Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Помощ за карабина-избор на калибър

Recommended Posts

Здравейте колеги, моля за помощ, но първо да ви обесня за какво точно става въпрос. Та цял живот съм мечтал да си купя карабина и сега му дойде момента, на изложението в Пловдив да се надявам че ще си взема но проблема е каква, искам да е болтова, не по-скъпа от 1500 лв. За две години лов до сега винаги животни са ми излизали или на 10-20 метра или на повече от 150 метра, при нас се срещат само прасета и сърни, по зайци не стрелям, а по лисиците стрелям само зада намаляват неме интересува дали ще остане здрава или цялата ще е разкъса.

Та въпроса ми е кажете към кой калибър да се ориентирам, за сега съм се ориентирал към 30-06, а относно карабините незнам дали да си взема чешка или ИЖ 18 МН и да изкарам още едно разрешително и да си взема и една сръбска застава.

Можители да ми кажите дали е съществена разликата между чешката и сръбската карабина. Интересуваме не лукса и красотата а точната стрелба на 200 метра.

И един последен въпрос дали ИЖ 18 МН ще отсъпва по точна стрелба на тази дистанция на горепосочените карабини.

Благодаря Ви предварително за отговорите, и се надявам наистина да ми помогните, защото от доста време виждам че има много компетентни хора в този форум а аз до 20-на дни незнаех дори как изглежда калибър 30-06.

Наистина ще бъда много благодарен ако ми дадете някой отговор!!!!!!!!!!!! :clap:

Благодаря :good:

• Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

може би МН означава че има МиНохъргачка

Вземи си CZ 550 кал. 9,3x62 цена 1400 лв., няма да съжеляваш :good:

Здравейте колеги, моля за помощ, но първо да ви обесня за какво точно става въпрос. Та цял живот съм мечтал да си купя карабина и сега му дойде момента, на изложението в Пловдив да се надявам че ще си взема но проблема е каква, искам да е болтова, не по-скъпа от 1500 лв. За две години лов до сега винаги животни са ми излизали или на 10-20 метра или на повече от 150 метра, при нас се срещат само прасета и сърни, по зайци не стрелям, а по лисиците стрелям само зада намаляват неме интересува дали ще остане здрава или цялата ще е разкъса.

Та въпроса ми е кажете към кой калибър да се ориентирам, за сега съм се ориентирал към 30-06, а относно карабините незнам дали да си взема чешка или ИЖ 18 МН и да изкарам още едно разрешително и да си взема и една сръбска застава.

Можители да ми кажите дали е съществена разликата между чешката и сръбската карабина. Интересуваме не лукса и красотата а точната стрелба на 200 метра.

И един последен въпрос дали ИЖ 18 МН ще отсъпва по точна стрелба на тази дистанция на горепосочените карабини.

Благодаря Ви предварително за отговорите, и се надявам наистина да ми помогните, защото от доста време виждам че има много компетентни хора в този форум а аз до 20-на дни незнаех дори как изглежда калибър 30-06.

Наистина ще бъда много благодарен ако ми дадете някой отговор!!!!!!!!!!!! :clap:

Благодаря :good:

вземи си първо сръбската Застава в 30-06 Работи по-мазно и стреля може би по-точно от чешката-лично мнение
Вземи си CZ 550 кал. 9,3x62 цена 1400 лв., няма да съжеляваш :good:

9,3x62 с какво ще превъзхожда 30-06 и каква точно е разликата, важното е да мога да сваля сърна на 200 метра.

Благодаря Ви колеги, че проявавате разбиране и ми помагате като ми отговаряте. Няма към кой друг да се обърна, защото в моята дружинка от 64 ловеци няма нито един с карабина и няма към кой друг да се обърна.

Здравей Колега .. аз скоро си взех TIKKA 300 Win Mag ... калибъра е добър за далечна стрелба също, но е силен ... 30-06 е добър избор също . На изложението ще видиш и там може би на място да избереш . А доколкото знам 9.3х62 е мн добър за гонка, тъй като има голям СТОП Ефект

Благодаря Ви колеги, че проявавате разбиране и ми помагате като ми отговаряте. Няма към кой друг да се обърна, защото в моята дружинка от 64 ловеци няма нито един с карабина и няма към кой друг да се обърна.

Калибър 9,3х62 е с малко по-тежък куршум, малко повече енергия и малко по-малка скорост от 30-06. /7,62х63/ Мисля и че е малко по-скъп. Чешкото оръжие е малко по-добро от сръбското. За разстоянията на които ще стреляш, всичките дават достатъчно добра точност. ИЖ-18М е много точна, много евтина, и нещо много важно - много евтин боеприпас. Е стреляш малко по-бавно !

Edited by zkk

Превъзхожда го по това, че има много голям стопиращ ефект не за сърна разбира се, а за прасетата. Спокойно може да стреляш през храсти без да се отклони куршума. Малко е по тежък от 30-06, но нали това е целта да спреш жиботното на място.

RWS 9.3 x 62 Bullet: KS 16.0 g

Distance: 0m 50m 100m 150m 200m 250m 300m

V[m/s]: 800 754 710 667 626 586 548

E[J]: 5120 4548 4033 3559 3135 2747 2402

SID (162m): 1.7 4.0 1.5 -6.5 -20.8 -42.4

100m spot: -0.3 0 -4.5 -14.6 -30.9 -54.4

BC value: 0.320 Test barrel length: 600 mm

най-ефтините са ППУ 2.20 лв. до примерно 7,80 лв. Lapua Naturalis и по-скъпи има разбира се :good:

Edited by chakala
9,3x62 с какво ще превъзхожда 30-06 и каква точно е разликата, важното е да мога да сваля сърна на 200 метра.

Замисли се и върху възможността за тренировки.(по евтин и достъпен боеприпас)При положение,че това ти е първа нарезна пушка,уцелването в реални ловни условия на дистанция 200м.не е много лесна работа.Иска се известен опит и познаване на оръжието.Аз бих ти препоръчал ИЖ-18МН 7,62х54,като това да не е окончателния вариант.Най важното,обаче, е сам да решиш какво да избереш.Пожелавам ти да направиш добър избор. :clap::good:

Карабината ще е използвам само за подборен, че при нас на групов лов непозволяват да се използва карабина. А на подборен има ме места на които сме направили подслони и има невероятна видимост от 200 до 500 600 метра става въпрос за стрелба, но аз ще се спра на по-малки дистанции до 200 -250 метра първо да свикна. Колебая се дали първо да неси взема руското текче в калибър който вие ми предложите да видя как е да пострелям, и ако ми хареса да си взема сръбска застава в същия калибър. Въпроса е дали в един и същи калибър текчето ще дава същите резултати като другите две карабини.

Калибър 9,3х62 е с малко по-тежък куршум, малко повече енергия и малко по-малка скорост от 30-06. /7,62х63/ Мисля и че е малко по-скъп. Чешкото оръжие е малко по-добро от сръбското. За разстоянията на които ще стреляш, всичките дават достатъчно добра точност. ИЖ-18М е много точна, много евтина, и нещо много важно - много евтин боеприпас. Е стреляш малко по-бавно !

относно качествата на чешките карабини имам резерви затвора стърже като посипан с пясък докато сръбския маузер-защото заставата е маузер се движи много гладко Що се касае стопиращ ефект 30-06 при попадение в гърдите остава всичко на място

Карабината ще е използвам само за подборен, че при нас на групов лов непозволяват да се използва карабина. А на подборен има ме места на които сме направили подслони и има невероятна видимост от 200 до 500 600 метра става въпрос за стрелба, но аз ще се спра на по-малки дистанции до 200 -250 метра първо да свикна. Колебая се дали първо да неси взема руското текче в калибър който вие ми предложите да видя как е да пострелям, и ако ми хареса да си взема сръбска застава в същия калибър. Въпроса е дали в един и същи калибър текчето ще дава същите резултати като другите две карабини.

Две пушки ще ти натоварят излишно бюджета.

Вземи си Тика с тежка цев и мисли за добър оптичен мерник.

Иначе далечните дистанции ще си останат мечта.

разсейва доста повече
разсейва доста повече

Колега, как пък разбра, че разсейва текчето ? 7,62х54 има почти еднаква балистика с 30-06.

http://www.ada.ru/Guns/ballistic/7RemMag/compare.htm

При нас има двама майстори с тези текчета и правят чудеса на 200 - 250 м.

Колега скоро generala_ak47 направи един много добър избор за целите , за които ти си търсиш карабина. Имаше такава тема и там беше доста коментирано. Много важно е да не правиш компромис с оптиката.

Така че ако не си събрал достатъчно парички изчакай и си вземи нещо което си заслужава. Карабина не се купува всеки ден. Иначе ИЖ текчето не струва много и може да си го вземеш за тренировки и лов естесвено, и то ще е предполагам в кал.30 06 , не е за пределни дистанции, но си е класика.

Ако обаче финикийските знаци не са ти проблем се мятай на една ТИКА, за парите си е супер.

Щом текчето разсейва повече от останалите тогава отпада със сигурност, а относно Тика - това какво производство е френско ли беше, дано неставам смешен с моите въпроси. Тика нова за какви пари мога да взема, тук във форума някой продаваше втора ръка на цената на нова чешка 1400 лв, предполагам че като нова ще е доста скъпа, а моя бюджет е до 1500 лв. А относно калибъра 7,62х54 - 30-06 или 9,3х62 .

Абе поне вече на изложението ще знам за какво да гледам и горе доло и с калибара се ориентирах.

Само да питам голяма ли е разликата между 7,62х54 и 30-06 /7,62х63/.

Навремето си михслех за Арсеналче но той мисля че изобщо няма място тук.

Щом текчето разсейва повече от останалите тогава отпада със сигурност, а относно Тика - това какво производство е френско ли беше, дано неставам смешен с моите въпроси. Тика нова за какви пари мога да взема, тук във форума някой продаваше втора ръка на цената на нова чешка 1400 лв, предполагам че като нова ще е доста скъпа, а моя бюджет е до 1500 лв. А относно калибъра 7,62х54 - 30-06 или 9,3х62 .

Абе поне вече на изложението ще знам за какво да гледам и горе доло и с калибара се ориентирах.

Погледни линка, където са дадени балистиките !

Колега, как пък разбра, че разсейва текчето ? 7,62х54 има почти еднаква балистика с 30-06.

http://www.ada.ru/Guns/ballistic/7RemMag/compare.htm

При нас има двама майстори с тези текчета и правят чудеса на 200 - 250 м.

Колега благодаря много за линкчето, бях изпуснал да го погледна, перфектно е..... още веднъж благодаря.

батьо,вземи се конкретизирай за какво ти требе тая карабина,викаш-за подборен...не звучи особено сериозно,аз над 20 години такава "бележка" не съм виждал,не вервам да видиш и ти,ако ще ходиш на платено нема да се пита,ере па в тоя ценови диапазон

иначе съвсем сериозно-щом за сефте ще се взима нарезно,вземи нещо с по-евтиничък боеприпас,метни поне 1000 патрона,разбери за какво става на въпрос и може да се помисли и за нещо по-сериозно,що на първо време не помислиш за един SLR ,направи ръка и око дет се вика,за чакане се е утепал особено като му свикнеш,е забрави за 500-600 метра,ама това си звучи несериозно и по-принцип,става и за гонка,единствен недостатък за мене е че много тежък ...е и бая грозноват,същото важи и за ИЖ-а + това,че е и тек

Колега,

Като гледам как цените на оръжието расте в геометрична прогресия, а същевременно качеството е в геометрична регресия, за разлика от shot1, не бих казал изчакай, а решавай и взимай.

Виж, оптика не е задължително да взимаш още отначалото - посъбери пари за хубава.

Първо си дай равносметка - пушка за 1-2 сезона ли си търсиш и да я сменяш, или такава с каквато ще ловуваш дълги години.

Някои казват "вземи си иж18 7,62х54R 0 да се научиш, че и боеприпаса е евтин".

Какво ще се научиш? Иж-а е пушка за гонка - и механичните и мерни прибори са такива и спусъкът (дори и да го "пипнеш") е такъв, и прецизността по-принцип е по-ниска от болтовите в калибър с жлеб.

Вземи си след нея болтова карабина и ще видиш, че едва ли не трябва да се учиш наново.

Ако се спреш на болтова, не бих ти препоръчал 7,62х54R. Ограничаваш много избора на карабина.

Вместо него облисляй 308 Win - почти идентичен е със 7,62х54R, но е с жлеб, което е по-добро за болта, изборът на карабини в този калибър е по-голям, а и оставам с впечатлението, че изборът на патрони е по-голям (върно че са малко по-скъпи, но не много, пък вече има и Арсеналски в 308).

30-06 е по-мощен и от двата посочени по-горе, особено до към 200-250 метра. Но и повече "разбива" по-меки" животни.

Калашникът и неговия "типичен" калибър няма да го коментирам да не изпадаме пак в спорове и да повтаряме вече написани неща. Само ще кажа, че за мен това е пушка за забавление (въпреки че по бих се забавлявал с една флоберка), а не за лов, а за мен е важно гората да "познае", че съм тръгнал на лов, а не на война :bira:

Тиката доста превишава (вече) бюджета, който си определил.

Остават Застава, ЧЗ и Ремингтон 700 (не знам точно каква ми е цената, а и какво представлява).

Пушките на Рова, които за според мен са бившия Рьослер, вече и те надхвърлят бюджета ти, но малко. Хубавото на тези пушки е можеш срещу 900 лв. (сега) да закупиш и цеви в други калъбър.

Благодаря Ви много колеги, много се радвам че ми отделихте малко време, доста неща ми се поразясниха, изобщо този форум е върха, благодарение на хората в него. Относно карабината ориентирах се към Сръбска застава в калибър 30-06. На изложението ще е поразгледам и най-вероятно направо ще е купя, но искам да е хвана в ръка да видя дали ще ми е удобно, ако чешката ми е по-удобно може и нея да си взема, текчето отпада като вариант арсенала също, няма смисъл от тях аз на гонка прасетата и със стожерчето си ги моря, досега нямам избягало животно и винаги е било с един изтрел. Но колко пъти съм гледал на 150-200 метра от мен да си стоят и да се чудя как да се промъкна до тях, което е невъзможно, сега с карабината няма да се чудя. :bira:

Много се извинявам но нали казахте че Тика е по-добър вариант от всички по горе коментирани карабини, та въпроса ми е какво ще кажите за тази която се продава във форума

[i]Тика 30-06 комплект с монтаж за оптика.състоянието на пушката е такова че ако я видите в магазин няма да разберете че е ползвана.монтажа е на vaia-91 и го давам заедно с пушката защото е специално за Тика,оптиката не влиза в цената! цена-1400лв! тел-0898 61 21 94 Драго! [/i]

Ако си заслужава да е взимам направо с оптиката и човека да е доволен и аз, но дали ще е по-добър вариант от това за което говорихме.

Много се извинявам но нали казахте че Тика е по-добър вариант от всички по горе коментирани карабини, та въпроса ми е какво ще кажите за тази която се продава във форума

[i]Тика 30-06 комплект с монтаж за оптика.състоянието на пушката е такова че ако я видите в магазин няма да разберете че е ползвана.монтажа е на vaia-91 и го давам заедно с пушката защото е специално за Тика,оптиката не влиза в цената! цена-1400лв! тел-0898 61 21 94 Драго! [/i]

Ако си заслужава да е взимам направо с оптиката и човека да е доволен и аз, но дали ще е по-добър вариант от това за което говорихме.

Еми за мен поне е по-добър вариант от заставата. Ама ти си решаваш. И задължително трябва да и се види състоянието.

Здравей колега. Преди месец видях в Пловдив Чешка карабина .308WIN на цена 1000 лв чисто нова. Това е доста по евтино от тези в София. Ако те интересува този калибър, провери и там.

Еми за мен поне е по-добър вариант от заставата. Ама ти си решаваш. И задължително трябва да и се види състоянието.

..... пък и е в прИмоция :bira: