Jump to content

ИЖ-Спортинг или...

Recommended Posts

Честно казано "Спортинга" си тежи.Това лято след 2 часа ходене и стреляне(лов на пъдпъдък) се убедих , че пушката си е тежка. Уморява.Препоръчвам на Killer нещо по-леко.До към 3,0-3,1kg. Например МР-153 е по лека, по слаб откат.Вярно, че е автомат но...Или чешка или немска двуцевка(надцевка). За птичи лов двуцевката е незаменима. Да не говорим че се произвежда серийно и се продава в Европа и ИЖ-27, 20кал.Магнум.В списанието Арми и Тиро италианците след изпитания се изказаха доста ласкаво за нея(за тези пари по - добро няма).Тежина 2,85kg.С други думи Варианти много.

Моя "Спортинг" също е с бяла глава. До сега не е стреляла два пъти. Но го очаквам. Има само около 400 патрона(около 40 магнум патрона).Странно защо са я конструирали с мобилни шокове. Тежка е. Но излъчва някакси здравина и практичност. Ако имаш в бъдеще мерак може и гравюри да си направиш(да ти направят).

Указа се че това е поправимо и то евтино просто братушките не се шлайфали добре някои части от главата.Един пич от Пазарджик каза че проблема е решен ще пиша какъв е резултата! :D

Колега,разбра ли какъв е проблема за гърменето едноеременно и с двете цеви?И аз го имам същия проблем.

И на моя Спортинг му се е случвало да гръмне с двете цеви едновременно, но само когато беше нов. От две години не ми е правил този номер, а бая патрони минаха през него. Или е улегнал спусковия механизъм или аз свикнах с натискането на единия спусък. Като цяло аз съм доволен от избора си и никога не съм съжалявал за него.

Ако ще я ползваш основно като гонач - вземай тек-а (ИЖ 18) на www.guns.ru има огроомна тема/теми за ИЖ-етата...

И аз доста мислих дали да не се сдобия с тек-че, но гонач не ходя и се отказах....

Колега,разбра ли какъв е проблема за гърменето едноеременно и с двете цеви?И аз го имам същия проблем.

Само да вметна, от личен опит ще кажа че проблема не е в механизма на пушката, а правилното натискане и задържане след изтрел. Преди да свикна със спусака, ми гърмяха и двете цеви.......то небеше ходене до магазина то не бяха гаранци........и накрая старите ловци ме светнаха за правилното натискане. От тогава нямам двоен изтрел....даже сега нарочно се мъча да стане както в началото, но не иска :rolleyes:

Само да вметна, от личен опит ще кажа че проблема не е в механизма на пушката, а правилното натискане и задържане след изтрел. Преди да свикна със спусака, ми гърмяха и двете цеви.......то небеше ходене до магазина то не бяха гаранци........и накрая старите ловци ме светнаха за правилното натискане. От тогава нямам двоен изтрел....даже сега нарочно се мъча да стане както в началото, но не иска :rolleyes:

Сигурно е така,но при мен , с 28 гр.патрони не го прави,а с 32гр.стреля и с двете цеви?

Сигурно е така,но при мен , с 28 гр.патрони не го прави,а с 32гр.стреля и с двете цеви?

Не ми е правил проблем за двоен изстрел нито с 28 нито с 32,36 , че и с 59 грамови .

За толкова пари - толкова .

Да споделя и аз моето мнение за спортинга. Изстрелял съм около 200 патрона с 4 такива пушки. Като цяло опитът ми с гладкоцевно е малък и не претендирам за изчерпателност на познанията ми. Споделям изцяло субективното си усещане от тая пушка.

С една дума - НЕ

С повече думи:

1. Тежка.

2. На мене балансът й ми идва напред - към цевта. Създава ми кофти усещане при прицелване и стрелба.

3. И четирите пушки се бяха разхлопали отвсякъде, а най-старата беше на 3 години. Трите бяха сменили по две ложи, а четвъртата беше с шестата си поред ложа (за около 1000 патрона по думите на собственика) - все оригинални от НВС Комерс. Пукат се тия ложи надлъжно на две парчета.

4. Не можах да разбера за какъв дявол са тия три реда отвори от двете страни на всяка цев. При нормалните оръжия това са компенсатори на отката, но тук.... не знам просто. Аз лично за пръв път виждам и чувам за компенсатор на отката под формата на отвори, пробити отстрани на цевта (на 3 и 9 часа). За да се компенсира или поне намали вертикалния откат, се пробиват отвори от горната страна на цевта, така че барутните газове да излизат нагоре и по този начин да "натискат" цевта надолу. При изстрел. Тука обаче отворите са от двете страни водоравно и какво компенсират въобще не ми е ясно, при това тези "компенсатори" действат един срещу друг и така се обезсилват един друг. Нейде в един форум бях чел мнение на един потребител, което до голяма степен съвпадаше с написаното от мен. Та тоя човек и аз предполагаме, че всъщност тези отвори целят да се намали налягането на газовете точно преди сачмите да напуснат цевта с цел снопът да не се разпръсква много още в него момент. Пак казвам - предполагаме... За мен лично такъв "компенсатор" просто няма как да компенсира вертикален откат. А за какво служи в действителност - трябва да питаме конструктора.

Пак по мое мнение, с което никого не задължавам, в сравнение с "некомпенсирани" ИЖ-ове, при едни и същи патрони и дължина на цевта, спортингът рита и скача по същия начин, ако не и по-силно, хем е по-тежката пушка.

В подкрепа на горното искам да посоча, че компенсаторните отвори на спортния ИЖ-18 са пробити непосредствено от двете страни до мерната планка - разбирайте в горната част на цевта. За тях съм съгласен, че "натискат" надолу.

Толкова и за компенсаторите.

5. Изработка - тука спортингът не се различава от другите нови ИЖ-ове - грубичко направен, недодялан, за напасване между дърво и метал трудно може да се говори, както и за фрезова работа. Изглежда като че ли вместо фрези, в завода използват пили, задвижвани на ръка.

В резюме бих те посъветвал ако ще е ИЖ надцевка - вземи си един ИЖ-27 с магнум патронници, пък кеф ти с един, кеф ти с два спусъка и не се занимавай със спортинга.

Колега JDredd за 200 патрона изстреляни с такава пушка , без инженерни познания по оръжията се опитваш - подчертавам опитваш да даваш много компетентно мнение за това оръжие . За толкова пари толкова . Посочи ми друго оръжие в този ценови клас с тези качества . А и явно килограмите ти са малко , щом всички пушки ритат еднаква според теб . Тежка е , съгласен съм , но аз например съм 95 килограма и имам сериозна визическа подготовка - пасва ми . Въпрос на вкус - оръжието е здраво, дуракоустоичиво и в добри ръце не отстъпва на пушкала 4-5 пъти по-скъпи от него ...

Наслука утре !!!

Колега Crazy hatteR, Killer моли за мнения за тази пушка, затова и споделих мнението си за нея и се аргументирах доколкото можах. Никого не задължавам с казаното от мен.

Ти обаче май опитваш - подчертавам опитваш да даваш много компетентно мнение за мен самия без изобщо да ме познаваш и без някой да иска това от теб.

Никога не съм коментирал на някой друг потребител какви са му познанията и колко са му килограмите. Няма да е лошо ако занапред и ти се въздържаш от подобни изказвания за хора, които нито познаваш, нито си виждал даже.

А ако смяташ, че нещо в инженерната част (предполагам за компенсаторите става дума) от постинга ми не е вярно - сподели, та да се поуча от грешките си. Питах доста хора за тези компенсатори - никой не можа да даде смислен отговор защо са отстрани, а не отгоре, и как това намалява отката.

Знаеш какво казват руснаците по въпроса: "На вкус и на цвет товарищей нет." Колкото хора - толкова мнения. На теб ти харесва тази пушка, на мене не ми харесва - нормално е. Ти сам казваш: "Въпрос на вкус." Затова дай да си говорим за пушки, а не за хората какви били.

Колега JDredd възприел си думите ми като заяждане , а аз не съм искал да им давам такъв смисъл . Тук сме се събрали поради общи симптоми на една трудно личима болест и споделяме идеи как да намалим "сърбежа" . Приеми извиненията ми , ако съм те обидил !

А сега по темата за пушкалото . Самия ти каза , че при ИЖ 18 отворите са отгоре до самата мерна планка , а тук са разположени на 3 и 9 часа , конструктивната промяна е наложена от това ,че 18-та е тек . Ако отворите на 27-та са разположени на същото място като на 18-та функцията която изпълняват ще влоши показателите на пушката . 27-та е с две цеви , които са 2 пъти по тежки от 1 цев на 18-та .

Основната функция на компенсаторните отвори на цевите са да отведат част от изгорелите газове преди съчмения заряд да напусне цевта - по този начи се намалява отката на пушката . В същото време понижаването на налягането зад съчмения заряд точно преди напускането му на цевта спомага за неговия по-концентриран полет , тъй като по-малко газове се стремят да излязад през предния отвор на цевта между съчмите .

Ще ти дам много пресен пример за това - от днес . Патрон Уинчестър Суприим магнум - 15бр. съчми 13/0 на 65 метра през подобрен цилиндър 11 съчми в тенекия от сирене .

Следващата важна функция на тези отвори е да задържат цевите на пушката в изходно положение като излизащите нагоре газове натискат цевите надоло . По този начин се компенсира отскачането на цевите нагоре и позвлява на стрелеца да не испуска целта или поне по-бързо да я прихване за дубле . Ако отворите са разположени отстрани на мерната планка натиска надоло ще е по-голям и вместо да компенсира отскачането нагоре ще наведе цевите надоло , защото пак наблягам на това тук те са две и тежеста е по-голяма и силата която е нужна за да се задържат в позиция е по-малка . Затова са разположени леко странично - за да отиват газовете не само нагоре . А и ако отворите бяха като на 18-ка излизащите газове от долната цев щяха да нагреят по-бързо горната цев .

Самата пушка е изработена с подсилени цеви за по-продължително натоварване и са с по-голям ресурс от обикновенния 27М .

Надявам се да съм бил изчерпателен и разбираем .

Наслука колеги !

Edited by Crazy_hatteR

Туй вече е съвсем друга приказка. Приемам извинението.

Схванах инженерния замисъл на тия компенсатори. Значи все пак с оня колега не сме били на грешен път по отношение на ефекта им върху концентрацията на сачмения сноп. А за отката - в душата ми бушува борба между субективното усещане и конструктивния замисъл ;)

Колега Killer, улисан да изкажа незадоволството си от тази пушка, забравих да ти кажа нещо много важно при покупката на каквото и да е оръжие, което ти едва ли ще чуеш за пръв път, ама аз да си го кажа: в цялата тая галимация от основно значение е да пробваш. За твой късмет ИЖ-ове дал Господ. Моделите и вариациите не са толкова много. Купи си няколко кутии различни патрони и помоли добри хора да ти дадат да гръмнеш с техните пушки. Сигурен съм, че колеги от форума биха ти помогнали в това отношение. И то само ще си каже за тебе ли е спортинга или не. Аз така преди време тръгнах да си купувам пистолет. Питах, разпитвах - двама души не ми казаха едно и също: всеки вика вземи си еди какво си и всеки се аргументира. Бре, видях се в чудо! И тогава в един форум прочетох това за пробата. И пробвах (вярно, изхарчих някой лев да ходя по стрелбища), та така си купих пистолета и много му се кефя. Пожелавам ти да направиш правилния избор - какъвто и да е той!

Проблема е в изработката на новото руско оръжие.Чукчетата които удрят иглите се износват тъй като преди ( СССР ) на мястото на зацепване са слагали твърдосплавни пластини които са много по устойчиви на износване а сега материала е еднороден и много по мек.Според оръжеиника изходите са два: 1. Монтирана на ТСП в чукчетата и стопорните планки. 2.Закупуване и монтаж на нов механизъм; Между другото при него имаше и две ИЖ-та с по два спусъка ново производство със същия проблем. За сумата от 100 лв. спортинга може да стане с два спусъка , което между другото на решава проблема.Ако става на въпрос при турските и псевдо италианските пушки проблема с качество на механизми е направо колосален.На един колега с Чърчил пушката гърми както я носи!

;)

Само да вметна, от личен опит ще кажа че проблема не е в механизма на пушката, а правилното натискане и задържане след изтрел. Преди да свикна със спусака, ми гърмяха и двете цеви.......то небеше ходене до магазина то не бяха гаранци........и накрая старите ловци ме светнаха за правилното натискане. От тогава нямам двоен изтрел....даже сега нарочно се мъча да стане както в началото, но не иска ;)

Абе колега никой не казва че стискаме спусъка като луди!Проблема е че се освобождава ударника на втората цев от отката.Затова с по- леки патрони няма проблем.Ако изкаш направи следната проба- с празна пушка натегни ударниците , чукни веднъж и удари пруклада отзад с ръка.При износени механизми следва второ чъкване!

Проблема е в изработката на новото руско оръжие.Чукчетата които удрят иглите се износват тъй като преди ( СССР ) на мястото на зацепване са слагали твърдосплавни пластини които са много по устойчиви на износване а сега материала е еднороден и много по мек.Според оръжеиника изходите са два: 1. Монтирана на ТСП в чукчетата и стопорните планки.
Е те такава смешка не бях чувал скоро,твоят оръжейник или никога не е отварял съветска пушка или ти нещо не си разбрал.Просто са термично обработени по добре от сегашните и качественият контрол е бил доста по висок от сега. Руснаците се усетиха че не е икономически изгодно да правят вечни пушки на ниски цени както едно време, и се възползват от старата си слава в момента. Edited by garo_dai
Е те такава смешка не бях чувал скоро,твоят оръжейник или никога не е отварял съветска пушка или ти нещо не си разбрал.Просто са термично обработени по добре от сегашните и качественият контрол е бил доста по висок от сега. Руснаците се усетиха че не е икономически изгодно да правят вечни пушки на ниски цени както едно време, и се възползват от старата си слава в момента.

Абе пич пиши къде да дойдем че да ни оправиш оръжията. :D То термично се обработват бурканите!Иначе процеса е закалка най-просто казано . Закалява се стомана която го позволява.

Тя ако идеш в фирми продаващи метали е в пъти по скъпа от другата за което си прав но не е зелена на цвят та да я видиш като разглобиш пушкалото.Познава се с твърдомер.

Абе пич пиши къде да дойдем че да ни оправиш оръжията. :D То термично се обработват бурканите!Иначе процеса е закалка най-просто казано . Закалява се стомана която го позволява.

Тя ако идеш в фирми продаващи метали е в пъти по скъпа от другата за което си прав но не е зелена на цвят та да я видиш като разглобиш пушкалото.Познава се с твърдомер.

Пич просто ми е смешно като чета небивалици,но проблемът на тая пушка едва ли е оттам все пак е нова а не на 20-30години та да може да се предполага износване на местата които споменаваш. И въобще имаш ли представа какво е твърдосплава паластина и за какво се ползва?