Jump to content

30-06, 300 Win.mag или 308 Win .

Recommended Posts

Здравейте колеги!!! Спрял съм се на тези три калибъра и искам да прочета мнението на хора които са стреляли с един или с трите от тези калибъра по мишени или дивеч. Кой от трите калибъра бихте ми препоръчали за лов в България и защо.

Може би има и други колеги задали този въпрос, но аз не можах да намеря подобна тема във форумите.

Предварително Ви благодаря!!!

Кой от трите калибъра бихте ми препоръчали за лов в България и защо.

300 WinMag :sufra: .Защото в бъдеще при лов,като стреляш някое животно и то не падне,няма да се самообвиняваш че си избрал "Слаб" калибър :D !

300 WinMag :sufra: .Защото в бъдеще при лов,като стреляш някое животно и то не падне,няма да се самообвиняваш че си избрал "Слаб" калибър :D !

Ако не падне пак с 300 WinMag е трябвало да взема 9,3х62. :D

Имах в предвид много ли е силен отката на 300 и на 30-06 и дали се равнява на отката на 12 калибър.Питам защото не съм стрелял с нито един от тези калибри.Гледам ти си с 308, как избра този калибър?

Отката на полуавтоматична карабина в кал.30-06 е по - слаб от 12кал. , а що се отнася до избора ти на калибър то според това на какво и каде ще ловуваш. 308 30-06 супер са.

Отката на полуавтоматична карабина в кал.30-06 е по - слаб от 12кал. , а що се отнася до избора ти на калибър то според това на какво и каде ще ловуваш. 308 30-06 супер са.

ми то и при болтовата е същия бе колега .тва откат ли е :D

взимай 300 вм и гледай за какво става въпрос :rofl::unsure:

Големите момчета не се страхуват от отката! 300W.M :rofl:

Е да, но все пак трябва да се посъветвам с "по-старите" ловци с опит в сферата на подборния лов, а също така са минали по моя път в избор на калибър, а след това и на пушка дали било то болтова или полуавтомат карабина!!!

А пък и пушка не се купува всеки ден и затова реших да напиша тази тема :unsure:

Стрелял съм и с трите, виждал съм големи животни да падат на място и с трите, търсил съм ранени животни стреляни и с трите. Аз избрах .308. Пушката е като жената - важното е да те радва и сам да си я харесваш.

Погледни тази тема: http://www.nalov.com/forum/index.php?showt...&hl=липсата

Успех!

Пушката е като жената - важното е да те радва и сам да си я харесваш.

Погледни тази тема: http://www.nalov.com/forum/index.php?showt...&hl=липсата

Успех!

Това означава ли че, трябва да си избера пушка по сърце, а калибъра може да е един от трите към които съм се насочил.

И другото което искам да питам е дали полуавтомат или болтова.Има ли разлика между двете в смисъл дали се губи силата на куршума при полуавтомата, защото ползва газовете за презаряд или това не е вярно. :unsure:

И дали полуавтомат или болтова.Има ли разлика между двете в смисъл дали се губи силата на куршума при полуавтомата, :unsure:

Никаква сила не се губи....взимай каквото ти харесва на теб...

Колкото калибри, толкова и мнения !

Моето:

1. Полуавтомат - 308W

2. Болтова - 30-06, 7,62х54

Това означава ли че, трябва да си избера пушка по сърце, а калибъра може да е един от трите към които съм се насочил.

И другото което искам да питам е дали полуавтомат или болтова.Има ли разлика между двете в смисъл дали се губи силата на куршума при полуавтомата, защото ползва газовете за презаряд или това не е вярно. :unsure:

Самата идея на стрелбата с автомат и болт е различна. Ако искаш да правиш изстрел във верният момент и имаш нерви да го изчакаш - болт, ако искаш да напрвиш прецизен изстрел - болт, ако обаче на сърце ти е автомат - вземи си автомат, за да го ползваш обаче като автомат (да стреляш бързо) без да губиш ориентация и да "изпускаш" целта, отката трябва да бъде колкото може по-слаб. Обаче автомат и .300ВМ е някакъв оксиморон. 300ВМ е спортен калибър направен да групира по-добре от .308 на 600м, защото по малко му влияе вятъра. А тази стрелба не е за автомат. Отделно всеки магнум иска дълга цев, защото там вече се "губи силата на куршума", а се печели огън и гърмеж. Друг вариант за автомат е 9.3х62 - рита колкото .300ВМ, но убива по добре и от трите, а и работи добре в къси цеви. Лично аз автомати не харесвам. Най-добре да постреляш някъде преди да решиш.

Edited by edin_lovec

Самата идея на стрелбата с автомат и болт е различна. Ако искаш да правиш изстрел във верният момент и имаш нерви да го изчакаш - болт, ако искаш да напрвиш прецизен изстрел - болт, ако обаче на сърце ти е автомат - вземи си автомат, за да го ползваш обаче като автомат (да стреляш бързо) без да губиш ориентация и да "изпускаш" целта, отката трябва да бъде колкото може по-слаб. Обаче автомат и .300ВМ е някакъв оксиморон. 300ВМ е спортен калибър направен да групира по-добре от .308 на 600м, защото по малко му влияе вятъра. А тази стрелба не е за автомат. Отделно всеки магнум иска дълга цев, защото там вече се "губи силата на куршума", а се печели огън и гърмеж. Друг вариант за автомат е 9.3х62 - рита колкото .300ВМ, но убива по добре и от трите, а и работи добре в къси цеви. Лично аз автомати не харесвам. Най-добре да постреляш някъде преди да решиш.

Казаха ми че имало болтови с бързи затвори (дърпаш назат и веднага напрет) без да има движения като нагоре назат наперд и надолу или това не се водят болтови а някакви други.

Самата идея на стрелбата с автомат и болт е различна. Ако искаш да правиш изстрел във верният момент и имаш нерви да го изчакаш - болт, ако искаш да напрвиш прецизен изстрел - болт, ако обаче на сърце ти е автомат - вземи си автомат, за да го ползваш обаче като автомат (да стреляш бързо) без да губиш ориентация и да "изпускаш" целта, отката трябва да бъде колкото може по-слаб. Обаче автомат и .300ВМ е някакъв оксиморон. 300ВМ е спортен калибър направен да групира по-добре от .308 на 600м, защото по малко му влияе вятъра. А тази стрелба не е за автомат.Отделно всеки магнум иска дълга цев, защото там вече се "губи силата на куршума", а се печели огън и гърмеж. Друг вариант за автомат е 9.3х62 - рита колкото .300ВМ, но убива по добре и от трите, а и работи добре в къси цеви.

Колега,ти добре си им го написал,ама дали някой ще го осмисли това :unsure:Топлата вода е измислена и за тези калибри е изчислена каква е "достатъчната дължина" на цевта -308-46-48 см.;30-06-55-57 см.;300ВМ-63-65 см.;...Иначе за гърменето :rofl:Гърмят си безпроблемно :o

Казаха ми че имало болтови с бързи затвори (дърпаш назат и веднага напрет) без да има движения като нагоре назат наперд и надолу или това не се водят болтови а някакви други.

Да, има ги. Скоро колегите ще ти кажат всичко за тях. От мен като за начало цената - почват

от 4 000 и кусур лева и ........не само ти ще останеш доволен.

Ако можеш - купувай Blazer и наслука!

Да, има ги. Скоро колегите ще ти кажат всичко за тях. От мен като за начало цената - почват

от 4 000 и кусур лева и ........не само ти ще останеш доволен.

Ако можеш - купувай Blazer и наслука!

Само Blaser ли имат такива бързи затвори или и други производители?

Edited by ilian_ip

Ето малко Блазери за избор :

http://www.frankonia.de/shop/Jagd/_/brandi...tegorylist.html

Само Blaser ли имат такива бързи затвори или и други производители?

И "ХАЙМ" имат, ама цените им са още по-високи.

Както те съветват колегите,изясни си какъв ще е основния ти метод на лов-гонка,варда и пр. и тогава съобрази оръжието и муницията си с него.

За варда/по-малко за гонка/-болт екшън

За гонка/по-малко за варда/ - полуавтомат.

Кал.308 е с мек откат,достатъчна мощност за лова в България,прилична цена и балистика.

Кал.30-06 е с по-силен откат,повече мощност и има доста разнообразие на видове боеприпаси.

Кал.300 и с много висока начална скорост,откат около този на 30-06,с по-права треактория на истрела и по-висока цена.

Това в най-най общо понятие.Има много мнения по темата и всеки си хвали своето.

Аз ловувам на едър лов на гонка и съм се спрял на 30-06,полуавтомати.И въобще съм много доволен от калибъра.

Съотношение-цена-качество-разновидност-наличност навсякъде е много добра.

Това от мен,дано съм бил полезен.

Успех и На слука!!!

Както те съветват колегите,изясни си какъв ще е основния ти метод на лов-гонка,варда и пр. и тогава съобрази оръжието и муницията си с него.

За варда/по-малко за гонка/-болт екшън

За гонка/по-малко за варда/ - полуавтомат.

Кал.308 е с мек откат,достатъчна мощност за лова в България,прилична цена и балистика.

Кал.30-06 е с по-силен откат,повече мощност и има доста разнообразие на видове боеприпаси.

Кал.300 и с много висока начална скорост,откат около този на 30-06,с по-права треактория на истрела и по-висока цена.

Това в най-най общо понятие.Има много мнения по темата и всеки си хвали своето.

Аз ловувам на едър лов на гонка и съм се спрял на 30-06,полуавтомати.И въобще съм много доволен от калибъра.

Съотношение-цена-качество-разновидност-наличност навсякъде е много добра.

Това от мен,дано съм бил полезен.

Успех и На слука!!!

Колегата да вземе това което му е на сърце .Болт или полу автом. няма кой знай каква разлика . Аз например имам повече афинитет към болта ,други към полу автомата ,така че въпрос на личен избор.С калибара се свиква какъвто и да е той.да посети някой магазин да ги подържи в ръце и да избере ,това е.И наче и аз съм за 30-06 всеки си хвали неговото :lazy: .Наслука

Колегата да вземе това което му е на сърце .Болт или полу автом. няма кой знай каква разлика . Аз например имам повече афинитет към болта ,други към полу автомата ,така че въпрос на личен избор.С калибара се свиква какъвто и да е той.да посети някой магазин да ги подържи в ръце и да избере ,това е.И наче и аз съм за 30-06 всеки си хвали неговото :lol: .Наслука

За 9,3х62 какво ще кажете.