Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Recommended Posts

За феновете на B&P патрони - любители на бекасарският лов, най-добрата комбинация е B&P MB Dispersante No 9 33gr - за първа цев и B&P Mygra Beccaccia 8.5 34gr за втора цев...

mb_dispersante-0.jpgmygra_beccaccia-2.jpg

Уточнение - гладкоцевна пушка 12 калибър с възможно най-отворените шокове (Цилиндър, IC)...

Edited by vkv_bg
  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

За много години!!! Това е от последния лов за 2011г.

Бекасииии... и някой-друг гривяк...

Е аз тази седмица отново пострелях....!

Posted Images

На 22.10.2016 г. at 11:28, vkv_bg написа:

За феновете на B&P патрони - любители на бекасарският лов, най-добрата комбинация е B&P MB Dispersante No 9 33gr - за първа цев и B&P Mygra Beccaccia 8.5 34gr за втора цев...

mb_dispersante-0.jpgmygra_beccaccia-2.jpg

Уточнение - гладкоцевна пушка 12 калибър с възможно най-отворените шокове (Цилиндър, IC)...

Изключително компетентен анализ, за което благодаря. Тъй като пушката ми е с долна цев с нарези, смятам да използвам само патрони с тапа. Напълно съм съгласен за домашни патрони(съвсем скоро ще започна да правя сам боеприпаса). Цената на тези са 80 ст., което е твърде много, но пък изглеждат класни. Още съм начинаещ в лова на бекас, така че се радвам, когато пишат колеги за този уникален лов. Хубаво е когато всички, които пишат и имат повече време да давате и районите в които ловуват, условията в които ловуват и всичко което е от значение, тъй като смятам че не само в района на еленския балкан, по поречието на р. Дунав и Струма и морете са разпространени тези птички. В събота бях на лов на фазан в близост до р. Искър(в района на Червен бряг) и вдигнахме също бекас, но не бях подготвен, другата седмица със сигурност ще съм подготвен.      

В момента бекас има масово във северна България (от Видинско до Варненско + предпланините на Стара Планина от към Дунавската равнина)...

Днес на връщане от Видинско, преди Монтана видях птица (бекас) на прелет (от колата докато карах по Е79)...

До като ловувахме фазан, групата вдигна 3 бекаса... Слука нямаше (за бекас де)... Аз чух излитащ бекас в гъсталака, но така и не видях птицата...

Следващата събота-неделя със сигурност ще има птици и на юг от Балкана... По южното Черноморие и Странджа, бекас ще има масово от 5ти ноември нататък...

Следващата седмица ще търся бекас в югоизточните части на Средна гора (Брезовско)...

За домашно снарядените патрони за бекас - ето 2 рецепти на които ще заложа този сезон (и двата патрона са на тапа, тъй като ползвам мобилен шок "Дисперсант" - Gemini dispersant cod. 500.R)

За 1ва цев : (Vср. = 410 м/с , Налягане = 400 кг/см2) - шок Дисперсант

Гилза 1   Мираж Т2
капса 1   капса Фиоки 616
барут 1.84гр.   NC04/32 
тапа 1   тапа висока BG h=30mm
съчми 31гр.  

No 9 твърди (640бр.)

За 2ра цев : (Vср. = 390 м/с, Налягане до 450 кг/см2) - шок CL (0.0) / SK(0.1)

Заб. : Днес този патрон се представи отлично в гъсталака за фазан... Всички птици по които стрелях - прибрах...

Гилза 1   Мираж Т4
капса 1   капса Фиоки 616
барут 1.72гр.   NC04/32 
тапа 1   тапа ниска BG h=23mm
съчми 34гр.  

Микс No 9 + No 7 - 50/50 (530бр.)

Edited by vkv_bg
3 hours ago, kokonikolov said:

Изключително компетентен анализ, за което благодаря. Тъй като пушката ми е с долна цев с нарези, смятам да използвам само патрони с тапа. Напълно съм съгласен за домашни патрони(съвсем скоро ще започна да правя сам боеприпаса). Цената на тези са 80 ст., което е твърде много, но пък изглеждат класни. Още съм начинаещ в лова на бекас, така че се радвам, когато пишат колеги за този уникален лов. Хубаво е когато всички, които пишат и имат повече време да давате и районите в които ловуват, условията в които ловуват и всичко което е от значение, тъй като смятам че не само в района на еленския балкан, по поречието на р. Дунав и Струма и морете са разпространени тези птички. В събота бях на лов на фазан в близост до р. Искър(в района на Червен бряг) и вдигнахме също бекас, но не бях подготвен, другата седмица със сигурност ще съм подготвен.      

Дружески съвет : за 1ва цев (долната - с нарези) си намери по-евтин патрон No 9 на тапа 31-34гр.

B&P Mygra Beccaccia 8.5 34gr ползвай за 2ра цев... Хем ще се охарчиш по-малко, хем е възможно да повишиш леко успеваемостта при стрелбата, поради повечето съчми (No 9 - 32gr. - 662бр.) в патрона...

20 hours ago, vkv_bg said:

Дружески съвет : за 1ва цев (долната - с нарези) си намери по-евтин патрон No 9 на тапа 31-34гр.

B&P Mygra Beccaccia 8.5 34gr ползвай за 2ра цев... Хем ще се охарчиш по-малко, хем е възможно да повишиш леко успеваемостта при стрелбата, поради повечето съчми (No 9 - 32gr. - 662бр.) в патрона...

Моите предпочитания към патроните за бекас са : съчми №10-9  и тегло  29-32 гр.  Тапа или дисперсант  в зависимост от възможността да маневрирам с пушката /успоредка -60 см. цилиндрични цеви / 

преди 39 минути, batsaak написа:

Моите предпочитания към патроните за бекас са : съчми №10-9  и тегло  29-32 гр.  Тапа или дисперсант  в зависимост от възможността да маневрирам с пушката /успоредка -60 см. цилиндрични цеви / 

Бат Сахо тази пушка да не е онази биачка...дето аз неможах да се оправя с нея на гривяк...но виж на бекас мисля, че е друга работа...:)

Има малки разлики в диаметъра на сачмите и тяхното означение като номера при производителите на боеприпаси в Италия...

Ето една проста табличка за сравнение на италианските и европейски/американски номера дребни съчми :

Италия       Диаметър   Европа/USA/България

No              mm             No

12               1.5             11

11               1.75           10

10               1.85           9.5

9.5              2               9

9                 2.1

8.5              2.2            8

8                2.3

7.5              2.4

7                2.5            7

Още 2 много качествени италиански патрони-дисперсант за бекас, които "няма да Ви скъсат джоба"...

1. Mirage T3 DISPERSOR CROSS SHAPED WAD - No 8, No 9, 34gr

201505111535472.jpg

2. Mirage  T2 MIGRATION DISPERSOR TWISTER WAD - No 9, 32gr

201505111520222.jpg

Пробвани многократно през изминалите 2 сезона... От същата класа като B&P MB Dispersante 33gr.... По-евтини...

За последно "пазарувах" през м. август "на едро" -  за мен и мои приятели... Mirage  T2 MIGRATION DISPERSOR TWISTER WAD - No 9, 32gr беше под 50ст./бр...

Вносител - колегата winer...

Вълко,ако си решил да идваш към нашият регион тази седмица,ще те обнадежда.

От последият лов в събота вдигнах 3 бр. бекаса .И колегата гонач и при него 3 бр. са се вдигнали.

Интересното което бе,че и двамата вдигаме бекаса в млади акациеви гори които се намират по билата и аз и той вдигаме по един бекас в поляните около горичките а поляните са с висока трева -почти до кръста.

НАСЛУКА !!!!!

On ‎24‎.‎10‎.‎2016‎ г. at 9:13 PM, Божидар Николов said:

Бат Сахо тази пушка да не е онази биачка...дето аз неможах да се оправя с нея на гривяк...но виж на бекас мисля, че е друга работа...:)

Aко мога да се изкажа възпитано:- на калпавата ракета ,космоса и крив1 Да стреляш на три пъти по гривяци  пърхащи  над мюретата  на 20 метра от гюмето и да не уцелиш...... едва ли е от оръжието!!!

19 hours ago, ivan74 said:

Вълко,ако си решил да идваш към нашият регион тази седмица,ще те обнадежда.

От последият лов в събота вдигнах 3 бр. бекаса .И колегата гонач и при него 3 бр. са се вдигнали.

Интересното което бе,че и двамата вдигаме бекаса в млади акациеви гори които се намират по билата и аз и той вдигаме по един бекас в поляните около горичките а поляните са с висока трева -почти до кръста.

НАСЛУКА !!!!!

Мерси за информацията Иване!

Тази събота и неделя ще съм в Чехларе... Дано да намеря птички... Решиш ли да се разходиш и ти - обади се... Винаги нося и някой-друг правен патрон за бекас - 16 калибър ;-)

Форума стана супер труден за мен и немога да се оправя ,въпроса ми е ще има ли лов индивидуален на 6 .11 16 .Виждам Бат Сахак влиза ако е така добър да каже две думи.

kokonikolov: Следващият сезон, средата на октомври - да се обадиш...

Преди 2 часа, vkv_bg написа:

kokonikolov: Следващият сезон, средата на октомври - да се обадиш...

Задължително

Днес свинския ни забави, но все пак се разписахме, отидох чак към 16:30. Вдигнах един още в началото, след това няколко фазана и започна да се стъмва, поради което прекратих. Отлична работа на кучето, държа на стойка бекаса повече от 45 секунди, ако не го бях подканил можеше и още да държи. Стрелбата беше на ниво, още с първия изстрел го свалих. На прибиране последваха снимки малко тъмни.

IMG_5620.JPG      

IMG_5618.JPG

IMG_5619.JPG

Edited by kokonikolov

В събота ме поканиха като гостенин за бекас. Колегите се уговориха къде трябва да ходим за да не пречим на едрото. Преди това направихме гривяк защото не беше появил и към 10:00ч, вече подхванахме бекаса. Според мен е доволно, защото вдигнахме 6 броя, стреляни всичките прибрани 2 бр. Стрелбата не беше на ниво, но и бекаса много хитър и винаги ни надиграваше при вдигането си.

Вълко, имаш поздрави от Иван горския...чакате да отидеш на лов.

Наслука!

20161112_170432.jpg

20161112_165557.jpg

Божо : Ами хайде де... Дай да се разходим заедно...

Да знаеш, че имам интерес и за Гоце Делчев-ско... Когато се наканиш - обади се да се уговорим...

Преди 2 часа, vkv_bg написа:

Божо : Ами хайде де... Дай да се разходим заедно...

Да знаеш, че имам интерес и за Гоце Делчев-ско... Когато се наканиш - обади се да се уговорим...

Ще направим някой лов заедно задължително.

За Гоце Делчев не съм забравил, там съм по Коледа и ще организирам лов задължително. Малко с прасетата как ще го съчетаем...но се надявам, че ще намерим място дето няма да има проблем за бекас. Тази седмица в един от районите там викачите са вдигнали много бекас. Ама пусто тез "фЪркати" не ги стрелят...:)

Може да се засечем в Пъстрово скоро.

Поздрави и Наслука!

Софийски бекаси...

За първи път ловувам на бекас близо до София... То ги имало бре... Стига да ти дадат бележка и да имаш приятел, който знае къде да те заведе...

Статистиката : 2 ловци, 2 кучета, 11 вдигнати/стреляни птици - 9 в торбата (9тият е жив и не позира - ще бъде ползван за обучение на младо куче).

Личната статистика : 5.5 : 0 за мен (по последната птица стреляхме и двамата заедно ;-) Шест птици вдигнах, Шест птици стрелях, Шест има в торбата ;-)

Бекаса - охранен и енергичен, но спокоен и държащ на стойка.

4 птици стрелях от твърда (и продължителна) стойка, 2 "в крачка".

Терена - супер труден за ходене (камънак, изключително неравен и доста стръмен), относително лесен за стрелба - дерета обрасли с ниски широколистни дървета и храсталак.

"Батисахме" се от ходене - ловци и от тичане - кучета...

Това е "бойното кръщене" на бекас за новата бекасиерка, шока и "хенд-мейд" 34грамова 9-ка на тапа... Страаашно съм доволен от патрон и оръжие ;-)

С две думи : кучета, ловци, оръжеен комплекс и стрелци се представиха отлично...

Благодарности на Петър, Илко и Емил - всичките от ЛРД София-запад!

ponor-becasi5-nalov.jpg

Днес направихме един прекрасен лов на бекас. Доста си беше трудно в гъстите дерета, но все пак резултата е на лице. Вдигнати 8, стреляни 6, взети 4 бр. Само един се вдигна по на открито. Всички останали в много гъсто. Наслука!

20161120_124338.jpg

20161120_124519.jpg

За разтуха, преди утрешният лов, допълних статията с "допълнителното оборудване" за лов на бекас...

Линк-а : https://www.nalov.com/forum/topic/51818-статия-ловът-на-бекас/?do=findComment&comment=650255

Наслука на всички колеги, които утре ще търсят птички!

Edited by vkv_bg
  • 3 weeks later...

Вчера уникален лов на бекас. Имаше много бекас...Мисля, че до сега толкова бекас не съм вдигал. Кеф голям. Също и младите кучета се представиха отлично. Ловът много емоционален и труден. Имаше хубави изпълнения, перфектни изстрели... а и пропуските не бяха малко. Намерени около 20 бекаса. Стреляни петнадесетина поне...взети 9. Другата седмица пак ще ги търсим. Наслука!

20161210_143928.jpg

20161210_144053.jpg

20161210_110455.jpg

20161210_144320.jpg

20161210_144346.jpg