Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

ТОЗ 34 Vs ИЖ 27 ЕМ

Recommended Posts

Здравейте на всички колеги. Пускам тази тема заштото ми е любопитно да разбера нешто повече за плюсоете и минусите на двете оръжия.Винаги е по-добре да видиш мненията на хора с опит и наблюдения. Благодаря предварително на всички! :)

• Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Аз ловувам с ИЖ 27 Е производство 1978 г.Беше преди това на баща ми.Той ловува с ТОЗ 34 ЕР с бяла глава,оръжието е изработено изцяло ръчно(штучное) през 1986 г.Качествето на изработка и на двете оръжи

Така е Доне, прав си! Всичко е строго субективно пречупено през погледа на собственика.Знаеш как е. Ръката свиква с усещането за ложата, спусъците, отварянето на пушката и звука при зареждането на бой

Баща ми имаше "Тоз 34" и не беше доволен от нея,казваше,че бие ниско и ежекторите бързо се прецакват ! Аз съм гърмял с нея няколко пъти,беше ми много удобна и си биеше добре ! Абе всеки си има вкус !

Posted Images

Баща ми имаше "Тоз 34" и не беше доволен от нея,казваше,че бие ниско и ежекторите бързо се прецакват ! Аз съм гърмял с нея няколко пъти,беше ми много удобна и си биеше добре ! Абе всеки си има вкус ! А за ИЖ 27 ЕМ...хм,тука има много колеги,които имат такава пушка и ще изкажат актуално мнение,аз само мога да кажа,че като я гледах в магазина,очите ми "изтекоха" по нея,страшен дизайн,перфектни ТТ данни и е почти сигурно,че ще си я купя,другата година обаче !

имам преки наблюдения и от двете и мога да кажа че са добри и двете пушки.аз имам 27ца а баща ми 34ка.единствения проблем при ТОЗ-а смятам че е със сглобяването.лично мое мнение е че ежекторите услижняват допълнително пушката,както и мобишоковете

Преди промените в Русия ТОЗ се водеше като по-качествена пушка от ИЖ. От 2години заводите Тула имат нов собственик и качеството им на ловното оръжие е занижено.Имат по тази причина много отказани договори от чужбина, така че в момента ИЖ имат по-добро качество на ловните пушки от ТОЗ

Здравеи колега.Според мен и едната и другата имат добри и не чак толкова добри страни.Тоз 34 е по лека с по прибран силоет с по широка мерна линия което за мен е по добре но това че колегата Бенели е гръмнал 10000 патрона с една смяна на пружините и че не се е разхлопала порядъчно за това време не е представително за модела.Мои познати направо се видяха в приключение с тези пружини и стези подложки и при това намного по малко стрелба.Иж 27 по тежка по грубовата с по не удобна полуложа обаче по сигурна от към механизъм и по държелива към олуфтяване и аз не съм чувал иж 27 да счупи пружина а тозовете преди време ги продаваха с резервни пружини което не е случаино.Така че според мен иж 27 е по удачния избор но подчертавам от ново според мен.

Тозът именно заради тези пластин4ати пружини има по-бързи изстрели!!!

..разработен е в ЦКИБ СОО и е даден за масово производство в ТОЗ!!!

...доскоро нямаше редовен внос на ТОЗ за БГ,но за сметка на това се беше наложил яко в европата!!!

...ако говорим за новото производство руско оръжие,внесено от вносителите за БГ,то ТОЗ е с по-доброто ка4ество и финиш!!!

..виж ако ИЖ-ето ти е от Франкония работата е по-друга :cool:

..ли4ното ми мнение е 4е ТОЗ е по-приемливата пушка от двете!!!

..все пак през ръцете са ми минали три ИЖ-27-ци в 12кал. и един ТОЗ-34ЕР :)

Тозът именно заради тези пластин4ати пружини има по-бързи изстрели!!!

..разработен е в ЦКИБ СОО и е даден за масово производство в ТОЗ!!!

...доскоро нямаше редовен внос на ТОЗ за БГ,но за сметка на това се беше наложил яко в европата!!!

...ако говорим за новото производство руско оръжие,внесено от вносителите за БГ,то ТОЗ е с по-доброто ка4ество и финиш!!!

..виж ако ИЖ-ето ти е от Франкония работата е по-друга :cool:

..ли4ното ми мнение е 4е ТОЗ е по-приемливата пушка от двете!!!

..все пак през ръцете са ми минали три ИЖ-27-ци в 12кал. и един ТОЗ-34ЕР :p

В съшност Франкония иматли представителство в България.Ако знаеш нещо пиши.

Веско ето сайта Франкония

....днес гледах каталога им за 2006 и в него ИЖ-27 е с цена от 599 евро банкноти :cool:

...как е,а? :cool:

Ако цената означава по-добра изработка и качество,то може би си заслужава. :p

Аз ловувам с ИЖ 27 Е производство 1978 г.Беше преди това на баща ми.Той ловува с ТОЗ 34 ЕР с бяла глава,оръжието е изработено изцяло ръчно(штучное) през 1986 г.Качествето на изработка и на двете оръжия е перфектно, но това е било преди промените.

Спусковия механизъм и затварянето на ИЖ 27 са изцяло копирани от БРОУНИНГ на времето и е имало тогава голям международен скандал,тъй като белгийците са си претендирали за заплащане на патента.Оръжието е с автоматичен предпазител и с ежектори , които при желание могат да се изключат.Долната цев е полушокова, горната е шокова.Оръжието е лесно за поддръжка и разголбяване на цевите от главата посредствон сваляне на полуложата.

ТОЗ 34 е смалко по особено заключване на цевите и съответно сглобяване към главата.Осъществява се посредсвом полусфери на цевта, които влизат в полусферични канали в главата.Спецално при пушката на баща ми сглобяването е кошмара,тъй като цевите и главата са припасвани с голяма точност и са много плътни.Спусковата система на ТОЗ 34 е система "Блиц", която е руска изработка и позволява по бързо възпроизвеждане на изстрела в сравнение с другите системи.Оръжието е с неавтоматичен предпазител.Недостатък на пушките ТОЗ е този че са прекалено шокови.На оръжието на баща ми въпреки че пише полушок/шок и двете цеви са пълен шок.Аз лично не бих я препоръчал на млад ловец.За мен по-добрия избор за теб като нов ловец е ИЖ 27.УСПЕХ :p

Аз ловувам с ИЖ 27 Е производство 1978 г.Беше преди това на баща ми.Той ловува с ТОЗ 34 ЕР с бяла глава,оръжието е изработено изцяло ръчно(штучное) през 1986 г.Качествето на изработка и на двете оръжия е перфектно, но това е било преди промените.

Спусковия механизъм и затварянето на ИЖ 27 са изцяло копирани от БРОУНИНГ на времето и е имало тогава голям международен скандал,тъй като белгийците са си претендирали за заплащане на патента.Оръжието е с автоматичен предпазител и с ежектори , които при желание могат да се изключат.Долната цев е полушокова, горната е шокова.Оръжието е лесно за поддръжка и разголбяване на цевите от главата посредствон сваляне на полуложата.

ТОЗ 34 е смалко по особено заключване на цевите и съответно сглобяване към главата.Осъществява се посредсвом полусфери на цевта, които влизат в полусферични канали в главата.Спецално при пушката на баща ми сглобяването е кошмара,тъй като цевите и главата са припасвани с голяма точност и са много плътни.Спусковата система на ТОЗ 34 е система "Блиц", която е руска изработка и позволява по бързо възпроизвеждане на изстрела в сравнение с другите системи.Оръжието е с неавтоматичен предпазител.Недостатък на пушките ТОЗ е този че са прекалено шокови.На оръжието на баща ми въпреки че пише полушок/шок и двете цеви са пълен шок.Аз лично не бих я препоръчал на млад ловец.За мен по-добрия избор за теб като нов ловец е ИЖ 27.УСПЕХ ;)

Благодаря ти за изчерпателната информация! Наистина ще ми баде от полза! :p

Тоза е по лек,по удобен,но и по нежен.За него трябват повече грижи отколкото ИЖ то т.е. ако не го чистиш редовно раждасва,като лисица.

Ако това не те притеснява то тогава по добре избери ТОЗА.

Мое мнение!!!!!!!!! :p

Георги на новите тозове шоковете са 0,6 на долната и 1мм. на горната цев!!!

...ина4е си прав 4е старите въпреки 4е са заявени като полушок и пълен шок на практика са 0,9,1мм.-долна и 1,2мм.-горна и си прав 4е не са много за млад ловец!!!

..а да те питам Блитц не е ли със спирални пружини?

...и от Броунинг да не мрънкат 4е ИЖ са им откраднали заклю4ването за 27-цата,те си го върнаха като окрадоха заклю4ването на ТОЗ за новия си модел Синерджи :p:p;)

Да ти кажа ТОЗ 34 е добро оръжие.Ба6та ми има такава тя е добра пу6ка за дребен диве6.С нея бе6е истървал един нерез 150 килограма,като в последствие се разбра 4е го е ударил в 4ерепа една година уби подобен нерез около 140 килиграма като пак го бе6е ударил в 4ерепа но с биофак и този пак прасето умря.ТОЗа е хубава пу6ка за ИЖ сум 4увал 4е съ6то е добра,но аз ти препору4жам Берета

Според мен която и да вземеш няма да згрешиш.Аз съм имал три ижовки ИЖ 12 ИЖ 27 и ИЖ 27Е.Първата ми пушка беше ТОЗ 34 ЕП.А в момента ловувам с ТОЗ 120 1С 12-76.И ИЖ и ТОЗ са здрави и надежни оръжия.Според мен ТОЗ има малко по групиран бои.В Сисание бг ловец или лов и оръжие не си спомням точно имаше тест на ВЕРЕТА ВЕНЕЛИ ИЖ и ТОЗ.Над 50 метра ИЖ май отпада.Няма попадения.Верета на първо после ТОЗ и ВЕНЕЛИТО.Ако някой от колегите го има това списание нека сподели. Айде наслука.

От всичко което прочетох до тук мога да кажа само че човек трябва да вземе това което му е на сарце и му грабне окото. Малко като избора на жена! Или имаш касмет с нея или не! :p

....днес гледах каталога им за 2006 и в него ИЖ-27 е с цена от 599 евро банкноти :cool:

...как е,а? :cool:

Ами хубавата стока хубави пари струва.Сегашните ижета нито оксидациятя им оксидация нито цевите външно полирани стоят едни на чарти на право имам чувство че неги правят в Русия ами не знам къде.А на техните саитове има една иж 27-стрела с два комплекта цеви 27000 рубли малко под 1000 долара ама много лепо изгледа.А това за Синержито си е живата истина.

za men i dvete orajia sa dobri .no imam predpo4itania za ij 27em.tova e porodeno ot fakta 4e tia e py6ka s po zdrava konstrykzia i izdarja na pove4e naliagane.po moite vijdania tia se predpo4ita imeno za tova 4e dava po malko defekti.no e besporen fakta 4e pak toza e po ergonomi4en i po dobre liaga pri barzo prekladvane.

Аз ползувам ИЖ-27ЕЕМ 2003г. с никелирана глава и съм много доволен от пушката.Имам пред вид като оръжие, защото като арт-предмет хич я няма :p .Има си някакви дребни кусури свързани единственно с външния вид, ама съм свикнал и не се впечатлявам особено.Относно лафа за отпадане от класацията след 50 метър, нещо не ми стана ясно. 50 метра с какви патрони, по каква мишена....нещо по-точно да се напише.Аз лично със съчми над 40-45м. не съм стрелял по дивеч, но на тази дистанция имам доста гривеци и патки, а и 4 гъски, като във всяка ударена птица съм намирал по няколко съми, сравнително добре групирани.За стрелбата с куршуми няма да говоря въобще - на 50м. с долната цев ги застъпвам в мишената понякога, но в 15см. ги вкарвам винаги, така че за боя на пушката мога да се изкажа само най-ласкаво.Цевите са много добре полирани според мене, мерната планка е права(говоря за моята пушка, не по принцип ;) ), просвредляването на цевите е перфектно, приклада е буков и мяза на тояга, но ми ляга много бързо и точно на рамото, затова още го търпя, а да си кажа честно си го заобичах вече.Оксидацията наистина не е на ниво, още не е паднала но не е равномерна и на места се е поизтъркала, но пушката НЕ ръждясва никак лесно. За около 3500-4000 изстреляни патрона нямам засечка нито проблеми с изхвъргачите в нито един случай. Въобще досега освен редовно почистване друго обслужване не ми се е налагало да правя.Луфтове никакви!, дори още си е малко стегната.

Като заключение - една не много красива пушка, но с добър ресурс и добри ТТ данни, дуракоустойчива и въобще не капризна.Чистиш и стреляш, не изисква друга поддръжка, проста, здрава и надеждна. Не е пушка за хора с големи претенции по отношение на дизайна, както и за по-леки стрелци - тежи си пушлето около 3,4кг. , ама аз съм 90 и не ми пречи.

Това е в общи линии моето впечатление от ИЖ-27 ново производство - обичам си я и не бих я сменил с нещо което не познавам( примерно ТОЗ).

Според мен пушката би трябвало да ти варши работа. Все пак в гората и трънаците естетическия вид не е от значение.Не сме на изчожба нали? А ако неможеш да стреляш ако щеш и пушка зе 5000 лева да вземеш си е все тая. Но това се разбира в края на лова. По пушката посрещат по лова изпращат!! :p

Според мен пушката би трябвало да ти варши работа. Все пак в гората и трънаците естетическия вид не е от значение.Не сме на изчожба нали? А ако неможеш да стреляш ако щеш и пушка зе 5000 лева да вземеш си е все тая. Но това се разбира в края на лова. По пушката посрещат по лова изпращат!! :p

Аааа, има една крилата фраза - "Животът е прекалено кратък, за да ловува човек с грозна пушка!". Без естетика удоволствието от лова не е пълно.

А другата азбучна истина е, че най-доброто оръжие е собственото и в очите на стопанина си е и най-красивото...

Обективна оценка без емоции е доста трудна работа! ;)

Така е Доне, прав си! Всичко е строго субективно пречупено през погледа на собственика.Знаеш как е. Ръката свиква с усещането за ложата, спусъците, отварянето на пушката и звука при зареждането на бойните пружини, това си е толкова индивидуално за всяка пушка, че свикнеш ли с нея, после всяка друга ти се струва неудобна отначало.Аз съм късметлия в това отношение, едно време преди около 20г. като ме учеха на лов едни старци-разбойници, ходеха с пушки силно наподобяващи оръжията на "уестмъните" на Карл Май :p - цепеница отрязана някъде в гората, но за мен те бяха много красиви! После като си взех и първата моя собственна законна пушка( гореспоменатия ИЖ), тя ми се стори голяма красавица.За мой късмет първите си законни излети направих в Пазарджишко, хората не са богати и най-скъпите пушки в дружинката бяха едно МР-153 и една Германика, всичко друго - руско и съветско оръжие.При такива условия свикнах с моята си пушка и заобичах и може би това ме предпази от снобизма в последствие. Срещнах много хора с най-различни марки и системи пушки, държах ги в ръце, стрелях с много от тях но........на моята равна не намерих, просто вече и бях свикнал, познавах я , уважавах я като оръжие и тогава и аз стигнах до този извод - знаеме за скъпите и красиви пушки, знаеме за новите технологии, сваляме им шапка, ама за един ловец най-хубавата пушка си е неговата!