Jump to content

Спора сачми - куршум по диви прасета !

Recommended Posts

Забраняват да гърмим глигани със сачми

Разходките с бъги и лък в гората стават табу

София. Край на стрелбата със сачми по дивите свине. Депутатите от земеделската комисия решиха да забранят тази форма на лов при обсъждането на новия закон за дивеча. Текстовете предстои да бъдат гласувани и в пленарната зала на парламента. Сачмите са сред най-опасните муниции и гонките с тях са истинска сеч, твърдят народните представители. Оловните топчета били и сред основните причини за наранявания на хора. Овчарските и пастирските кучета са другата персона нонграта в гората. Депутатите решиха да забранят свободните разходки на тези животни извън населени места. Пастирите и овчарите, които не слагат спъвачки на четирикраките, ще се смятат за бракониери, а кучетата им ще се конфискуват. Разходката в гората със служебно оръжие може да се окаже много скъпо занимание. Солидна глоба и отнемане на ловния билет на авджиите нарушители може да се отнесе и ако ходите извън населено място с капан, лък, арбалет или въздушна пушка. Разходката с подобни устройства в гората автоматично ви превръща в бракониери, решиха депутатите при второто четене на закона за лова в земеделската комисия. Те решиха да се наказват и излетите с мотори, триколки и бъгита, ако водачите им излизат извън установените за това пътеки.

500 000 лв. инвестиции в ловните стопанства ще осигурят на ползвателите им 15-годишен договор за управление на територията, решиха депутатите в петък.

Юлияна Узаничева

• Replies 240
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Качвам това без коментар:

Интересно, как стигна до извода, че доста ловци, ползващи 13/0 са слаби стрелци? И само това ли е критерия за слаб стрелец? Щото лова не е само стрелба. Не ти ли се струва, че звучиш донякъде като

Posted Images

Айде де , докога ще чакаме този закон ...

Еми те съчмите за лов на диво прасе и досега небяха ли забранени?

Кой е отменял спъвачките на овчарските кучета ?

Къде има "установени за това пътеки" и кой ще ме глобява като свободно си яхам мотоциклета по-планините ? - отнемат се права...

И като се "конфискуват" овчарските кучета без спъвачки , какво ще се правят ? - :lol: ааа забравих в приюти....

Винаги е по-важното не закони дали са добри, а как се прилагат, и дали са за "всички" - ако не са за всички, е извинявайте ама няма да ги спазвам и аз !

"Разходката в гората със служебно оръжие може да се окаже много скъпо занимание. " - това за горските ли е ? А лично късо може ли :)

Еми те съчмите за лов на диво прасе и досега небяха ли забранени?

Кой е отменял спъвачките на овчарските кучета ?

Къде има "установени за това пътеки" и кой ще ме глобява като свободно си яхам мотоциклета по-планините ? - отнемат се права...

И като се "конфискуват" овчарските кучета без спъвачки , какво ще се правят ? - :lol: ааа забравих в приюти....

Винаги е по-важното не закони дали са добри, а как се прилагат, и дали са за "всички" - ако не са за всички, е извинявайте ама няма да ги спазвам и аз !

"Разходката в гората със служебно оръжие може да се окаже много скъпо занимание. " - това за горските ли е ? А лично късо може ли :)

Правилно! Колегата е толкова въодушевен , че сякаш като се стрелят с ловен куршум прасетата винаги ще падат! Как ще се осъществява проверката на самия пост с какво си заредил а?

Правилно! Колегата е толкова въодушевен , че сякаш като се стрелят с ловен куршум прасетата винаги ще падат! Как ще се осъществява проверката на самия пост с какво си заредил а?

Ще се изземват кожите на убитите прасета и специалист от горското ще брои и мери дупките :lol::)

Ще се изземват кожите на убитите прасета и специалист от горското ще брои и мери дупките :D:lol:

Те дупките може и да са от нарезно, най добре да идват и да правят дисекция! :):D

В момента в нашия балкан има цяла орда цигани които берат боровинки. Бройката им е голяма. Като се започне от каруци та се стигне до камиони. Пълно е навсякъде. Зад всяко дърво - циганин. Ако не е циганин то е резачка. Ако нв е резачка то е цев на бракониерска пушка. Пък за кучетата на берачите да не говорим . Та питам те по установен маршрут ли се движат или по друг. А ролята на държавата в тази ситуация е да прибере таксите за бране на билки и до там. Та малко смешно ми звучи ако ме хванат с мотоциклета, че минавам от там да отида да собствената си гора.

Забраняват да гърмим глигани със сачми

Разходките с бъги и лък в гората стават табу

София. Край на стрелбата със сачми по дивите свине. Депутатите от земеделската комисия решиха да забранят тази форма на лов при обсъждането на новия закон за дивеча. Текстовете предстои да бъдат гласувани и в пленарната зала на парламента. Сачмите са сред най-опасните муниции и гонките с тях са истинска сеч, твърдят народните представители. Оловните топчета били и сред основните причини за наранявания на хора. Овчарските и пастирските кучета са другата персона нонграта в гората. Депутатите решиха да забранят свободните разходки на тези животни извън населени места. Пастирите и овчарите, които не слагат спъвачки на четирикраките, ще се смятат за бракониери, а кучетата им ще се конфискуват. Разходката в гората със служебно оръжие може да се окаже много скъпо занимание. Солидна глоба и отнемане на ловния билет на авджиите нарушители може да се отнесе и ако ходите извън населено място с капан, лък, арбалет или въздушна пушка. Разходката с подобни устройства в гората автоматично ви превръща в бракониери, решиха депутатите при второто четене на закона за лова в земеделската комисия. Те решиха да се наказват и излетите с мотори, триколки и бъгита, ако водачите им излизат извън установените за това пътеки.

500 000 лв. инвестиции в ловните стопанства ще осигурят на ползвателите им 15-годишен договор за управление на територията, решиха депутатите в петък.

Юлияна Узаничева

В едната цев ще е патрон със съчми за хищници, а в другата куршум за неро :yahoo:

Представям си гледката , овчар си пасе овцете и кучето с вързани крака , и ето един огладнял вълк изиза и грабва една овца или малкото и и гледай сеир , овчаря вика и бяга а кчето след него щото са му вързани краката (голям купон) да вземат на политиците устите да залепат че глупостите им от давна минаха всякакви граници.

Представям си гледката , овчар си пасе овцете и кучето с вързани крака , и ето един огладнял вълк изиза и грабва една овца или малкото и и гледай сеир , овчаря вика и бяга а кчето след него щото са му вързани краката (голям купон) да вземат на политиците устите да залепат че глупостите им от давна минаха всякакви граници.

Спъвалките на пастирските кучета не са от вчера.Явно въобще не знаеш за какво става на въпрос.Спъвалката е пръчка около 30-40см най много която се връзва на каишката на кучето с синджир или връв така че да му стига до средата на предните крака и да пречи на животното да тича бързо/да гони/.В миналото до колкото знам е било задължително пастирските кучета да имат спъвалки,а в случей че няма то кучето се е застрелвало като безпризорно.Не знам до колко обаче тези спъвалки отговарят на съвременните норми и дали няма да се окаже подобни дървета не са в противоречие с някой закон за защита на животните/няма да се очудя ако се окаже че е така/ама какво да се прави като хората които ги "мислят" тези закони бързат щото времето им изтича.

В тези спъвалки е имало смисъл защото те наистина действат ако са сложени правилно.Даже в старите наредби съм гледал че има и изисквания към тях/как да се слагат/.

сигурно си виждал пастирски кучета да гонят,аз също дори съм намирал и остатъци от животни разкъсани от такива кучета или техните малки.

Edited by lovecbg

Тупакисбак.... Виждал ли си така наречените "овчарски" кучета кво правят като не са спънати... Аз съм виждал как хващат заек и фазан... Така ,че си има смисъл да си бъдат спънати... Още повече ,че много рядко се виждат овчари (кравари,говедари,козари и тн..) с породисти овчарски кучета.... Да не говорим ,че до сега ни 1 не съм видял да си е ваксинирал кучетата да си ги е регистрирал и тн... Така ,че дали могат да опазят овца и тн. от вълци изводите всеки може да си ги направи....Аз лично съм против тея така наречени "овчарски" кучета. Против съм и стопаните им... "Не стига ,че ми ходи покрай овцете па ше го и храня...." И се хвалят как се самоиздържали тея песове... Хваща фазани ,зайчета и тн...

Според мен мерки трябва да се вземат и срещу "стопаните" на тея кучета...

Здарвейте колеги ,

за съжаление новината на ZKK е толкова хубава , че чак не е истина . Това е последното което ще влезе в пленарната зала :

Предложение на н.п. Васил Паница

§ 12. В чл. 26 се правят следните изменения:

Текста "1. В ал. 1 запетаята след думата „лов", както и думите „със

стаж като ловци не по-малък от 2 години " се заличават. " — да отпадне.

Комисията подкрепя предложението.

За да не се чудите за какво става въпрос :

Чл. 26. (1) (Изм. - ДВ, бр. 79 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 64 от 2007 г.) Право на подборно ловуване имат лица, придобили право на лов, със стаж като ловци не по-малък от 2 години и успешно положили изпит пред комисия, назначена със заповед на председателя на Държавната агенция по горите.

Така че на "неро" с бренеке , които не може с бренеке ще гледа отстрани ...

Който не може да ги гъта със съчми ,няма да може и с куршуми, освен,ако не ги мери с оптиката 15 минути на някоя хранилка,както си хрускат. А някой виждал ли е какво правят кучетата на дърварите които секат, нашите гори телилейски. :yahoo:

Здарвейте колеги ,

за съжаление новината на ZKK е толкова хубава , че чак не е истина . Това е последното което ще влезе в пленарната зала :

Предложение на н.п. Васил Паница

§ 12. В чл. 26 се правят следните изменения:

Текста "1. В ал. 1 запетаята след думата „лов", както и думите „със

стаж като ловци не по-малък от 2 години " се заличават. " — да отпадне.

Комисията подкрепя предложението.

За да не се чудите за какво става въпрос :

Чл. 26. (1) (Изм. - ДВ, бр. 79 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 64 от 2007 г.) Право на подборно ловуване имат лица, придобили право на лов, със стаж като ловци не по-малък от 2 години и успешно положили изпит пред комисия, назначена със заповед на председателя на Държавната агенция по горите.

Така че на "неро" с бренеке , които не може с бренеке ще гледа отстрани ...

Нещо не мога да ти схвана мисълта, за подборен лов се ползва куршум, ама за закупуване на нарезно ли отпада курса и задължението от 2 години?

Нещо не мога да ти схвана мисълта, за подборен лов се ползва куршум, ама за закупуване на нарезно ли отпада курса и задължението от 2 години?

Смисъла на текста е , че вече и без две години стаж можеш да изкараш подборния.

Пък всеки си го тълкува както си знае.

Колеги, първо за подборния лов - остав си сегашното положение 2 год стаж. Относно груповия лов на дива свиня - той се осъществява с нарезно оръжие или гладкоцевно с куршум.

много разумна забрана само незнам как че спрат продажбата на едри сачми, както е било навремето. но дано стане

Еми как!!Както ще те спрат да ходиш с мотор или АТВ в гората,или както спряха частните казани за ракия :yahoo: .

Не е необходима забрана за продажба на патроните снарядени с дремки, могат да се ползуват за лов на хищници. Номера е да се вписват боеприпасите на участниците в гонката в бележката за лов - така никой не знае, кога може да бъде проверен и съответно хванат със "забранения" боеприпас, като по този начин ще изложи и ръководителя на лова, а и цялата група.Всякакви други забрани са безсмислени и проформа.

Колеги явно всеки чете това което и както му харесва . Е и аз се зарадвах на възможността да отпадне задължителните 2г. стаж и кур(с) за подборен лов за закупуване на нарезнао , но това което ви цитирах по-горе означава :

Че н.п. Васил Паница е внесъл предложение да отпадне предишното предложение , което е било да се заличат от закона думите „със стаж като ловци не по-малък от 2 години " от чл.26т.1 - Демек имало е предложение да отпадне стажа , но Паница е поискал да се върне текста и комисията го е подкрепила .

2г. стаж остават за право на подборен лов .

На лов за глиган ще се ходи само с бренеке или куршум , които не може да стреля с бренеке или няма нарезно ще ходи гонач - щото като му излезе "неро" няма да може да го гръмне законно ( ще гърмим незаконно )

Edited by Crazy_hatteR
Колеги явно всеки чете това което и както му харесва . Е и аз се зарадвах на възможността да отпадне задължителните 2г. стаж и кур(с) за подборен лов за закупуване на нарезнао , но това което ви цитирах по-горе означава :

Че н.п. Васил Паница е внесъл предложение да отпадне предишното предложение , което е било да се заличат от закона думите „със стаж като ловци не по-малък от 2 години " от чл.26т.1 - Демек имало е предложение да отпадне стажа , но Паница е поискал да се върне текста и комисията го е подкрепила .

2г. стаж остават за право на подборен лов .

На лов за глиган ще се ходи само с бренеке или куршум , които не може да стреля с бренеке или няма нарезно ще ходи гонач - щото като му излезе "неро" няма да може да го гръмне законно ( ще гърмим незаконно )

Прав си ,трябваше да отпадне, ама и това отпадане, отпадна. :yahoo:

Ако можеше и правителството да отпадне..., щото май цялата ни държава отпадна. :yahoo:

Това че 2-те години стаж не отпадат, съвсем не лишава никого от право на едър лов, лишава новите ловци от право на нарезно, което е тъпо, но ще е така докато лова и правото на притежаване на дълго оръжие са свързани( което пък е най-тъпото!). Нека все пак изчакаме, да видим новия закон в окончателен вид и гласуван.

Аз пък видях и друго предложение на г-н Паница:

Чл.22.ал.9- Лицата, които не са издържали изпита за придобиване право на лов, могат да се явят на изпит СЛЕД ДРУГ КУРС.