Jump to content

за полева проверка за трихинелоза

Recommended Posts

Успокойте се колеги.Много сте раздразнителни.Много ви се засяга егото с тая тема.

Доста глупости изписахте,че и аз почетох.

Това за циганите не е вярно.Както и за мюсюлманите.Всички хора боледуват и могат да боледуват от трихинелоза.Единствено турците не боледуват от трихинелоза,но важнен е отговора.Тези които не ядат свинско,те не боледуват.Това е религията.Става въпрос за турците в турция.

Мисля че няма значение дали се гледа на микроскоп или на трихинелоскоп с екран.Каква е разликата?

Този който гледа ще каже кое е по удобно.На мен лично ми е по-удобно на микроскоп.

• Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Имам микроскоп с 60*80*100 кратно увеличение с батерии тежи не по-вече от 150 гр + предметно стъкло което тежи малко по-вече от микроскопа така, че всичко не повече от 300-350 гр. и си готов (стига

Който познае какво съм снимал ще го черпя.

Никой не е за 10 лв-цената на пробата.Въпроса е сам да се убедиш и ако можеш да го направиш сигурно,защо не???

Posted Images

Ето затова некомпетентни хора не трябва да приказват за полева проверка на месо за трихинелоза.

Щом не виждат нищо на тази снимка.За къде сте тръгнали бе хора.

Ей ще се заразите бе люде.

Колеги, уверявам ви, че който от вас види човек болен от трихинелоза, моментално ще забрави за всякакви полеви и нелицензирани изследвания. Наслука

Който познае какво съм снимал ще го черпя.

[/quot

Капсул на трихинела ли е?

Ето затова некомпетентни хора не трябва да приказват за полева проверка на месо за трихинелоза.

Щом не виждат нищо на тази снимка.За къде сте тръгнали бе хора.

Ей ще се заразите бе люде.

Ако бяхме компетентни,нямаше да я отваряме.Идеята на форума не е ли обмяна на опит?Определено не помагаш със сърказма си,можеш да обясниш човешки просто и ясно,без безмислени постове и разтягане на локуми,това е загуба на време.Към снимката можеше просто да добавиш два реда обяснение,кратко и поучително,вследствие на което аз,а предполагам и други колеги,биха си оформили мнение за теб,малко по-различно от сегашното.

Затова не пишете глупости а си дайте сметка че не е лесно да гледаш месо за трихинели.

Както виждаш и ника с който влизам какъв е.

Трихинелоскопирането не е за всеки,особено за хора без подготовка,без знание и без умение в тази област.

На мен ми отне 2 години+ още две=4 години,подготвях се за да мога да гледам проби.

Исках да ви докажа че не е лесно да се гледат проби,а особенно от хора без образование.Не всеки лекар има подготовка да се занимава с това.98% от колегите ветеринарни лекари не се занимават с трихинелоскопиране.

Просто исках да докажа на хората които си мислят че е проста работа,да не се хващат с това.Най-много да сбъркат и то с много големи последици.Затова и зададох много въпроси ,но уви никой не отговори.

Няма капсул на трихинела,или има трихинели или няма.Празен капсул няма,винаги са пълни.

Не си играйте с огъня!

Виждам че не знаете много по този въпрос.Това е пропуск,който трябва да запълните с времето.

Чета из форума че повечето ловджии са на възраст от 18 до 50 години.Познанията ви по въпроса с трихинелозата са само бледи сенки,на фона натова което се пише и се публикува.

Редовно се сблъсквам с непросветени ловджии,които не си дават сметка че това е една опасна зооноза.

До Сашо2:Какъв си по професия,че да искаш да правиш изследване за трихинели.

Исках да ти докажа че не си подготвен по този въпрос.

Снимката която пуснах е находка,от 20.01.2008 година-трихинелозно прасе,мъжко,около 150 кг.

Трихинела,

Номер едно си.

Най-велик и най-знаещ.

Би ли бил така добър да поднесеш скромна част от своето знание към простите ни, некомпетентни, но иначе жадни за знание, измъчени души.

Частта с общата информация я спести - дотам ни стига некомпетентността.

От там нататък е интересно - от къде точно на диафрагмата/очи/език/бузи/врат се взима пробата, по колко и как се реже, как се притиска, колко проби от едно парче месо се правят и на колко места, с какво увеличение се гледат, с каква сигурност е изследването, колко са нагъсто трихинелите, ако ги има...ей такива неща.

Вероятно ще кажеш, че е твърде много или сложно, но ако напишеш поне толкова, колкото изписа общо досега ще ти бъда много признателен. И ще те черпя.

п.с. Трихинелозни прасета съм ял два пъти - първия път беше дроб/уж няма вътре, ама знае ли човек.../, а втория от бонфилетата.

п.п.с. 20.01 ще вкара някого в беля....

Трихинела,

Номер едно си.

Най-велик и най-знаещ.

Би ли бил така добър да поднесеш скромна част от своето знание към простите ни, некомпетентни, но иначе жадни за знание, измъчени души.

Частта с общата информация я спести - дотам ни стига некомпетентността.

От там нататък е интересно - от къде точно на диафрагмата/очи/език/бузи/врат се взима пробата, по колко и как се реже, как се притиска, колко проби от едно парче месо се правят и на колко места, с какво увеличение се гледат, с каква сигурност е изследването, колко са нагъсто трихинелите, ако ги има...ей такива неща.

Вероятно ще кажеш, че е твърде много или сложно, но ако напишеш поне толкова, колкото изписа общо досега ще ти бъда много признателен. И ще те черпя.

п.с. Трихинелозни прасета съм ял два пъти - първия път беше дроб/уж няма вътре, ама знае ли човек.../, а втория от бонфилетата.

п.п.с. 20.01 ще вкара някого в беля....

:good:

колеги, не е важно как се прави изследване за трихинелоза. По- важно е че не трябва да се прави от ловци, касапи, чистачи, автомонтьори и пр./ в това число и ветеринарни лекари извън системата на ДВСК/ . Някой спомена че изследването струва около 5лв., което разделено на броя на ловците в дружинката прави по няколко стотинки. Познавам много ловци които "изследват " и по-лошо, много от тях изобщо не изследват за трихинелоза, здравната култура на българина и без това е под всякъква критика. Достатъчно е да познавате трихинелозата като заболяване и последиците от нея, а изследването оставете на колегите от ДВСК.

Не е работа на колегата Трихинела да обясвява на хора с 20годишен ловен опит откъде се вземат проби за изследване, това са неща с които вие трябва да сте наясно.

В черния дроб няма трихинели, Единак.Ако него визираш.Точно кратко и ясно е писано че трихинелите са мускулни и те са инвазиоспособни.Затова се наричат чревна и мускулна трихинела-визира се напречно набраздената мускулатура.Ако си запоснат със хистологичната структура на черния дроб ще се досетиш защо тарикатите ловджии ядат дробче веднага след като одерат прасето на поляната-знаят че няма опасност да се заразят с трихинели.

Прочел си тук там нещо или някой ти е казал от къде се взема проба.

Не казвам че съм най-велик и най-знаещ-искам да докажа че не е това подхода .Не може Бай Ганьо да прави полева проверка на месото за трихинелоза,без елементарни познания по въпроса.

Добре де - прости въпроси, с прости отговори. Толкова ли е трудно? Не ви се налага да изобретявате нови неща. Само да изложите част от това, за което сте изхарчили няколко години от живота си.

А за тези колеги, които наистина искат да правят полева експертиза напишете - Деца, не правете това вкъщи!

Хората, които идват при вас няма да намалеят, не се тормозете.

Но за сметка на това някой, който яде прасе, защото "няма мехури под езика - чисто е" и и без това не идва при вас - може и да му се размине.

Или би било добре да има повечко случаи на заразени хора, за да се види колко са нужни ветеринарите?

Нашенският маналитет сякаш отдавна прехвърли границите на ориента и трайно се настани в арабския свят.

Интересно Л.С. си ми написал.... Няма да коментирам какво всъщност изразява, но... не ти прави чест.

Поздрави.

В черния дроб няма трихинели, Единак.Ако него визираш.Точно кратко и ясно е писано че трихинелите са мускулни и те са инвазиоспособни.Затова се наричат чревна и мускулна трихинела-визира се напречно набраздената мускулатура.Ако си запоснат със хистологичната структура на черния дроб ще се досетиш защо тарикатите ловджии ядат дробче веднага след като одерат прасето на поляната-знаят че няма опасност да се заразят с трихинели.

Прочел си тук там нещо или някой ти е казал от къде се взема проба.

Не казвам че съм най-велик и най-знаещ-искам да докажа че не е това подхода .Не може Бай Ганьо да прави полева проверка на месото за трихинелоза,без елементарни познания по въпроса.

Виш Трихинела спиралис -Бай Ганьов поучителния ти тон и размахване на пръст ме дразни! Щом 4 години си учил един паразит ти си ИСТИНСКИ УМНИК, ФЕНОМЕНАЛЕН КАПАЦИТЕТ .

Според мен тая полева проверка си е игра на руска ролетка със здравето...Погледнете от друга страна-ударили сте примерно 2 хубави прасета и решавате да се почерпите 2-3 чашки ракия....според вас какъв е резултата върху проверката? Алкохола малко или много те хваща и ставаш много по-небрежен в работата си...незнам как точно се проверява дали прасе е болно,но според мен проверката е нещо което изисква пълното ти внимание.....

Преценката си е ваша....аз нямаше да съм спокоен ако някой колега ловец,леко почерпен,без правилното образование ми проверява месото...още повече не си струва за едното ядене да рискуваш и да претупаш проверката...

Слушайте какво се случи по време на ловният сезон....не се сдържам да го напиша.

Един мой приятел,дългогодишен ловец от около 20 г.решава,най-после да пусне проба за трихинелоскопиране.Звъни ми да ме пита какъв материал ще трябва за изследването.

След подробна лекция по отношение на разположението на диафрагмата и от коя част точно да се вземе,

ми звъни пак и ми вика:

-"абе това диафрагмата булото ли беше?"-Щях да падна от смях.............

След 1 час получих кесийка с карантии-без масетери и диафрагма

Здравейте, колеги!Незнам защо но всяка една тема се превръща в караница и безмислен спор!

Изследването на полеви условия за трихинелоза особено от некомпетентни хора е меко казано отбий номер и безумие!

Не ви го пожелавам но недай си Боже някой да се разболее! Тогава друга песен ще запеете.

Оставете това изследване на специалисти в подходящи условия и с подходящи средства - толкова като изчакате няколко дена няма да умрете от глад.

Трихинела, хубава снимка си качил! Обясни на хората какво точно трябва да видят на тази снимка - под въздушното мехурче и т.н. (ако искаш де). Виждам те, че се дразниш от изказванията на някои и си прав, но има хора които наистина искат да научат нещичко, което да им е полезно.

Поздрави!

Edited by д-р Дж.

Един стар ловец ми каза,че едно време нямало трихинелоза защото месото винаги се е варяло.Ама сега с тия луканки и наденици да не се изследва месото=на простотия.

• 3 months later...

прочетох темата с интерес,защото съм съвсем млад ловец,а ми се иска да мога да остарея.при нас от както съм станал ловец/2г./винаги се изследват прасетата,но не съм убеден,че пробите се взимат правилно.ако някой има желание да поясни точно от къде и по колко се взима пробата.

Точно така ,полевото изследване не е сигурен метод.Има много по добри начини и апарати по ДВСК и ХЕИ лабораториите.Последствиата от тази болест са мн.кофти ,червейчето яде мускулната тъкан , после ще ти е трудно да вдигнеш дори пушката а за фитнеса и бодибилдинга просто забрави.Съвет , не си рискуваите здравето заради едната мръвка.Тези паразити се обвиват /капсулират/в мн.устойчива капсула така че дори и термичната обработка/оганя,пекането/не винаги ги унищожава.П.п. циганите са резистентни/устоичиви/ така че биологичната проба върху мангал не е показателна :D

Колегата OVER е ужасно прав и ще допълня,че видът трехинела която той е обяснил е "леката" трехинела.От няколко години в България е навлязла нов вид Линейна Трехинела,тя не се обвива в капсул,тя не е червей.....Много по ЛОШО,тя е като мускулно влакно и няма как да бъде извадена,то има,ама ужасно трудно и с огромни последици и може да не се изчистиш никога,правате си сметката сами,НАСЛУКА.