Jump to content

за полева проверка за трихинелоза

Recommended Posts

Когато в дружинката членува специалист е добре,както при нас,но желателно е да не се правят самодейни изпълнения!Между другото в стомаха на това прасе,което проверява доктора имаше царевица и...мишки!!!

post-2778-1224735420_thumb.jpg

• Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Имам микроскоп с 60*80*100 кратно увеличение с батерии тежи не по-вече от 150 гр + предметно стъкло което тежи малко по-вече от микроскопа така, че всичко не повече от 300-350 гр. и си готов (стига

Който познае какво съм снимал ще го черпя.

Никой не е за 10 лв-цената на пробата.Въпроса е сам да се убедиш и ако можеш да го направиш сигурно,защо не???

Posted Images

Колега, всички във вашата дружинка още живи ли са?

Кажи на тоя колега дето се мъчи нещо там да види на микроскопа да не ви подритва здравните книжки!

Даже го и документирал! Браво! Браво! Нямам думи!

Разберете, че с такъв измислен микроскоп, със слънчева светлина, вероятността да пропуснеш не една трихинела ами и нищо да не видиш е много голяма, та колкото и голям професионалист си! Иначе пък компресионно стъкло използва.

Не се скрънзете за 5-7 лева на изследване и ги занесете в лаборатория на ДВСК да ги види наистина професионалист и да спите вие и вашите семейства спокойни!

Хайде останете си със здраве, пък се молете нищо да не излиза..............................

Edited by д-р Дж.
Колега, всички във вашата дружинка още живи ли са?

Кажи на тоя колега дето се мъчи нещо там да види на микроскопа да не ви подритва здравните книжки!

Даже го и документирал! Браво! Браво! Нямам думи!

Разберете, че с такъв измислен микроскоп, със слънчева светлина, вероятността да пропуснеш не една трихинела ами и нищо да не видиш е много голяма, та колкото и голям професионалист си! Иначе пък компресионно стъкло използва.

Не се скрънзете за 5-7 лева на изследване и ги занесете в лаборатория на ДВСК да ги види наистина професионалист и да спите вие и вашите семейства спокойни!

Хайде останете си със здраве, пък се молете нищо да не излиза..............................

Ти ако знаеш ние имаме и друг метод,без излишна апаратура,казва се метода на бай Иван-Нагорещяваш един тиган с олио и пускаш месото вътре да се пържи-щом не цвърчи значи става! :D Иначе сериозно да ти кажа аз лично за себе си малко се притеснявам дори и от лабораторните проби!И моля ти се другия път не ме навиквай като някой първокласник! :D А я си представи,че дори и занесената проба в ДВСК,било то поради немърливост или по някаква друга причина е сбъркана...За този случай мислил ли си?Съгласен съм напълно обаче,че това трябва да се прави на точното място от точния човек!

Никой не е за 10 лв-цената на пробата.Въпроса е сам да се убедиш и ако можеш да го направиш сигурно,защо не???

Ти ако знаеш ние имаме и друг метод,без излишна апаратура,казва се метода на бай Иван-Нагорещяваш един тиган с олио и пускаш месото вътре да се пържи-щом не цвърчи значи става! ;) Иначе сериозно да ти кажа аз лично за себе си малко се притеснявам дори и от лабораторните проби!И моля ти се другия път не ме навиквай като някой първокласник! :yahoo: А я си представи,че дори и занесената проба в ДВСК,било то поради немърливост или по някаква друга причина е сбъркана...За този случай мислил ли си?Съгласен съм напълно обаче,че това трябва да се прави на точното място от точния човек!

Прав си, че може и в ДВСК да се допусне грешка, но:

1. Единствено в лаботориите на ДВСК или в оторизирана друга лаборатория трябва да се прави подобен род изследвания(по закон);

2. Там се използват т.нар. трихинелоскопи(апарати, на които екрана е колкото екран на телевизор или поне колкото на вашите монитори и вероятността да пропуснеш трихинела е почти нищожна. На този монитор, една трихинела изглежда 4-5 см. в диаметър, на някои и повече.

3. Пак в тези лаборатории в момента се използват (не навсякъде), т.н. ензимни методи - по - съвременни и според някои и по - сигурни;

Просто исках да внеса малко яснота за най-правилния начин на изследване, не съм искал да те навиквам като първокласник!Извинявам се ако така е прозвучало! И искам да те попитам - чисто практически въпрос - по - горе си постнал ударени 7 прасета. Как точно правите че да знаете от кое от седемте прасета, кое месо е, коя проба е от него и т.н.; бележите ли ги, отделяте ли ги, как точно правите?

И искам да те попитам - чисто практически въпрос - по - горе си постнал ударени 7 прасета. Как точно правите че да знаете от кое от седемте прасета, кое месо е, коя проба е от него и т.н.; бележите ли ги, отделяте ли ги, как точно правите?

Значи на снимката са седем,но на този излет паднаха девет!Чисто практически всичко се събира на едно и ако има зараза дори и в едно всичко се изхвърля задължително!Не знам дали е редно,а при вас как е?

Е, затова иде реч - необходимо ли е да се изхвърля всичко?

Според мен редното е да се отдели месото от всяко прасе, и след като излезе резултата от всяко прасе, дори да има при някое заразено се знае кое е месото. Иначе съгласи се с мен, че да изхвърлиш месото на 9 прасета е кощунство.

По принцип аз членувам в полска дружинка и рядко ходя на свински лов, а тогава когато ми се случи и е имало слука не са били повече от две, три. Но има случаи в ДДС "Паламара" миналата година бяха ударили повече прасета и едното излезе с трихинела, но те ги бяха отделили и знаеха месото точно от кое е. Така че имайте в предвид това - вярно че е по-голяма играчка, но пък няма да отиде труда ви на вятъра.

Успех и наслука!

Edited by д-р Дж.
И искам да те попитам - чисто практически въпрос - по - горе си постнал ударени 7 прасета. Как точно правите че да знаете от кое от седемте прасета, кое месо е, коя проба е от него и т.н.; бележите ли ги, отделяте ли ги, как точно правите?

Значи на снимката са седем,но на този излет паднаха девет!Чисто практически всичко се събира на едно и ако има зараза дори и в едно всичко се изхвърля задължително!Не знам дали е редно,а при вас как е?

Не знам къде го четох, но ако повече от едно прасе има убито, месото не се меси, а 5 човека вземат от едното другите 5 от другите, примерно и ако едното е трихенелозно. Горят само една час от ловците.

А бе то голямата философия!

5 прасета, 5 проби 5 дяла по N човека.

• 11 months later...
не е невъзможно.един обикновен микроскоп с отражателно огледалце .даже съм говорил с ветеринари ,че голямото увеличение не е предимство .компресорно стъкло и едно скалпелче и ножички стигат.най важното е да те обучи професионалист ,какво точно да гледаш .защото преди 3 години ходих на гости в една дружинка на гости ,която беше снабдена с всички пособия , но т.н. спец по пробите хабер си нямаше какво да гледа.

но всичко това се обесмисля при положение ,че една проба в частна ветеринарна клиника струва 5 лева и никой не те пита нищо.

Трихинелата е достатъчно едра за да се хване с училищен трихинископ.Обикновено се вземат 6 бр. проби-от стволовете на диафрагмата и от дъвкателните мускули,сега има нови разпореждания от 2 години се вземат проби едва ли не отвсякъде.Паразита е добре оформен и се познава доста лесно,но има и нетипични капсули,което е проблем и то голям.Игра с огъня не е добра алтернатива,но ако се съмнявате просто "издухайте" месото в автоклавна тенджера и...без барбекю.

Трихинелата е достатъчно едра за да се хване с училищен трихинископ.Обикновено се вземат 6 бр. проби-от стволовете на диафрагмата и от дъвкателните мускули,сега има нови разпореждания от 2 години се вземат проби едва ли не отвсякъде.Паразита е добре оформен и се познава доста лесно,но има и нетипични капсули,което е проблем и то голям.Игра с огъня не е добра алтернатива,но ако се съмнявате просто "издухайте" месото в автоклавна тенджера и...без барбекю.

• 2 years later...

С какво увеличение трябва да бъде микроскопа за изследване на трихинелоза?

60

• 3 weeks later...

От Неврокопско няколко души имат положителна изследвания за зараза с трихинелоза изспратени са за прием и лечение в специализирано Софийско здр заведение Информацията е от лице пожелало анонимност

От Неврокопско няколко души имат положителна изследвания за зараза с трихинелоза изспратени са за прием и лечение в специализирано Софийско здр заведение Информацията е от лице пожелало анонимност

Лицата са хоспитализирани и да се надяваме за успешно лечение, А на желаещите да си правят сами изследвания за да не дадат някои лев за гарантирана проба ,99%рискуват да се заразят па макар и консумирали и сушени луканки!!!!