Jump to content

Дивото прасе обича ли да ближе сол ?

emtod
 Share

Recommended Posts

Колеги, веднъж в дружинката се завърза як спор. Каменната сол за подхранване на сърните, привлича ли дивите прасета ? Благодаря!

Колеги, веднъж в дружинката се завърза як спор. Каменната сол за подхранване на сърните, привлича ли дивите прасета ? Благодаря!

До сега не съм чувал такова нещо.Не съм сигурен ,но може и да е вярно(може и да ги привлича) ;)

Както и ти обичаш да ти е солено, същото така и дивите прасета обичат солта.

Както и ти обичаш да ти е солено, същото така и дивите прасета обичат солта.

Напълно съм съгласен .

Определено дивото прасе обича сол .

И доста случки са го доказали като факт.

Не съм чувал такова нещо,обаче може и да обича само чи едва ли ще го заближе,а ще се опита да захапи малко парченце.Предполагам само и аз не съм сигорен.НАСЛУКА

Аз смятам, че в природата, животното може да си достави всичко, но без сол ! Така, че според мен би трябвало да го привлича солта.

Аз смятам, че в природата, животното може да си достави всичко, но без сол ! Така, че според мен би трябвало да го привлича солта.

Напълно съм съгласен с тебе, а то си е и точно така!

Вдсички обичаме да ближеме,но никои не признава ;)

Определено обичат и то много, точно където сме поставяли каменна сол, на буци или натрошена прасетата ровят много и понякога до калището образуват ново калище- благодарение на каменната сол.

Edited by Cholakov

Определено обичат и то много, точно където сме поставяли каменна сол, на буци или натрошена прасетата ровят много и понякога до калището образуват ново калище- благодарение на каменната сол.

Абсолютно точно.Умират за сол,особено след като се налапат с млечна царевеца.Има солени почви и там копаят и хапват и пръст.Цели ями правят.Затова,като подхранвате,слагайте и сол в близост. :good:

Солта им е нужна преди размножителния период.През пролетта имат нужда от нея и затова си я набавят по техен си природен начин, но ще са още по-доволни ако и ние им предоставим някое и друго килце,за дае ни се отблагодарят след 1.10.Наслука!!!! :good:

Посещават солищата, но по-рядко от елените и сърните. Определено обичат солта.

Тази година слагах сол до едно калило с горено масло и на следващата седмица солта беше загладена от близане и подмятана доста защото не беше на чатала където я оставих, а маслото беше по околните дървета-така ближат, гризат и то яката. А най-необходима е напролет, защото им помага по-лесно да усвояват зелената храна, както и на свинете-майки заради повишената нужда от минерали за растящите в утробите им прасенца.Същото важи и за сърните.

Солта се слага за сърните и елените,които като тревопасни имат нужда от нея за по лесни смилсне на целулозата ,затова и те са със специфична конструкция на стомаха от няколко части,една от които е т.н. "тефтер"

кадето храната се задуржа по-дълго време да ферментира и после да се усвои,като не усвоеното(изпражненията) при тревопасните могат да се усвоят при всеядни каквито са прасетата,не случайно те ядат фашкии и то всякакви........

както знаем дивите прасета са всеядни и щом ядат много целулозна храна сигорно и те имат нужда от сол,но не е като при сърните и елените и въобше тревопасните,.....те се нуждаят задължително от сол и като няма сложена от човека те си намират такава ,като ближат скали които са с по-високо солно съдътюржание,а прасетата намират такава почва и ровят в нея......

В Германия солта се слага само за сърни и елени,там я слагат на дърво което е отрязано на 1м. 1,5м. и отгоре се слага солта забита на шиш,като от валежите солта се стича по дървото и те го ближат ствола надолу.......и сплта не е каменна ,а няква бяла формована като дебело кръгло паве......

Колеги не случайно Ви питам за солта. С мой колега ловец сме спорили на тази тема, но сега ще му обясня как да прочете Вашите мнения в нашия форум. Благодаря Ви.

Колеги не случайно Ви питам за солта. С мой колега ловец сме спорили на тази тема, но сега ще му обясня как да прочете Вашите мнения в нашия форум. Благодаря Ви.

Вместо да го караш да чете по-добре го питай чироз без сол може ли?

Та и при прасето е същото. А още по-интересно е да го питаш гривек сол кълве ли ,щом е ловец.

Отговорите са еднакви :sufra:

Защо не вземете да заровите няколко буци сол и то ще стане ясно :sufra:

То е все едно да кажем ,че Борис Елцин не обича да пие водка !

Вместо да го караш да чете по-добре го питай чироз без сол може ли?

Та и при прасето е същото. А още по-интересно е да го питаш гривек сол кълве ли ,щом е ловец.

Отговорите са еднакви ;)

За първи път чувам, че чирозите ближат сол... :) Пък мислех, че съм голям рибар.

Омират за сол!!!!!Сложи една бучка на земята ,но не е ли завързана за дърво ще я отнесат кат куцо пиле домат и не мож я намери.Ако я вържеш ще направят такава дупка докат я подмятат,че доста ще се чудиш!!!!!!!

Дивите прасета определено обичат да ближат сол.Особено младите прасета редовно посещават солищата и ровичкат под сандъчетата със солта.Дори когато успеят избутват буците от сандъчетата и ги въргалят с дни по земята...

• 2 weeks later...