Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2019
chapoblan

Горски бекас

Recommended Posts

Чехларе 11.12.2016

chehlare-11122016-1.jpg

Най сетне се появиха птички и в Средногорското зимовище ;-)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отново прекрасен лов на г. бекас. Макар, че излязох ме в 13ч, бекас не липсваше и бързо успяхме да направим бройка. Вдигнати около 12 бекаса. Стреляни 10, взети 6. Значително по малко са от миналата седмица, но и на това сме доволни. Дано пак да има, че се очаква времето да ги по раздвижи идната седмица. За това утре пак ще ги търсим. Наслука!

15621835.jpg

20161217_164047.jpg

20161217_164106.jpg

20161217_144425.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

дано спрът малко тез гадове италианците че както е тръгнало до 3, 4, години ще бъдем като тях няма да го има както сега 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма такъв лов! Днес направо се накефихме на бекасчето. Леш от бекас, поне до сега не сме намирали/вдигали толкова. Взети 23, изгубени още 4, като единият го оставих жив и ми избяга от елека. Вдигнати не знам си колко. Ловът както обикновено много труден, в тръни сме целите. Но кефа си остава голям от прекрасния лов. Дано да ги има още. Наслука!

20161218_164303.jpg

20161218_164349.jpg

20161218_124227.jpg

20161218_125053.jpg

20161218_164108.jpg

20161218_164003.jpg

image0210577.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
2 hours ago, Божидар Николов said:

Няма такъв лов! Днес направо се накефихме на бекасчето. Леш от бекас, поне до сега не сме намирали/вдигали толкова. Взети 23, изгубени още 4, като единият го оставих жив и ми избяга от елека. Вдигнати не знам си колко. Ловът както обикновено много труден, в тръни сме целите. Но кефа си остава голям от прекрасния лов. Дано да ги има още. Наслука!

20161218_164303.jpg

20161218_164349.jpg

20161218_124227.jpg

20161218_125053.jpg

20161218_164108.jpg

20161218_164003.jpg

image0210577.jpg

Уникален улов Божка. Такава година скоро не е имало. Не се знае какви са причините, но вероятно са подобни на тези, поради които имаше много риба. Този лов е много увлекателен и по-труден от всеки друг. Трябва хем да се вреш в драките, хем да си готов да стреляш от всякакви позиции, в които те свари излитането на пилето. Идеалният вариант е кучето да го задържи докато се нагласиш, но не винаги става. Дано успея да измисля нещо по въпроса до края на годината.

поздрави и още слука!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-накрая дивотията покрай "птичият грип" престана...

Поне в област Пловдив и Стара Загора (за тях имам информация)...

Бележки за бекас, патица и фазан ще има.

Наслука!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Писах и преди (доста по-назад в темата) за птичият грип и бекаса...

Начина на живот и местообитанията на бекаса в зимовищата във вътрешността на страната (Странджа - без Черноморските райони, южното поречие на Струма и Места, Централните части на Средна гора и Розовата долина) изключва възможността за контакт с каквато и да било друга птица, включително и друг бекас... Изключенията потвърждават правилото - визирам контакта хищна птица-бекас, когато просто дългоклюния трофей не оцелява...

С две думи бекаса е отшелник по време на есенно-зимният период. Освен това неговите местообитания са съвсем различни от местообитанията на водоплаващият дивеч и местният дребен дивеч (фазан, яребица). Физически контакт между тях е на практика невъзможно да се осъществи. Тоест предаването на зараза от друга птица на бекас е на практика невъзможно. Уточнение - всичко това в местотобитанията във вътрешността на страната, където гъстотата на популацията на зимуващите/преминаващи птици е много ниска. В черноморските райони (до 500-1000м от бреговата ивица) има минимална възможност при едновременна голяма гъстота (пасажен прелет) за случаен контакт между патица/бекас. Тази възможност въпреки че съществува, според мен е пренебрежимо малка.

Крайно време е, лицата компетентни да взимат решения за забрана на лова при опасност от епидемия, да бъдат достатъчно информирани за биологичните особености, местообитанията и начина на ловуване на птиците обект на лов в България. Само информиран и отговорен човек, може да вземе правилно решение, касаещо правата (правото на лов) на хиляди граждани, както и приходите+заетостта в съвсем не малка туристическа индустрия (Организираният Ловен Туризъм - лов на бекас за италианци и французи в черноморските райони).

Дори при наличието на близки огнища на птичи грип в някой Черноморски район, лова на бекас може да бъде забраняван само когато вероятността от контакт между патица и бекас е твърде висока (едновременен пасажен прелет и на патица и на бекас). Такива условия възникват за ден-два максимум два пъти годишно. Точно по това време (изобилие) е възможно отстрелването на 10-20 птици за един излет. Лично Аз, съм с две ръце за това, по време на изобилието лова да се забранява - просто не е етично и спортсменско спрямо принудените от времето, изгладнели, вяли и изпосталяли дългоклюни трофеи. През останалото време, в местотобитанията/местностите различни от устията на реките вливащи се в морето, забраната за лов на бекас няма никакъв смисъл.

Моля Бат Сахо да вземе отношение / напише коментар...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Лицата компетенти" ... оксиморон ли е това ... без съмнение, на обратната страна на дупетата (галено от задници), които визираш се предполага да има и лице ... съвсем пък друга работа е вземането на отношение ... вземането на отношение от въпросните "обратни страни"  практически е невъзможно поради естеството на позицията, която са заели перманентно -  имено - целувателна по отношение на други, по-големи задници ...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пурко : Това - ясно... По същество (на темата) ако обичаш...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 2 часа, vkv_bg написа:

Писах и преди (доста по-назад в темата) за птичият грип и бекаса...

Начина на живот и местообитанията на бекаса в зимовищата във вътрешността на страната (Странджа - без Черноморските райони, южното поречие на Струма и Места, Централните части на Средна гора и Розовата долина) изключва възможността за контакт с каквато и да било друга птица, включително и друг бекас... Изключенията потвърждават правилото - визирам контакта хищна птица-бекас, когато просто дългоклюния трофей не оцелява...

С две думи бекаса е отшелник по време на есенно-зимният период. Освен това неговите местообитания са съвсем различни от местообитанията на водоплаващият дивеч и местният дребен дивеч (фазан, яребица). Физически контакт между тях е на практика невъзможно да се осъществи. Тоест предаването на зараза от друга птица на бекас е на практика невъзможно. Уточнение - всичко това в местотобитанията във вътрешността на страната, където гъстотата на популацията на зимуващите/преминаващи птици е много ниска. В черноморските райони (до 500-1000м от бреговата ивица) има минимална възможност при едновременна голяма гъстота (пасажен прелет) за случаен контакт между патица/бекас. Тази възможност въпреки че съществува, според мен е пренебрежимо малка.

Крайно време е, лицата компетентни да взимат решения за забрана на лова при опасност от епидемия, да бъдат достатъчно информирани за биологичните особености, местообитанията и начина на ловуване на птиците обект на лов в България. Само информиран и отговорен човек, може да вземе правилно решение, касаещо правата (правото на лов) на хиляди граждани, както и приходите+заетостта в съвсем не малка туристическа индустрия (Организираният Ловен Туризъм - лов на бекас за италианци и французи в черноморските райони).

Дори при наличието на близки огнища на птичи грип в някой Черноморски район, лова на бекас може да бъде забраняван само когато вероятността от контакт между патица и бекас е твърде висока (едновременен пасажен прелет и на патица и на бекас). Такива условия възникват за ден-два максимум два пъти годишно. Точно по това време (изобилие) е възможно отстрелването на 10-20 птици за един излет. Лично Аз, съм с две ръце за това, по време на изобилието лова да се забранява - просто не е етично и спортсменско спрямо принудените от времето, изгладнели, вяли и изпосталяли дългоклюни трофеи. През останалото време, в местотобитанията/местностите различни от устията на реките вливащи се в морето, забраната за лов на бекас няма никакъв смисъл.

Моля Бат Сахо да вземе отношение / напише коментар...

Вълко, не се ядосвай за неща, които не можеш да промениш или, на които не можеш да повлияеш. В момента може да се ловува в цялата страна на разрешения дивеч, както е по закон.

Няма никакви забрани или ограничения !

Не мисли, че всички,"компетентни" лица са толкова компетентни, колкото трябва да бъдат, но се намират и такива, които с в час с нещата, но за съжаление от тях не зависи в такава степен вземането на такива важни решения. Добре, че правителството е в оставка и са го ударили на уволнение, защото в противен случай със сигурност щяха да забранят лова на прелетен и водоплаващи, за по-сигурно, че да не им дърпат ушите, а и да се застраховат...:lol:

Стягай се за лов и не се ядосвай ! Живи и здрави да сме, весело посрещане на новата година и догодина заедно да направим няколко успешни ловни излета. От мен фазански лов, от теб - любимия ти бекасарски лов ^_^

Весело посрещане на новата година :bira:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май започна движението. Лошото време тази седмица дано им спомогне. Важно е, че го открих за тази година

IMG_2664.JPG

IMG_2666.JPG

IMG_2675.JPG

IMG_2680.JPG

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

kokonikolov : Браво Колега! Чудесни снимки! Записа се с първи трофей за този сезон! Пожелавам още много! 

За нещастие Аз все още не съм търсил бекас този сезон (така се случи - ангажименти). Надявам се в  идващите ловни дни през ноември да се разпиша и похваля със снимки...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз го открих в събота и неделя .В събота стрелях по три и капо .Но в неделя се поправих

мерника и от 6 изстрела 4 бекаса .

22883222_10214353808899988_1471289054_n.jpg

Photo0038.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази седмица ги търсих навсякъде, но ги няма. Миналата година по това време при нас вече бяха тук.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аман от ангажименти...

Разписах се най-накрая и Аз ;-)

chehlare-bekasi-11112017.thumb.jpg.7e7897b13065c1445862990990f8ce84.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Второ излизане през този сезон и доволно имахме  слука на бекас. Вдигнати 9, стреляни 7, прибрани 5, Единия не позира...защото колегата си тръгна по-рано...Доволен съм, че на младото сетерче успях да му запиша бекас...Наслука!

20171126_110835.jpg

20171126_111101.jpg

20171126_113201.jpg

20171126_132058.jpg

20171126_132602.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В събота вдигнах два бекаса и двата ги изтървах. В неделя голяма мъка...вдигнахме 6, стреляни 3, прибран 1. Тежък пресечен терен и много гъсти трънаци. Поне добра разходка си направихме. Наслука!

20171203_133500.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много топло 18 градуса три часа маршировка 10км изминах и това е резултата .

25360686_10212315363496855_2120712857_n.jpg

25436441_10212315364496880_554158590_n.jpg

25437268_10212315364856889_716567577_n.jpg

25463978_10212315364896890_1577035234_n.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С колегата направихме разходка на бекас. Положението е никакво...много жега и южен вятър. Все пак на това време успяхме да намерим три бекаса. И трите стреляни, но само един прибран. Искам да отбележа, че пропуските ми бяха просто не надминати. Все пак се записахме и след дълго и мъчително обикаляне в трънаците решихме да приключим. Дано утре времето не се развали, та пак да се пробваме. Наслука!

20171216_135757.jpg

20171216_135914 (1).jpg

20171216_133802.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 12/16/2017 at 18:54, Божидар Николов написа:

С колегата направихме разходка на бекас. Положението е никакво...много жега и южен вятър. Все пак на това време успяхме да намерим три бекаса. И трите стреляни, но само един прибран. Искам да отбележа, че пропуските ми бяха просто не надминати. Все пак се записахме и след дълго и мъчително обикаляне в трънаците решихме да приключим. Дано утре времето не се развали, та пак да се пробваме. Наслука!

20171216_135757.jpg

20171216_135914 (1).jpg

20171216_133802.jpg

Ей тия мезета с вино вървят.Весели празници Божо!!!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Весела Коледа!

chehlare-koleda2017.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
On 25.12.2017 г. at 6:49 PM, vkv_bg said:

Весела Коледа!

chehlare-koleda2017.jpg

Поздравления Вълко! Снимка за ловен алманах. Честита Коледа!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иванов ден... Чехларе...

Днес и Аз и Рики бяхме 100%-ови - 2 стойки, 2 изстрела, 2 апорта... Освен това имахме и късмет / слука... Бекаса е малко и пръснат... В същият район, другите двама колеги с 4 кучета така и не вдигнаха бекас...

chehlare-07012018.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове