Jump to content

30-06, 300 Win.mag или 308 Win .

Recommended Posts

фашисткия междинен патрон 7.92х33 за щурмгевер, откопиран в последствие като автоматика и патрон в 7.62х39 калашников.

Ако беше виждал автоматика на щурмгевер, това удебеленото нямаше да го кажеш. Не пиши работи, за които си нямаш и идея. М. Калашников и да е копирал от нещо автоматиката на АК-47, това нещо със сигурност не е било щурмгевер-а. Двете оръжия си приличат много на външен вид, но до там свършват приликите. Ако те вълнува това оръжие - из нета има доста негови снимки разглобено - погледни и ще разбереш за какво говоря.

Също нищо лично.

• Replies 349
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Колегата в предния пост е обяснил правилно нещата, но се изкушавам да добавя и аз нещо. Първо - 7 рем. маг. е с характеристики, сходни с тези на 300 уин. маг. и се държи горе-долу като него. Някои к

Скъсили и понапомпали 30-06, за военни цели, за да работи по-добре в автоматика - станал .308. Хубаво, ама бил дозвуков на по-малко от една миля и за това го понапомпали още и направили .300ВМ, да, ам

За някои неща си прав но в нищожен % . До 100 метра е дистанция предвидена за изтрел при лов на гонка на дива свиня(с нарезно)(и според терена) най често срещана при лова в нашите ловни полета . На

Posted Images

Това не са ли два различни боеприпаса? Виж тук и разгледай

Различни са да,дулцето на гилзата на 375НН е свито до кал. 30 и ето ти го 300НН маг.

колега за каква липса на стоп ефект ми говориш след като горе ти обесних за патроните от снимката направи съпоставка със 9,3-62 и 300вм на сто метра девятката със колко метра тръгва и колко джаола има стопираш ефект после отиваш на 300вм гледаш къкъв мое стопиращия ефекст на сто метра сръвнение правиш със девятката на 300 метра гледаш скороста и джаолите колко са прехвърли се на 300вм и виш скороста на 300митра и джаеолите колксоса и като ги сравниш ще ти стане ясно за стоп ефекта при магнома остани със здрави и на слука

Колега, не искам да излезе като заяждане, още по малко - лично, но недоумявам искрено как в пет реда успя да допуснеш поне 20 правописни грешки ?! Освен , че ти се разбират много трудно умозаключенията, става ясно, че и с балистиката си горе-долу на същото дередже като граматиката. Колегите ти обясняват нещата, но ти вероятно даже не четеш коментарите в постовете , а ако ги четеш - то сигурно не ги разбираш напълно. Изобщо - можеш ли да направиш разлика между "скороста", "джаеолите" и "стопираш ефект" при "магнома"? Ако не можеш - форума е на разположение - попрочети по темата преди да продължиш с писането на дивотии.

Защо имам усещането, че "магнумфилията" измества здравия разум !

За дивеча в България и ловуването най - вече групово, особено за автоматично оръжие - 308W.

По- нагоре се компенсира липсата на сигурност, че ще се уцели убойната зона със шоковия ефект при попадение в .............копитото, .... примерно !!!.

Edited by zkk
Надявам се това да внесе малко яснота относно практическото ловно приложение на някои калибри:

Този превод е още по по темата:

http://www.sevamerstrelok.com/ChuckHawks/Item_006.html

"трёхсотые магнумы оптимальными тридцатками не являются. Они намного превосходят 30-06 по отдаче без содержательного увеличения поражающей способности. А некоторые из этих новых коротких магнумов из-за ограничений на применяемые пули не могут даже сравниться с 30-06 по эффективности поражения крупной дичи. И при этом всё равно лупят в плечо сильнее."

"...они перешли точку, за которой эффективность калибра начинает уменьшаться. Их патроны выглядят внушительно, но это не оптимальные тридцатки."

Edited by edin_lovec

"трёхсотые магнумы оптимальными тридцатками не являются. Они намного превосходят 30-06 по отдаче без содержательного увеличения поражающей способности. А некоторые из этих новых коротких магнумов из-за ограничений на применяемые пули не могут даже сравниться с 30-06 по эффективности поражения крупной дичи. И при этом всё равно лупят в плечо сильнее."

"...они перешли точку, за которой эффективность калибра начинает уменьшаться. Их патроны выглядят внушительно, но это не оптимальные тридцатки."

Много се радвам , че не разбирам руския!Хубавото на сайта е, че Кирилицата важи с пълна СИЛА.

Edited by lud za vrazvane

неможе дахвалиш че 30-06 е по ефикасна от 300вм при видимо приемущество на същата на джаоли и скорос които практически много много не се влияет от растояние 1-300 метра така че това са пълни глупости и няма място за сравнение просто не може да се пише нова физика

наздраве ;)

Много се радвам , че не разбирам руския!Хубавото на сайта е, че Кирилицата важи с пълна СИЛА.

Руският е на кирилица бре! А и това е цитат, не писано от някой форумец.

И аз сега да седна да уча Руски ли или какво ?

Ако не знаеш английски, както съм аз, руския те спасява почти на 100%. Нямаш си представа колко напред са братушките в преводните материали , и който си мисли , че руско в нета е синоним на остаряло, просто ги недооценява. Пресен пример - въпросният сайт за който стана въпрос в горните постове е много добро четиво и то не само за начинаещи.

023_Pic01.gif чел си но неси разбрал освен тази диаграмаима и една друга която показва джаолите на 308,30-06 и на 300вм надистанция 0м до 300 това е толкова очивадно че е абсурдно да се спори кой кълибър е п о ефикасен тази таблица е от същия този сайт който го пусна за сравнение

остани със здраве :bira: и наздравме

023_Pic01.gif чел си но неси разбрал освен тази диаграмаима и една друга която показва джаолите на 308,30-06 и на 300вм надистанция 0м до 300 това е толкова очивадно че е абсурдно да се спори кой кълибър е п о ефикасен тази таблица е от същия този сайт който го пусна за сравнение

остани със здраве :bira: и наздравме

Кинетичната енергия на куршума (джаУлите) дето я гледаш по разни таблици и тн. справочници е теоретичната стойност ,която би трябвало да носи куршума на определена дистанция... А това дали ще я остави всичката в някои див звяр.... си е божа работа.

Колкото е по-голяма масата на проектила и колкото е по-голям диаметъра му толкова по-голям е и шоковия ефект върху животното....Също така и раневия канал става голям и животното ако не падне на място ,ще умре бързо от кръвозагуба.

Не напразно "африканските калибри" са дебели,тежки и сравнително бавни. :)

За българския лов на гонка 300 магнум е напълно излишен. Царя и царицата (9.3х64/74р) на гонката са се доказали много преди 300 магнум да бъде бляскава искра в очите на създателя си.

Edited by JPB
Кинетичната енергия на куршума (джаУлите) дето я гледаш по разни таблици и тн. справочници е теоретичната стойност ,която би трябвало да носи куршума на определена дистанция... А това дали ще я остави всичката в някои див звяр.... си е божа работа.

Колкото е по-голяма масата на проектила и колкото е по-голям диаметъра му толкова по-голям е и шоковия ефект върху животното....Също така и раневия канал става голям и животното ако не падне на място ,ще умре бързо от кръвозагуба.

Не напразно "африканските калибри" са дебели,тежки и сравнително бавни. :bira:

За българския лов на гонка 300 магнум е напълно излишен. Царя и царицата (9.3х64/74р) на гонката са се доказали много преди 300 магнум да бъде бляскава искра в очите на създателя си.

9,3х62 като калибър го няма в заглавието на темата, но като се замисли човек това си е ловен калибър (е малко е голям за България), но в последно време като ли, че все повече започва да ми харесва. Много мой приятели и колеги си взеха от този калибър та ще изчакам до откриване на ловния сезон, за да видя какви ще бъдат отзивите, но според мен няма да са в отрицателна посока!Проверих на няколко места и ми направи впечатление че патроните в 9,3х62 са малко по - евтини като цена от 300 WinMag. За 9,3х64 не знам дали има, но за 9,3х74 мисля че отката ще е като на 300WinMag.

Ако не знаеш английски, както съм аз, руския те спасява почти на 100%. Нямаш си представа колко напред са братушките в преводните материали , и който си мисли , че руско в нета е синоним на остаряло, просто ги недооценява. Пресен пример - въпросният сайт за който стана въпрос в горните постове е много добро четиво и то не само за начинаещи.

Със сигурност братушките са по-напред от нас,ПО-интересно ми е кои са по- назад от НАС или последни ?

Бях се заканил да не пиша по тази тема, ама не мога да се въздържа! Енергията е чисто физична величина и сама по себе си не убива. Едно квадратче шоколад има повече енергия от всеки патрон - пише на опаковката! Ще кажете "ама тази е друга енергия", добре, ако човек е 100кг и скочи от 3м ще получи 3000 J енергия и съвсем няма да умре. Кое убива - в букварите пише че се образуват 2 травми - област на разкъсване и област на натъртване (свободен превод) областта на разкъсване разрушава органи, тъкани, предизвиква кръвоизливи и убива, областта на натъртване предизвиква шок, но ако той не е достатъчно голям смърт няма. Разликата е като между наръгване с нож и удар с тояга. Колкото по мек и по бърз е един куршум, толкова натъртването е по голямо за сметка на разкъсването. Отделно ударната вълна, съответно разрушенията са най-големи точно на скоростта на звука (гърмът, който се чува при ускоряване на изтребител). Толкова с приложната физика.

Бях се заканил да не пиша по тази тема, ама не мога да се въздържа! Енергията е чисто физична величина и сама по себе си не убива. Едно квадратче шоколад има повече енергия от всеки патрон - пише на опаковката! Ще кажете "ама тази е друга енергия", добре, ако човек е 100кг и скочи от 3м ще получи 3000 J енергия и съвсем няма да умре. Кое убива - в букварите пише че се образуват 2 травми - област на разкъсване и област на натъртване (свободен превод) областта на разкъсване разрушава органи, тъкани, предизвиква кръвоизливи и убива, областта на натъртване предизвиква шок, но ако той не е достатъчно голям смърт няма. Разликата е като между наръгване с нож и удар с тояга. Колкото по мек и по бърз е един куршум, толкова натъртването е по голямо за сметка на разкъсването. Отделно ударната вълна, съответно разрушенията са най-големи точно на скоростта на звука (гърмът, който се чува при ускоряване на изтребител). Толкова с приложната физика.

съгласен съм със теб и затова предпочетох тежък и бърз зада върши добра работа и слава богу до сега нямам проблем неискам да си мислиш че ако нещо небеше така както ти го пиша за тази мониция и двете ми пушки щеса простреляни с нея просто е проверена по време на лов ако не беше така наистина спора е без предметен защото нямаше да имам аргоменти

остани със здраве

Не напразно "африканските калибри" са дебели,тежки и сравнително бавни. :bira:

теоритически си подготвен но ями кажи от колко време ловуваш със всеомразния магнум и от ксолко време си ловувал със тъй наречените цар и царица и после продължава ме дискусията

9,3х62 като калибър го няма в заглавието на темата, но като се замисли човек това си е ловен калибър (е малко е голям за България), но в последно време като ли, че все повече започва да ми харесва. Много мой приятели и колеги си взеха от този калибър та ще изчакам до откриване на ловния сезон, за да видя какви ще бъдат отзивите, но според мен няма да са в отрицателна посока!Проверих на няколко места и ми направи впечатление че патроните в 9,3х62 са малко по - евтини като цена от 300 WinMag. За 9,3х64 не знам дали има, но за 9,3х74 мисля че отката ще е като на 300WinMag.

незнам 9,3х62 колко струват но сиерата на 300вм с която аз ловувам е на цена 4,50 някъде може да са по скъпи другаде по ефтини но аз ги намирам по 4,50 а що се отнася до отката девятката има малко по силен откат от 300вм зависи кой как го понася аз специално не го усещам толкова много

наслука

теоритически си подготвен но ями кажи от колко време ловуваш със всеомразния магнум и от ксолко време си ловувал със тъй наречените цар и царица и после продължава ме дискусията

В последните 3 години ходих на доста места на лов и видях прасета убити от всевъзможни калибри и куршуми.

Най-нелицеприятните гледки дето съм ги виждал бяха от 7мм ремингтън магнум и 300 вин.маг.

1 животно не съм видял дето да е ударено с 9.3 и да е продължило повече от 5-10 метра още повече ,че после като се дере не е цялото в хематоми все едно си го бъхтил с бухалка и не хвърляш половината животно на вятъра само и само да си задоволиш магнумофилията. :bira:

п.п. Всяко нещо си има предназначение... Не се мъчи да ни убеждаваш ,че едвали не 300 магнум е манна небесна и други калибри няма.Щото не е така.За лова в България е излишно бърз ,излишно далекобоен.

В последните 3 години ходих на доста места на лов и видях прасета убити от всевъзможни калибри и куршуми.

Най-нелицеприятните гледки дето съм ги виждал бяха от 7мм ремингтън магнум и 300 вин.маг.

1 животно не съм видял дето да е ударено с 9.3 и да е продължило повече от 5-10 метра още повече ,че после като се дере не е цялото в хематоми все едно си го бъхтил с бухалка и не хвърляш половината животно на вятъра само и само да си задоволиш магнумофилията. :bira:

п.п. Всяко нещо си има предназначение... Не се мъчи да ни убеждаваш ,че едвали не 300 магнум е манна небесна и други калибри няма.Щото не е така.За лова в България е излишно бърз ,излишно далекобоен.

Ако видиш раиона в който ловувам друга песен ще запееш, да не мислиш, че ми е приятно да ме рита 300маг.И аз искам да стрелям със .308 ама какво да правя...?А пък въобще не мисля за гадните хематони защото ме интересува краиният резултат,и във никакъв случай месото.

Ако видиш раиона в който ловувам друга песен ще запееш, да не мислиш, че ми е приятно да ме рита 300маг.И аз искам да стрелям със .308 ама какво да правя...?А пък въобще не мисля за гадните хематони защото ме интересува краиният резултат,и във никакъв случай месото.

Не ,че месото е най-важното ама все пак е неуважение към природата да го хвърлиш половината.

1 животно не съм видял дето да е ударено с 9.3 и да е продължило повече от 5-10 метра още повече ,че после като се дере не е цялото в хематоми все едно си го бъхтил с бухалка и не хвърляш половината животно на вятъра само и само да си задоволиш магнумофилията. :D

незнам какво означава за теб не лицеприятни гледки и защо се мъчиш пък ти да ми говориш за мониция с която не си стрелял мога да ти кажа че ударено със 300вм животнвото остава на място поради тази причина че е издухано не гтовори за хуманност след като дси отишъл на лов просто ти казвам че 300 и по добър от твоите цар и царица и да ти кажа още нещо не стига че е бърз ами има и голям стопираш ефекти като удари направо кърти не 5-10 направо заковава на място знам го от опит за толкова време от както го имам съм направил извод ксоя мониция е по добра аз отивам на лов и немога да си позволя да съм съмарянин по добре да има хематоми и да се закове на място от колкото да бъде наръбано и зян от чакали и други гадини обичам като вляза в гората да си павя кефа и удоволствието от стрелбата

на слука колега :good:

незнам какво означава за теб не лицеприятни гледки и защо се мъчиш пък ти да ми говориш за мониция с която не си стрелял мога да ти кажа че ударено със 300вм животнвото остава на място поради тази причина че е издухано не гтовори за хуманност след като дси отишъл на лов просто ти казвам че 300 и по добър от твоите цар и царица и да ти кажа още нещо не стига че е бърз ами има и голям стопираш ефекти като удари направо кърти не 5-10 направо заковава на място знам го от опит за толкова време от както го имам съм направил извод ксоя мониция е по добра аз отивам на лов и немога да си позволя да съм съмарянин по добре да има хематоми и да се закове на място от колкото да бъде наръбано и зян от чакали и други гадини обичам като вляза в гората да си павя кефа и удоволствието от стрелбата

на слука колега :good:

Не ,че нещо ама съм виждал ударено и избягало с 300 магнум. Поне 2-3 пъти :D

Пък аз си стрелям със скромна 7-мица ,но остават на място...