Jump to content

Ирландски вълкодав

ANQ
 Share

Recommended Posts

Здравеите мили хора,

Моля за вашата помощ

Бих искала да науча нещо за породата ирландски вълкодав

дали има много кучета от тази порода тук в БГ,дали има развъдници,колко горе долу струва едно куче и вобще всичко свързано с породата.

Благодаря ви предварително.

Спомням си, че една жена гледаше 3-4бр в нещо подобно на английска волиера и площ от 2дка.

По памет едно "кутре" е от порядъка на 5000$.

Това куче определено не става за домашен любимец, освен ако приятеля ти не е поне граф и не живее в замък. Тея мили кучета като се изправят на задни крака са около 2,5м.

Искренно ви благодаря за отговорите

зная че са големи кучета дори огромни

и за това събирам информация за тях

защото мисля че чеовек преди да си вземе куче

трябва да научи всичко за породата

и тогава да прецени дали може да си го позволи

още веднъж ви благодаря

ще се радвам на всяка информация свързана с тези гиганти :D

• 1 year later...

Аз мога да ти кажа че такива кучета в България има само две.Развъдник няма.Много трудно може да се вземе такова куче поне по това което съм чела.Във форума на dog.bg може да намериш информация за породата.

Чух, че в Пловдив има един ирландски вълкодав. На последната изложба в пловдивския панаир го е извеждал Гаро /от Биг Брадър, коафйора/. Май е ногов. Наистина страхотни кучета, виждал съм на живо в Германия. Суха конструкция, едър какъл. Интересено ми е как е селектирана породата, малко история. Ако някой има повече инфо, нека пише!

пьрвите три вьлкодава ги имах през 94 г.два от тях бяха от чехия и една кучка от англия.правих две предавания в нова телевизия през 97г.а снимки ще сканирам и кача.имах само едно кучило от тях англ.кучка и чешкия мьжки .интересни кучета с добьр характер

Аз бях на изложвата и видях това куче за което говори на Гаро страхотное , но за съжаление немога да ви дам повече информация . Мисля ,че беше мъжко.

FCI- Стандарт No 160 / 02. 04. 2001 / GB

ИРЛАНДСКИ ВЪЛКОДАВ

СТРАНА НА ПРОЙЗХОД: Ирландия.

ДАТА НА ПУБЛИКУВАНЕ НА ВАЛИДНИЯ СТАНДАРТ: 13.03.2001.

ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ: До края на 17-ти век Ирландските Вълкодави са използвани за лов на вълци и елени в Ирландия, също както и за лов на вълците, опустошаващи големи територии в Европа преди изсичането на горите.

КЛАСИФИКАЦИЯ ПО FCI : 10-та Група Хрътки.

2-ра Секция Твърдокосмести Хрътки.

Без работен тест.

КРАТКА ИСТОРИЧЕСКА СПРАВКА: Знаем, че континенталните Келти са отглеждали Грейхаунд, вероятно произхождащи от Грейхаундите, видяни на Египетски рирунки. Също като своите континентални братовчеди, Ирландските Келти са се интересували от отглеждането на големи хрътки. Тези големи Ирландски хрътки може би са имали мека или твърда козина, но в по-късен период твърдата козина е станала доминираща, най-вероятно поради Ирландския климат. Първите писмени данни за тези кучета са от римски консул от 391г. сл.Хр., но те били вече широко разпространени в Ирландия през I век сл.Хр., когато Сетанта променя името си на Ку-Чулейн (хрътката от Чулан). Споменават се също от Юзнийч (I век сл.Хр.), които взели 150 хрътки със себе си при преселването си в Шотландия. Ирландските хрътки без съмнение са станали родоначалници на Шотландския Диърхаунд. Двойки от Ирландските хрътки са били подарявани на почти всички кралски фамилии в Европа, Скандинавия и по други места през средновековието до 17-ти век. изпращани са също така и до Англия, Испания, ФРанция, Швеция, Дания, Персия, Индия и Полша. През 15-ти век всеки регион в Ирландия е бил длъжен да отглежда 24 Вълкодава за опазване стадата на фермерите от вълчи набези. Забраната на Кромуел (1652) за износ на Вълкодави спомага за запазване на техния брой за известно време, но с постепенното изчезване на вълците и повишаващото се търсене зад граница редуцира техния брой почти до границата на изчезването към края на 17-ти век.

Съживяването на интереса към породата се комбинира с развиващия се Ирландски национализъм в края на 19-век. Ирландският Вълкодав става жив символ на Ирландската култура и на Келтското минало. По това време, един решителен ентусиаст, Капитан Г.А. Греъм, се заема сериозно със задачата да придобие няколкото останали Вълкодава, които все още се намират в Ирландия и като използва гени от Диърхаунд с редки кръстоски от Борзой и Грейт Дейн, той успява да достигне типа куче, развъждано с поколения. Резултатът бил приет като съживяване на породата. Ирландският Кенел Клуб допуска Ирландския Вълкодав на своя изложба през Април 1879г., а клуб е сформиран през 1885г. Сега Ирландският Вълкодав се радва на репутация, подобна на тази, която е имал през Средновековието. Сега Вълкодавите са притежавани и развъждани в доста голям брой извън Ирландия.

ОБЩ ВИД : Ирландският Вълкодав не бива да бъде толкова тежък или масивен, колкото Грейт Дейн, но е по-масивен и тежък от Диърхаунда, на който основно прилича. С големи размери, внушителен вид, мускулесто тяло, стабилно, но грациозно сложен, движещ се с лекота; глава и врат носени високо; опашката е носена плавно повдигната с лека извивка към края.

Внушителни размери, включително височина при холката с пропорционално дълго тяло това е желаната цел. Препоръчително е средният размер при кучетата да бъде 32-34 инча (81-86 см), показвайки нужната сила, активност, кураж и симетрия.

ПОВЕДЕНИЕ И ТЕМПЕРАМЕНТ : “Агнета вкъщи, лъвове при преследване”.

ГЛАВА : Дълга и равна, носена високо; челната кост е много леко повдигната, с много малка извивка между очите.

Череп : Не твърде широк.

Муцуна : Дълга и средно заострена.

Зъби : Ножицовидната захапка е идеална, равната е приемлива.

Очи : Тъмни.

Уши : Малки, тип роза (носени като при Грейхаунда).

ВРАТ : По-скаро дълъг, много силен и мускулест, добре извит, без гуша или увиснала кожа окло гърлото.

ТЯЛО : Дълго, добре заъглено.

Гръб : По-скоро дълъг, отколкото къс.

Слабини : Леко извити.

Крупа : С голяма ширина при бедрата.

Гръден кош : Много дълбок, средно широк с широки гърди.

Ребра : Добре изразени.

Стомах : Прибран.

ОПАШКА: Дълга, леко извита, средно дебела и добре покрита с козина.

КРАЙНИЦИ

ПРЕДНА ЧАСТ :

Рамена : Мускулести, даващи ширина на гърдите, широко поставени.

Лакти : Доста надолу, нито обърнати навътре, нито навън.

Крака : Мускулести с тежки кости, доста прави.

ЗАДНА ЧАСТ :

Бедра: Дълги и мускулести.

Колене : Добре изразени.

Долно бедро : Добре замускулено, дълго и силно.

Крака: Добре стъпили, нито обърнати навътре, нито навън.

ЛАПИ : Средно големи и кръгли, нито обърнати навътре, нито навън. Пръстите са добре извити и събрани. Ноктите са много силни и извити.

ПОХОДКА/ДВИЖЕНИЕ : Движи се енергично и елегантно.

КОЗИНА

КОСЪМ : Груб и твърд по тялото, по краката и главата особено жилав.

ЦВЕТОВЕ И ПЕТНА : Признатите цветове са сиво, кафяво-сиво, червено, черно, чисто бяло, светло бежов или всеки цвят, позволен при Диърхаунда.

РАЗМЕРИ И ТЕГЛО :

Желана височина : средно 32-34 инча (81-86 см).

Минимална височина: Мъжки 31 инча (79 см.)

Минимално тегло: Мъжки 120 паунда (54,5 кг.)

Минимална височина: Женски 28 инча (71 см.)

Минимално тегло: Женски 90 паунда (40,5 кг.).

Грешки:

Всяко отклонение от горепосочените показатели се счита за грешка и сериозността, с която трябва да се отчита, трябва да е пропорционална на степента на отклонението.

• Твърде лека или твърде тежка глава.

• Твърде извита челна кост.

• Изкривени предни крака; слаби глезени.

• Слаби задни крака и обща липса на мускулатура.

• Твърде късо тяло.

• Увиснал, вдлъбнат или твърде прав гръб.

• Големи и висящи до лицето уши.

• Изкривени лапи.

• Разтворени пръсти.

• Къс врат; увиснала гуша.

• Твърде тесен или твърде широк гръден кош.

• Прекалено извита опашка.

• Нос във всякакъв друг цвят, освен черен.

• Бърни във всякакъв друг цвят освен черен.

• Твърде светли очи, розови или зачервени клепачи.

Забележка: Мъжките кучета трябва да имат два нормално изразени и напълно слезли в скротума тестиси.

Bild_alle_Hunde1.jpg

снимката не е правена в България .

п.с по нагоре видях някой да твърди че в БГ. има само 2 такива кучета но не е вярно!

във България със сигурност има повече от 2 екземпляра от тази порода !!

Edited by spuni

Невероятна порода,но наистина ли толкова скъпа.Вярнолие че не са лоши към хората ,и ако е така ще го откраднат лесно.Нали все пак е вълкодав би било разумно да е свирепо и да бъде добър и свиреп пазач.

добродушни кучета са .а от унгария сьрбия и словакия има внос на 500-600.е

От Сърбия дирекно от сопственика 2 пъти по малка цена....200-300 евро!!!Кой иска мога да му намеря и да заедно ходиме да си взема лично от сопственика...

004543636-big.jpg

004543638-big.jpg

004543676-big.jpg

От Сърбия дирекно от сопственика 2 пъти по малка цена....200-300 евро!!!Кой иска мога да му намеря и да заедно ходиме да си взема лично от сопственика... това е цената на малко или цената на голямо

заспалия чичо е унгарец и при него под 800 е.няма куче.а в сьрбия има в ниш там ходих с моита кучка да заплождам но не стана мьжкия беше голям и заплодихме изкуствено.и ако има за тези 200-300 е.сьм сьгласен да доида и да купя мьжко и женско.чакам само тел.и адрес на които да доида в сьрбия .при наи скьпата и рядка порода за тези пари си е подарьк ;)

Ако наистина има повече от 2 вълкодава това е супер.Двата за които аз говоря са родословни.Единия е женски,а другия на Гаро е мъжки.Я дайте повече инфо за другите вълкодави?От кой град са.Имена,родители всичко.На мен лично ми е много интересно как се развива тази порода в България.

мисля че вьлкодави за 200-300 е.ще си остане глас в пустинята .ще чакам сьрбина да даде тел.за контакт сигурен сьм че ще почакам доста.вскички сьрби които сьм питал за тази порода казват -код нас тежко да се надже- :D .а и получавам списанията им с кучета кадето е обявено всичко с кинологията им.

От Сърбия дирекно от сопственика 2 пъти по малка цена....200-300 евро!!!Кой иска мога да му намеря и да заедно

това е гласа в пустинята

А знаете ли някой някаде да ловува с такива кучета ?

на какво,и как се справят ?

Породата в момента не е това което е била на времето ( по отношение на характер и ловни умения)

Сегашните кучета са доста по добродушни и ловния им инстинкт малко е позамрял ( но да не забравяме че все пак са хрътки )

Може и да има някъде по света някой все още да ги ползва за лов , но ще е рядкост !

В австралия знам един развъдник. Собственика му произвежда кучета за лов на диви прасета ( предимно стопери ) кучетата са смес от няколко породи в някой от които съм виждал кръв от Вълкодав!

• 2 weeks later...

Не може да се твърди,че ИВ не стават за домашни любимци.Да,вярно,заемат не малко място,но се вписват прекрасно във всякаква обстановка и размери на апартамент.Кротки са,но разбира се при положение че им се осигурява достатъчно движение,да не забравяме че това все пак е хрътка.Но доста скъпо излиза отглеждането им ,трябва най-добрата храна и много добавки,тъй като израстват много бързо и има опастност от различни болести.

Иначче,у нас със сигурност има повече от два вълкодава,но два ходят активно на изложби

Това са мъжкия от руския развъдник Царская Прихот,собственост на Гаро Папазян от Пловдив,а другия е женска от София,собственост на Георги Ангелов.Тя е от Франция.

Ето едно куче от един от най-добрите развдици в Европа.Кучето е опт Италия,победител 10 група на световното в Полша

post-11309-1196868757_thumb.jpg

А знаете ли някой някаде да ловува с такива кучета ?

на какво,и как се справят ?

Много правилен въпрос. Като се замисля преди колко века са избити вълците на Британските острови, не знам по какъв начин ще е запазил прословутите си ловни качества.

Доколкото знам вече никой не ловува с тях.Поне не официално.Ловът с хрътки е забранен и наказанията са доста строги доколкото знам.

Но предполагам че въпреки че не се използва за лов отдавна,не е изгубил съвсем тези си качества.