Jump to content

С 308 Win на лов за диви прасета-давайте съвети и мнения

Recommended Posts

Смятам да ловувам с 308 калибър на прасета от този ловен сезон,спрял съм се на тежки куршуми 11.7гр с мек връх.Бих искал да споделите впчатления от този калибър при лов на едър дивеч.

Калибъра е добър за едър лов стига да си се спрял на подходящи боеприпаси.Само ти препоръчвам не стреляй с руски патрони.Има достатъчен асортимент качествени западни образци.Ако може изпозвай и по-тежки патрони - за този калибър има куршуми с тегло до 14,25 грама.НАСЛУКА

• 4 years later...

колега давай напред,този калибър е уникат най добрия от всички и аз ловувам със такъв кълибър, със какво и тегло дае коршума, няма проблем! правилсъм си всякъкви опити.на 308 му казват работния кон на снайпериста използвал съм всякъкви видове кълибри но като 308 няма!!!наслука за новия сезон

Edited by neopitniq

Моите впечатления за мощност на калибъра са, че е повече от достатъчен да убиеш на място каквото и да е животно стига да го уцелиш в убойната зона. Не очаквай да гръмнеш прасето в задника и да падне :)

Другото хубаво нещо на този калибър е значително по-слабия откат, което ти позволява относително бърз следващ изстрел. Според мен не ти е нужен по-тежък куршум от 11.7 грама. Куршумите с мек връх правят страхотни поражения. Стрелбата на по-далечни дистанции с този калибър е голем кеф.

Наистина прекрасен калибър ,до скоро имах Браунинг БАР и той беше много доволен от патроните на ППУ (Први партизан). Преди това ползвах всякакви патрони, но се оказа че със сръбските прави най-добра група. Стрелял съм само на механичен мерник .....Просто като съвет ,когато си купиш пушката ,вземи няколко различни патрона и стреляй на стрелбището ....пушката сама си избира патрона с който да стреля... :good:

• 1 month later...

Много добър избор, браво! Калибъра според мен е най-добрия за България по няколко причини: 1.Достатъчно мощен за нашата фауна; 2.Мек откат и възможност да се види попадението, а от там и въвеждане на точна корекция; 3.Богат избор на боеприпаси; 4.Страхотна точност на всякакви дистанции, с изключение на супер големи; 5. "Поносима" цена на боеприпасите.

Виждам, че карабината ти е Застава, което предполага, че ще "хареса" ППУ-то, но ти предлагам за гонка да опиташ 11,7-грамовия куршум SuperHummerhead а за по-големи дистанции 10,7-грамовия Powerhead-Barness куршум, и двата на финландската фирма SAKO. Куршумите са с изключително добра експанзия, ниска загуба на тегло, добър балистичен коефициент и плоска траектория. Но, както казва колегата drMakarov, пушката си харесва боеприпаса и аз се присъединявам към тази максима, така че може да се наложи повечко експериментирана и пукотевица, което не е никак лошо!

Надявам се да съм ти бил полезен с поста си и ти желая много слука в бъдеще!

Поздрави!

П.С. Прикачвам файл с характеристиките на патроните на SAKO!

SakoCartridgesDatatable2011.pdf

Колега аз също ловувам с 308WIN за диви прасета и мога да кажа че е един прекрасен калибър.Пушката ми е ЛОС 7 и засега имам две прасета, едното кам 180 кг на 20 метра с един истрел в коша падна на място.Второто на гонка от 100 метра, първият истрел в гръбнака падна и вторият в коша за доубиване.И в двата случая с руските патрони с мек връх.Първото куршума се беше спрял вътре.Както казаха колегите по-горе трябва да пробваш и да видиш с кои патрони ще имаш най-хубава група.С моята пушка на 100 метра с руските и с федерал 180 грейна групата е 5-6 сантиметра което ме задоволява изцяло.Пожелавам ти много слука за се увериш и убедиш в качествата на този калибър!

И аз от 4-5 години карам с 308W. Преди това съм бил на 30-06, 7х57R и както казват колегите, калибъра е предостатъчен за фауната в България, естествено, ако се цели убойната зона. Аз му викам "разумната достатъчност". Стрелям само с ППУ 11,7 гр. SP. Лично аз си мисля, че като грамаж това е достатъчно добре. Другото си е, както пишат колегите !

От четири ловувам с този калибър. Засега мнението ми е, че не бих го сменил. Колегите са написали много истини. Преди бях с 30-06.

Сега за патроните- личното ми мнение е, че всички са добри с изключение на руските. И не толкова за друго, а заради гилзата - тези, които бях купил, бяха със стоманена гилза, помеднена или дявол знае с какво покритие. Вероятно стоманената има по-малка еластичност от месинговата, в резултат на което след четвъртия изстрел /чисто нова ИЖ 94/, гилзата затегна в патронника.Оръжието упорито отказваше да се отвори. След поредния решителен напън, то се предаде, но гилзата не. Тя си остана в патронника, като заварена. Всички опити с наличния инструментариум от колата не доведоха до изваждането и. Изхвъргачът беше откъртил парче от борда на гилзата /стоманена/. Положителното в тази история е, че разбрах колко е здрав изхвъргача / едно миниатюрно чопче/. Винаги съм имал предубеждение към жлебовите патрони за такъв тип оръжие. Не знам какъв щеше да бъде резултата, ако патрона беше рандов. Може би изхвъргачът щеше да се счупи. Впоследствие гилзата беше избита с шомпол и чук/най-вече с чук/. Сега оръжието е на около 300 изстрела/с .308/, без намек за този проблем. Основно ползвам SB.

Винаги има качващи се по баира и слизащи надоло. За първите тези мнения винаги ще бъдат полезни и интересни!

Не знам какъв щеше да бъде резултата, ако патрона беше рандов. Може би изхвъргачът щеше да се счупи.

Ако патрона беше рандов нямаше да ти се налага да ползваш шомпол и чук..Щеше да си излезе по каналния ред..:)

Ако патрона беше рандов нямаше да ти се налага да ползваш шомпол и чук..Щеше да си излезе по каналния ред..:)

Има случаи /и то не малко/ в които и ранда не помага, даже се превръща в допълнително препятствие.

Edited by веско

Има случаи /и то не малко/ в които и ранда не помага, даже се превръща в допълнително препятствие.

Колеги товае моята 308ца кажете си мнението.Наслука на всчки.

post-32043-0-90403200-1303747613_thumb.jpg

post-32043-0-40676900-1303747627_thumb.jpg

Дай примери..поне 2...И говори за чупещи се пушки..Не за болтовачки.. щото за там е ясно ,че ранда не е добродетел.. :)

Колеги товае моята 308ца кажете си мнението.Наслука на всчки.

Честито и много слука! Това е любимата ми пушка. Една от най-добрите за гонка (и не само). :drinks:

Честито и много слука! Това е любимата ми пушка. Една от най-добрите за гонка (и не само). :drinks:

Благодаря ти :drinks: .

Честито, бай Асене, само радост да ти носи!

P.S.: ако си фен на снимането - инвестирай някой лев във фотоапарат, то този не струва :drinks:

:drinks:

Честито, бай Асене, само радост да ти носи!

P.S.: ако си фен на снимането - инвестирай някой лев във фотоапарат, то този не струва :drinks:

• 2 weeks later...