Jump to content

Горски бекас

Recommended Posts

С какво куче?

post-43106-0-80102700-1425617592_thumb.jpg

По мое мнение – точно тази норма от 10 бекаса обезмисля криенето на отстреляни птици!

Интересна е идеята за лов на бекаси и в сряда, поне до сега не беше предлагана , или не бях я чувал!

В съседна Гърция всеки ден е ловен ден за бекас...

Разбира се всеки ден е невъзможно да се ловува... Аз лично след 2 дена лов съм скапан, 8 годишната ми бретонка - също...

И все пак добре би било януари и февруари ловен ден за бекас да бъде и сряда - както е за водоплаващия януари месец...

Вероятността да "напипаш" пасажче и да се похвалиш с повече птички нараства...

А защо не и през останалите месеци да е така... В срядата - за бекас, събота и неделя - "свински" гонки...

Не мисля, че това ще застраши популацията на бекаса... Отстрела така или иначе ще остане нисък, на фона на Франция, Гърция, Турция...

Да ни е честита отмяна на забраната за лов поради опастносттта от птичи грип. Информацията е със вчерашна дата - 06.03.2015г :Dhttp://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=4636523

п.п. "подир дъжд - качулка".

Edited by maestroto

• 4 weeks later...

В съседна Гърция всеки ден е ловен ден за бекас...

Разбира се всеки ден е невъзможно да се ловува... Аз лично след 2 дена лов съм скапан, 8 годишната ми бретонка - също...

И все пак добре би било януари и февруари ловен ден за бекас да бъде и сряда - както е за водоплаващия януари месец...

Вероятността да "напипаш" пасажче и да се похвалиш с повече птички нараства...

А защо не и през останалите месеци да е така... В срядата - за бекас, събота и неделя - "свински" гонки...

Не мисля, че това ще застраши популацията на бекаса... Отстрела така или иначе ще остане нисък, на фона на Франция, Гърция, Турция...

В Бг има бая бекас , само да имаш подходящото куче за този лов, ама това не е е бретон, има еднин сой, той е анг сетер униканлното куче за ЛОВ НА БЕКАС!!!!

belovodsci: сетера е най-ползваното куче за бекас. Но се ползват и други... Виж поста на Пурко по-горе : Лабрадора е най-доброто куче за бекас... :cap:
Сигурен съм, че повечето колеги, ловуващи със сетери имат по-малко птички за сезона от мен, въпреки, че ловувам с бретони... :cap:
Та за кучетата: Винаги само добри думи и с уважение, независимо от породата, щом работят на бекас...

Edited by vkv_bg

• 2 months later...

Днес 13.06.2015г. присъствах на прелет на гнездещи в България бекаси.

Виждал съм/ отстрелвал съм достатъчно бекас по време на ловния сезон, но за първи път виждам бекас по време на размножителният му период.

Видях 4 птици - 2 самостоятелни (едната на около 30тина метра, другата доста далече) и една двойка - 2 птици летящи крило до крило. Двойката мина почти над главата ми на максимум двайсетина метра... Изключено е да съм се объркал - бекас в полет мога да позная и от 100 метра...

Всичко това от 21.05 до 21.20 часа на смрачаване. Времето ясно, температура малко под 20 градуса, съвсем слаб североизточен ветрец.

Района - близо до Самоков. Водач - Истилиан... Той е чул токуваща птица, но не я е видял. За сметка на това колегата, който беше с нас на съседното токовище е видял повече от 10 (десет!) токуващи птици.

Елементарната сметка показва, че в неголям район (максимум 1000 хектара смесена гора и поляни) следва да гнездят минимум петдесетина бекаса (поне 20-30 гнездещи женски)! Това не е нямане е ИМАНЕ!

Ако някой колега има наблюдения за гнездещи/токуващи бекаси в България - моля да сподели...

Добре би било да се направи таксация на гнездещите у нас бекаси. Не е сложно - ако знаеш токовището, заставаш на свечеряване и просто броиш птиците които си видял/чул... Почти 100% съм убеден, че бройката ще излезе внушителна...

Ако е така, спокойно можем да претендираме за бележки за пролетен лов на бекас "на тяга" (като в Русия)... При него се отстрелват само мъжки екземпляри и при правилна организация и отчетност, този отстрел не оказва влияние на популацията.

Освен това 100% е сигурно, че когато почвата замръзне (края на ноември - декември), същите тези местни Български бекаси се изнасят към Гърция, където е разрешено да ги "налагат" всеки ден от седмицата по време на сезона... Определено ми се ще българските ловци да ловуват на тези бекаси, а не гръцките...

Благодарности на Истилиан за разходката и "просвещението"! :cap:

Време ми е да се обзаведа с по добър фотоапарат и оптика - опитах се, но не успях да снимам прелитащите над мен бекаси... :umnik2:

Определено е иключителна птица свързана с доста загадки...

Би било добре да се претендира за разрешаване на лова и в сряда , а не толкова за през пролетта. Те и без това не са толкова много през този период от годината.

Виждал съм/ отстрелвал съм достатъчно бекас по време на ловния сезон, но за първи път виждам бекас по време на размножителният му период.

Видях 4 птици - 2 самостоятелни (едната на около 30тина метра, другата доста далече) и една двойка - 2 птици летящи крило до крило. Двойката мина почти над главата ми на максимум двайсетина метра... Изключено е да съм се объркал - бекас в полет мога да позная и от 100 метра...

Всичко това от 21.05 до 21.20 часа на смрачаване. Времето ясно, температура малко под 20 градуса, съвсем слаб североизточен ветрец.

Района - близо до Самоков. Водач - Истилиан... Той е чул токуваща птица, но не я е видял. За сметка на това колегата, който беше с нас на съседното токовище е видял повече от 10 (десет!) токуващи птици.

Елементарната сметка показва, че в неголям район (максимум 1000 хектара смесена гора и поляни) следва да гнездят минимум петдесетина бекаса (поне 20-30 гнездещи женски)! Това не е нямане е ИМАНЕ!

Ако някой колега има наблюдения за гнездещи/токуващи бекаси в България - моля да сподели...

Добре би било да се направи таксация на гнездещите у нас бекаси. Не е сложно - ако знаеш токовището, заставаш на свечеряване и просто броиш птиците които си видял/чул... Почти 100% съм убеден, че бройката ще излезе внушителна...

Ако е така, спокойно можем да претендираме за бележки за пролетен лов на бекас "на тяга" (като в Русия)... При него се отстрелват само мъжки екземпляри и при правилна организация и отчетност, този отстрел не оказва влияние на популацията.

Освен това 100% е сигурно, че когато почвата замръзне (края на ноември - декември), същите тези местни Български бекаси се изнасят към Гърция, където е разрешено да ги "налагат" всеки ден от седмицата по време на сезона... Определено ми се ще българските ловци да ловуват на тези бекаси, а не гръцките...

Време ми е да се обзаведа с по добър фотоапарат и оптика - опитах се, но не успях да снимам прелитащите над мен бекаси... :umnik2:

Голям кеф!

Разправям си аз, че бекасът ни е местен - не ми вярват ...

Направете някоя снимка, че защо не и едно записче на токуването ...

много интересна работа...

скоро един горски ми каза че видял бекас, пък аз го майтапих - май ще ида да проверя

и ако трябва ще му се извиня!

скоро един горски ми каза че видял бекас, пък аз го майтапих - май ще ида да проверя

и ако трябва ще му се извиня!

Много рядко съм виждал бекаси преди октомври месец. Най често 4-5 бекаса съм засичал при разходки през март месец. Един мой познат твърдеше, че тогава прелитали обратно на север! Но тази година кучетата вдигнаха един бекас в края на миналия месец!

Много рядко съм виждал бекаси преди октомври месец. Най често 4-5 бекаса съм засичал при разходки през март месец. Един мой познат твърдеше, че тогава прелитали обратно на север! Но тази година кучетата вдигнаха един бекас в края на миналия месец!

Определено е било гнездеща птица... Опиши приблизително района...

В събота бях за гъби и на едно място видях пресни "тебеширени изпражнения" точно такива каквито съм виждал в сезона на бекасите. Има ли друга птица да оставя такива същите като на бекаса? :rolleyes:

Определено е било гнездеща птица... Опиши приблизително района...

Става дума за средна гора, Казанлъшките села, високата част на гората почти на един от най високите върхове в района на около 650 м. надморска височина, много люляк в района!

• 3 weeks later...

Преди години бях писал в тази тема, че горският бекас гнезди и в БГ ! Моите наблюдения са от Центъра на Големия Балкан. Явно това се потвърждава и от други места, което би следвало да ни радва!

• 2 months later...

Идва време за сезон 2015/2016 за ловът на бекас...

Някой виждал ли е, вдигал ли е, отстрелвал ли е бекас?

Къде, Кога?

Идва време за сезон 2015/2016 за ловът на бекас...

Някой виждал ли е, вдигал ли е, отстрелвал ли е бекас?

Къде, Кога?

Да.

lobo : малко по-подробно ако обичаш... Виждал ли си, вдигал ли си, отстрелвал ли си бекас този сезон? Къде и кога?

lobo : малко по-подробно ако обичаш... Виждал ли си, вдигал ли си, отстрелвал ли си бекас този сезон? Къде и кога?

Вчера в неделя до около 9:30 валеше дъжд и не излязохме сутринта на лов. Имахме бележка за фазани. Към десет часа дъжда спря и решихме да излезем. По време на лова на фазани (имаше ги доста) колегата ми отстреля бекас и вдигнахме още четири други. Единия се вдигна от гъсти храсти досами асфалтов път (точно пред сина ми след като току що той беше отстрелял хубав фазан ). Другия го отстреля колега край черен път , вдигна се от тревата след стойка на кучето му (дратхаар) а останалите се вдигнаха от стар запустял канал в рядка горичка. Плевенско.

Поздрави :cap:

Прекрасна информация! Благодаря!

Значи се е появил бекаса в северна България...

Сезона започна!

Прекрасна информация! Благодаря!

Значи се е появил бекаса в северна България...

Сезона започна!

Има го и в южна България на 9.10 сутринта видях първия, вдигна се от асвалта пред колата в района на Царево. В неделя на свинския лов видяхме 3 броя аз видях 2 бр в букова гора вдигнаха се от шумата, района е близо до границата с Турция на около 5 км

Къде сте бе виртуози бекас има отдавна поздрави от морето щата Лонгозиана,но има една природна закономерност първо го виждат тези със сетерите и после всички останали :nea: Успех на всички през сезон 2015-2016

Има го и в южна България на 9.10 сутринта видях първия, вдигна се от асвалта пред колата в района на Царево. В неделя на свинския лов видяхме 3 броя аз видях 2 бр в букова гора вдигнаха се от шумата, района е близо до границата с Турция на около 5 км

Ти се базикаш,това са пъдпъдъци.Не лъжи хората! :police:

Къде сте бе виртуози бекас има отдавна поздрави от морето щата Лонгозиана,но има една природна закономерност първо го виждат тези със сетерите и после всички останали :nea: Успех на всички през сезон 2015-2016

А защо не виждаме "топли-топли" снимки със сетери и трофеи? :mail1:

"За загрявка" : една миналогодишна снимка с кучета, различни от сетери и бекаси...

post-1557-0-91356400-1444816315_thumb.jpg

Edited by vkv_bg

А защо не виждаме "топли-топли" снимки със сетери и трофеи? :mail1:

"За загрявка" : една миналогодишна снимка с кучета, различни от сетери и бекаси...

attachicon.gifbendi_riki_becasi.jpg

А така Боре видиш ли ти на Хуберти не одиш снимки с бекаси не качваш значи не ги хвали сетерите Бретона е номер едно на пилещарския лов!!!На слука и качвай снимки не само като оня Авджиев ала бала на компа!!! :cap: