Jump to content

Спора сачми - куршум по диви прасета !

Recommended Posts

Аз пък видях и друго предложение на г-н Паница:

Чл.22.ал.9- Лицата, които не са издържали изпита за придобиване право на лов, могат да се явят на изпит СЛЕД ДРУГ КУРС.

Абе тия хора се побъркаха. То и до сега не беше предвидена поправителна сесия за неиздържалите изпита и трябваше да се явят на поправителен изпит през следващата година. Ама да карат курса отново - това си е лудост.

:yahoo:

• Replies 240
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Качвам това без коментар:

Интересно, как стигна до извода, че доста ловци, ползващи 13/0 са слаби стрелци? И само това ли е критерия за слаб стрелец? Щото лова не е само стрелба. Не ти ли се струва, че звучиш донякъде като

Posted Images

Нека и аз да се изкажа.Някой бърка ловът и подборният лов,на лов всеки може да излезе платил си е билета само че когато стреля по неро ще бъде само с бренеке,така си беше и преди.Стрелбата с нарезно е по отговорна затова съм съгласен че трябва малко стаж като ловец.Сега пак са се застъпили за младите ловци като са намалили срока от 3 на 2год.

Не е необходима забрана за продажба на патроните снарядени с дремки, могат да се ползуват за лов на хищници. Номера е да се вписват боеприпасите на участниците в гонката в бележката за лов - така никой не знае, кога може да бъде проверен и съответно хванат със "забранения" боеприпас, като по този начин ще изложи и ръководителя на лова, а и цялата група.Всякакви други забрани са безсмислени и проформа.

Любо какъв е смисъла да се продават патрони със съчми и да декларирам с какви патрони тръгвам на лов,ако нося 4-5 вида и като ги опишеш на 15-20 бр. ловци бележката трябва да е пет листа и като ги изгърмиш от това което е описано няма и да има и следа и ти дойде проверка обиск ли ще трябва да ми правят че да видят какви патрони имам,джобове,раница,патрондаш,джип и колкото искаш места за укриване на (неразрешените боеприпаси).На времето когато бяха ги спряли от производство , даже и съчми нямаше ловците си купуваха патрони с дребни съчми разглобяваха ги и на тяхно масто слагаха 13/00 , съчми лееха в специален калъп по десет излизаха на едно заливане. Управляващите видяха,че няма смисъл от забраната и я отмениха. Така,че това е трудна работа , даже невъзможна.

Нека и аз да се изкажа...Стрелбата с нарезно е по отговорна затова съм съгласен че трябва малко стаж като ловец.Сега пак са се застъпили за младите ловци като са намалили срока от 3 на 2год.

1-во с нарезно оръжие в ръцете имам повече стаж отколкото мнозина ловци са излизали на лов с такова оръжие . Това че като ловец стажа ми е по-малък прави ли ме по-безотговорен или по-неспособен ? Имам 192 въоръжени наряда с АК47 , което по 8 часа стойка прави 1536 часа с нарезно оръжие в ръцете . Всяка седмица съм изстрелвал по 36 патрона - упражнение 1,3 и 4 , което за времето което съм прекарал в казармата прави около 2600 патрона . Без да звучи като самохвалство но се водих за отличник по стрелба на ротата ... Е аджеба някои хора не са и хващали боен автомат , а имат нарезно ловно , те по способни ли са ?

2-ро в сегашния закон изискването е за 2г. ловен стаж за курс за подборен лов - никои не се е застъпил за никои .

Има хора които за 2 години са излезли 2-3 пъти на лов и не са и стъпвали на сбирки и подготовки - те по-отговорни ли са или имат повече стаж от един млад ловец които има мерак и е всяка седмица в гората ?

PEACE !

Нека и аз да се изкажа.Някой бърка ловът и подборният лов,на лов всеки може да излезе платил си е билета само че когато стреля по неро ще бъде само с бренеке,така си беше и преди.Стрелбата с нарезно е по отговорна затова съм съгласен че трябва малко стаж като ловец.Сега пак са се застъпили за младите ловци като са намалили срока от 3 на 2год.

Не е бил 3, а си е бил 2 години. Въпросния Паница съвсем се е самозабравил. Четох в другите теми, че искал по 1500лв за записване на нови членове в Пловдивското сдружение на което е председател. Срам за достойните му предци. Смениха се червените гаулайтери с нови ненаситници и реваншисти. Ако на всеки 50г., каквато приблизително е цикличностата па политическите "завои" в нашата история става това което става сега..... Не дивеч то народ няма да остане. Той новия-стар закон си беше ясно, че ще е калпав. Трябва изцяло нов!!!! И в него да пише отменя всичко касаещо лова в други закони. Да се спре с едно нещо пръснато в..... на много места. За едрите съчми си има начин, не става с кухи забрани, а и къде отиде правото на избор. Вижте хамериканците върховния им съд разпореди, че им се накърняват правата за носене на оръжие и отпаднаха щатските закони с една камара ограничения. Ако и тука има по-либерален режим за оръжието едва ли да се избием. Правилно писа колега по-горе, трябва да се премахне обвързването на ловуването с закупуването. Да си имат право на притежание за спортна стрелба и толкоз. Ловеца и на 1 и на 10х10 пак може да не става за нарезно.

1-во с нарезно оръжие в ръцете имам повече стаж отколкото мнозина ловци са излизали на лов с такова оръжие . Това че като ловец стажа ми е по-малък прави ли ме по-безотговорен или по-неспособен ? Имам 192 въоръжени наряда с АК47 , което по 8 часа стойка прави 1536 часа с нарезно оръжие в ръцете . Всяка седмица съм изстрелвал по 36 патрона - упражнение 1,3 и 4 , което за времето което съм прекарал в казармата прави около 2600 патрона . Без да звучи като самохвалство но се водих за отличник по стрелба на ротата ... Е аджеба някои хора не са и хващали боен автомат , а имат нарезно ловно , те по способни ли са ?

2-ро в сегашния закон изискването е за 2г. ловен стаж за курс за подборен лов - никои не се е застъпил за никои .

Има хора които за 2 години са излезли 2-3 пъти на лов и не са и стъпвали на сбирки и подготовки - те по-отговорни ли са или имат повече стаж от един млад ловец които има мерак и е всяка седмица в гората ?

PEACE !

Никой тук не говори за способности а за стаж като ловец ! (ловец не е само стрелец) !

Има някои деца които управляват коли и на 9-10 год. (може би по-добре от много възрастни), но може ли да им се даде книжка !

Според мен трябва да има и някаква процедура по гласуване от ръководството на дружинката ли, нещо като препоръка или гаранция, щото съгласете се не всеки става за тая работа, тоест този или онзи утре ти е зад гърба с едно не безопасно оръжие !!!

Според мен трябва да има и някаква процедура по гласуване от ръководството на дружинката ли, нещо като препоръка или гаранция, щото съгласете се не всеки става за тая работа, тоест този или онзи утре ти е зад гърба с едно не безопасно оръжие !!!

За коя работа?За ловец ли не става всеки?Ние това ного доре го знаеме.Нали дружинката те приема в редиците си,значи ти имат доверие.А аз да ти кажа не знам да има безопасно оръжие.

Никой тук не говори за способности а за стаж като ловец ! (ловец не е само стрелец) !

...

Съгласен съм , но отстрелването на вреден дивеч с нарезно от по-голямо разстояние е по-лесно и ефективно с нарезно . Това че притежаваш нарезно не означава автоматично , че ще ходиш с него и на подборен лов ! Защо само с курс за подборен да имаш право на нарезно ?! Аз искам нарезно за "зъбато" , а знаеш , че Кумчо Вълчо от далече надушва хората , айде гърми го с гладкоцевно , пък той ще те чака да го наближиш на 35-40 метра да ти е по-лесно ...

... щото съгласете се не всеки става за тая работа, тоест този или онзи утре ти е зад гърба с едно не безопасно оръжие !!!

Ако този или онзи утре ти е зад гърба повярвай ми по-голям шанс имаш ако е с нарезно , че току те е пропуснал , а като метне оня сноп с 12/0-13/0 и може и да не те пропусне ! Такива само с тояги в ръцете . Аз незнам да има безопасно оръжие - гладкоцевно или нарезно , ти знаеш ли такова , за да купя едно на щерката ?! Безопасно оръжие = китайска пласмасова играчка ...

[quote name='Джони' date='Jul 30 2008, 16:26' post='145047

Джони това нали не го мислиш сериозно,щото главоломно ми падаш в очите...Може на събранието на дружинката да се обявят отличниците за изминалият ловен сезон,да се наградят, след тайно съвещание на ръководството да бъдат предложени пред ловният строй за награда а именно да ИМ СЕ ДАДЕ препоръка и гаранция от ръководството че могат да станат горди притежатели на нарезна цев...Стига бе мен,нали се шегуваш???

Има някои деца които управляват коли и на 9-10 год. (може би по-добре от много възрастни), но може ли да им се даде книжка !

Джони това нали не го мислиш сериозно,щото главоломно ми падаш в очите...Може на събранието на дружинката да се обявят отличниците за изминалият ловен сезон, след тайно съвещание на ръководството да бъдат предложени пред ловният строй за награда а именно да ИМ СЕ ДАДЕ препоръка и гаранция от ръководството че могат да станат горди притежатели на нарезна цев...Стига бе мен,нали се шегуваш??? Edited by garo_dai
Съгласен съм , но отстрелването на вреден дивеч с нарезно от по-голямо разстояние е по-лесно и ефективно с нарезно . Това че притежаваш нарезно не означава автоматично , че ще ходиш с него и на подборен лов ! Защо само с курс за подборен да имаш право на нарезно ?! Аз искам нарезно за "зъбато" , а знаеш , че Кумчо Вълчо от далече надушва хората , айде гърми го с гладкоцевно , пък той ще те чака да го наближиш на 35-40 метра да ти е по-лесно ...

Ако този или онзи утре ти е зад гърба повярвай ми по-голям шанс имаш ако е с нарезно , че току те е пропуснал , а като метне оня сноп с 12/0-13/0 и може и да не те пропусне ! Такива само с тояги в ръцете . Аз незнам да има безопасно оръжие - гладкоцевно или нарезно , ти знаеш ли такова , за да купя едно на щерката ?! Безопасно оръжие = китайска пласмасова играчка ...

А случайно имаш ли някяква идея на какво разтояние лети куршума (ако пропуснеш целта) от нарезно оръжие и на какво дремките?И къде по-често се получават рикошети?По въпроса с вълците искам да ти кажа, че има ловни райони със силно пресечен терен и гъста разтителност, където нямаш никаква възможност да видиш въка на по-вече от 50 метра. Виждаш го как минава през храстите като сянка и не ти се иска да имаш нарезно оръжие в момента в ръцете.

А случайно имаш ли някяква идея на какво разтояние лети куршума (ако пропуснеш целта) от нарезно оръжие и на какво дремките ?...

A случайно да имаш идея на какво разстояние лети подкалибрения ?

Или гладкоцевното е по-безопасно от нарезното ? Ти на полето , в нивата за пъдпъдък и яребица с нарезно ли ходиш ?

Има си лов и лов - това го знае всяко хлапе ! Снаражаваш се в зависимост от терене и дивеча ...

...И къде по-често се получават рикошети?...

А ако стреляш със стоманени или "облечени" съчми няма ли да рикошират ?

Май забравяш че ловния куршум за нарезно също е оловен под обшивката ...

...По въпроса с вълците искам да ти кажа, че има ловни райони със силно пресечен терен и гъста разтителност, където нямаш никаква възможност да видиш въка на по-вече от 50 метра. Виждаш го как минава през храстите като сянка и не ти се иска да имаш нарезно оръжие в момента в ръцете.

На такъв терен кои те е карал да отиваш с нарезно , като знаеш каква е видимоста ? Ти ако не виждаш мишената и стреляш в храстите на всичко дето изшумти жална и майка на дружинката ти ...

PEACE !

PS. Май се бъркат понятията - притежание на нарезно ловно оръжие и подборен лов ... Айде да сложим черта между двете неща !

Edited by Crazy_hatteR

Никой не ме е карал и не съм ходил с нарезно. Това, което съм написал е отговор! Явно не си чел добре.

... Явно не си чел добре.

Колега , аз чета , ама и премислям преди да пиша .

PEACE !

Кажи ни един основателен довод поради что на ловного брата не се полага нарезно !

Не ми се спори с теб . И да се изядем с парцалите ние закона не можем да променим . Ама да си попишем дружески тук , пък после дето вика един приятел : И мама с рога да ми излезе и нея че опуцам ( това в кръга на шегата).

Колега или аз не съм се изразил правилно или ти не си ме рзбрал.Най вероятно и двете. Във Великобритания например е забранено да се ловува със сачми по-едри от номер 2. Там обаче вълците са изтребени още през 19 век, чакали няма а лисиците ровят в кофите за боклук в предградията защото няма помияри.У нас по данни от НУГ вълците са над 3000.Чакалите и лисиците честно казано незнам.Не съм против да се забрани лова на диви прасетета със сачми.Просто ми се иска да се направи необходимото първо броя на хищниците да бъде сведен до необходимият санитарен минимум(поне на вълците).И аз съм фен на нарезното оръжие обаче познавам доста хора, които не си купуват патрони от ловните магазини а ползват патрони от АК(при съвпадение с калибъра).Затова смятам, че когато не се внимава всяко оръжие е опасно.Нищо повече.

[ппquote name=Bey' date='Jul 30 2008, 18:01' post='145099]

А случайно имаш ли някяква идея на какво разтояние лети куршума (ако пропуснеш целта) от нарезно оръжие и на какво дремките?И къде по-често се получават рикошети?По въпроса с вълците искам да ти кажа, че има ловни райони със силно пресечен терен и гъста разтителност, където нямаш никаква възможност да видиш въка на по-вече от 50 метра. Виждаш го как минава през храстите като сянка и не ти се иска да имаш нарезно оръжие в момента в ръцете.

Колега ,с нарезно само подбоно вземш белешка и горския иловувай.Но с гонка эабрави нарезното.

E те да си дойдем на думата .

Аз също не съм против да се забрани лова със съчми , но нека да се даде възможност на хората да имат избор - кеф ти бренеке - кеф ти куршум . В сегашния си вид , ако бъде забранен лова със съчми на глигани и не се разреши свободното придобиване на ловно нарезно оръжие избора ти е ... бренеке . Ами ако пушката ти не е пригодна за бренеке (примерно) ?!

Според мен ако се даде възможност на ловците да придобият нарезно , лова на "зъбато" ще се увеличи или поне ще стане по-ефективен , което ще доведе до намаляване на популацията им . Това се опитвам да напиша от одеве !

Това с курсовете за подборен лов наистина е голяма простотия. Преди време бях решил да си купя една пушка Валтер-22 калибър.Обясниха ми, че трябва да имам разрешително за подборен лов за да я придобия.Добре обаче според изискванията на Европейския съюз към, който принадлежим за лов на сърна например(давам този пример защото сърната е крехко животно) ударната мощ на куршума трябва да бъде минимум 70 кг. на 100 м. разстояние. Патроните, с които стреля пушката, която харесах имат ударна мощ 38 джаула или около 3.8 кг.Явно е ,че не е предназначена за подборен лов. Никой чиновник не можа да ми обясни за какво тогава ми е разрешителното за подборен лов. Гледат, мигат и нищо не казват. И в новият закон нищо не се споменава май за малокалибрените пушки, които са чудесно оръжие за лов на лисици и чакали.

всички дремки от 5/0 нагоре трябва да се забранят за продав иначе контрола е немислим. със сачми се ранява и се губи много дивеч особено там кудето си се стреля по сърна на групово (на са малко тия дружини). до 5/0 се покрива и чакал и гъска.

а относно нарезното е редно да остане ограничението от 2 години, но да има курсове това си е обирджйска история и на всеки му е ясно. всеки сам трйбва да преценя с какво ще стреля.

Колеги, само за миналия сезон три карабини трещяха (случайно) в ръцете на "новите"си собственници !!! И като видиш след това пребледнелите им физиономий ....тъй че не ме съдете строго.... За щастие без последствия ! Може би затова изказах малко крайно мнение ! - Не се оправдавам.

Малкия стаж (непознаването) и по-сложната конструкция май не е най добрата комбинация !!!

Да не говориме колко знаят термина "погребване на куршума" - естественно всеки се учи, но нека да се даде време за това, и аз не съм го знаел (на една година стаж).

Казвам си мнението, не кова закони :huh:

всички дремки от 5/0 нагоре трябва да се забранят за продав иначе контрола е немислим. със сачми се ранява и се губи много дивеч особено там кудето си се стреля по сърна на групово (на са малко тия дружини). до 5/0 се покрива и чакал и гъска.

а относно нарезното е редно да остане ограничението от 2 години, но да има курсове това си е обирджйска история и на всеки му е ясно. всеки сам трйбва да преценя с какво ще стреля.

За чакала и гъската ... разбрахме ...

... 5/0 ги покриват два пъти ... поне ...!?

А сърната колко нули я покриват ...??? :huh:

Колеги каквото и да си говорим никога няма да стигнем до общо мнение. Тези от НС са пълни безумници, искат да направят нещо, за което нямат никаква основа. Нито са подготвени затова, нито пък за нищо. Сложили ми там някакви чиновници, който дърво не са виждали, па камо ли гора и дивеч. Просто управията ни е такава и ние си патим най-много от това. Как мислят, че ще контролират дали носим съчми или не. Едно време са се опитали, видяли са че не става и пак си е останало същото. Да не дойде горския на поста да ме проверява с какви патрони съм, да да ама друг път.

По- другия въпрос: човек когато не е научен и не е умее да борави с оръжие, той винаги е опасен, било то с бренеке, съчми, куршум и т.н. Тези които могат да борават добре с едно оръжие, и внимават всеки изстрел накъде е насочен, могат да борават и с друго. Няма безопасно и опасно оръжие има отговорни и безотговорни стрелци.

Винаги когато стрелям си имам по едно на ум, къде има хора, на къде мога да стрелям, накъде не мога и т.н.

Важното е самия човек да е отговорен, тези две години за мен не са от никакво значение за поведението.

Има байковци които са на 50 години и отгоре и с по 20 години стаж и не им идва акъла в главата и са невнимателни и с тях човек не може да се разбере. Има други млади нахъсани момчета, които за да вземат нарезно трябва да чакат 2 години. Еми по тази логика : по време на курса се хваща оръжие точно 2-3 пъти, еми тогава като изкараш изпита значи една година трябва да ходиш без пушка, за да гледаш другите и да се учиш, пълни глупости. Нещата си идват от самия човек, не от който и да било друг.

Едно време когато се учех да борава с оръжие, още много преди да взема билета, дядо ми ми повтаряше:

С оръжието се борави с акъл, никога не се насочва към човек, никога не се стреля безобразно наляво надясно, никога не се стреля по силуети и по невидими цели.

И да напомня само, че много от инцидентите стават не само по вина на стрелеца, въпреки че той трябва да е внимателен, се случват някой неща при които вина има и другия, не само този който стреля.

Така че аз ви казвам С АКЪЛ, пък който с каквото иска да стреля, ние отиваме да си правим удоволствието, а не на война.

Колеги, само за миналия сезон три карабини трещяха (случайно) в ръцете на "новите"си собственници !!! И като видиш след това пребледнелите им физиономий ....тъй че не ме съдете строго.... За щастие без последствия ! Може би затова изказах малко крайно мнение ! - Не се оправдавам.

Малкия стаж (непознаването) и по-сложната конструкция май не е най добрата комбинация !!!

Да не говориме колко знаят термина "погребване на куршума" - естественно всеки се учи, но нека да се даде време за това, и аз не съм го знаел (на една година стаж).

Казвам си мнението, не кова закони :huh:

при нас гърмя пушка и то на стар ловец с 35 годишен стаж , за жалост един колега отнесе патроно в ръката си никой не е застрахован . Затово всимки трябва да внимаваме и стари и млади

За чакала и гъската ... разбрахме ...

... 5/0 ги покриват два пъти ... поне ...!?

А сърната колко нули я покриват ...??? :)

Чак пък два пъти !

Дребни са съран колега (осебено зимата ), освен ако не искаш да храниш кучетата, а и не мисля че някой че сложи 5/0 в цевта когато е на гонка.