Jump to content

30-06, 300 Win.mag или 308 Win .

Recommended Posts

Аз също стрелям с 300 м. на близко не съм доволен не,че не умира гадината но съм мързел и мразя да гоня ранени гадини за над 100 , 200, 300 съм съгласен, минах през почти всички калибри и мисля от моя личен опит ,че 308. е идеалният. А това ,че казват за 9,3х 62 и мекият му отткат да ми ядат пиш...а.На един комплексар и танк да му дадат все тая.!

• Replies 349
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Колегата в предния пост е обяснил правилно нещата, но се изкушавам да добавя и аз нещо. Първо - 7 рем. маг. е с характеристики, сходни с тези на 300 уин. маг. и се държи горе-долу като него. Някои к

Скъсили и понапомпали 30-06, за военни цели, за да работи по-добре в автоматика - станал .308. Хубаво, ама бил дозвуков на по-малко от една миля и за това го понапомпали още и направили .300ВМ, да, ам

За някои неща си прав но в нищожен % . До 100 метра е дистанция предвидена за изтрел при лов на гонка на дива свиня(с нарезно)(и според терена) най често срещана при лова в нашите ловни полета . На

Posted Images

Аз също стрелям с 300 м. на близко не съм доволен не,че не умира гадината но съм мързел и мразя да гоня ранени гадини за над 100 , 200, 300 съм съгласен, минах през почти всички калибри и мисля от моя личен опит ,че 308. е идеалният. А това ,че казват за 9,3х 62 и мекият му отткат да ми ядат пиш...а.На един комплексар и танк да му дадат все тая.!

Ама и ти се цепна като ч..я на асвалт ;)

хахах Смешник :D ми за всичко става,и за мишени и за лов,според теб за лов не става а? ? ? :D вашия егер кво дава незнам,хахах ми нашия дава Ве :D и мерси че ми каза че са две различни нещта,ша та послушам :Dи извинчваи ти кои бешИ.......... :D

Оня къде никой не ще да ходи при него ма ......... Ако искаш да се видим питай на централните софииски за Пешо скарата :D;)

Оня къде никой не ще да ходи при него ма ......... Ако искаш да се видим питай на централните софииски за Пешо скарата :D За виждането може се видим няма проблем :D да бе знам та ти си оня парцал на снимката долу от подписа ти,кадето си му написал братчеда птичар :D симпатяга :D;)

Edited by stuki

За някои неща си прав но в нищожен % . До 100 метра е дистанция предвидена за изтрел при лов на гонка на дива свиня(с нарезно)(и според терена) най често срещана при лова в нашите ловни полета . На 100 метра еднакъв куршум снареден на 308 ще е със скорост с ОКОЛО 100м/с по-ниска от тази при същия куршум снареден на 300вм . Това води след себеси до доста нешта : енергия , пад , деформация

При стрелбата на по-далечни дистанции се наблюдава увеличаване на разликата между скоростите на 300 и 308 . Параметрите и на двата куршма намаляват , но по-бързия забавя точно този спад на характеристиките си след изтрла .

Ако куршумите , с които стреляме са твърди и попаднат в меките тъкани (корема ) , наистина няма да имаме паднало на място животно . Това обаче засяга и трите калибъра . Един ловец уважаващ и себеси и дивеча трябва да знае кога с какво стреля . Форума и списанията помагат но най важна е практиката . Това че куршума ще пробие животното и ще направи гъба в земята е момент , който съществува , но колко често може да се срещне ?????

Когато един куршум от даден тип ,,, да речем SP (на нещо си ) (S&B , PPU , winchester) срещне съпротивление(целта , животното ) деформацията(експанзията) става моментално и не нараства с намаляването на скороста . Това твърдение не е мое но практиката ми , ме кара да застана твътдо зад него .

Няма да дискутирам скорости и енергия на калибрите . Излишно е . А за цената какво да кажа ??? Еми 300 пак е НАЙ :D ,, ама скъп . 1.90лв ППУ SP 11.7 (Xtra) . Тук калибър 300 има основен + , че с евтини патрони , можеш да правиш по- хубави неща отколкото с евтини патронки от другите калиби 308 и деня след Петровден . Що се отнася до скъпите ...... Да ви кажа на мен 100те лева са ми много не 20те отгоре .

Колега,най-важното си го казал-най-честата практика е изстрел до 100 м ,при това р-ние падът е практически еднакъв,скоростта и енергията разбира се са в + за .300WM и си прав за деформацията но "в нищожен %".Да, експанзията нараства с увеличаване на скоростта,но това не е единственият фактор в случая - стреляй по дебела ламарина примерно на 100 м с гладкоцевен куршум и с най-експанзивния .300WM и ще разбереш защо целта трябва да има съответно по-голямо съпротивление ( маса ) при по-висока скорост на куршума,за да работи той добре - да отдаде цялата си енергия в целта.Пък за пробиването - ами много често се среща на близка дистанция .

А за любителите "изкормването" на животното - има и .50 BMG ,този сигурно и главите ще им къса.... :D

Колеги ,темата е започната като такава за походящ избор при закупуване на оръжие ,а не за ......да си ги мерим ;)

Не е минала тема без мерене на ....пушките.Така и тук няма да мине,че се и отива по дълеч,към срещи по централните.......да се мерят скарите и кой на кого прилича....... ;)

Та пишейки за отката в предния ми пост,изниква въпроса ;Как би се повторил добър изстрел,ако се наложи да се стреля от неудобна позиция.Примерно не голяма вишка.

При кой от посочените калибри ще има цицина на челото?

Имам такъв случай;Излези ми сръндака отзад и се наложи да стрелям през задното прозорче,като така се ограничи пространството.Бях със"Хайм"30юни".

Сръндака падна ,но съжалих за избора на калибър и добре ,че не беше по голям.

Впоследствие избирах по-малък при тия условия,270,308,7х64........

А с 300 ходих на едно друго място и с други разтояния...

Така ,че избора е според лова......

Не е минала тема без мерене на ....пушките.Така и тук няма да мине,че се и отива по дълеч,към срещи по централните.......да се мерят скарите и кой на кого прилича....... :shok:

Та пишейки за отката в предния ми пост,изниква въпроса ;Как би се повторил добър изстрел,ако се наложи да се стреля от неудобна позиция.Примерно не голяма вишка.

Имам такъв случай;Излези ми сръндака отзад и се наложи да стрелям през задното прозорче,като така се ограничи пространството.Бях със"Хайм"30юни".

Пита ме човека кой съм и аз му отговарям. Кво лошо има, а колко до другото и до утре да обяснянаш файда нема. То тук е така, всичко е "универсално" и "мойто е най-добро"

Брабус с газова инсталация и по възможност с Барумки. :huh:

Не е минала тема без мерене на ....пушките.Така и тук няма да мине,че се и отива по дълеч,към срещи по централните.......да се мерят скарите и кой на кого прилича....... :shok:

Нещо което съм забелязъл .Форума без такива теми започва да става скучен . Нека не е мерене , нека не е демонстрации , но нека го има това нещо в темите , сблъскват се различни разбирания и интереси , по този начин общуваме .На кой му било полезно , на кой не , но тук общуваме и малко или много всеки казва по някоя друга истина . Добрия тон обаче трябва да се спазва задължително ..

Steir .... Нещата имат и добра страна .

Няма да имам цицина на челото с нито един от трите . И какво стана че съжали за избора си ? Ако това е цицина на челото , не се сърди на "големия" калибър " а на себе си . За цицини по челото трябва желание и ще станат и със 7х64 .

Edited by bachia1
Колега,най-важното си го казал-най-честата практика е изстрел до 100 м ,при това р-ние падът е практически еднакъв,скоростта и енергията разбира се са в + за .300WM и си прав за деформацията но "в нищожен %".Да, експанзията нараства с увеличаване на скоростта,но това не е единственият фактор в случая - стреляй по дебела ламарина примерно на 100 м с гладкоцевен куршум и с най-експанзивния .300WM и ще разбереш защо целта трябва да има съответно по-голямо съпротивление ( маса ) при по-висока скорост на куршума,за да работи той добре - да отдаде цялата си енергия в целта.Пък за пробиването - ами много често се среща на близка дистанция .

А за любителите "изкормването" на животното - има и .50 BMG ,този сигурно и главите ще им къса.... :huh:

Колеги ,темата е започната като такава за походящ избор при закупуване на оръжие ,а не за ......да си ги мерим :shok:

Не , незнам разбра ли ме ,, експанзията не се увеличава при нарастване на скороста , а намалява , при нейния спад . Куршума не се ускорява в целта . Факторитецми ги изложи , не ме карай да сртелям по дебели ламарини . Дивеча не се движи с МТ-ЛБ та , за да ме караш да правя това . Силно експанзивните куршуми като пластик пойнт на норма или нослерите , нанасят изключително големи поражения и в дълбочина , но не съм виждал изходни рани . SP на ППУ също . A-Fame и Naturalis са с контролирана експанзия вършат работа за всичко . Иза ПО-МАЛКИ животинки . А в едрире си "мелят " подобаващо .

Нещо което съм забелязъл .Форума без такива теми започва да става скучен . Нека не е мерене , нека не е демонстрации , но нека го има това нещо в темите , сблъскват се различни разбирания и интереси , по този начин общуваме .На кой му било полезно , на кой не , но тук общуваме и малко или много всеки казва по някоя друга истина . Добрия тон обаче трябва да се спазва задължително ..

:shok::huh:

Edited by stuki

Най-накрая за 10страници нещо читаво :huh::shok:

Много точно си го написал.Всеки си има предпочитанията за ловуване,за оръжие, за боеприпаси и оборудване. Сега има много иинформация за всичко свързано с общата ни болест ЛОВ.Така, че който се интересува от определена тема , може да прочете специализирана литература,да сравни и прецени,кое ще е най-добро за него. Във форумите мненията са много субективни. Аз лично преди да си купя карабината с кал.30-06 се бях спрял на 308, но като имам определени предпочитания към лова на дива свиня, и по-богатия избор на патрони взех решение в полза на 30-06.Това не прави останалите коментирани калибри непризнати за мен. За всеки влак си има пътници. Важното е да има лов ,много дивеч и голяма слука.

Edited by kiril_57

bachia1 - Ти зададе един въпрос,на който се помъчихме да ти дадем отговор.В резултат на което се оказа,че имаш въпиюща нужда да се изфукаш как разбираш по-добре нещата и как смешният калибър.300 бил баш-най-по от всичко на света.Ами като толково много знаеш защо питаш? Като си имаш любим калибър,имай си го .Защо е нужно да ни правиш на маймуни.

bachia1 - Ти зададе един въпрос,на който се помъчихме да ти дадем отговор.В резултат на което се оказа,че имаш въпиюща нужда да се изфукаш как разбираш по-добре нещата и как смешният калибър.300 бил баш-най-по от всичко на света.Ами като толково много знаеш защо питаш? Като си имаш любим калибър,имай си го .Защо е нужно да ни правиш на маймуни.

Бъди здрав колега , и нека силата бъде с теб .

Eи такива като теб развалят темите в форума 1кое му е смешно?след тва което каза че е смешно си дадох отговор ти какъв си,и извинчваи ТИ С КАКВО ЛОВУВАШ? ? ?че 300е смешен за теб,колегата си дава мнението просто,и аз не видях никои да те прави на маимуна,кажи кое имаш впредвид? ? ? :shok:

Здравеите,даите да я пораздвижем тая тема малко,за мен 300вин си е номер 1,,така че си може да ловуваш от заек до кавкавски бивол :shok: така че за мен 300вин си е..... номер 1 кои квото ще да говори.......
:p Ами ето че си достигнал до твоята истина ,какво те интересува че има и хора които използват оръжия с калибри различни от 300вин :D .... не им обръщай внимание :huh::p

300 Винчестер най-добър...за какво ? Ако говорим за най-масовия лов-чрез гонка 300Винчестер не е най-доброто решение...хората са си го казали-за гонка се иска голям стоп ефект,нокаут ефект или ТКО(Тейларов Коефицент).И този който отрече,че 300Винчестер не се влияе от храсти,тревички и клончета явно има проблеми с осъзнаването на реалноста...може би 13 и 14.25 грамовите проектили ще са по-добри за гонка..не знам.За да не си кривя душата ще си призная,че един ден...за високопланински лов и варда бих си купил пушка в 300Винчестер... :huh:

Със Здраве !

п.п.

За универсалността на калибрите няма смисъл да се говори...просто защото всичко е въпрос на финикийски знаци... :shok:

хахах Смешник :unknw: ми за всичко става,и за мишени и за лов,според теб за лов не става а? ? ? :D вашия егер кво дава незнам,хахах ми нашия дава Ве :unknw: и мерси че ми каза че са две различни нещта,ша та послушам :D и извинчваи ти кои бешИ.......... :D

Заради такива коментари престанах да пиша активно във форума.

Заради такива коментари престанах да пиша активно във форума.

Прав си Красьо ! Но не мислиш ли случайно,дали въпросният Цуки знае какво говори или е един обикновен "интернет"специалист със свободно време и достъп до компютър? Както и доста други.

Не е ли време да се поизчисти темата ??

Четох, четох колеги всякакви умозаключения по темата и реших. Няма да вземам нито един от тези калибри. Ще си взема 338 Лапуа Магнум. Щото е по силен, по далекобоен и като хакне прасето направо ще го разфасова на порции / поне така се надявам/. :D:)

пп Колегата какво пита, а вие направихте тема на 19 страници пълна със спам и тъпотии. И много мако конкретно по темата.

Прав си Красьо ! Но не мислиш ли случайно,дали въпросният Цуки знае какво говори или е един обикновен "интернет"специалист със свободно време и достъп до компютър? Както и доста други.

Може и да е парфектния ловец,а също и редовен посетител като мен във форума,мисля,че тези неща са въпрос на характер.

Пита ме човека кой съм и аз му отговарям. Кво лошо има, а колко до другото и до утре да обяснянаш файда нема. То тук е така, всичко е "универсално" и "мойто е най-добро"

Брабус с газова инсталация и по възможност с Барумки. :bira:

Няма лощо .А и затова сме мъже,да се питаме и отговаряме директно ако са ти здрави топките..... :p