Jump to content

Recommended Posts

Guest BYLLI

колеги от вчера съм горд притежател на cz 555 lux в калибър 308 win.много се вълнувам ,защото отдавна я бройкам тази красавица ,но вчера най - сетне ми падна в лапичките.това е първата ми сериозна болтова карабина,като изключим флоберката тоз 8 . умишлено калибъра е 308 win,защото досега ползвах 3006spr.,който стресираше моята нежна детска психика.закупих и монтаж на вайа 91 с два размера пръстени за оптики с различна дебелина на тялото.

приемам всякакви съвети от собственици на cz и др.колеги с опит с болтовите карабини за всичко - съхранение ,чистене, отъпкване на цеви , смазване ,стрелба ,какви патрони да ползвам в този калибър и с кои дава най - добра група ,подходяща оптика/практикувам всички разрешени и неразрешени ловни приоми/ и т.н.

благодаря на всички предварително.

Ники,първо черстито!

Да я сефтосаш в най-кратки срокове :huh:

Калибъра е хубав,за мене лично добри патрони са Вулкан на Норма-приказни работи стават с тях до 150-200м :good:

колега пусни някоя снимка да и се порадваме и ние поне визоално,наслука и да ти служи вярно.

Честито колега. И аз мечтая за такава приятелка като Cz555. Браво за избора :good:

Колега ,честито и от мен

Желая ти много слука и празно да нямаш с нея

и не забравяй да пуснеш някоя снимка,

та да може и ние да исплакнем окото

Ники аз ти честитих лично,ама айде и във форума честито.Да му мисли дивеча из добричкия балкан.Сигурен съм,че пушката ще е в добри ръце,а и ти ще усетиш осезаемо разликата между тази и старата карабина(ние си знаем за коя става въпрос).

Честито и от мен! Аз също преди около месец си купих същата карабина и оптика MEOPTA 2-8х42. Днес я прострелях с патрони ППУ 11.7g и съм доволен от групата. За мен истината за добра стрелба с карабина се крие в тренировката. Тренировката с патрони от 5 лв. като NORMA, лично за мене е неприемлива. Сигурен съм че и с ППУ ще мрат при добро попадение. Лично мнение.

Имам и един въпрос към колегите с повече опит. Оптиката ми е варио с нисък монтаж на "ВАЯ" и при увеличени 2 до 3, се виждат механичните прибори в окуляра. Точно преди да седна на компютъра махнах механичните прибори и сега в цевта останха двата отвора от винтчетата с които бяха монтирани приборите. Та въпроса ми е дали тази манипулация ще се отрази по някакъв начин на стрелбата? Тези отвори неса проходни но нещо ме притесняват. :bulgar:

Edited by Sasho74
Честито и от мен! Аз също преди около месец си купих същата карабина и оптика MEOPTA 2-8х42. Днес я прострелях с патрони ППУ 11.7g и съм доволен от групата. За мен истината за добра стрелба с карабина се крие в тренировката. Тренировката с патрони от 5 лв. като NORMA, лично за мене е неприемлива. Сигурен съм че и с ППУ ще мрат при добро попадение. Лично мнение.

Имам и един въпрос към колегите с повече опит. Оптиката ми е варио с нисък монтаж на "ВАЯ" и при увеличени 2 до 3, се виждат механичните прибори в окуляра. Точно преди да седна на компютъра махнах механичните прибори и сега в цевта останха двата отвора от винтчетата с които бяха монтирани приборите. Та въпроса ми е дали тази манипулация ще се отрази по някакъв начин на стрелбата? Тези отвори неса проходни но нещо ме притесняват. :angry:

няма никъкъв проблем че си свалил механичните само че не е хубаво отворите да са открити защото ще се напълнат с боклуци и мизерии което е предпоставка за корозия,отделно че един ден ако тръгнеш да монтираш пак мерните прибори ще ти е трудно,затова те съветвам да навиеш винтове в тях ако оригиналните са дълги намери си по къси! П.П ако си купил монтажа от Васко искаи му винчета тои има всякакви размери и съм сигурен че ще те даде!
Guest BYLLI

аз си купих висок монтаж на ваиа ,защото искам да ползвам механичните прибори.много са ми удобни.

апропо колко струва тази оптика и има ли подсветка

Edited by BYLLI
аз си купих висок монтаж на ваиа ,защото искам да ползвам механичните прибори.много са ми удобни.

апропо колко струва тази оптика и има ли подсветка

За цената на оптиката питай Васко от ВАЯ. От него я купих. Няма подсветка

Монтажа ми е нисък. Понеже съм с варио невиждам смисъл да ползвам механични и затова ги и махнах.

• 6 years later...

За цената на оптиката питай Васко от ВАЯ. От него я купих. Няма подсветка

Монтажа ми е нисък. Понеже съм с варио невиждам смисъл да ползвам механични и затова ги и махнах.

Много точно и ясно казано, аз все се чудя на някой кат почне да ми хвали висок монтаж и как добре му се виждали механичните, за чии са ми кат си имам очило отгоре :a016:

Ако се пукне очилото в гората- к'во прайм? Търсиш гидория в гората, за да свалиш очилото и да гледаш на механични, ако не си ги вече махнал механичните де....? :cap: Ил просто се прибираш дома, купуваш ново очило към края на сезона и прострелваш очилото за следващия сезон?

Ако се пукне очилото в гората- к'во прайм? Търсиш гидория в гората, за да свалиш очилото и да гледаш на механични, ако не си ги вече махнал механичните де....? :cap: Ил просто се прибираш дома, купуваш ново очило към края на сезона и прострелваш очилото за следващия сезон?

Да не забравяме че живеем в 21 век,този отговор е достатъчен за всички въпроси.

Хората са измислили бързи монтажи за случаите описани от теб колега, а при модерните оптически прицели с различните увеличения и големия им асортимент то механичните мерници са напълно излишни, а и да не забравяме, че тези уреди са доста здрави (надявам се никой не си хвърля оръжието от някоя скала) :) има случай на счупвания, но са много редки, а по въпроса с очилото ако имаш кинти точно за 1 работен ден си закупил-монтирал-прострелял и продължаваш сезона ако ли не (немаш кинти) си джиткаш на механични. Механичните мерници стоят само за да ми красят пушката инак не ги ползвам ;)

Колега Момчо, опитал си се да бъде обективен в горния пост. Браво! Много неща са така, както си ги казал.

За лов се ползват и трите основни мерни системи- механични мерници, оптични мерници и бързомери. Всеки свободно си избира какво да ползва, като се съобразяват мнго неща- вид лов, ловен терен (дистанции и растителност), възможности на карабината и личните особености - зрение, навици, желания ..... Виждаш колко много неща са и личните предпочитания не можеш ги предвиди, така че аз лично не приемам да се отрича каквото и да било от трите ....

И нещо друго- всяко от трите си има, както предимства, така и недостатъци. Без да претендирам за изчерпателност:

Механични мерници:

+ много здрави и трудно се разстройват

+ не се влияят от сняг и дъжд

+ широко зрително поле

+ евтин, особено ако е заводски

- по-малки дистанции на стрелба, защото няма увеличение. За среден стрелец до към 100-120 м.

- нагласяш и мушка и мерник на окото- 2 неща

Оптичен мерник:

+ по-големи дистанции -увеличение- приближаване

+ възможност за варио увеличение, което е по-универсално

+ подсветка, ако има

+ корекция на диоптъра- обикновенно +-3

- по-скъпи са

- по-сложно устройство и съответно повече възможности за повреди и разстойване

- ограничаване на зрителното поле

- окото трябва да е точно по оста на оптиката

Бързомер:

+ бързо прицелване и водене- окото не трябва да е точно по оста

+ по-евтини от оптиката

- няма корекция на диоптър

- по-малки дистанции- няма увеличение

Като отчетем горното, при оптиката е възможно освен счупване на стъклата, също така загуба или изместване на прострелката, възможно е разхерметизиране или просто повреде на някой елемент вътре в оптиката. Може да стане не само от изпускане на пушката, но и от най-обикновен транспорт или просто да й е дошло времето. Отделно, възможно е при интензивен снеговалеж или дъжд, или в много гъсти участъци, оптиката да е неизползваема. Колко често се случва, ами дори да е много рядко - то стига да е когато най-много ти трябва точен изстрел :cap: Неслучайно повечето карабини за лов на опасен дивеч имат заводски механични мерници .... :cap:

Аз познавам твърди привърженици и на трите вида системи за прицелване и всеки е прав за себе си ... Но съм виждал хора с Блазери, на които им се е повреждала скъпата оптика и им се е налагало да разчитат само на механичен мерник. Да, с бърз монтаж веднага ще свалиш повредената оптика, ама трябва да имаш и монтиран механичен мерник.... И това не е достатъчно, ами механичният ти мерник трябва да е прострелян с патроните, които имаш ...

Пишеш и за кинти, ама кинтите в българските ловци не са чак толкова много ... Ти си даваш зор да събереш повечко пари за карабина и тъкмо си успял и изненада: Ами оптиката трябва да е на цената на карабината или даже 2 пъти стойността й, ама бързият монтаж е много полезен, ама ... е малко по-скъп ..... И нали знаеш немската пословица: кога започна да пестя от патрони, ще се отказвам от лова .... И накрая да ти се повреди оптиката- айде гаранции, айде магазини, айде пращане в чужбина, айде чакане- може и повече от 1-2 месеца ... Налял си един куп пари и чакаш... решаваш да отидеш да купиш по-евтина оптика- 400-500 лв., това за много хора в България е половин или над половин месечна заплата и ако е и непредвиден разход....

А с прострелян механичен мерник и обикновено малките дистанции на стрелба в България, особено пък на гонка, можеш да изчакаш и да останеш в играта и то с много по-малко пари и нерви ... :cap:

Айде със здраве

Edited by winterhunter

Горните съображения са коректни и обективни ... да си дадем сметка за още нещо - карабина с механични мерни прибори е в пъти по-добър вариант от гладка цев с някаква мушка и куршум. И при положение, че в селската гонка поне 70% от ловците са с гладката, и въпреки това резултатите далеч не са лоши, карабината с механични мерни прибори си е направо супер !

Горните съображения са коректни и обективни ... да си дадем сметка за още нещо - карабина с механични мерни прибори е в пъти по-добър вариант от гладка цев с някаква мушка и куршум. И при положение, че в селската гонка поне 70% от ловците са с гладката, и въпреки това резултатите далеч не са лоши, карабината с механични мерни прибори си е направо супер !

Какво е селска гонка?

Какво е селска гонка?

Най вероятно гонка в покрайнините на село, че в града няма как да стане а пък и дивеч няма там. :lol::lol::lol:

Какво е селска гонка?

Аааа, колега, ш'звиняваш, вий в Свищов сте градска гонка ...

За мен селска е гонката с дружинката на село, в гората около село, с хората от село ... такива работи ...

Аааа, колега, ш'звиняваш, вий в Свищов сте градска гонка ...

За мен селска е гонката с дружинката на село, в гората около село, с хората от село ... такива работи ...

Колега, интересно ми беше каква е разликата между "селска" и "градска" гонка.

В хода на лова веднага си проличава кой е истински ловец и наистина разбира от лов, кой е ловец заради "модата" или по друга причина и няма абсолютно никакво значение социално-битовия произход, финансови възможности и т. н.. Често приемаме гости, та беше ни на гости един "виден гражданин", млад, здрав мъж между другото, който на въпроса ще дойде ли да бъде гонач, отговора беше буквално - "- Аз да не съм селянин, да гоня из гората!". Не знам, за мен такъв изказ показва явно неуважение и неразбиране към провеждането на масовия лов, явно неуважение и пренебрежение към колегите и особено към постоянните гоначи /какъвто съм и аз/.

Дано все пак погрешно да съм възприел и твоя израз - селска гонка ......

Жив и здрав! ;)

Edited by ddd_dancho
  • 1 month later...

Всеки си има предпочитания относно мерниците но за мен механичния мерник е незаменим примерно в две ситуаций стрелба до 5м. случвало ми е се много пъти при задържане на прасе от кучетата и доубиване и при снеговалеж оптиката също става негодна затова въпреки по високия монтаж за да се ползва механичния мерник не мога да рискувам да остана без него.

Основен недостатък на карабината без мерници, е че си дал около 2000лв за ния, но ако не си дам още 1000 лв за някакъв мерен прибор не можеш да уцелиш нищо с нея. Когато си има мерници можеш веднага да почниш да стреляш.

ПС:Механичните мирници пречат само когато си избрал неподходяща оптика или монтаж.