Jump to content

30-06, 300 Win.mag или 308 Win .

Recommended Posts

Не ,че месото е най-важното ама все пак е неуважение към природата да го хвърлиш половината.

Човек, почваш да ме съмняваш: кой ти ги разправя това за изхвърлянето на половината месо виж ако ги стреляш до 50метра проблема си е твой.Поздрави...

• Replies 349
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Колегата в предния пост е обяснил правилно нещата, но се изкушавам да добавя и аз нещо. Първо - 7 рем. маг. е с характеристики, сходни с тези на 300 уин. маг. и се държи горе-долу като него. Някои к

Скъсили и понапомпали 30-06, за военни цели, за да работи по-добре в автоматика - станал .308. Хубаво, ама бил дозвуков на по-малко от една миля и за това го понапомпали още и направили .300ВМ, да, ам

За някои неща си прав но в нищожен % . До 100 метра е дистанция предвидена за изтрел при лов на гонка на дива свиня(с нарезно)(и според терена) най често срещана при лова в нашите ловни полета . На

Posted Images

Човек, почваш да ме съмняваш: кой ти ги разправя това за изхвърлянето на половината месо виж ако ги стреляш до 50метра проблема си е твой.Поздрави...

Половината - Образно казано. Виждал съм това онова никой нищо не ми е разказвал :good: От подбор на куршума ли е било от какво е било не знам ама съм виждал огромни хематоми и цели плешки съсипани От 300 магнум.

Данчо, качи снимката на поразената плешка от първото отстреляно за миналата година от теб диво прасе. При условие, че твоята пушка е 7-ца не искам да си представя какво ще стане с дивеча ако патрона е по-мощен.

Edited by DAXC
Не ,че нещо ама съм виждал ударено и избягало с 300 магнум. Поне 2-3 пъти :good:

Пък аз си стрелям със скромна 7-мица ,но остават на място...

да ако е ударено в кракъ ще избяга това е ясно но ударено в тялото там вече бягство няма има ошиване и оставане на място

Данчо, качи снимката на поразената плешка от първото отстреляно за миналата година от теб диво прасе. При условие, че твоята пушка е 7-ца не искам да си представя какво ще стане с дивеча ако патрона е по-мощен.

мога да дам няколко съвета за не наранено прасе това дето го говорите са пълни глупости за какви хематоми става въпрос когато крушума минава и заминава вътре в тялото остава канал около 15см и няма никъксъв хематом шока е толкова силен че пречинява моментна смъртималсъм прасе одарено от 5м и одарено от 80м резултата е едзин животното умира на мястобе допълнителни разкъсни рани във вътрешноста

казвам го от опит

наслука

мога да дам няколко съвета за не наранено прасе това дето го говорите са пълни глупости за какви хематоми става въпрос когато крушума минава и заминава вътре в тялото остава канал около 15см и няма никъксъв хематом шока е толкова силен че пречинява моментна смъртималсъм прасе одарено от 5м и одарено от 80м резултата е едзин животното умира на мястобе допълнителни разкъсни рани във вътрешноста

казвам го от опит

наслука

Абе от 30-06 често има голям хематом пък от 300УинМаг ли няма да има? Особено при близка стрелба! Не знам?! :good:

Половината - Образно казано. Виждал съм това онова никой нищо не ми е разказвал :good: От подбор на куршума ли е било от какво е било не знам ама съм виждал огромни хематоми и цели плешки съсипани От 300 магнум.

какво значи съсипана плешка крушума минава през едната минава през другата и животното пада и умира остава входна и изхдна от където е минал крушума и 15 см канал така ями кажи животно одорено със 13-00 от 10м във тялото няма ли да има хематоми и нямали да бъде съсипано час от месото как мислиш според тебе кое ще е по добре ударено от крушум или от 13-00

казвам го от опит

наслука

Приятелю виждам, че към твоите пушки си изброил и 30-06. Доволен ли си от калибъра и защо не го предпочиташ пред 300win.mag.?

Приятелю виждам, че към твоите пушки си изброил и 30-06. Доволен ли си от калибъра и защо не го предпочиташ пред 300win.mag.?

веднага ти отговарям ловувал съм много с него имам много слука но един път имах възможност да стрелям с 300вм и видях за какво става въпрос -какво прави тази мониция действително 300вм се представи много по добре и тогава реших да сия закупя , 30-06 беше със оптика на цайс 3х12-56 много класна но практиката показа че за гонка по добро от самозарядната няма поне аз тнака си мисля и затова си взех бара тъй като повечето ходя на гонка предпочетох комбинирана оптика от 1х4 -22 и взех меопта а са спрях на 300вм защото мога да го използвам както на блиски така и на далечни разтояния имайки предвид 300м сегае си взех лонтрак еклипс голд скойто още несъм стрелял по животно за сега само на стрелбището затова предпочетох 300вм пред 30-06

наслука и със здраве

Ицко кача ли я тая снимка губим детската аудитория ОДМА :good:

Накратко.... прасе на около 85-95 метра патрон Бренеке ТОГ в калибър 7х65р - 870 метра начална скорост 9,7 грама.

Входна рана не се забелязва. Вътре направо взривено сърце, изпочупени ребра,иии участък от плешката с диаметър колкото 1 педя за изхвърляне. :D Куршума не се беше отворил хубаво и беше спрял в кожата зад плешката. Прасето падна на място без дори да прерита.

Edited by JPB
Ицко кача ли я тая снимка губим детската аудитория ОДМА :)

Накратко.... прасе на около 85-95 метра патрон Бренеке ТОГ в калибър 7х65р - 870 метра начална скорост 9,7 грама.

Входна рана не се забелязва. Вътре направо взривено сърце, изпочупени ребра,иии участък от плешката с диаметър колкото 1 педя за изхвърляне. :) Куршума не се беше отворил хубаво и беше спрял в кожата зад плешката. Прасето падна на място без дори да прерита.

да олучено където трябва я сега си представи същото това праси одарено с девет грамовия крушум в задния бут и знаеш ли какво ще се получи пир за чакалите пък и щом няма изходна рана не ми тговори на 85 метра неможе да го пробие какво да говорим

Ицко кача ли я тая снимка губим детската аудитория ОДМА :)

Входна рана не се забелязва. Вътре направо взривено сърце, изпочупени ребра,иии участък от плешката с диаметър колкото 1 педя за изхвърляне. :) Куршума не се беше отворил хубаво и беше спрял в кожата зад плешката. Прасето падна на място без дори да прерита.

Че няма ли по- тежък куршум за тая работа,или искаш хем голяма скорост ,хем добра траектория ,малък откат и тн. и душата в Рая!

Че няма ли по- тежък куршум за тая работа,или искаш хем голяма скорост ,хем добра траектория ,малък откат и тн. и душата в Рая!

тиси прав но как да муго обесня че най добрия вариянт е тежък и бърз крушум

с добра траектория има офицялни сайтове на производители на мониции в интернет да вземе да прочете нещо и да не пиши разни работи

със здраве

да олучено където трябва я сега си представи същото това праси одарено с девет грамовия крушум в задния бут и знаеш ли какво ще се получи пир за чакалите пък и щом няма изходна рана не ми тговори на 85 метра неможе да го пробие какво да говорим

Колега, искаш да кажеш, че в описаната с 7х65 ситуация, ако беше стреляно с 300УинМаг нямаше да има хематом? Правилно ли те съм разбрал? Що ли ми се струва, че щеше да е по-голям от описания! :)

Колега, искаш да кажеш, че в описаната с 7х65 ситуация, ако беше стреляно с 300УинМаг нямаше да има хематом? Правилно ли те съм разбрал? Що ли ми се струва, че щеше да е по-голям от описания! :)

..

много просто ако животното е приплод то не хематом ами полвината няма да го има ималсъм случай да ударя животно около сто и косур илограма и когато го удрахме се видя че бяха пробити плешките без никъкъв хематом само канал от където е минал крушума мога да къча снимка да видиш за какво стававъпрос

..

много просто ако животното е приплод то не хематом ами полвината няма да го има ималсъм случай да ударя животно около сто и косур илограма и когато го удрахме се видя че бяха пробити плешките без никъкъв хематом само канал от където е минал крушума мога да къча снимка да видиш за какво стававъпрос

Колега, според мен наличието на хематом зависи от вида и скоростта на куршума.

Колкото по-бърз е куршума, толков по-верятно е да има хематом - по голямо е увреждането на тъканите от кавитационата кухина която се образува при високата скорост (хидродинамичен шок).

Вторият фактор е вида на куршума - някой куршуми се разпадат по-лесно от други и образуваните по-малки проектили предизвикват хематоми. Колкото по-висока е скоростта на куршума, толкова по-лесно той се разпада на вторични проектили.

Ако се удари кост се появяват нови вторични проектили, които увеличават хематомите.

Куршумите на 308Уин, 30-06 и 300УинМаг са еднакви по диаметър, а при еднакъв грамаж и по размери. И ако сравним патрони от тези калибри (308Уин, 30-06 и 300УинМаг) от една фирма с еднакви куршуми (да речем условно споменатото Бренеке ТОГ - куршумите и в трита патрона са еднакви), каквото да ми казваш, няма как 300 Уин да прави по-малко хематоми от 30-06 или 308.

Относно 7х65R / 7х64, той си е доста бърз патрон и не бива да се учудваме, че прави хематоми.

Затова тежките патрони (които са и по-бавни от леките при един и същ калибър) предизвикват по правило по-малко хематоми.

Колкото по-бърз е куршума, толков по-верятно е да има хематом - по голямо е увреждането на тъканите от кавитационата кухина която се образува при високата скорост (хидродинамичен шок).

Вторият фактор е вида на куршума - някой куршуми се разпадат по-лесно от други и образуваните по-малки проектили предизвикват хематоми. Колкото по-висока е скоростта на куршума, толкова по-лесно той се разпада на вторични проектили.

Ако се удари кост се появяват нови вторични проектили, които увеличават хематомите.

Куршумите на 308Уин, 30-06 и 300УинМаг са еднакви по диаметър, а при еднакъв грамаж и по размери. И ако сравним патрони от тези калибри (308Уин, 30-06 и 300УинМаг) от една фирма с еднакви куршуми (да речем условно споменатото Бренеке ТОГ - куршумите и в трита патрона са еднакви), каквото да ми казваш, няма как 300 Уин да прави по-малко хематоми от 30-06 или 308.

Относно 7х65R / 7х64, той си е доста бърз патрон и не бива да се учудваме, че прави хематоми.

Затова тежките патрони (които са и по-бавни от леките при един и същ калибър) предизвикват по правило по-малко хематоми.

Струва си човек да помисли:виж как си отговори сам самичък! :)

Тогава нямаше...

После си купих и сръбски СофтПоинт и норма Вулкан и "Селие и бело" СПЦЕ. 11 грамовите нямат грешка.Началната скорост пада с близо 70-80 метра в секунда и няма никакъв проблем.

п.п. 7х64 и 7х65р не са толкова бързи. Нещо средно са. Не са като магнумите не са и като 8х57ис/ирс.

Edited by JPB

за едно нещо си прав че ако остани проектила втялото се получават хематоми защото той се пръска и нанася допълнителни поражения но има едно но когато п роектила със скорос се забие в тялото той го пронизва отдаваси кинетичната енергия и напуска тялото при това положение няма хематом и обратно забивасе в тялото не с голяма скорос смачква тъкънта разпада се на малки части и тогава гледай за какво става въпрос може да хвърлиш полвината животно мога по късно да пусна една снимка да видиш животно ударено с 300вм ударено с 13грамов крушум без хематом в предната плешка

за едно нещо си прав че ако остани проектила втялото се получават хематоми защото той се пръска и нанася допълнителни поражения но има едно но когато п роектила със скорос се забие в тялото той го пронизва отдаваси кинетичната енергия и напуска тялото при това положение няма хематом и обратно забивасе в тялото не с голяма скорос смачква тъкънта разпада се на малки части и тогава гледай за какво става въпрос може да хвърлиш полвината животно мога по късно да пусна една снимка да видиш животно ударено с 300вм ударено с 13грамов крушум без хематом в предната плешка

Точно обратно е правилото - проектила когато се забие в тялото с голяма скорост (обикновено над 800-850 м/с, каквато при удара по-често имат магнум боеприпасите) предизвикава хидрошок (с големи поражения - обширно смачкване на меките тъкани) и/или се разпада много по-лесно (вторични проектили). Бавният куршум смачква тъканите само в раневия канал и в непосредствена близост около него, а ако е тежък пробива по-дълбоко (по-бавно губи енергия). При бавните боеприпаси обикновено липсва обширното размачкване на тъканите, характерно за бързите.

Има нещо друго - гледам стреляш с Лонгтрак - там цевта е 51 см и е възможно 300 Уин маг да не развива скоростите характерни за този калибър - особено при тежкия 13 грамов куршум който на 100м може би имал не повисока от 750-760 м/с скорост (а поради късата цев и още по-ниска) и оттам нямаш характерните за бързите куршуми поражения (виж ако стреляш с 9,7 грамов картинката на пораженията може би ще е съвсем различна).

Edited by DDD

Никакъв мощен калибър не може да замени точния изстрел! :)

Точно обратно е правилото - проектила когато се забие в тялото с голяма скорост (обикновено над 800-850 м/с, каквато при удара по-често имат магнум боеприпасите) предизвикава хидрошок (с големи поражения - обширно смачкване на меките тъкани) и/или се разпада много по-лесно (вторични проектили). Бавният куршум смачква тъканите само в раневия канал и в непосредствена близост около него, а ако е тежък пробива по-дълбоко (по-бавно губи енергия). При бавните боеприпаси обикновено липсва обширното размачкване на тъканите, характерно за бързите.

Има нещо друго - гледам стреляш с Лонгтрак - там цевта е 51 см и е възможно 300 Уин маг да не развива скоростите характерни за този калибър - особено при тежкия 13 грамов куршум който на 100м може би имал не повисока от 750-760 м/с скорост (а поради късата цев и още по-ниска) и оттам нямаш характерните за бързите куршуми поражения (виж ако стреляш с 9,7 грамов картинката на пораженията може би ще е съвсем различна).

пращамти тази снимкада видзиш къде има хематом ударено с 300вм сиера 13гр на 300м скороста му е 767мс а да неговорим на блиските дистанции каква скорос имаза хематомите до тука когато се прави оръжие в кълибър 300вм конструкторите изчисляват че 51см цеф за 300вм ще може да запази скороста , траекторията и джаолите на тази мониция като нарезите прогресивно нарастват като със това прогресивно нарастване запазват данните на 300вм до 300м от там нататъка вече се иска по дълга цеф но тука говорим за растояние до 300м затова във всички каталози на всички мониции са до

300м затова всички пушки с цеви по малки от 60см са вместват в тези показатели

така че погрешно е мнението че щом цевта и къса неможе да докара скорос джаоли за дадена мониция каквато и да е тя

остани със здраве

post-4808-1242065381_thumb.jpg

Никакъв мощен калибър не може да замени точния изстрел! :)

да тука си прав но яси представи че неможеш да го удариш на такова място че да умре веднага ксакто по горе писах да го удариш в бута ако не ти е мощен патрона какво става с животнато щему шчупиш кракъ и то ще избяга и може да стане зян а какво прави мощния патрон той компенсира точния изтрел щото не всякога има точен изтрел мщния патрон пронизва животното през двата бута и то пада езатова предпочитам бързия и тежък патрон защото не секи път можеш да направиш прецизен изтрел най вече когато животното е в движение

10 см. по надолу и .... ... нямаше да има снимка даже и с 416 Rigby :)