Jump to content

за полева проверка за трихинелоза

Recommended Posts

Знае ли някой колега,може ли да се направи проверка на диво прасе още в гората за горепосочената болест?Казаха ми,че с микроскоп и някакъв препарат колеги го правели,понякога такъв вариант е по-добър защото можеш направо да почваш барбекюто на място... :)

• Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Имам микроскоп с 60*80*100 кратно увеличение с батерии тежи не по-вече от 150 гр + предметно стъкло което тежи малко по-вече от микроскопа така, че всичко не повече от 300-350 гр. и си готов (стига

Който познае какво съм снимал ще го черпя.

Никой не е за 10 лв-цената на пробата.Въпроса е сам да се убедиш и ако можеш да го направиш сигурно,защо не???

Posted Images

Знае ли някой колега,може ли да се направи проверка на диво прасе още в гората за горепосочената болест?Казаха ми,че с микроскоп и някакъв препарат колеги го правели,понякога такъв вариант е по-добър защото можеш направо да почваш барбекюто на място... :)

Хммммммм, интересно съчетание - оръжие " ТТ " и полева проверка на отстреляно диво прасе. Сашо, будиш съмнение. Резултата от проверката за трихенолоза най - добре да бъде отразен черно на бяло с подпис на съответното управомощено лице.

по принцип може, само дето един микроскоп тежи между 1 и 5 кг./ може и повече/+другите пособия+ това че и нужно и електричество, трябва да решиш кое ще оставиш в къщи - кучето, пушката или раницата. По- добре остави проверките на компетентните органи/ ДВСК/ - те да носят пълна отговорност за крайният резултат. Колегите които го правят сами си слагат таралеж в гащите, защото не съм убеден че "изследват" правилно.

Трихинелоскоп с отразително огледало +слънце + притискателно стъкло +ножица и всичко е готово за 10 мин.

Би ли обяснил по-подробно :)

Имам микроскоп с 60*80*100 кратно увеличение с батерии тежи не по-вече от 150 гр + предметно стъкло което тежи малко по-вече от микроскопа така, че всичко не повече от 300-350 гр. и си готов (стига да знаеш какво да гледаш) Не препоръчвам самостоятелното изследване на материала!

Трихинелоскоп с отразително огледало +слънце + притискателно стъкло +ножица и всичко е готово за 10 мин.

Не си играйте с огъня

Edited by Доктора
Не си играйте с огъня

Точно така ,полевото изследване не е сигурен метод.Има много по добри начини и апарати по ДВСК и ХЕИ лабораториите.Последствиата от тази болест са мн.кофти ,червейчето яде мускулната тъкан , после ще ти е трудно да вдигнеш дори пушката а за фитнеса и бодибилдинга просто забрави.Съвет , не си рискуваите здравето заради едната мръвка.Тези паразити се обвиват /капсулират/в мн.устойчива капсула така че дори и термичната обработка/оганя,пекането/не винаги ги унищожава.П.п. циганите са резистентни/устоичиви/ така че биологичната проба върху мангал не е показателна :D

Имам микроскоп с 60*80*100 кратно увеличение с батерии тежи не по-вече от 150 гр + предметно стъкло което тежи малко по-вече от микроскопа така, че всичко не повече от 300-350 гр. и си готов (стига да знаеш какво да гледаш) Не препоръчвам самостоятелното изследване на материала!

Колко струва микроскоп като твоя?

Хммммммм, интересно съчетание - оръжие " ТТ " и полева проверка на отстреляно диво прасе. Сашо, будиш съмнение. Резултата от проверката за трихенолоза най - добре да бъде отразен черно на бяло с подпис на съответното управомощено лице.

Това,че е отразен черно на бяло не означава задължително,че всичко е наред.Винаги могат да се отметнат,начини много...Аз лично обичам да разчитам на себе си/за неща,на които съм се научил,разбира се/ и бих искал да се науча да правя проверката сам.Чувам,че колеги го правят успешно и бързо.Понякой път си на лов за няколко дни и не става да се прибираш само за проверка на месото :D А колкото за съмнението-без бой не казвам,а като ме бият-забравям... :D

Колко от вас са намирали трихинели,и колко от вас ще ядат непроверено месо за трихинели.

Мисля че това тук са глупости, което се пише.Разни лаици и непросветени ловджии тръгват да изследват месо.

Това е върха на простотията-да се коментира изследване на месо в полеви условия.

За колегите които са лекари не коментирам-предполагам знаят как се прави.

За лаиците-не правете това у дома си!Не си рискувайте здравето.Особено с тия трихинелоскопи от преди 44 година със стъкалцето за слънчеви лъчи.

В ХЕИ или РИОКОЗ не изследват за трихинелоза.

За документа черно на бяло-ако се съобщава в Ловното че е отстреляно прасе,и аз давам документ.

Но ако прасето е отстреляно извън приетите правила не се дава.

Guest BYLLI

не е невъзможно.един обикновен микроскоп с отражателно огледалце .даже съм говорил с ветеринари ,че голямото увеличение не е предимство .компресорно стъкло и едно скалпелче и ножички стигат.най важното е да те обучи професионалист ,какво точно да гледаш .защото преди 3 години ходих на гости в една дружинка на гости ,която беше снабдена с всички пособия , но т.н. спец по пробите хабер си нямаше какво да гледа.

но всичко това се обесмисля при положение ,че една проба в частна ветеринарна клиника струва 5 лева и никой не те пита нищо.

Трихинелоскопиране за 10 мин. си е чист майтап.

Едно трихинелоскопиране отнема общо всичко 50 минути.Майтапчии!Хахахаххахаххахахах

50 минути - !? , колега в кой век живееш ? Дори с най примитивния трихинелоскоп става ,не за 10 мин ,но за 20мин. да.

Друг е въпроса ,кой ще ,го гледа ,според мен това трябва да е само лице с нужното образование и опит,а останалото си е чист вид риск на 100% .

Колко струва микроскоп като твоя?

60 лв + 35 лв за предметно стъкло

Edited by angel_ov

Тебе да не те гони някой че я гледаш за 10 мин.

Искаш да говорим за рекорди ли-за колко време гледаш 1 проба.?

Колко проби за трихинели си гледал през последната година?

колеги, оставете трихинелоскопирането на компетентните служби. Барбекюто може и да почака ,че иначе ви грози опасност да се разболеете от синдрома ГГЗ- / гъз-глава затрива/.

50 минути - !? , колега в кой век живееш ? Дори с най примитивния трихинелоскоп става ,не за 10 мин ,но за 20мин. да.

Друг е въпроса ,кой ще ,го гледа ,според мен това трябва да е само лице с нужното образование и опит,а останалото си е чист вид риск на 100% .

Колеги,носили месо за проба твърдят,че се бавят вътре 15 минути.

Какъв е извода-или тпзи който гледа пробите не ги гледа правилно или е факир.

Майтапчий.

лице с нужното образование и опит-дай ми пример за такова лице.

Edited by Trichinella
Какъв е извода-или тпзи който гледа пробите не ги гледа правилно или е факир.

Майтапчий.

лице с нужното образование и опит-дай ми пример за такова лице.

Всеки ветеринар

Здравейте колеги,да се говори за ВРЕМЕ при това толкова сериозно изследване е много несериозно и глупаво.......Който не е запознат с забояването ТРИХИНЕЛОЗА да се позаинтересува е моя савет.!НИЩО ОБЩО НЯМА ИЗСЛЕДВАНЕТО С МИКРОСКОП И ИЗСЛЕДВАНЕТО С ТРИХИНЕЛОСКОП...За да бъда разбран правилно от всички ще се обоснова...1мм площ(напречно набраздена мускулна тъкан) разглеждана с микроскоп през окуляра му,и същата 1мм площ разглеждана на телевизорен екран на ТРИХИНЕЛОСКОПА...!!!!!!"НАЙ-ПРОСТО КАЗАНО...."

Имам и предметно стъкло и микроскоп,но винаги си изследвам при колегите в районната вет. м. служба.

Все пак това е сериозна работа и нея ОМАЛОВАЖАВАЙТЕ. Освен ако не ви интересува -вас, вашето семейсво,вашите приятели и роднини?????!!!!!!

ПОЗДРАВЯВАМ КОЛЕГАТА НАПИСАЛ........................ГГЗ..!!!!!!

Точно така ,полевото изследване не е сигурен метод.Има много по добри начини и апарати по ДВСК и ХЕИ лабораториите.Последствиата от тази болест са мн.кофти ,червейчето яде мускулната тъкан , после ще ти е трудно да вдигнеш дори пушката а за фитнеса и бодибилдинга просто забрави.Съвет , не си рискуваите здравето заради едната мръвка.Тези паразити се обвиват /капсулират/в мн.устойчива капсула така че дори и термичната обработка/оганя,пекането/не винаги ги унищожава.П.п. циганите са резистентни/устоичиви/ така че биологичната проба върху мангал не е показателна :D

Това за циганите верно ли е????? Сериозно питам.

така е.....образование ...опит....липса на желание за търгащина....!

и ако се представиш, ще се радвам никои и никого да не проверява при теб!

колеги, оставете трихинелоскопирането на компетентните служби. Барбекюто може и да почака ,че иначе ви грози опасност да се разболеете от синдрома ГГЗ- / гъз-глава затрива/.

Лудогорец, без никакви лоши чувства. Вашата дружинка ли научи Ути как да отслабне??? :) Щото човека после книга написа и пара направи. ;) Имам едни такива гнусни информации, че май и на св. Варвара е станало и тоз синдром оттам се е разразил.

Иначе сериозно по темата.

Bylli е прав! Всичко се обезмисля щото една проверка е 5 лева. Правят и по 4 ри лева.

Барбекюто дрън-дрън, че кои ти пречи?!?!?!?! То е ясно кое се пече и яде веднага на паднало прасе!

И всеки които поне малко знае за болестта знае защо с това се прави барбекю. Апропо би трябвало да го знае ВСЕКИ един от нас, освен ако ловния му билет не е купен!