Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

2-съчми през сърцето

Recommended Posts

Това е поражението от Federal 30-06, 11,7гр. от дистанция 80-90м. в сърцето. Прасето пробяга около 50м.. Вярно, че по наклона надолу, но все пак ;)

:):) Изводът маайче е ясен:само в главата.Имам 2 случая около 100 кг -пада като круша,на място.

• Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Колега Боро,

според мен си прав за достатъчната енергия, но има и много невероятни случаи.

Имам отстрелян нерез преди доста години /около 1990/, който след четири патрона 13/0 федерал магнум в плешката от 15 метра, пробяга 60-70 метра преди да падне. Всичките съчми бяха в гърдите му. Като го драхме установихме, че само в лопатката на плешката му има 17-18 пробойни /като лъжица за препенване на курбан/ и въпреки всичко ...?!

Е, всяко правило си има изключения... които потвърждават правилото. Все пак обръщам внимание на теглото. При глиган 170 кг е необходима енергия над 2000 джаула, отдадена в един момент, което е приблизително цялата енергия на заряда при дистанция 10 м. Енергията от 2,3 и т.н. изстрели не се сумира. Но при голям глиган има и друг проблем - сачмите може и да не пробият калкана, така че изстрелът се обезсмисля. При глигани над 300 кг този ефект /на нокаута/ може да се получи и с бренеке или много експанзивен куршум. Глиганът пада на място и след 1-2 минути става и побягва. В чужди ловни издания съм чел изисквания за енергията при стрелба по дива свиня със сачми да е минимум 16Р, а не 12Р, каквото е общото изискване. Между другото, за човек е достатъчно и 8Р, за сърна 10Р. И пак да си кажа - прасе над 80 кг се стреля с куршум.

Edited by Boro
  • 1 month later...

Един от най-заковаващите изстрели е във врата или гръбначния стълб. Улучиш ли там го парализираш! Пада на място! Само че това е изстрел за майстори. В 18-19 век ловците аристократи са го наричали "Кралския изстрел". За такъв удар кралят давал орден! Имам само един такъв изстрел и по-скоро бе плод на случайност. Бях на лов в Балкана за сърни! На около 30-35 метра ми излезе хубав сръндак! Стрелях с 8/0. Падна като отсечен и не мръдна. Намерихме три съчми в гръдния кош и една го беше ударила точно в основата на черепа. После помолих майстора, който ми прави трофея да запази оловото на мястото му, но той отряза черепа под очната линия и съчмата отиде с отпадъка...Този лов обаче е от най-хубавите ми спомени, а и трофея го бива.

Един от най-заковаващите изстрели е във врата или гръбначния стълб. Улучиш ли там го парализираш! Пада на място! Само че това е изстрел за майстори. В 18-19 век ловците аристократи са го наричали "Кралския изстрел". За такъв удар кралят давал орден! Имам само един такъв изстрел и по-скоро бе плод на случайност. Бях на лов в Балкана за сърни! На около 30-35 метра ми излезе хубав сръндак! Стрелях с 8/0. Падна като отсечен и не мръдна. Намерихме три съчми в гръдния кош и една го беше ударила точно в основата на черепа. После помолих майстора, който ми прави трофея да запази оловото на мястото му, но той отряза черепа под очната линия и съчмата отиде с отпадъка...Този лов обаче е от най-хубавите ми спомени, а и трофея го бива.

Много си прав колега....

имам такъв изстрел по диво прасе около 100кг, на 40м спряло неподвижно....

прицелих се в ухото с бренеке на бендида подкалибрено.....падна като отсечено.бренекето беше влязло и излязло, беше закачило гръбначния стълб.

Случки и подобни примери много наистина, но точно затова са кучетата и бренекетата при едрия лов, където и раните и шоковият ефект са много по-големи. Време е най-сетне да станем европейци и в лова, струва ми се.

Абсолютно си прав колега!

На такъв лов или с бренеке или с карабина, разните нули са компромис за начинаещи!

Пък и да не сме европейци, то не е много далече от акъла!

:D

Как ли ловувате в балкана сърните?

По принцип не колим прасетата но миналата година беше на свобода 5 дена и беше към 120 кила домашно прасе но за тези 5 дена се беше нахъсало доста и привикнало на тичане не беше онова кротко прасе кадено не може да бяга и не беше страх да го колим и г праскам от 5 метра във врата и скрастосва предните крака и пада и не марда а предишните години колим ги и 5 минути мардат дишат и душата им излиза та наистина този кралски удар е доста добър!!! :AR15firing:

Edited by Beretta_Team
Ако това е вярно е направо уникално със дупки в сарцето да бяга :D
Ще пробвам да кача снимка на сърцето но е от GSM-ма та не знам ще се получи ли добре.(когато го оправих в къщи и разглеждах дупките си помислих ,че ще има и невярващи та затова го щракнах с телефона ама качеството не е идеално) :D
Ще дам пример от една книга казва се "Перфектният изстрел". За да разкрие какво става при попадение в сърцето, авторът описва стрелба по едно пласмасово шише пълно с вода,със завита капачка и едно празно пластмасово шише. Стеляйки по пълното с вода шише, то се пръсва изключително ефектно, за разлика от празното, което дори не помръдва. Именно това става и със сърцето и се нарича хидро-динамичен шок. Това явление се наблюдава, обаче само, когато в момента на попадението сърцето е пълно с кръв. А кога то е пълно с кръв? При различните животни, в зависимост от състоянието им- движение покой, сърцето прави 50 - 100 удара в минута, тоест за времето когато куршумът(сачмите) преминава през сърцето, само 25 % е шансът то да е пълно с кръв. Ако сърцето бъде поразено в този момент хидро-динамичната вълна разпределя шокова скорост и налягане.Стигайки то мозъка, те причиняват спукване на кръвоносните съдове и на практика животното получава мозъчен удар, или казано по просто остава на място.

Не знам колко е по темата, но надявам се тази информация да бъде полезна :D

Подържам напълно това мнение, съвсем нормално е, когато сърцето е просто продупчено, то да продължи да работи и изпомпва кръв още известно време, макар и значително по-малко. Но да мине 100м. ранено в сърцето животно е напълно вероятно и възможно, а и наблюдавано явление.

Втория случай (ударено в сърцето при пълно положение на камерите) съм наблюдавал само веднъж - около 60-70кг. приплод ударен в сърцето с куршум в кал .308 - сърцето беше напълно разкъсано, а от хидрошоковия ефект очите му бяха пълни с кръв.

Това са проектилите от най-голямото засега ударено от мен прасе !

post-8368-1204810282_thumb.jpg

Преди 6 г. като гонач носех CZ-304 12/70 7х57R и прасето излезе успоредно на посоката по-която вървях на около 65-70 м. до ръбчето на дола. Вървеше бавно като на парад, защото беше огромно. Това ми позволи добре да се прицеля и да стрелям с нарезната цев. Имах усещането, че изобщо не съм го ударил. Продължи в посоката си и премина ръбчето преди да повторя. Затичах се по нанагорнището и след ръбчето видях прасето спряло и застанало странично към мене. От мястото му при първия изстрел имаше около 100 - 120 м. Втория път стрелях от около 40-50 м. с втората цев - куршум "Вандал" на Братан. След изстрела направи 3 - 4 крачки и рухна. Бяхме 9 човека и изобщо не можахме да го помръднем. Почнахме да го разфасоваме на място и от другата му страна, точно под калкана изпаднаха тези два проектила. Двете входни рани бяха на около 10 см. една от друга, като нарезния куршум му беше отнесъл половината сърце ! Нямахме фотоапарат за да снимаме, но самия факт, че извадихме двата проектила без изходни рани, като единия е от нарезна цев говори за големината му ! Зъбите му обаче не бяха кой знае какво - 21,9 см.

Така че, не се учудвайте, прасето може да измине доста голямо разстояние и без сърце !!!

И аз имах подобна случка но не успя да пробяга повече от 30 метра.

Ето снимката че,преди не успях да я кача.

post-1863-1204821489_thumb.jpg

Ето снимката че,преди не успях да я кача.

Отличен изстрел. Много добър стрелец си. А това, че не пада намясто не е проблем – на стотина метра ще го откриеш.

Удар в сърцето не винаги спира на място прасето.Често то пробягва 50-100м.Обяснението е просто-всички органи се управляват от мозъка -мукулатура нервна система.Докато той функционира животното е много опасно .Най сигурния истрел е мозъка . сп БЪЛГАРСКИ ЛОВЕЦ

Удар в сърцето не винаги спира на място прасето.Често то пробягва 50-100м.Обяснението е просто-всички органи се управляват от мозъка -мукулатура нервна система.Докато той функционира животното е много опасно .Най сигурния истрел е мозъка . сп БЪЛГАРСКИ ЛОВЕЦ

И кой мозък по-точно, главен, малък или гръбначен. Къде да го стреляме за да падне на място и да не берем ядове? /въпроса е към автора който си цитирал/

Ако това е вярно е направо уникално със дупки в сарцето да бяга

колега и аз съм имал случей подобен,5 съчми във коша от които 2 в сърцето.

прасето падна,ритна няколко пъти и пак стана след което пробяга около 30-тина метра и падна мъртво.

И кой мозък по-точно, главен, малък или гръбначен. Къде да го стреляме за да падне на място и да не берем ядове? /въпроса е към автора който си цитирал/

Гари, мисля че всеки от изброените ще свърши работа. Гърмях едно прасе, което си заминаваше - с първия го пропуснах, а при втория му виждах само задницата и стрелях в нея - попадение високо в задната част на гърба и просто свлече задника на земята и задрапа само с предните крака, вярно, живо но сериозно обездвижено. Куршума беше отнесъл част от гръбнака и беше спрял в белите дробове, но именно задницата беше причината прасето да падне почти на място, ако беше само дроба щяхме да го търсиме вероятно.

Разбира се става дума за Главния мозък,там е ключа към Царството Господне!Такова попадение може да стане от 10-15м ,защото мозакът е колкото шепа.В мозака остава още кръв и тялото на животното е в тонус и след пряк удар в сърцето.Това си го обяснявам с факта ,че смърта настъпва след като мозака спре да работи.Обратното когато е настъпила мозачна смърт ,дори и при работещо сърце и командно дишане-тялото е живо до спиране на апаратурата.Съвета е при сигурен истрел да се мери основата на ухото!При попадение в мозака всички импулси към мускулатурата се преустановяват т.е. шалтера е спуснат!

Щях да забравя-другото бързо летално място е окото или между двете очички!

Най-големия си глиган съм убивал с попадение с 13/0 от около 35-40м. в шията. И аз останах изненадан, че падна като отсечен и за по сигурно му баднах и едно бленекот 3-4 м., но след като го одрахме разбах, че не е имало нужда.

П/П по напред в темата в друг мой пост съм публикувал снимки на попадение в сърцето, но въпреки това прасето успя да измине известно растояние преди да падне :clapping:

Edited by axell73

На тази дистанция съчмения сноп се отваря и е твърде вероятно съчмите да са поразили гръбначния стълб и част от мозъка.

Щях да забравя-другото бързо летално място е окото или между двете очички!

Една гатанка... :clapping: -..Идващ фронтално глиган с предполагаемо тегло между 130 и 160кг-...След изстрел с 13/0 от предполагаемо разстояние около 20-25м... :drinks: Какъв е процента за улучване "между очите" ....??? ...и сачмата да пробие черепа...?... и да остави "грухчо " на място???

Една гатанка... :clapping: -..Идващ фронтално глиган с предполагаемо тегло между 130 и 160кг-...След изстрел с 13/0 от предполагаемо разстояние около 20-25м... :drinks: Какъв е процента за улучване "между очите" ....??? ...и сачмата да пробие черепа...?... и да остави "грухчо " на място???

16% - ако съчмите са 9 бр. и се пръскат на 30 см на такава дистанция, а "между очите" означава 4 см кръг.

Това ако си е навел главата, иначе ще го уцелим в зурлата, много ще го заболи, а после нас.

Edited by edin_lovec