Jump to content

Български барак- твърдокосместо ловно куче

Recommended Posts

Колега имам един въпрос към теб, който е продиктуван от думите ти цитирани по долу.

Първи въпрос:Кога, коя година, е написан първия стандарт на барака и по кое куче или кучета е написан?

Втори въпрос:Преди да е описан стандарта, как са работили хората по надграждането и опазването на породата без да имат стандарт, дървени метри, рулетки и прочие, без описание на главата, косъма, дължината му, твърдоста му и така натакък през годините, за да има сега за какво да се "ядем" по форумите?

Благодаря предварително!

Bogdan Brqstov, on 10 Jun 2013 - 11:14, said:
Bogdan Brqstov, on 10 Jun 2013 - 11:14, said:И пред мен застава въпроса какво се цели с подобни скачки, като и двете кучета от снимката не отговарят на стандарта.Едното куче извънгабаритно,а другото без изчистена глава

Edited by П. Бонев
  • Replies 11.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Снимка за спомен!

Специално за колегата mms ,качвам една сламена баракиня и му казвам все такива хубави и качествени кучета да произвежда и за напред!Поздрави

Един представител на 60 дни!

Posted Images

имам кучка от същата кръв като тази на асен заплодих я на светъл пес и изкараха хубави кучета.така че да не прибързваме със заключенията.дано всичко мине добре да се окучи и ще видиме резутата.по мое мнение ще е положителен.успех колега.

Две снимки от Родопите!

Да ти е живо и здраво колега това е еталона за Барака за мен.Едно от най хубавите кучета в форума.Браво

Колега имам един въпрос към теб, който е продиктуван от думите ти цитирани по долу.

Първи въпрос:Кога, коя година, е написан първия стандарт на барака и по кое куче или кучета е написан?

Втори въпрос:Преди да е написан стандарта, как са работили хората по надграждането и опазването на породата без да имат стандарт, дървени метри, рулетки и прочие, без описание на главата, косъма, дължината му, твърдоста му и така натакък през годините, за да има сега за какво да се "ядем" по форумите?

Благодаря предварително!

Нормално е да цитирам при повече мнения в темата. Интерес е отговора и дискусията след това.

Като цяло, наясно ли сме как се пише стандарт и от кого? Да си зададем въпроса кой е написал стандарта, преди колко години и кой е взел участие в него. Кои кучета са служели за аналог? Друг е въпроса, че трябва да благодарим на някого, че се е сетил и го е направил - Д-р Кънев

Сега написан много лесно се отхвърлят породни екземпляри, но защо? Защото някой стандарт на една още непризната порода, аборигенни кучета, се различава в няколко сантиметра? Или е по добре да изглежда като Чибука от Междузвездни войни за да е барак?

Edited by П. Бонев

Някои пак се исказват неподготвени виждали ли сте кучето на живо за да го кометирате правят се изложби испитания за да се видят от всички но на тях само едни и същи хора се виждаме само в форома сми силни . Ами идете и вижте кучето на живо и Асен никои не е върнал даже ще го пусне и в реални ословия да видите работата му . Имало много бараци ми покажетеги да ги видим какво лошо има в това незнам .

Сърбов кажи кои се изказват неподготвени?Доктора като иска да са не дръками що си мълчи ами не каже нещо за тва куче.По всичко личи, че не е Барак ама дали е на Асен там е друго.Еи затва не искам да се занимавам с никакви клубове Абориген докарай и това е.

Сърбов кажи кои се изказват неподготвени?Доктора като иска да са не дръками що си мълчи ами не каже нещо за тва куче.По всичко личи, че не е Барак ама дали е на Асен там е друго.Еи затва не искам да се занимавам с никакви клубове Абориген докарай и това е.

Gotin- я покажи твоя барак да го видим.

Също кажи на кава е заплоден може и скачката да качиш.....

Недей си чеша езика зад компа....А да беше го казал там като те питах .....

Edited by BAI ASEN

Втори въпрос:Преди да е описан стандарта, как са работили хората по надграждането и опазването на породата без да имат стандарт, дървени метри, рулетки и прочие, без описание на главата, косъма, дължината му, твърдоста му и така натакък през годините, за да има сега за какво да се "ядем" по форумите?

Благодаря предварително!

Колега, ще ти отговоря по двата ти поставени въпроса доколкото е в познанията ми и според моето лично виждане.

1.Първият стандарт незнам кога и от кой е написан, сега съществуващият и публикуван стандарт доколкото съм запознат е формулиран и написан от Д-р Христо Кънев около 2000 година.На база екстериора на кои отделни екземпляри послужили за създаването му е написан също незнам, но личното ми мнение е, че е правилен.

2.Навремето се правеха безразборни скачки, но съществуваха и съвестни колеги ловци, които си пазеха кръвта и заплождаха на качествени породни екземпляри.Тук е мястото да им благодарим именно на тях, за приноса им към запазването на породата в днешни дни.

Считам за редно след близо 13 годишен труд по съществуващ стандарт, да се придържат развъдчиците към него и плодят екземпляри вписващи се в стандарта.

ПС: Цифрите, които съм посочил са приблизителни, не изключвам да греша в тях.

Някои пак се исказват неподготвени виждали ли сте кучето на живо за да го кометирате правят се изложби испитания за да се видят от всички но на тях само едни и същи хора се виждаме само в форома сми силни . Ами идете и вижте кучето на живо и Асен никои не е върнал даже ще го пусне и в реални ословия да видите работата му . Имало много бараци ми покажетеги да ги видим какво лошо има в това незнам .

Колега, аз лично не съм ги виждал кучетата от въпросната скачка на живо.Коментарите са ми въз основа на снимката и думите на колегата asenov.

Двете кучета от скачката явявани ли са на екстериорна изложба и какви оценки са получили ако са явявани?

Edited by Bogdan Brqstov

Тринайсе гадини , казваш . значи някои от основоположниците на линии може и да са още живи . За тези години линиите са се преплели и вече - яко инбридинг . Верно уеднаквиха се кучетата , ама се ,уеднаквиха и работните им качества . Няма изчистени свинари , заячари и т.н.т. . Пак ти казвам покажи куче което да е стандартно както клубните , да е от бараци поне 3 поколения назад и да е много работно , така , че да се яви подобрител на породата и аз пръв ще се оборудвам с поколение от него .

Gotin- я покажи твоя барак да го видим.

Също кажи на кава е заплоден може и скачката да качиш.....

Недей си чеша езика зад компа....А да беше го казал там като те питах .....

Асенчо кучката си я заплодих от много качесвено куче от към работа и по малко от към екстериор кучето е от на Кирил Джуджев дамазлък жълто с по къс косъм но твърд.Пак повтарям наблегнал съм на Физическите и работни качества.На изложбата ме пита нали имам някакви лични претенции към теб пак ти казвам че нямам.Но немога да премълчавам това дето според мен е нередно.Довечера ще ти кача скачката като толкова се интересуваш.

Асенчо кучката си я заплодих от много качесвено куче от към работа и по малко от към екстериор кучето е от на Кирил Джуджев дамазлък жълто с по къс косъм но твърд.Пак повтарям наблегнал съм на Физическите и работни качества.На изложбата ме пита нали имам някакви лични претенции към теб пак ти казвам че нямам.Но немога да премълчавам това дето според мен е нередно.Довечера ще ти кача скачката като толкова се интересуваш.

Нямам интерес към тази скачка... може и да не правиш усилия да я качваш.

Ами Кирил има от същата линия където викаш,че това не е барак...

Тъкмо е станало дума,колеги (който сте по-навътре със стандарта) искам да ми кажете това куче дали спада към породата и какви кусури има,поне доколкото снимката позволява.Приемам всякакви мнения.

П П Питането ми е към всички и по-конкретно към колегата Асенов!?

Благодаря предварително ! :)

post-48616-0-32661800-1370940715_thumb.jpg

Нямам интерес към тази скачка... може и да не правиш усилия да я качваш.

Ами Кирил има от същата линия където викаш,че това не е барак...

Така е и не отричам затова пуснах голямата кучка на него щото нали и тя не е Барак според вас, апък от някои кучета дето качвате маи е по Барак.

Какво значи по - навътре със стандарта , той си е 50 реда и е лесен за запомняне .

Да кучката ми изглежда добра , но все пак това е снимка и не се наемам да коментирам сериозно .

Фенотипа може да излъже още при второ поколение - та даже и първо . Въпроса е ние да не лъжем себе си , защото барака не е само кълбо косми . Аз лично не бих представял куче за барак ако знам , че някъде назад има друга порода .

Какво значи по - навътре със стандарта , той си е 50 реда и е лесен за запомняне .

Да кучката ми изглежда добра , но все пак това е снимка и не се наемам да коментирам сериозно .

Фенотипа може да излъже още при второ поколение - та даже и първо . Въпроса е ние да не лъжем себе си , защото барака не е само кълбо косми . Аз лично не бих представял куче за барак ако знам , че някъде назад има друга порода .

Да ,прав си!Той е 50 реда,но не го знам и не се и интересувам кой знае колко от него.Кучката не е съвсем чиста,назад в поколенията има кръв от гонче.Обаче вади много работни кучила,като на 1-2 от палетата от кучилото си им личи ,че имат кръв от гонче и си го признавам.Мисълта ми е следната : Ако я заплождам само на чисти бараци (както съм намислил),дали може да поизчисти кръвта ??

Еми ако се прави добър " отбор " в поколенията фенотипа ще се чисти . Но щом не се интересува стандарта гледаюй си кучета тебе да те кефят и ич да не ти е .

Еми ако се прави добър " отбор " в поколенията фенотипа ще се чисти . Но щом не се интересува стандарта гледаюй си кучета тебе да те кефят и ич да не ти е .

Гошка,то принципно не ми е ич,ама сега залагам повече на работните качества и честно казано имам работна кръв в двора си ,следващите поколения ще са с работни и екстериорни мъжкари ,пък ще видим какво ще излезе! На следващата изложба и аз ще доведа кучета.

Поздрави

Мъжкар на 4 години колега

Ако искам да заплода кучка на него ще ми помогнеш ли колега?

Ако искам да заплода кучка на него ще ми помогнеш ли колега?

Да колега няма проблеми!

http://vbox7.com/play:d89387f8 някой можели да ми каже как да се свържа със собственика на кафевия барак с черното седло който е захапал прасето за ухото. за барака знам че се казва джеки и е участвал по гатерите

Да колега няма проблеми!

Ок,колега ще те потърся занапред.

Гошка,то принципно не ми е ич,ама сега залагам повече на работните качества и честно казано имам работна кръв в двора си ,следващите поколения ще са с работни и екстериорни мъжкари ,пък ще видим какво ще излезе! На следващата изложба и аз ще доведа кучета.

Поздрави

Браво Кире само така мисля,че има какво да покажеш на изложбата.