроб беше като парцал,перикарда(торбичката на сърцето) беше спукана,черния дроб беше скъсан на три парчета заедно с вена кава - без проникване на куршума или фрагмент от него там. В гръдната клетка имаше полвин кофа кръв. С една дума среща с товарния влак.... и от детонацията всичко беше на дреп. Куршума след експанзията в тъканите беше запазил теглото си без да се фрагментира оловото и да се отделя от обвивката - както наблюдавам при ППУ и S&B с които избягвам да стрелям по едри животни след едно грозно преследване на.................... Величко......................мани-бегай.........

С Орикса нямам опит, но предполагам че ефекта ще е подобен!

Интересен механизъм на травмата! Вероятно поради близкия изстрел.

ето ви още нещо за орикса и вулкана

орикс

1. около 80кг прасе от 110 метра, попадение зад плешката входна и изходна рана еднакви, колкото е диаметъра на куршума /30-06/. вътре беше минал през сърцето и то беше на парчета. добичето умря моментално

2. 130кг прасе от 65 метра, попадение между плешката и гръбрака между две ребра без никакви счупвания и отново входна и изходна рана еднакви, моментална смърт, вътре белия дроб беше на 2/3 посинял

вулкан

прасе около 110кг от 70-75 метра, попадение странично в бута и втори изстрел зад плешката. не успях да намеря първия куршум макар че нямаше изходна рана, а бе раздробил костите, втория куршум бе заседнал в коста на другата плешка - идеална гъба, пазя си го в касата.

има и снимки

ето ви още нещо за орикса и вулкана

орикс

1. около 80кг прасе от 110 метра, попадение зад плешката входна и изходна рана еднакви, колкото е диаметъра на куршума /30-06/. вътре беше минал през сърцето и то беше на парчета. добичето умря моментално

2. 130кг прасе от 65 метра, попадение между плешката и гръбрака между две ребра без никакви счупвания и отново входна и изходна рана еднакви, моментална смърт, вътре белия дроб беше на 2/3 посинял

вулкан

прасе около 110кг от 70-75 метра, попадение странично в бута и втори изстрел зад плешката. не успях да намеря първия куршум макар че нямаше изходна рана, а бе раздробил костите, втория куршум бе заседнал в коста на другата плешка - идеална гъба, пазя си го в касата.

има и снимки

Здравейте колега.

Интересува ме:

1. Кой от двата куршума, по ваше мнение, е по-добър за прасе?

2. Означава ли според вас еднаквата входна и изходна рана, че орикса не се е разтворил?

Поздрави :D

post-838-1150632870_thumb.jpgПолзвам NORMA Nosler ballistic tip 30-06 9.7 gr много по-добьр е от волкана има постабилен полед за поголеми дистанци (в смисал малко отклонение в вертикала)много добре прониква.

На 100 м прасе около 150 кг удар в плешката минава прес сьрцето и се спира в подкожието.

Животното остана на миасто.

Edited by koko_74

Колега патроните на НОРМА са перфектни няма значение дали са вулкан, орикс или др.

Има значение началната им скорост и теглото на куршума

ако си на чисто - лек куршум с висока начална скорост

ако си в някои дребак - обратното - тежък куршум с по-ниска начална скорост

но основно: НЕ СТРЕЛЯЙ ако не виждаш ясно животното и ако зад него няма фон /ЗЕМЯ/, независимо какво ще изтървеш - приплод или трофеен глиган!!!

• 2 weeks later...

Кой е вносителят на НОРМА в момента, или по-скоро къде са на най-добри цени?

В момента ми е простреляна карабината с ORYX точно защото е малко по твърда смятам,че е удачна за по бързите калибри.

За по-бавни като 8х57 и 9.3х74 може би Вулкана ще е по-удачен.

П.С.Като заговорихме за патрони : някой знае ли дали в Кинтекс са внесли RWS Evolution и каква му е цената в 30-06 например?

Любопитен съм да го пробвам.

Преди около седмица бях в Кинтекс само заради Evolution-a (и аз исках да го пробвам и дори да си прострелям пушката на него). За съжаление са им потвърдили доставка само на 300 Win Mag и било почти съгурно, че 308 Win и 30-06 няма да има тази година.

Иначе, преди доста време в телефонен разговор ми казаха, че цените за 308 Win и 30-06 ще са 3 лв. (или малко над).

Кой е вносителят на НОРМА в момента, или по-скоро къде са на най-добри цени?

Преди около седмица бях в Кинтекс само заради Evolution-a (и аз исках да го пробвам и дори да си прострелям пушката на него). За съжаление са им потвърдили доставка само на 300 Win Mag и било почти съгурно, че 308 Win и 30-06 няма да има тази година.

Иначе, преди доста време в телефонен разговор ми казаха, че цените за 308 Win и 30-06 ще са 3 лв. (или малко над).

еволюшаните ги няма на пазара в монента!но ако искаш има тог на бренеке,много добър патрон-на "добра" цена ;) 5,90 лв. в дайкан!цената е за 308 и за 30-06!ето ти и тел:9542288!

• 2 weeks later...
Норма "Вулкан" или "Орикс"?

Кой е по-добър за лов при нашите условия?

Може ли някой да сподели свойте наблюдения и опит колеги?

И двата куршума са добри, зависи от калибъра.За моя 300 Win.Mаg. се произвежда само Орикс.Аз лично с него съм си прострелял оптиката на 150 м.Теглото е 13 грама.От други колеги знам, че Орикса е перлата в короната на продукцията на Норма.

• 2 years later...

Здравей колега ,аз стрелям с норма вулкан 9.3x62 15гр от 1 година и съм много доволен .Стопиращ ефект 100% ,на 50м в плешката на 90кг прасе ,просто направи няколко салта като акробат и на 2 метра умря!

На слука!

Аз съм си взел 2 кутии норма вулкан. 11 грама . Фабричната прострелка на пушката ми е правена с такива. И показа добри резултати. Както и със Селие и бело СПЦЕ. Пробвах и Бренеке ТОГ ама май пушката не ги харесва особено.

Но Нормата си е чуден патрон. Заслужават си от всякъде!!!

Kолеги сега прострелях пушлето с норма с куршум-ALASKA И FEDERAL-HI-SHOK -bulut.От 3 истрела, два с норма и един с федерал на 100м.ми даде група от 4см.Като между 2-та на норма бяха на 1,5см.Исках поне два патрона разли4ни с еднообразни попадения и мисля ,4е тия са идеални що се отнася за то4носта ,но незнам за поражението върху животно какса.Някой ако има поглед кам действията на тия типове куршуми да сподели.

• 2 months later...

Хайде някой който е ползвал НОРМА-пластик пойнт да сподели впе4етленията си от този продукт на норма.Впе4етление от гледна то4ка на поразяване,то4ност и не на последно място потходящ ли е за по гъсти местности.Дали се разрушава лесно при среща в клонки.

Хайде някой който е ползвал НОРМА-пластик пойнт да сподели впе4етленията си от този продукт на норма.Впе4етление от гледна то4ка на поразяване,то4ност и не на последно място потходящ ли е за по гъсти местности.Дали се разрушава лесно при среща в клонки.

До миналата година ги ползвах в 30-06 калибър. Имам попадение по едно не малко прасе извадих 2бр.

Тази година ползвам Аляска и съм много по доволен ще ти пусна и двете снимки сам си направи извод. Първата е Пластик пойнт.

post-1779-1228325067_thumb.jpg

post-1779-1228325078_thumb.jpg