Jump to content

какъв калибър предпочитате

Recommended Posts

мнго ми е интересно ако хемингуейноде ше на сафари с лък ти какво би си избрал :bira::D

Колега с много напъване те разбрах! Стегни се малко в писането :rofl: И аз нямам речник, ама поне проверчица правя, преди да постна нещо! С добри чувства пиша, не се заяждам.

:rofl::lol::p

• Replies 283
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

7,62х54R, покрива всичко в България, достатъчно видове боеприпаси, сравнително евтини. Което предполага възможност за доста стрелба и придобиване на добра/ за някои от нас висока/ стрелкова квалификац

Мартине,това което си написал малко не го разбрах-плякалките 308 win и 30-06 стават или не стават с тоя малак ,как го написа "нокаут ефект". И ще ми е любопитно да ми отговориш и на въпроса-ти ползва

Великият Карамоджо Бел е познавал в абсолютни подробности анатомията и зоните за поразяване на ловувания дивеч. При хладнокръвен и добре пласиран изстрел, не е необходим калибър с ужасяващ откат. Проб

Posted Images

Доверих се на long-trac в 300win-mag ама нещо няма слука стрелях по 1-2 заека ама нищо

:rofl:....че как по зайци с 300wm!!!Този калибър е слаб за зайци.Ами ако го раниш само?....ти виждал ли си ранен побеснял заек.? :rofl::lol::p:bira:

:rofl:....че как по зайци с 300wm!!!Този калибър е слаб за зайци.Ами ако го раниш само?....ти виждал ли си ранен побеснял заек.? :lol::p:D:rofl:

Какво да се прави колеги нали всичко се постига с тренировка ЛУД УМОРА НЕМА-САМО СЕ ПОТИ наслука и много :bira:

:rofl: ....че как по зайци с 300wm!!!Този калибър е слаб за зайци.Ами ако го раниш само?....ти виждал ли си ранен побеснял заек.? :rofl::lol::p:bira:

Разби ме бе човек. :D

Колега с много напъване те разбрах! Стегни се малко в писането :rofl: И аз нямам речник, ама поне проверчица правя, преди да постна нещо! С добри чувства пиша, не се заяждам.

:rofl::lol::p

споко това да е проблема със здраве :bira:

За мен универален патрон и пушка няма ,но за средно статистическия ловец ми се струва ,че 308win., 8x57,9,3x62 са калибрите подходящи за гонка.Има много други ,но за мен другите се препокриват или доста се доближават един до друг.От тези които визирам 308 за гонка е с най малки възможности като енергия ,но е напълно достатъчен.За сметка на това пък е най достъпен като предлагане и цена на боеприпасите и умереност на отката за тези които го предпочитат.А иначе другите 2 са типични за гонка,и ако имам възможност бих заложил и на някой от тях.Вече за лов на големи дистанции над250м. да речем чрез издебване май 300win mag.ще дойде като достоен обединяващ боеприпас сред подобните.А за хищници 223.Това отсявам аз из между многото калибри за лов в нашите ширини.

7 Rem Mag - от заек до мечка и обратно. Малко е скъпичък, но става за всичко

Може да става за всичко,но за гонка не е най-добрия вариант.Един .308 има по-голям нокаут ефект/мога да подкрепя с цифри/ :D

Само 30-06, винаги 30-06, и от време на време 30-06

12/76 в комбинация за долната цев 30-06,за мен наи доброто засега.иначе за пернатото 12/70 си е ок.

За мен универален патрон и пушка няма ,но за средно статистическия ловец ми се струва ,че 308win., 8x57,9,3x62 са калибрите подходящи за гонка.Има много други ,но за мен другите се препокриват или доста се доближават един до друг.От тези които визирам 308 за гонка е с най малки възможности като енергия ,но е напълно достатъчен.

Напълно споделям мнението на колегата dimitrov.d и намирам 308 за доста гъвкав калибър!

Иначе за катерици смятам за подходящи калибри като .375H&H Mag. и .416 Rigby :())

Не, че имам и ловувам с 30-06 , но защо не го харесваш? Има от 4 до 14 грама куршуми! Поне в една от позициите да го беше споменал!

Здравейте колеги, аз не пиша особено често във форума, но сега реших и аз да изкажа едно мнение.

Първо искам да кажа че аз съм с .308 W и защо аз лично не харесвам 30-06 (не казвам че е лош, просто казвам защо предпочетох другия):

1. На гонка съм без оптика (поне за сега). Има открити пусии където минават животните и най-често се налага да се стреля на разстояние до 150м., рядко повече. Дори да е гола поляна, не е речено, че след 150 м. със сигурност няма да има някой хълм или някой малък храст. Просто видимостта не може да бъде винаги перфектна на тези дистанции (150-250м.) и стрелбата по движеща се цел става все по трудна. Та мислъта ми е, че с муниции до 180 грейна, на дистанциите на които най често ловуваме, 30-06 има много малко предимство в енергия (около 300 J разлика) и скорост (около 30 m/s разлика) и то в зависимост от патрона, които не оказват влияние на дистанции до 200 м. ако попадението е на едно и също място. По-просто казано, ако уцеля с 30-06 или с 308 на 150м. прасе в задната част може да го раня и да си отиде. Ако обаче попадението е където трябва ще падне и от двата калибъра.

За сметка на това обаче:

2. С болтова карабина, по дълъг ход на затвора при 30-06 от там по бавно презареждане. (ако не сваляте пушката, някъде четох че при 30-06 затвора отивал в очите, или поне ги доближава).

3. По големи патрони - т.е. повече тежест за оръжието когато е напълнено и съответно повече тежест нося със себе си.

4. Отката и силата на гърмежа при 30-06 са по големи. Аз съм среден на ръст и се чувствам по-добре с по-лекия откат.

5. 308 е по-прецизен. Това е най прецизния калибър правен някога и затова почти всички състезатели стерлят с него.

6. Също като 30-06 има голям избор на патрони с куршуми от различно тегло на добра цена, дори не съм сигурен дали не са по ефтини.

7. 308 е създаден за да замени 30-06, поради гореизброените предимства.

8. 308 може да убие всички животни които и 30-06 може.

Не на последно място искам да кажа, че голяма част от хората стрелят с 30-06, не защото наистина знаят защо искат да са с такъв калибър, ами защото гледат от другите :(, мислейки си че това е най-доброто.

Всъщност колеги най-доброто и най-добрия калибър е този, с който ще стреляте най добре и с който усещате сигурна стрелбата си. И това е различно при всеки ловец. Затова съветвам всеки да не гледа от другия, ами сам да прецени за какво ще му трябва въпросния калибър и сам да стигне до извода, както аз направих с .308 W.

Като заключение искам да кажа, че дилемата 308 или 30-06 няма да спре с казаното от мен. Ако вие се чувствате по добри ловци вземайки 30-06, то просто го направете. Уважавайки колегите в този форум и мненията им не искам да обиждам калибъра 30-06.

Ето и малко странична информация:

Сравнение

браво за балансираното мнение

а сранението накрая маи обесмисля споровете тук , и отговаря на много въпроси

- и още нещо : нека всеки признае за себе си като стрелец ( като се абстрахира каква марка е оптиката и оръжието) , на колко метра може да направи 90% сигурен изстрел при реален лов ( а не от масата ) ! и на практика колко пъти последните години му е излизала такава възможност !!!

:(

Лично аз ловувам на едър дивеч със 7 Х 64.....От дискутираните калибри предпочитам 308 Win пред 30-06 и съм съгласен напълно с колегата който подробно разясни предимствата на единия калибър пред другия....просто много хора залитат по силата на всеобщата инерция по 30-06 и 300 Win без да имат реална представа от фактите....За това вина имат и търговците на оръжие донякъде....

Много е прав колегата ,като казва че споровете няма да стихнат за 308 и 30-06 апък и за многото калибри.Истината обаче ,че за всеки влак си има пътници.И всеки е хубаво да решава сам за себеси кой му допада повече по-редица признаци ,като цена ,откат, предназначение и така нат., като неробува безумно на нечие мнение.А иначе смятам ,че от 7мм.на горе всичките стават за прасета.А пък от 308 и нагоре невиждам животно в БГ.което ще им остиска.Така ,че кой какъвто избор да направи е важно да има по какво да го ползва,пък то е ясно и ще падат и ще си заминават понякога от край време е така и така ще си остане.НА СЛУКА НА ВСИЧКИ.

Здравейте колеги, аз не пиша особено често във форума, но сега реших и аз да изкажа едно мнение.

Първо искам да кажа че аз съм с .308 W и защо аз лично не харесвам 30-06 (не казвам че е лош, просто казвам защо предпочетох другия):

1. На гонка съм без оптика (поне за сега). Има открити пусии където минават животните и най-често се налага да се стреля на разстояние до 150м., рядко повече. Дори да е гола поляна, не е речено, че след 150 м. със сигурност няма да има някой хълм или някой малък храст. Просто видимостта не може да бъде винаги перфектна на тези дистанции (150-250м.) и стрелбата по движеща се цел става все по трудна. Та мислъта ми е, че с муниции до 180 грейна, на дистанциите на които най често ловуваме, 30-06 има много малко предимство в енергия (около 300 J разлика) и скорост (около 30 m/s разлика) и то в зависимост от патрона, които не оказват влияние на дистанции до 200 м. ако попадението е на едно и също място. По-просто казано, ако уцеля с 30-06 или с 308 на 150м. прасе в задната част може да го раня и да си отиде. Ако обаче попадението е където трябва ще падне и от двата калибъра.

За сметка на това обаче:

2. С болтова карабина, по дълъг ход на затвора при 30-06 от там по бавно презареждане. (ако не сваляте пушката, някъде четох че при 30-06 затвора отивал в очите, или поне ги доближава).

3. По големи патрони - т.е. повече тежест за оръжието когато е напълнено и съответно повече тежест нося със себе си.

4. Отката и силата на гърмежа при 30-06 са по големи. Аз съм среден на ръст и се чувствам по-добре с по-лекия откат.

5. 308 е по-прецизен. Това е най прецизния калибър правен някога и затова почти всички състезатели стерлят с него.

6. Също като 30-06 има голям избор на патрони с куршуми от различно тегло на добра цена, дори не съм сигурен дали не са по ефтини.

7. 308 е създаден за да замени 30-06, поради гореизброените предимства.

8. 308 може да убие всички животни които и 30-06 може.

Не на последно място искам да кажа, че голяма част от хората стрелят с 30-06, не защото наистина знаят защо искат да са с такъв калибър, ами защото гледат от другите ;), мислейки си че това е най-доброто.

Всъщност колеги най-доброто и най-добрия калибър е този, с който ще стреляте най добре и с който усещате сигурна стрелбата си. И това е различно при всеки ловец. Затова съветвам всеки да не гледа от другия, ами сам да прецени за какво ще му трябва въпросния калибър и сам да стигне до извода, както аз направих с .308 W.

Като заключение искам да кажа, че дилемата 308 или 30-06 няма да спре с казаното от мен. Ако вие се чувствате по добри ловци вземайки 30-06, то просто го направете. Уважавайки колегите в този форум и мненията им не искам да обиждам калибъра 30-06.

Ето и малко странична информация:

Сравнение

:(

RULEZ ПИЧ . Не пишеш често , но за това пък го правиш добре . Поздравявам те .

САМО ЧЕ . ...

Горе изписаното за приликите между двата калибъра (същата тази незначителна разлика (да речем) "5%" в полза на 30-06 ) се отнася за СКЪПИТЕ марки патрони като "NORMA" например .

Нещата при по-евтините обаче не стоят по същия начин . Разликата в цифрите е по-значителна . 30-06 е по-добрия в този случай .

"""""Лично мое мнение че 308 пак ще свърши работа , въпреки че е доста по ощетен относно характеристиките спрямо брат си . Но това е мое мнение . """"""""

Тук е важно какви боеприпаси може да си позволи "ловеца" (според нуждите разбира се) .

30-06 срещу .308win е доста широка тема за дебат вземайки предвид характеристиките на двата калибъра и личните предпочитания.

Михата беше доста изчерпателен, но не смятам че спора е приключен с това. Аз лично предпочитам 308 по ред причини изброени по-горе, а и в нашите ловища няма дивеч който да не може да бъде повален от този калибър. Преди време правих свое обстойно проучване за разликите в чуждестранни сайтове и има интересни неща който може да прочетете на:

http://www.snipercountry.com/Articles/AccuracyFacts.asp

http://www.thehighroad.org/showthread.php?t=489434

http://forums.gunbroker.com/topic.asp?TOPIC_ID=164837

В крайна сметка е и въпрос на лични предпочитания и уважавам избора на всеки, но според мен го има и момента, че 30-06 е налаган до голяма степен от търговците на оръжие в БГ.

Наслука

Колеги, спор не виждам защо трябва да има! И двата са добри за родната фауна, обект на лов!!! Единия много по- прецизен, другия малко по-мощен. Падат и с двата, иска мерене обаче! :eusa_think: Няма спор че 308 е много прецизен и балансиран калибър,но в гората на гонка 3см. отгоре или отдолу едва ли ще объркат работата. Отката е предимство разбира се, отново в полза на 308, но чак пък на 30-06 да е "лош" не съм съгласен! Така,че ..... който да се ползва, върши работа! Лошото е че само от гърмот не падат, какъвто кал. да се позва!

Когато купих моето пушле, ако имаше 308 щях него да избера може би, ама нямаше,таа.... сега също съм доволен и падат идеално :cool: !

Аз ловувам със 308win.Стрелял съм по мишени със 3006.От гледна точка на отката, по комфортно се чувствам  след стрелба със кал. 308win.Различни хора,различни калибри,нека всеки избере своят,важното е да има емоции и удоволствие.

Аз имам 30-06 стрелял съм и с .308 сега ловувам с 9.3....

Не мога обаче едно да разбера ....какво толкова му се плашите на тоя откат...

И изобщо помните ли след среща с животно отката....аз поне не...

Помня го само веднъж след първия от бързане втори и ... помня го поради цицина...

В заключение ...на лов ходим не за да ни е комфортно ....ходим зарад друго ...и мен ми е комфортно у нас в хола на стола ама няма тръпка... :eusa_think:

Каквото и да изберете като калибар е правилно изберете правилното оръжие.

Аз имам 30-06 стрелял съм и с .308 сега ловувам с 9.3....

Не мога обаче едно да разбера ....какво толкова му се плашите на тоя откат...

И изобщо помните ли след среща с животно отката....аз поне не...

Помня го само веднъж след първия от бързане втори и ... помня го поради цицина...

В заключение ...на лов ходим не за да ни е комфортно ....ходим зарад друго ...и мен ми е комфортно у нас в хола на стола ама няма тръпка... :good:

Каквото и да изберете като калибар е правилно изберете прав

илното оръжие.А това за избора на оръжието също е от голямо значение,както казваш колега.Има висок клас оръжия които са с противооткатни устройства и отката при по големите калибри става приемлив.Ама пуси паринки.Така ,че в условностите непременно и този факт трябва да се отразява.

• 1 month later...

Универсалния .30-06 Springfield: 11,7 g и 13 g за големи животни; 9,7 g за по-малки животни