Jump to content

30-06, 300 Win.mag или 308 Win .

Recommended Posts

• Replies 349
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Колегата в предния пост е обяснил правилно нещата, но се изкушавам да добавя и аз нещо. Първо - 7 рем. маг. е с характеристики, сходни с тези на 300 уин. маг. и се държи горе-долу като него. Някои к

Скъсили и понапомпали 30-06, за военни цели, за да работи по-добре в автоматика - станал .308. Хубаво, ама бил дозвуков на по-малко от една миля и за това го понапомпали още и направили .300ВМ, да, ам

За някои неща си прав но в нищожен % . До 100 метра е дистанция предвидена за изтрел при лов на гонка на дива свиня(с нарезно)(и според терена) най често срещана при лова в нашите ловни полета . На

Posted Images

Кой от трите калибъра бихте ми препоръчали за лов в България и защо.

Може би има и други колеги задали този въпрос, но аз не можах да намеря подобна тема във форумите.

Ако ти е нужно само за у нас и само от посочените 3 вида боеприпаса - .308 Унчестър.Напълно е достатъчно.Другите са излишно големи и презастраховането е ненужно.Дистанциите на които се стреля у нас не са толкова големи,животните също не са толкова грамадни - най-големите са мечка и елен.А за тях този боеприпас е напълно достатъчен.Ако си надвиеш на масрафа и решиш да отидеш в Африка на лов - тогава друга работа.

Момчета . Само да уточня , че всеки който си има хабер от това за което си говорим , знае мн добре , че 308 покрива нашите нужди .

Е да ,.,.,. малко ще се отклоня от темата . Вие момчета с какво си возите дупетата . ???? И кола 60 к.с. ще върши работа и покрива нуждите , обаче нещо не ми се нрави . Аналогично ще е да кажете че условията в България не позволяват да се карат мощни и бързи коли (не визирам мн богатите) поради ред причини , и е така . Но всички ние (повечето :D ) сме момчета и обичаме играчките за момчета .

Така че 300 наистина е по-по-най от трите .

Отделен е въпроса кой с какво се задоволява и какво може да си позволи , или какви разбирания има .

Не го казвам само като собственик на пушка в 300wm . Мисля че мнението ми е обективно , що се отнася до това да тъним разликите между тези калибри .

И стига сте визирали тая Африка като видите 300 . Смешно е .

Момчета . Само да уточня , че всеки който си има хабер от това за което си говорим , знае мн добре , че 308 покрива нашите нужди .

Е да ,.,.,. малко ще се отклоня от темата . Вие момчета с какво си возите дупетата . ???? И кола 60 к.с. ще върши работа и покрива нуждите , обаче нещо не ми се нрави . Аналогично ще е да кажете че условията в България не позволяват да се карат мощни и бързи коли (не визирам мн богатите) поради ред причини , и е така . Но всички ние (повечето :D ) сме момчета и обичаме играчките за момчета .

Така че 300 наистина е по-по-най от трите .

Отделен е въпроса кой с какво се задоволява и какво може да си позволи , или какви разбирания има .

Не го казвам само като собственик на пушка в 300wm . Мисля че мнението ми е обективно , що се отнася до това да тъним разликите между тези калибри .

И стига сте визирали тая Африка като видите 300 . Смешно е .

Най-добър за какво? :D

Па и да попитам кви други си ползвал та разбра горното :)

Като питаш 300 за кво е наи добър,преди тва искам да ми кажеш,другите за теб или според теб с кво са наи добри,и щти отговорим 300 за кво е наи добър :D баси въпроса :D:D:D

Наи голяма скорост,наи добър балестичен коефициент,наи добър стопиращт ефект,имал съм 308,3006 и знам какво могат те,и какво може 300,ми в пъти е по добър :D

Колеги,не ви ли се струва,че в цялата тема е заприличала на "Опел са най-добри,не ,Фолксваген са по-добри,аааа, не,Фиат са по-добри"? В смисъл,всеки си е фен на нещо,не само на даден калибър-може да е на марка оръжие , или друго нещо.

Но важното според мен е да залагаме на фактите от практиката,а не на пристрастия,защото:

примерно,на 100 метра - прасе,ударено в сърцето,пък ако щеш с .243 или дори с .223 ;

или

ударено в корема с .300WinMag, дето е профучал през него,и е направил перфектна "гъба",ама в земята зад прасето?(е,ако е Barnes XLC или TSX,ще го порне повече,ама ще падне,ако е малко - иначе - километри,и я камилата,я камиларя,а и кучета се губят по-лесно - отиват много далеч,и ако е привечер........ )

Искам да кажа,че е по важно да попаднеш където трябва в животното,а 3600-4000 J са си предостатъчни за дивеча който имаме(е ,за Баба Меца е добре и повече ,ама кой колко мечки е стрелял?),

а и в България саваните са кът - май рядко се налага изстрел на300+ метра,пък корекцията - отделно? ,

затова мисля,че .308 и 30-06 са по-добрият вариант,по 4 причини:

1. по-комфортна стрелба,особено при неидеални условия (стоешком)

2. по-универсални - на близки дистанции куршумите на бързите калибри не работят добре при малки по маса животни

3. по-компактни оръжия - напълно достатъчна е цев 510 мм - в гората си има значение

4. по-ниска цена -това далеч не на последно място защото - възможност за повече тренировки - там е истината,поне според мен(и оттук още нещо - като има споменатата възможност,вероятно всеки колега ще има добра стрелкова подготовка а и ще е намерил "верния" за неговото оръжие куршум - има прекрасни ейч пи би ти - та , и сиери, и др.,да не изброявам , та и на 300 м изстрел "не-просто-в-животното",а смъртоносен, е напълно постижим и с .308 , и с 30-06)

Наслука на всички колеги! :)

Колеги,не ви ли се струва,че в цялата тема е заприличала на "Опел са най-добри,не ,Фолксваген са по-добри,аааа, не,Фиат са по-добри"? В смисъл,всеки си е фен на нещо,не само на даден калибър-може да е на марка оръжие , или друго нещо.

Но важното според мен е да залагаме на фактите от практиката,а не на пристрастия,защото:

примерно,на 100 метра - прасе,ударено в сърцето,пък ако щеш с .243 или дори с .223 ;

или

ударено в корема с .300WinMag, дето е профучал през него,и е направил перфектна "гъба",ама в земята зад прасето?(е,ако е Barnes XLC или TSX,ще го порне повече,ама ще падне,ако е малко - иначе - километри,и я камилата,я камиларя,а и кучета се губят по-лесно - отиват много далеч,и ако е привечер........ )

Искам да кажа,че е по важно да попаднеш където трябва в животното,а 3600-4000 J са си предостатъчни за дивеча който имаме(е ,за Баба Меца е добре и повече ,ама кой колко мечки е стрелял?),

а и в България саваните са кът - май рядко се налага изстрел на300+ метра,пък корекцията - отделно? ,

2. по-универсални - на близки дистанции куршумите на бързите калибри не работят добре при малки по маса животни

3. по-компактни оръжия - напълно достатъчна е цев 510 мм - в гората си има значение

4. по-ниска цена -това далеч не на последно място защото - възможност за повече тренировки - там е истината,поне според мен(и оттук още нещо - като има споменатата възможност,вероятно всеки колега ще има добра стрелкова подготовка а и ще е намерил "верния" за неговото оръжие куршум - има прекрасни ейч пи би ти - та , и сиери, и др.,да не изброявам , та и на 300 м изстрел "не-просто-в-животното",а смъртоносен, е напълно постижим и с .308 , и с 30-06)

Edited by tuzi

или

Колега от тези 4 причини които си посочил единствено с последната мога дасе съглася с теб но не напълно,за цената на патроните.За 1-та причина сигурно имаш в предвид отката,вярно малко по-силен е от 30-06 но е незначителен зада се страхуваш толкова,постреляй с този калибър и ще се убедиш.За 2-та пълни измислици са това,казвам ти го понеже ползвам този калибър и виждам как действа на приплоди и хищници.А за 3-та и в 300 маг. има 51см. цев за да е по-компактна както казваш.300win mag има по-права траектория,моята е простреляна на 300м и до тази дистанция не правя никаква корекция-перфектен калибър за мен.наслука

Edited by tuzi

Па и да попитам кви други си ползвал та разбра горното :D

За какво ??? За всичко . !

И "ако" не съм ял , ама не ми пречи да знам че е гадно .

или

животн2. по-универсални - на близки дистанции куршумите на бързите калибри не работят добре при малки по маса и

Наслука на всички колеги! :D

Стига глупости колега,като почнете така,че 300бил за мечки,и слонове,ставал само за африка,тва не е 700NE:D 1не е само за мечки,2че на 300 кое му е некомфортното?за цевта колегата по горе ти е написал,за цената съм съгласен ама малко :D 3то ти колко прасета си одарил в сърцето,ти само там ли ги биеш? :p ми хубаво твоите като правят гъба в него,а 300като си я бил правил на земята :D твоито пада а с 300не така ли? ? ? :D само щте ти кажа че с тоя калибар и в стомаха да го пернеш пада,от опит ти го казвам,защтото маи си нямаш на представа,кво праи след себе си,тези 4000j на кое са? ? ? :D за изтрела на 300метра ми на мен пък ми се налага редовно и не съм в саваната :D наи което искам да ми отговориш и обясниш е КАК БЪРЗИТЕ КАЛИБРИ НЕ РАБОТЯТ ДОБРЕ ПО МАЛКИ ПО МАСА ЖИВОТНИ? ? ? :p

За какво ??? За всичко . !

И "ако" не съм ял , ама не ми пречи да знам че е гадно .

:D много правилно колега :D

Колега от тези 4 причини които си посочил единствено с последната мога дасе съглася с теб но не напълно,за цената на патроните.За 1-та причина сигурно имаш в предвид отката,вярно малко по-силен е от 30-06 но е незначителен зада се страхуваш толкова,постреляй с този калибър и ще се убедиш.За 2-та пълни измислици са това,казвам ти го понеже ползвам този калибър и виждам как действа на приплоди и хищници.А за 3-та и в 300 маг. има 51см. цев за да е по-компактна както казваш.300win mag има по-права траектория,моята е простреляна на 300м и до тази дистанция не правя никаква корекция-перфектен калибър за мен.наслука

1. Да,колега,имам прдвид отката, и по-точно как се отразява на времето,необходимо за произвеждане на последователни втори и следващи (прицелни!) изстрели по една и съща бягаща цел - когато си на гонка.

2. Какъв куршум използваш?Как действа на приплоди? Не ги ли прошива?

3. 51 см при магнум калибрите не че не се прави,това всеки интересуващ се от оръжие го знае,ама прилича малко на това,да искаш от едно Ферари или Порше да развие максималната си скорост по пътя за Шипка например.....тоест,за какво ти е магнум с къса цев? За още по силен откат и трясък?

4. И нищо лично ,колега, ама позволи ми да не се съглася за корекцията:

ако втората нула ти е на 300 метра,значи траекторията на изстрела ти има гърбица най-малко20-25 см. В смисъл, траекторията на .300WM само е по-изправена от на .308W и 30-06 , но не е достатъчно изправена за прав изстрел (без корекции)до 300 м - освен ако целта ти не е с диаметър >35 см.За практиката това може и да е според някои достатъчно,но аз лично не го наричам "стрелба без корекция".

И за да отговоря и на колегата stuki

>Далеч съм от мисълта, че .300WM е само за мечки.....

>Да,там (в сърцето)поне се стремя да бъде....не казвам,че е лесно,не съм Том Неп.Имай предвид ,колега stuki,животното(прасето особено) пада като отсечено при попадение в сърцето само ако в момента то е напомпено с кръв - тоест,е в състояние на систола.Виждал съм пробито от дремка сърце,извадено от 90 кг прасе,тичало още 120 метра след удара.

А това за попаденията в стомаха може би е по-добре да избягваш да го споменаваш.....Казвам го съвсем приятелски,не се заяждам ни най-малко.

>PRA3006C 180 AccuTip Boat Tail - 2967 ft-lb това е 4000 J - 30-06 от Ремингтън в случая,тестова цев,данни от каталога на фирмата.

>Не работят добре,защото най-често пробиват (прошиват) животното,а енергията,заминаваща си с проектила не се брои....Оттук - за дребни животни избираш лек куршум,холоу пойнт,за да отдаде енергия,като се пръсне(експлодира).....и го направи дроб, е ,ако не е за консумация,тогава няма значение.

Просто исках да кажа още в първия пост,че избирането на калибър според скоростта му,или пък че бил "мъжки"калибър си е просто увличане,няма много смисъл в това.А по-скоро да се съобразим с най-честото съчетание на всички фактори,които влияят по време на лов-от вида на дивеча,през особеностите на местността,до начина на ловуване и каквото още се сетите.

Още веднъж наслука на всички!:D

или

Наслука на всички колеги! :D

За някои неща си прав но в нищожен % . До 100 метра е дистанция предвидена за изтрел при лов на гонка на дива свиня(с нарезно)(и според терена) най често срещана при лова в нашите ловни полета . На 100 метра еднакъв куршум снареден на 308 ще е със скорост с ОКОЛО 100м/с по-ниска от тази при същия куршум снареден на 300вм . Това води след себеси до доста нешта : енергия , пад , деформация

При стрелбата на по-далечни дистанции се наблюдава увеличаване на разликата между скоростите на 300 и 308 . Параметрите и на двата куршма намаляват , но по-бързия забавя точно този спад на характеристиките си след изтрла .

Ако куршумите , с които стреляме са твърди и попаднат в меките тъкани (корема ) , наистина няма да имаме паднало на място животно . Това обаче засяга и трите калибъра . Един ловец уважаващ и себеси и дивеча трябва да знае кога с какво стреля . Форума и списанията помагат но най важна е практиката . Това че куршума ще пробие животното и ще направи гъба в земята е момент , който съществува , но колко често може да се срещне ?????

Когато един куршум от даден тип ,,, да речем SP (на нещо си ) (S&B , PPU , winchester) срещне съпротивление(целта , животното ) деформацията(експанзията) става моментално и не нараства с намаляването на скороста . Това твърдение не е мое но практиката ми , ме кара да застана твътдо зад него .

Няма да дискутирам скорости и енергия на калибрите . Излишно е . А за цената какво да кажа ??? Еми 300 пак е НАЙ :p ,, ама скъп . 1.90лв ППУ SP 11.7 (Xtra) . Тук калибър 300 има основен + , че с евтини патрони , можеш да правиш по- хубави неща отколкото с евтини патронки от другите калиби 308 и деня след Петровден . Що се отнася до скъпите ...... Да ви кажа на мен 100те лева са ми много не 20те отгоре .

:D

1. Да,колега,имам прдвид отката, и по-точно как се отразява на времето,необходимо за произвеждане на последователни втори и следващи (прицелни!) изстрели по една и съща бягаща цел - когато си на гонка.

3. 51 см при магнум калибрите не че не се прави,това всеки интересуващ се от оръжие го знае,ама прилича малко на това,да искаш от едно Ферари или Порше да развие максималната си скорост по пътя за Шипка например.....тоест,за какво ти е магнум с къса цев? За още по силен откат и трясък?

ако втората нула ти е на 300 метра,значи траекторията на изстрела ти има гърбица най-малко20-25 см. В смисъл, траекторията на .300WM само е по-изправена от на .308W и 30-06 , но не е достатъчно изправена за прав изстрел (без корекции)до 300 м - освен ако целта ти не е с диаметър >35 см.За практиката това може и да е според някои достатъчно,но аз лично не го наричам "стрелба без корекция".

>Да,там (в сърцето)поне се стремя да бъде....не казвам,че е лесно,не съм Том Неп.Имай предвид ,колега stuki,животното(прасето особено) пада като отсечено при попадение в сърцето само ако в момента то е напомпено с кръв - тоест,е в състояние на систола.Виждал съм пробито от дремка сърце,извадено от 90 кг прасе,тичало още 120 метра след удара.

А това за попаденията в стомаха може би е по-добре да избягваш да го споменаваш.....Казвам го съвсем приятелски,не се заяждам ни най-малко.

>PRA3006C 180 AccuTip Boat Tail - 2967 ft-lb това е 4000 J - 30-06 от Ремингтън в случая,тестова цев,данни от каталога на фирмата.

>Не работят добре,защото най-често пробиват (прошиват) животното,а енергията,заминаваща си с проектила не се брои....Оттук - за дребни животни избираш лек куршум,холоу пойнт,за да отдаде енергия,като се пръсне(експлодира).....и го направи дроб, е ,ако не е за консумация,тогава няма значение.

Просто исках да кажа още в първия пост,че избирането на калибър според скоростта му,или пък че бил "мъжки"калибър си е просто увличане,няма много смисъл в това.А по-скоро да се съобразим с най-честото съчетание на всички фактори,които влияят по време на лов-от вида на дивеча,през особеностите на местността,до начина на ловуване и каквото още се сетите.

Още веднъж наслука на всички! :D

Здравейте колеги!!! Спрял съм се на тези три калибъра и искам да прочета мнението на хора които са стреляли с един или с трите от тези калибъра по мишени или дивеч. Кой от трите калибъра бихте ми препоръчали за лов в България и защо.

Може би има и други колеги задали този въпрос, но аз не можах да намеря подобна тема във форумите.

Предварително Ви благодаря!!!

Здравей, колега! Тук има много умни хора, ама да ти кажа честно, ако четеш всичките коментари ще станеш хахав :D , така че най- добре е да идиш в някой магазин да ги огледеш, дали ще ти пасне за прикладване ли, за хубост ли за каквото и да е... и след това вземи че да пробваш който си харесаш и най накракая скачай! А и плюс това и трите калибри ги бива, така че УСПЕХ от мен!

Още веднъж наслука на всички!:D

За отката вземи гръмни 1път с 300 и щте разбереш какъв е,пак тоя откат,ми отката е като 3006,за мен е така като стрелна с 3006 и после с 300 разлика в отката не намирам :D аз използвам SIERA на Selier & Belot 200grs. 13gr. и нищто лично но прочети малко и щте разбереш,при магнум в къса цев тва скъсяване се компенсира с повече нарези при по късите цеви,тва за сърцето се съгласявам и аз съм виждал прасе да пробяга с удар в сърцето,че се стремиш да ги целиш там ДА така трябва да е,и всички се стремим :D но не ти вярвам,че всички там ги целиш :D тва за попадението в стомаха само щте ти кажа че одарих едно прасе около 120кг го одарих в стомаха с патрон на winchester superX SXP2 150grs. и не само че стана черва навсякаде ами му нямше част от гърдите,бях го распилял,и куршума го нямаше,сигурно беше направил оная гъба на земята,която ти спомена :p ,от там аз смених патроните с тая сиера,а тва за енергията,че колкото повече е минавал и заминавал не си прав,енергията е равна на стопиращтия ефект,всичко зависи от проектила не от............ :p
Ми то е 7,62x39може да убива понякога на 300метра,308 е добър неможе се отрече,и е идеален за лова у нас,а за 300кво ти кажа,в пъти всичко му е в повече,ето за тва за мен си ми е много добър.......... :D

Относно колите,често казвам така:Голямата кола може и много и малко,а малката само малко......

Дали това важи и при калибрите на ловно оръжие?????

Отката неме бави толкова че да немога да повторя и потретя с това закъснение което те притеснява.Относно куршумите имам два приплода на една гонка с S&B SPCE-180gr.и няколко лисици и чакали със Сиера 200gr на селер и белот като всичките са прошити но това неме притеснява от слуховете че неотдава енергията си и т.н.Точно обратното е,ако е болтова отката е по силен от полуавтомата,а за трясъка се получава когато има бос система.Колега траекторията ми се вдига най много с 13см. на 170м,след което започва да пада и на 300m си удря центърa,така че незнам откъде го измисли това 20-25см най-малко.наслука и със здраве

Относно колите,често казвам така:Голямата кола може и много и малко,а малката само малко......

После видях сравненията на колегите с колите и за да не ги дразня с плагиатство да поясня с отговора ....

Мисля ,че аналог с коли неможе да се прави.......ако говорим за 1 пушка и за 1 калибър.

А иначе според мен 308 си е за предпочитане ,дори и само за отката......

Здравейте колеги.Ловец съм от 20 г.От1995 г. ползвам кал.7Х65R с куршум SPCE на S&B 11.2 гр. Почти не не ми се е налагало да дублирам. От 3г. стрелям и с 30-06 на същата фирма с 11.7 гр. SPCE и съм много доволен. Хубавото при тези куршуми е , че входната рана е, като от перфоратор, а изходната е доста голяма.Боеприпасите са относително евтини около 2 лв. Пушките ми са простреляни на 120 м.Правят доста добра група на това разстояние.Сигурно и с другите коментирани калибри ще има доволни колеги.Спорид мен е важно да има по какво да се стреля, както и кой какви предпочитания за лов има .Изстрелял съм много патрони., но голямата ми тръпка е да оставя животното да ме приближи колкото се може по-близо.Опитах с патрони 220 gr. SP на Ремингтон,но пробиват прасето без то даде признак, че е ударено.Животните,които стрелях са над 120кг.

Здравейте колеги.Ловец съм от 20 г.От1995 г. ползвам кал.7Х65R с куршум SPCE на S&B 11.2 гр. Почти не не ми се е налагало да дублирам. От 3г. стрелям и с 30-06 на същата фирма с 11.7 гр. SPCE и съм много доволен. Хубавото при тези куршуми е , че входната рана е, като от перфоратор, а изходната е доста голяма.Боеприпасите са относително евтини около 2 лв. Пушките ми са простреляни на 120 м.Правят доста добра група на това разстояние.Сигурно и с другите коментирани калибри ще има доволни колеги.Спорид мен е важно да има по какво да се стреля, както и кой какви предпочитания за лов има .Изстрелял съм много патрони., но голямата ми тръпка е да оставя животното да ме приближи колкото се може по-близо.Опитах с патрони 220 gr. SP на Ремингтон,но пробиват прасето без то даде признак, че е ударено.Животните,които стрелях са над 120кг.

каква ти е стопиращата сила на патрона . Питам защото и аз съмч имал случай когато го ударя от 10 метра където и да е пронизвам го и то пада ка то отсечено

с поздрав

ДТК

В джаули не се отличава особено около 3800 -3900.Проблема е в това, че не се дефомира според моите представи и очаквания. На опаковката е представен ,като гъба, а нямаше голяма разлика между двете рани.Преди да го вкарам в употреба за лов го изпитах на подивели кучета и останах доволен.Изходната рана бе около 15-20 см.Очаквах, че като ударя прасето то ще падне на място,но уви стрелях го 3 пъти.И трите изстрела са в областта на коша.Животното не даде признак,че е ударено.Измина около 70 м и падна. След около 20 мин. ситуацията се повтори само,че от другата страна на пусията. Отново 3 изстрела ,отново в коша и отново без реакция.Слуката бе невероятна,но първите мигове след изстрелите бяха инфарктни.Притесних се, че не съм ги улучил.Повече с тези боеприпаси на лов не отидох.

Веднага ти отговарям, :D твърдо ДА :p:D
Стига глупости колега,като почнете така,че 300бил за мечки,и слонове,ставал само за африка,тва не е 700NE:D 1не е само за мечки,2че на 300 кое му е некомфортното?за цевта колегата по горе ти е написал,за цената съм съгласен ама малко :p 3то ти колко прасета си одарил в сърцето,ти само там ли ги биеш? :D ми хубаво твоите като правят гъба в него,а 300като си я бил правил на земята :D твоито пада а с 300не така ли? ? ? :D само щте ти кажа че с тоя калибар и в стомаха да го пернеш пада,от опит ти го казвам,защтото маи си нямаш на представа,кво праи след себе си,тези 4000j на кое са? ? ? :Dза изтрела на 300метра ми на мен пък ми се налага редовно и не съм в саваната :D наи което искам да ми отговориш и обясниш е КАК БЪРЗИТЕ КАЛИБРИ НЕ РАБОТЯТ ДОБРЕ ПО МАЛКИ ПО МАСА ЖИВОТНИ? ? ? :D

Йоо мен ти си за "България търси таланти" :D Тъй се запени с туй 300, че вече не знаеш калибър ли е или метри :p 700 Ремингтон тактикъл за мишени или за гора

твоя си е работата. Забравих извинявай другия момент, сигурно си редовно си на лов по Памир щото в наше ЛС трудно егера щи даде разрешение за изстрел на 300м. Окомер и далекомер са две еднакви и ма много различни понятия :D

Йоо мен ти си за "България търси таланти" :D Тъй се запени с туй 300, че вече не знаеш калибър ли е или метри :D 700 Ремингтон тактикъл за мишени или за гора

твоя си е работата. Забравих извинявай другия момент, сигурно си редовно си на лов по Памир щото в наше ЛС трудно егера щи даде разрешение за изстрел на 300м. Окомер и далекомер са две еднакви и ма много различни понятия ;)

хахах Смешник :D ми за всичко става,и за мишени и за лов,според теб за лов не става а? ? ? :D вашия егер кво дава незнам,хахах ми нашия дава Ве :D и мерси че ми каза че са две различни нещта,ша та послушам :D и извинчваи ти кои бешИ.......... :D