Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Recommended Posts

Колеги, някой с наблюдения върху 30-30.Ясно, че е американски калибър и ,че е много рядко срещан в българия, но ми е интересно дали някой има преки наблюдения.

Edited by buhil4u
  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

По скоро на 7.62х39 30-30 е малко по-мощен.

По скоро 150 годишна традиция Калибъра става и за прасенца и за еленчета и за хищник на къси и средни дистанций Марлина който си харесал е хубав но ако имаш възможност,разгледай и модела от неръждае

И Хенри и Уинчестър имат модели за по 300$, и всички имат и по 2-3000$, не това е разговорът обаче, а иначе и двете марки нямат много много привърженици в левъл екшъните 30-30 при дулен срез 150 gr

Posted Images

много ми е легнало на сърце това : Марлин 336С , за мааалки сладки прасенца и хищник, но все още не мога да се реша.

Тва прасенце и от флоберка ще падне, като го пернеш в главата.

Иначе 30-30 като енергетика е почти като 7.63х39.

Не, че не става за лов.

150 годишна екзотика..

много ми е легнало на сърце това : Марлин 336С , за мааалки сладки прасенца и хищник, но все още не мога да се реша.

Първо ако искаш обиколи няколко "магазина" и попитай за наличност и разнообразие на калибъра 30-30. Може би тогава ще се убедиш че магнумите .357 или .44 са по удачни.

Както каза колегата Беоулф - 150 годишна екзотика. Ясно е,че проблеми ще има и почти всичко е по-удачно :D)))) а изборът е малък на боеприпаси ако изобщо ги има. Аз по-скоро се чудя дали би "работила" в нашите условия. А иначе проблемите са много :()))) но нали : "луд умора няма" :good:))

Както каза колегата Беоулф - 150 годишна екзотика. Ясно е,че проблеми ще има и почти всичко е по-удачно :D)))) а изборът е малък на боеприпаси ако изобщо ги има. Аз по-скоро се чудя дали би "работила" в нашите условия. А иначе проблемите са много :()))) но нали : "луд умора няма" :good:))

По скоро 150 годишна традиция :DКалибъра става и за прасенца и за еленчета и за хищник на къси и средни дистанций :D

Марлина който си харесал е хубав но ако имаш възможност,разгледай и модела от неръждаема стомана.

Мой приятел притежава такъв,стрелял съм с него многократно и наистина ми харесва.След малко тренировки,ще се очудиш колко бързо може да презарежда.

Поздрави!

http://www.bigskyguns.com/Marlin_Rifles-Ma...teel_30_30.html

Edited by val4ak
По скоро 150 годишна традиция ;)Калибъра става и за прасенца и за еленчета и за хищник на къси и средни дистанций :)

Марлина който си харесал е хубав но ако имаш възможност,разгледай и модела от неръждаема стомана.

Мой приятел притежава такъв,стрелял съм с него многократно и наистина ми харесва.След малко тренировки,ще се очудиш колко бързо може да презарежда.

Поздрави!

http://www.bigskyguns.com/Marlin_Rifles-Ma...teel_30_30.html

И след милион тренировки няма да можеш да презареждаш по-бързо от един Пиклив слр :D:D:D

на който... "Калибъра става и за прасенца и за еленчета и за хищник на къси и средни дистанций"

Ничего личного :D:D:D

Наслука на всички колеги, които не бракониерстват прекомерно!!!

Извинявай колега за тъпия въпрос, но защо са толкова евтини тези Марлини. Под въпроса е ---> ако са добри за цената си, защо не се срещат толкова често в България...

Вероятно заради калибърът който не е разпространен, а и рреално цента му не е толкова колкото е в щатите, сложи му мито, ддс, траспорт, печалба за търговеца и 500$ там стават на 1250-1400лв. тук. /ако не са решили да те одерат/.примерно за Remington 597 /22lr/ - 193$ стават 500лв. като горе - долу това са цените на ширпотребата карабини, чешки, щатски и т.н

И предполагам не на последно място в България нямаме традиция с левъл екшъните

Edited by buhil4u
И след милион тренировки няма да можеш да презареждаш по-бързо от един Пиклив слр :D:D:D

на който... "Калибъра става и за прасенца и за еленчета и за хищник на къси и средни дистанций"

Ничего личного :D:D:D

Наслука на всички колеги, които не бракониерстват прекомерно!!!

Е то в това е чарът колега ;) Аз лично предпочитам болт пред левър които ядат сухи пасти пред автомата ама...за всеки влак си има пътници примерно :)Или една .50 с предно пълнене...на мене ми харесва ама не е по тая тема :D

Поздарви !

Болта е класиката, левъла за мен носи известен романс, поради израстването ми с книгите на карл май, маин рид и т.н. Като цяло в Европа не са разпространени, но. Ще приема, че освен различията по привлекателността на самата сиситема и либсата на широка гама боеприпаси намирате 30-30 като цяло удачен за лов в България ;)))))

Извинявай колега за тъпия въпрос, но защо са толкова евтини тези Марлини. Под въпроса е ---> ако са добри за цената си, защо не се срещат толкова често в България...

Цената е такава понеже Марлин не се слави като особено качествена марка.. Я виж Левър екшъните на Хенри например или на Уинчестър. Там е малко по-различна работа.

Първо ако искаш обиколи няколко "магазина" и попитай за наличност и разнообразие на калибъра 30-30. Може би тогава ще се убедиш че магнумите .357 или .44 са по удачни.

Може ли да ми кажеш каква е мощността на 30-30кал. и .357маг. кал.

JPB Публикувано на Днес, 10:18

Цената е такава понеже Марлин не се слави като особено качествена марка.. Я виж Левър екшъните на

Хенри например или на Уинчестър. Там е малко по-различна работа.

И Хенри и Уинчестър имат модели за по 300$, и всички имат и по 2-3000$, не това е разговорът обаче, а иначе и двете марки нямат много много привърженици в левъл екшъните ;)

Skitnik Публикувано на Днес, 11:29

Цитат(въоръжен турист @ Feb 15 2009, 13:06)

Може ли да ми кажеш каква е мощността на 30-30кал. и .357маг. кал.

30-30 при дулен срез 150 gr (9.7 g) FN 2,390 ft/s (730 m/s) 1,903 ft·lbf (2,580 J)

.357магнум при дулен срез 158 gr (10.2 g) JSP 1,240 ft/s (380 m/s) 539 ft·lbf (731 J)

.44 магнум при дулен срез 180 gr (12 g) JSP 1,610 ft/s (490 m/s) 1,036 ft·lbf (1,405 J)

трябва да се има предвид, че най-вероятно цевта през която се изстрелва 30-30 е значително по-дълга от другите 2боеприпаса. Съответно имаме известна неравнопоставеност /при дълга цев загубите от триене при .357 и .44 ще са по-големи и скорост и енергия ще се занижат/

7,62 x 39 при дулен срез 125 gr FN 2,365 ft/s 1,552 ft·lbf

в същия ред на 200 ярда :30-30 скорост 1605, енергия 858; .357 скорост 980, енергия 385; .44 скорост 1114, енергия 661; 7,62х39 скорост 1783, енергия 882.

освен ако кардинално не бъркам най-удачен е 30-30 от изброените /по тежък от 7,62/ и поради формата си при контакт ще отдаде повече енергия.

*200 ярда = 182,88 метра

*1 foot = 0.3048 метра

*1 ft·lb=1.356 J

Edited by buhil4u

Най-добре е ако ще е гарга. То да бъде рошава. Не се занимавай с тея 30-30.30-40 и тн.. направо търси 45-70гов. ;)

Може да помисля по въпроса за 45-70 макар, че малко ми се види в повечко, то така или иначе левъл екшъни в по-голям калибър няма

Може да помисля по въпроса за 45-70 макар, че малко ми се види в повечко, то така или иначе левъл екшъни в по-голям калибър няма

Защо да няма?Има в .308 и в .30-06.Browning BLR,даже и take down/само за бракониери/

Най-добре е ако ще е гарга. То да бъде рошава. Не се занимавай с тея 30-30.30-40 и тн.. направо търси 45-70гов. :eusa_dance:

Колегата е много прав! Може да се допиташ и до Д-р Менгеме за 45-70.

30-30 е добър повече за хищници или дребни прасета. Над 7,62х39 и под 308 е като данни. Информацията ми е от интернет, нямам опит с него. 45-70 го имам от скоро и все още нямам слука с него. Стрелял съм само на нишан и съм много доволен. Наесен живот и здраве ще се надявам да го пробвам и на месо.

Каквото и да избереш - успех и наслука!

колега баща ми има същия марлин.изключително доволен е и не може да се оплаче. за лова в България е много добре защото възможността за възпроизвеждане на изтрел са на къса и средна дистанция...все пак не сме в прерията макар че и там преди 100-150 година що бизона са паднали с подобни пушкала.та тъй де щом си израстнал с книгите на карл май и main рид както мен и баща ми значи оръжието е точно за теб.ще ти достави максимално удоволствие.искам да отговоря на колегата Беулф(И след милион тренировки няма да можеш да презареждаш по-бързо от един Пиклив слр

на който... \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"Калибъра става и за прасенца и за еленчета и за хищник на къси и средни дистанций\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"

Ничего личного

Наслука на всички колеги, които не бракониерстват прекомерно!!!)къде ще сравняваме красотата и тръпката при стрелба с това оръжие и слр-а.жалко че останаха малко ловци които да държът на класиката и да купуват както пушки като тази така и успоредки..а и които отрича калибъра просто не е мястото да избиват комплекси при тази карабина.нали знаете на калпавия... вълната му пречи.а иначе за патроните намират се във варна ги има в магнума даже 2,3 разновидности едните бяха сръбски другите мисля чешки

Нищо лично колеги поздрави и наслука! :eusa_dance::huh:

Edited by Spasov93

Извинявам че не е по темата но си признавам че ми отваряте очите за подобни оръжия и както каза и колегата има някакъв особен чар в тях.

JPB - послушах те и разгледах сайтовете на фирмите които посочи макар че при Уинчестър почти се изгубих в сайта. Благодаря за съвета и насоката