Jump to content

Майсторлък при лова на диви свине.

Recommended Posts

Колеги, като чета, ми се струва, че прасетата станаха още по- непридвидими. Много съвети, много грешки..... Предлагам друг подход, това като избор на кола. Познаваш си възможностите, района, слабостите и желанията. Затова, прави каквото считаш за правилно и подходящо в ситуацията в която се намираш. Разчитай на ловния си инстинкт. Естествено на първо място е безопасността, но не и на прасето :good:. Стреляй смело, но не и безотговорно...... И това което добих от опита си: Където е вдигнато прасе, но не единак винаги има още, обикновенно се отделя едно- две, а и кучетата след тях, другите се натискат до последно. Затова на позиции до последно! Успех и наслука!

Много точно казано!!! Ама не забравяйте , че прасе само от гърмеж не пада! :D

• Replies 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Според мен тази тема направо е ... безпредметна ...?!

Ние определено сме страната ...

... с най-много "майстори" на глава от населението ...?! :good::good::D

Не мисля че си прав. Лично на мен тези неща, съвети са ми интересни както пресполагам и на другите млади ловци , също така колега мисля че хората (колегите) не се правят на майстори,ами просто дават съвети и споделят дори и малкото опит които имат , и са добили от техни грешки пък дали някои ще вземе впредвид тези съвети .... Аз се радвам че в форума има одзивчиви и винаги гитови да помогнат колеги :D

е за майсторите е безпредметна,но не всички са,и не е срамно да се пита,да се знае:D иначе майсторите ще си стават по-майстори,а другите ще се комплексираме баси:good:))))

на повечето е известно,че на една гонка има 2-3,максимем 4 възлови пусии,ама едната е на майстор бай Пешо, примерно,другата е Ивановата круша,третата Данин "камик",е не баш майсторите ревматизъм ли ще ловат примерно...

И най-ме е яд когато отида някъде гост/ често ми се случва,обикалям доста/,и като ме оставят на некоя пусия на която както застана ми е ясно,че животното минава веднъж на високосна година,да ме извинява колегата дето твърди ,че нема маловажни пусии...е тука си опира и малко да манталитет,не на всякъде са така,напротив...

та може би е редно,както на някои места,преди гонката пусиите се определят чрез жребии,да няма хънта мънта,щото иначе майсторите са си майстори,другите си ходят за масовките-тва,че примерно ще напълниш торбето без излишни рискове,мене лично не ме топли

Dark и Hunter strike,

по-горният ми пост беше опит за шега ... отправена към някои млади колеги,

които си мислят, че знаят всичко по темата ...?! (за жалост има немалко такива ...) :good:

Зная доста за този лов, но в никакъв случай не се считам научен ...

... и всеки сезон продължавам, да откривам нови истини ...?!

След лов обичам, да анализирам гонките ... и да набелязвам най-фрапиращите грешки,

които сме допуснали, за да не ги повтаряме ...!?

Обмислям къде може, да поставим нови пусии ...

... или да прогоним някое място по друг начин ...!?

А иначе много често “яловите” пусии (ние им викаме “слънчеви”) ...

... си ги правим сами ...!? :good:

Причините може, да са много:

Неправилно заставане на пусията (спрямо вятъра), шумене на пусията, шумно разставяне

(вкл. и бръмчене с коли), неправилно прогонване, гюрултия от предходна гонка,

опит да се избута дивеча към гонено преди това място, недисциплиниран “съсед” на пусията,

гонка на друга група в съседство и пр. ...?!

А на всяко място има и наистина ялови пусии, но те са такива защото дивеча е разбрал,

че минаването от там е опасно за него и затова не ги ползва ...!?

(Ползва проходките, но само в неловни дни ...)

Това не значи обаче, че същите са излишни ...!?

Например пусия в дол с постоянно течение ... където ловецът винаги бива подветрен ...

... и дивеча разбира се не избива оттам ...!?

Такива пусии могат, да бъдат наречени “пасивни”, но са необходими, защото чрез тях се възпрепятства възможността животните, да се спасят оттам ... и най-добре е на тях да бъдат поставяни “калпазаните” (във всяка група ги има), които често връщат дивеча на истинските пусии ...!? :D

Другото (дали като гост ще те поставят на пасивна пусия или не) е въпрос на манталитет ...!?

Когато аз разставям пусия ... винаги поставям гостите на възлови места ... и после паднало или не,

като видя искрите от емоциите в очите им ... ми става хубаво ...!? :D

Наслука!

...........

Когато аз разставям пусия ... винаги поставям гостите на възлови места ... и после паднало или не,

Наслука!

Мдам... а тия дето клатят подробности цял сезон с тебе, вардят на някому кораба радецки... :good: ... моят си лов, никой не може да го убие...

Мдам... а тия дето клатят подробности цял сезон с тебе, вардят на някому кораба радецки... :D ... моят си лов, никой не може да го убие...

Хитера,

като говоря за гости ... не говора за парад ...!

А място за всички има ...

... и дивеч ... ако знаеш как да го "вземеш" ...!? ;)

П.С.Всеки е бил гост, а не забравяй, че и гостите са колеги ...

... и те търсят емоции ...!? :D

Не робувам на теорията: "ще дойде някой и ще ни вземе лова" ...!

Това е нещо като богатата софра, която слага всеки домакин ...,

а надявам се като ти дойдт гости, не ги гощаваш с хляб и лук ...!? ;)

Хитера,

като говоря за гости ... не говора за парад ...!

А място за всички има ...

... и дивеч ... ако знаеш как да го "вземеш" ...!? ;)

П.С.Всеки е бил гост, а не забравяй, че и гостите са колеги ...

... и те търсят емоции ...!? :D

Не робувам на теорията: "ще дойде някой и ще ни вземе лова" ...!

Това е нещо като богатата софра, която слага всеки домакин ...,

а надявам се като ти дойдт гости, не ги гощаваш с хляб и лук ...!? ;)

Да де - ама каза, че ги разполагаш на възлови места... няма лошо... за възловите места трябва да се гледа историята на ловеца, като такъв, оръжието с което разполага и т.н. , дали си гост или не е последното, което трябва да те води в разполагането на пусиите. Мое си мнение...

А за хляба и лука... и с такова съм гощавал... живота е колело, днес гощаваш с хляб и лук утре с пържоли... най-истинските хора си ти идват на гости и на лука и на пържолите :D

Dark и Hunter strike,

по-горният ми пост беше опит за шега ... отправена към някои млади колеги,

които си мислят, че знаят всичко по темата ...?! (за жалост има немалко такива ...) ;)

Зная доста за този лов, но в никакъв случай не се считам научен ...

... и всеки сезон продължавам, да откривам нови истини ...?!

След лов обичам, да анализирам гонките ... и да набелязвам най-фрапиращите грешки,

които сме допуснали, за да не ги повтаряме ...!?

Обмислям къде може, да поставим нови пусии ...

... или да прогоним някое място по друг начин ...!?

А иначе много често “яловите” пусии (ние им викаме “слънчеви”) ...

... си ги правим сами ...!? :D

Причините може, да са много:

Неправилно заставане на пусията (спрямо вятъра), шумене на пусията, шумно разставяне

(вкл. и бръмчене с коли), неправилно прогонване, гюрултия от предходна гонка,

опит да се избута дивеча към гонено преди това място, недисциплиниран “съсед” на пусията,

гонка на друга група в съседство и пр. ...?!

А на всяко място има и наистина ялови пусии, но те са такива защото дивеча е разбрал,

че минаването от там е опасно за него и затова не ги ползва ...!?

(Ползва проходките, но само в неловни дни ...)

Това не значи обаче, че същите са излишни ...!?

Например пусия в дол с постоянно течение ... където ловецът винаги бива подветрен ...

... и дивеча разбира се не избива оттам ...!?

Такива пусии могат, да бъдат наречени “пасивни”, но са необходими, защото чрез тях се възпрепятства възможността животните, да се спасят оттам ... и най-добре е на тях да бъдат поставяни “калпазаните” (във всяка група ги има), които често връщат дивеча на истинските пусии ...!? ;)

Другото (дали като гост ще те поставят на пасивна пусия или не) е въпрос на манталитет ...!?

Наслука!

ето това е смислен и изчерпателен отговор,браво колега,а още повече браво за разбиранията ти относно гостите,жалко че не е много често срещано,но както се отбеляза е въпрос на манталитет

Да де - ама каза, че ги разполагаш на възлови места... няма лошо... за възловите места трябва да се гледа историята на ловеца, като такъв, оръжието с което разполага и т.н. , дали си гост или не е последното, което трябва да те води в разполагането на пусиите. Мое си мнение...

А за хляба и лука... и с такова съм гощавал... живота е колело, днес гощаваш с хляб и лук утре с пържоли... най-истинските хора си ти идват на гости и на лука и на пържолите ;)

На истинските приятели им стига само "приказката" ти ...

... и това, че те виждат ...!? :D

А говоря за случай, в който имаш пържоли ...

... пък слагаш лука на масата ...!? ;)

На истинските приятели им стига само "приказката" ти ...

... и това, че те виждат ...!? :D

А говоря за случай, в който имаш пържоли ...

... пък слагаш лука на масата ...!? ;)

;)

какво стана с майсторлъка?

Последните коментари са мй за друга тема.Онази за таксата за гости.

Майсторлъка си е майсторлък, но това че някои бият повече от други не означава,че другите по-малко им разбират! То в район, където традиционно има много прасета и да изтървеш други ще дойдат и пак все ще падне някое. Но майсторлъка е да убиеш там, където ги няма много, защото имнно там се проявява упоритостта и уменията на ловеца-свинар! Едно е да намериш 1 прасе в гора с площ 500 дка, а съвсем друго е ако в тази гора има 2-3 сюрии по 5-6 прасета, чието намиране не е проблем - все ще настъпиш някоя.

Абе колеги той майсторлъка сие ,,който го може го може,,но най важното условие е да има прасенца.От там нататака работите си вървят ,де с успех де с разо4орование.Ама като цяло ми е зор да ги бия гат ги няма,незнам за вас \естествено в крага на майтапа\Хайде НАСЛУКА на вси4ки, и пишете теми4ки каквито и да е ,поне да лакардосваме .

Според мен тази тема направо е ... безпредметна ...?!

Ние определено сме страната ...

... с най-много "майстори" на глава от населението ...?! ;);):D

Не видях някой да се е изтъкнал като голям майстор.

Общо взето всеки споделя наблудения.

Аз не я пуснах тази тема, но ми идва идеята да събера споделеното в 1 коментар.

Може и пищов да си разпе4атам за събота. :D

Майсторлъка си е майсторлък, но това че някои бият повече от други не означава,че другите по-малко им разбират! То в район, където традиционно има много прасета и да изтървеш други ще дойдат и пак все ще падне някое. Но майсторлъка е да убиеш там, където ги няма много, защото имнно там се проявява упоритостта и уменията на ловеца-свинар! Едно е да намериш 1 прасе в гора с площ 500 дка, а съвсем друго е ако в тази гора има 2-3 сюрии по 5-6 прасета, чието намиране не е проблем - все ще настъпиш някоя.

Даааа,точно за това иде реч.Точно това имам предвид ,когато става дума за майсторлък :D и съм напълно съгласен с теб ;) ! Наслука и .......подхода към прасчовците да е с акъл!!!!!! :D;)

Специално за тези които не искат да 4етат цялата тема.

Цитирано дословно от коментарите досега.

13/0 със концентратор във вратът бренекке за гръдния кош за по едрите прасета с ъчмите в трупа не помагатпомагат поне на по далечни разтояния от 50-60

метра.

Малките ( 50 -70 кг)бягат много тихо

мериш пред зурлата,за да гу уцелиш вав врата.НАСЛУКА

никога не прикладвай предварително

Прикладването Колега винаги според мен е грешна тактика

Повеждането е много ,много важно

в балкана къде по рядко къде по гъсто ...нямал такава възможност ...избирам коридор за стрелба...покаже ли му се половината глава пускам бриникето

много е важно да видиш предварително животното значи очите и ушите на 6 без много много движения

винаги гледайте през мерните прибори

не избързвайте с прикладването просто повдигнете оръжието нагоре, мушката да е на нивото на очите ви ,ъгълът сключен между вас и оръжието да е около 45 градуса

от където мине лисица много 4есто след нея тихо тихо се изсулва и прасе

Избираш си позиция в близост до действаща животинска пътека, но не заставаш на нея а малко по-встрани.

Заставаш така че да имаш възможно най-добра видимост във всички посоки

Заставаш неподвижно и не мърдаш, не пушиш, не плюеш, не кашляш, не пърдиш

Слушаш внимателно лаят на кучетата и звуците на гората

Ранения дивеч се преследва до намирането му

Заставаш на позиция там, където те сложи ръководителя

Повечето прасета ,които съм откривал са били на източни скатове

винаги са тръгвали първо надолу по баира, много рядко са били тези които хващат нагоре по баира

прасето когато се вдигне е прекалено много внимателно, движи се по границата на гъстото и рядкото докато избие на някъде

прасето усеща по малко когато е в движение

При вдигането на майка с няколко приплода понякога кучетата отцепват някой приплод и хуква на някъде, обаче 99% от случаите приплода се връща да търси стадото

не напускайте пусиите веднага след отстрела

изнизват се първо хищниците,след това сърните и елените и най накрая прасето

В началото на сезона, когато тревата е висока и има много шума, прасетата лягат навсякъде

никога не лягат много далеч от храната

но в полските райони лягат и в гъстите синури межди нивите

При студено, но сухо време,както каза колегата по-горе лягат на припечни склонове,

Когато завали дъжд, тогава избягват високата гора,защото постоянно капе и шуми и явно ги смущав

търсят гъсти драки в покрайнините на гората или гъсти къпинаци в самата гора, над които няма високи дървета

Падне ли сняг - търсят боровата гора, защото там снега е по-малък и е по-завет

Ако няма бор в района слизат в ниските участъци с гъсти къпинаци и дракалак

Извода е един: прасетата са там ,където човека трудно достига, където е завет, където има по-малко сняг и храната да не е много далеч

Напускането на пусията е опасно от гледна точка на безопасността

На позицията може да излязат още прасета

Ако прасето е ранено, по - добре да стои на място и да се напълни с кръв

Паднало прасе не се доближава от долу нагоре.... винаго от горе надолу

ПОСТОЯНСТВО МУ Е МАЙКАТА

съобразяването с посоката на вятъра е съществен фактор,

зависи какво бранеке слагаш защото има евтини

гледам да застана преди пътя в гората

пътя го "прелитат

голяма грешка да се стреля челно

прасето все гледа да държи по-гъстичкото

те се научават къде са позициите и ги заобикалят или излизат на съвсем безсмислени за нас места, където няма хора

да не се пропускат непрогонени участъци

от където е влязло в гъсталака от там се стреми да излезе навън

Където е вдигнато прасе, но не единак винаги има още, обикновенно се отделя едно- две, а и кучетата след тях, другите се натискат до последно.

прасе само от гърмеж не пада

НАСЛУКА!

Хареса ми темата, а така синтезирано е наистина за разпечатка на пищов. Най-вероятно ще го направя и го слагам под възглавницата до петък , а в събота рано рано правим стратегията.НАСЛУКА на всички.

И на теб градски.

Здравейте колеги! Тъй като след няколко дни ще откриваме едрия лов бих искал по-вещите и знаещи да споделят опита си при лова на този вид дивеч(д.прасе),защото има доста млади ловци,които не са излизали на този лов и мисля,че ще им бъде от полза.Просто да се обмени опит и да се кажат някои тънкости ,които са от голямо значение при този не лесен лов(начин на поведение,как и къде да се търси,как се" държи" ранено животно и т.н.).Благодаря Ви предварително и желая Наслука на всички ,които обожават този екстремен лов!!! :D;)

Стоичков защо вкарва голове -защото знае каде да застане. ;) и наслука на всички.

Колега, М. Костов,

най-синтезирано майсторлъка при лова на прасета, се състои в следното:

- Да познаваш начина им на живот.

- Да знаеш с какво се хранят в определените периоди от време.

- Да знаеш къде, да ги търсиш всеки момент.

- Да можеш, да четеш дирите им.

- Като видиш дадена местност, да ти е ясно как да се прогони.

- Да знаеш какви кучета трябват за тях.

- Да можеш, да обучиш такива кучета.

- Да знаеш как, да прогониш с кучетата.

- Да знаеш как се реагира, когато кучетата подгонят.

- Да знаеш как се реагира, когато кучетата облайват на място.

- Да можеш, да избереш най-добрата пусия.

- Да знаеш как да застанеш на пусия така, че да не те усетят.

- Да можеш да прецениш точния момент за стрелба.

- Да познаваш слабите им места.

- Да можеш да стреляш така, че да стопираш животното(ите).

- Да знаеш кога, да спреш да стреляш.

- Да знаеш реакциите им, при попадения в различни части на тялото.

- Да знаеш кога и как се преследва ранено животно.

- Да познаваш анатомията им и болестите по тях.

- Да можеш, да ги обработваш (да владееш касаплъка).

- Да имаш познания за трофеите им.

- Да не помисляш дори, да скриеш животно.

- Да не се изхвърляш излишно (за майстора говорят другите).

Зад всички тези и още много “Да ..........” се крие майсторлъка и мислиш ли,

че това може, да бъде разказано с един или няколко поста във форума ...?!? ;)

А когато не знаеш, какво стои зад изброеното по-горе ...

... наистина е необходима много слука ...!?! ;)

Пожелавам ти я ...!

Поздрави на колегата Воден полезни и поучителни неща Наслука на всички в събота :D:D

Колега 4аиров,

Не претендирам да съм майстор.аз още съм 4ирак.Нямам и 1 убито прасе. :D

Майсторлъка,наистина и аз го разбирам , както ти го описваш.

А до тогава .....на пищови....

:D

Даже ,Колега 4аиров,

Твоят конспект е по скоро за магистър,да не кажем за докторска степен.

При студентите епо весело.Боримсе за 3.А има и пове4е моми4ета.

НАСЛУКА в събота!