Jump to content

какъв калибър предпочитате

Share

Recommended Posts

Търсих но не намерих такава тема затова я пускам,кой според вас е най добрия калибър за лов

Ha диви прасета и защо.

Edited by bez^panika

• Replies 283
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Търсих но не намерих такава тема затова я пускам,кой според вас е най добрия калибър за лов

Ha диви прасета и защо.

Ловът с гладкоцевно оръжие естествено с куршуми, защото се стреля на близки разтояния и съответно усещането е най -върховно. :drinks:

Edited by turhan

Ловът с гладкоцевно оръжие естествено с куршуми, защото се стреля на близки разтояния и съответно усещането е най -върховно. :drinks:

Поддържам това мнение. За диви прасета чрез гонка най-вълнуващо е с гладкоцевно чифте 12/70. От чакало ползвах 7мм Рем Маг, много мощен и бърз, но този вид лов не ми харесва, от 4 години не го практикувам.

Ha диви прасета и защо.

За традиционния лов на гонка 12/70(76). При употреба на нарезно 30-06. Не мога да кажа, че и ловуващите с 16/70 се оплакват, а има и с 20/76. Един колега писа в едно списание, че са важни ръцете в които е и това май е истината. Повярвай ми с флоберка много трудно става! Наслука на есен!

Ha диви прасета и защо.

Браво,много добра тема. Също така мисля, че тук е мястото да се сподели и който е имал слука на диво прасе, да посочи- КАЛИБЪР,ОРЪЖИЕ,РАЗСТИЯНИЕ,МЯСТО НА ПОПАДЕНИЕ,ТЕРЕН и метереологично време!Ако някой е имал слука с 308 Win нека сподели ?

Въпреки, че въпросът е коментиран многократно ето и моя избор:

1.до 50 м гладкоцевния куршум 12кал няма алтернатива

2.личното ми предпочитание за нарезно е .308

явно грешно сам си задал въпроса,по скоро неточно.Смятам да си купувам карабина и си мисля да е 30 06,удачен избор ли е?
Моето мнение е че изборът ви е удачен тъй като може би това е най универсалния калибър за българските условия и дивеч.Същевременно у нас има и доста избор на различни по вид и грамаж муниции.Тук вече идва и въпросът как най често ще ловувате с тази карабина т.е. гонка , обход , причакване .Иначе моето мнение че специално за лов на диви свине 300 win mag или за близко разстояние 9,3х62 са калибри с по добър спиращ шоков ефект, но и цената на тези муниции е вече друга.Варианта 30-06 с муниция от типа на Норма Орикс или Вулкан е доста добър за прасета специално , но при всички случаи е много важно къде е попадението , дори и с по слаб калибър при удар в глава врат или плешка резултата е налице и респективно обратното лошо попадение дори и с мощен калибър бягат но не задълго.

30-06 действително е удачен калибър за едрия дивеч в България. Както и 308W, 7,62x54R, 7x64, 7x57R, 300WM. Изобщо всеки калибър с дулна енергия Vo над 3000 J !

30-06 действително е удачен калибър за едрия дивеч в България. Както и 308W, 7,62x54R, 7x64, 7x57R, 300WM. Изобщо всеки калибър с дулна енергия Vo над 3000 J !

Що само традиционно има и ново 270WSM ,300WSM и още от тоя род при ремингтън. А енергиятя им отива къде 9.3Х74 само че 0 - 0 при тях е от 190м нагоре а отката е мек. Те ви хем яко, хем далекобойно па го има и у нас :D

Притежавам Мазалат 7,62х54,но рядко го ползвам за прасета.Колегите все ги е страх да не стане някоя беля и все гледат да бъда последен на пусията.Аз естествено несъм отишъл за гъби ,че все да съм поставен на някоя поляна.Затова го ползвам на варда за чакали на стървилището,а надцевката 12х70 "ИЖ" ползвам за всестранен лов и за диви прасета.

явно грешно сам си задал въпроса,по скоро неточно.Смятам да си купувам карабина и си мисля да е 30 06,удачен избор ли е?

[/quoпо по дребни диви прасета може да се ловуват с копие!! когато имаш печени кучета да ги държат на място

Притежавам Мазалат 7,62х54,но рядко го ползвам за прасета.Колегите все ги е страх да не стане някоя беля и все гледат да бъда последен на пусията.Аз естествено несъм отишъл за гъби ,че все да съм поставен на някоя поляна.Затова го ползвам на варда за чакали на стървилището,а надцевката 12х70 "ИЖ" ползвам за всестранен лов и за диви прасета.

:D групов лов - гладкоцевно --индивидуален лов--нарезно

Да, писах ти 30-06. Нямаме още слонове, а с яковете и зубрите нищо не стана. Виж какъв избор имаш на куршуми и заряди покрива ти гамата от едър дивеч у нас.

В връзка с "зубрите и слоновете",аз ходя на едро с комбинация 12/70 и 7x57R без оптически прибори.Доволен съм от калибара и от възможноста да избираш коя цев да използваш според ситуацията.

Лични предпочитания , към 308W.

По-малко популярния у нас 8 х 57 JS

Най-добре не се харчи за пушка!Ако ходиш на групов лов пушките на другите винаги ще са по-по-най!А ако ходиш сам така или иначе няма на кого да се похвалиш.Оръжието е като жените-вземаш,което на теб ти хареса а не това,което другите ти казват!

30-06 е удачен избор макар че аз вече не го ползвам,ако ще е само за прасе на гонка то самозарядна карабина с възможно най-големия калибър

Аз също съм за 30 06 стрелял съм и с 308W и с 375н&н а с последният една седмица ми напомняше че съм дърпал спусъка;