Jump to content

Внос на оръжие от чужбина

Recommended Posts

Както и в началото писах проблема основно идва от това че службата КОС не се интересуват от измененията на законите и си карат по инерция. Не забравяй че си остава една закостеняла система в която никой на своя глава няма да промени нищо без някой от горе да му нареди. И след приемането ни в ЕО ние се задължихме да изпълняваме това законодателство.

Което от своя страна води до изменения в много текстове от нашите закони. Да ама като ги няма измененията в закона кой да рови и чете. Даже в повечето случай се получават и противоречия. Както в момента е записано в закона за оръжията че се иска разрешително за внос. Да ама според митниците щом е от ЕО не се счита за внос и те си процедират по този начин въпреки че според закона за оръж. те пак трябва да имат отношение. Да ама не както казваше един човек преди време по телевизията. За едни има поправки в закона визирам митницата щото има кой да ръчне депутатите в парламента да си свършат рабортата. А нас кучета ни яли. Пък и да не споменавам простотиите дето станаха с последните промени. То бе страшен цирк.

Та за това как е станало е много просто. Копират се и се приемат неща механично без някой да помисли в какви противоречия могат да те забъркат. Тея в ДНСП си искат да издават такива разрешителни за внос щото си защитават дейноста. Нали трябва да симулират работа.

И ако много си на зор искай си нормално разрешително преведи го при лицензиран преводач за да не губиш време и никой на вън няма да те върне и да ти откаже да ти продаде оръжие. /превода струва 20 лева/ .Метода е изпробван така че споко.

Така ще я караме докато не се замислим какви депутати и управнижи си избираме.Тея до сега само дремеха и още по лошо даже някои не ходеха в парламента. А пък тея дето ходеха бяха като марионетки даже не знаят по някога за какво и гласуват.

Надявам се наистена този въпросен образец да съшествува и да не трябва да се ходи до ДАНС София и да се чака за разрешително освен и от това в месния КОС.И после пак до София за получаване в митница ако е пратена.

Два пъти съм минал по тоя път и двата коренно различни откъм документи и начин на получаване ,но еднакви от към проблеми (изкуствени)създадени от "спецовете" от службите.....

Като сега се сещам ,че когато втория път попълвах формуляра в ДАНС,косажията капитан Х ми каза ,че имало много прост начин,но тук не се прилагал,поради това ,че митницата не го признавали,а те КОС го искали.Цитира ми образец номер едикойси.....

Много се изписа, а това казва ППЗКВВООБ е .

ГЛАВА ЧЕТВЪРТА

Раздел втори - внос, износ на ВВООБ

Чл.61, ал.1

Разрешения за внос - износ на ВВООБ / приложение 1 /, се издавет ат директора на ГДОП или от упълномощено от него лице .

Чл.65, ал.1 / от същия раздел /

Разрешения за внос и износ на единични бройки се издава на физически лица, юридически лица и на търговците, който представят :

1. Искане по резда на чл.62, ал.2, т.1 .

2. Разрешение за придобиване на ООБ .

3. Паспорт на оръжието .

4. Документ за внесена държавна такса .

- за физ. лице - 5 лв.

- за юридическо лице - 50 лв.

Това, което показвате е Европейски паспорт на оръжието .

Според приложението на ППЗКВВООБ, това е приложение 18 към чл. 5, ал.5 от същия нармативан докумен със срок на валидност на разрешенията прилож.2 - за ловно и прилож.3 - за КНО . Аз лично съм виждал Испански такъв, но БГ за съжаление още не .

Така, че тук ДАНС не играе в хорото и няма как от твоето РПУ да ти издадат такъв документ за внос / износ . Би трябвало да могат да ти издадът Европеиски паспорт на оръжието, но не виждам как ще стане .

Как по просто да ти го обясни човек че КОСа искат документ за внос, а митниците не когато е от ЕО. Пълно разминаване в нормативните документи. Така или иначе след като си закупиш оръжието от тамошната полиция ти издават документ за собственост и пренасяне защото те реално нямаш къде да го впишат. Не сме въвели още европйския регистър на оръжията пак заради мързел на някой. И съгласно директива 91/477СЕЕ ( май вече наизуст я научих) в която се уреждат тези въпроси е записано че за да се извърши продажбата трябва да има насрещен документ че лицето което иска да закупи това оръжие има това право. Защото всяка държава може да налага собствени по строги мерки относно вида на оръжието. Тъй че прочети внимателно началото и ще разбереш де е ""ключа за мазето"". Ако ли не вече проблема си е твой.

Щом съм направил темата значи съм минал по тоя път и съм видял кое как е. Никой не ни е виновен че живеем в такава държава "дето царя дава а пъдаря не дава".

Как по просто да ти го обясни човек че КОСа искат документ за внос, а митниците не когато е от ЕО. Пълно разминаване в нормативните документи. Така или иначе след като си закупиш оръжието от тамошната полиция ти издават документ за собственост и пренасяне защото те реално нямаш къде да го впишат. Не сме въвели още европйския регистър на оръжията пак заради мързел на някой. И съгласно директива 91/477СЕЕ ( май вече наизуст я научих) в която се уреждат тези въпроси е записано че за да се извърши продажбата трябва да има насрещен документ че лицето което иска да закупи това оръжие има това право. Защото всяка държава може да налага собствени по строги мерки относно вида на оръжието. Тъй че прочети внимателно началото и ще разбереш де е ""ключа за мазето"". Ако ли не вече проблема си е твой.

Щом съм направил темата значи съм минал по тоя път и съм видял кое как е. Никой не ни е виновен че живеем в такава държава "дето царя дава а пъдаря не дава".

Ако ми обясниш, кой е царя и кой падаря може и да ми светне, а и между другото знаеш ли кога трябваше да стартира тази програма/ по този директива /, ще ти отговоря - дори хората, който дрънкаха навремето за нея, каква и как щела да бъде - и те вече не помнят .

Надявам се наистена този въпросен образец да съшествува и да не трябва да се ходи до ДАНС София и да се чака за разрешително освен и от това в месния КОС.И после пак до София за получаване в митница ако е пратена.

Два пъти съм минал по тоя път и двата коренно различни откъм документи и начин на получаване ,но еднакви от към проблеми (изкуствени)създадени от "спецовете" от службите.....

Като сега се сещам ,че когато втория път попълвах формуляра в ДАНС,косажията капитан Х ми каза ,че имало много прост начин,но тук не се прилагал,поради това ,че митницата не го признавали,а те КОС го искали.Цитира ми образец номер едикойси.....

Сгрешил съм,не ДАНС,а ДНСА или както сега се нарича службата до Лъвов мост.

Но Въпросът си остава.

Трябва ли да имаме и двете разрешителни от месния и софийския КОС?И да се правят тия излишни маневри.

В месния добре подаваш и чакаш,но в столицата искат лично подаване и получаване.Две ходения за документа и едно за получаване.2100км.+3 дни.

A и между другото знаеш ли кога трябваше да стартира тази програма/ по този директива /, ще ти отговоря - дори хората, който дрънкаха навремето за нея, каква и как щела да бъде - и те вече не помнят .

Не са забравили ами така им изнася. А за срока наистина точната дата и аз я забравих ама някъде пролетта изтече и 6 месечната отсрочка дето ни дадоха и след това имаше някакви санкции ама всички мълчат като таковани дупета. Що ли ....?

Да така е ,може от Франкония да се закупи и онлайн,бях писал по горе.....Изпращат оръжието до адрес,след като си платил и пратил разрешението за за закупуване преведено(не е нужно да е лицензирано,даже и преведено ,българския е официален и би трябвало да си се оправят,така както и те не си превеждат кореспонденцията).....

Това би било по лесно тук ако нашите приемат европейските правила ,които са ни спуснати,но се бавят (за учудване и на КОС)за да си имаме шанс за корупция......

А ще можеш ли да опишеш какъв точно е пътя за полупка онлайн от сайта на Франкония ?

Аз го разгледах, харесах си някои неща, обаче с немския съм трагедия, и не можах да разбера как точно става покупката. Така че ако може да опишеш последователността 1,2,3 . . .предполагам, че ще има почерпка не само от мене, а и от други колеги от форума

А ще можеш ли да опишеш какъв точно е пътя за полупка онлайн от сайта на Франкония ?

Аз го разгледах, харесах си някои неща, обаче с немския съм трагедия, и не можах да разбера как точно става покупката. Така че ако може да опишеш последователността 1,2,3 . . .предполагам, че ще има почерпка не само от мене, а и от други колеги от форума

Аз си получих пушката чрез Франкония,но не я поръчах от сайта.Бях в Германия и ползвах познанствата си с един от шефовете от отдела им във Вюрцбург да ми я изпратят.Като това стана с/у 100Е и моите разрешителни преведени и изпратени до отдела им за експорт.Като той ме увери ,че ако си харесам нещо мога така да го получа,като заявя в сайта им.

А как точно става трябва да проверя и да пиша стъпка по стъпка както искаш.

Аз си получих пушката чрез Франкония,но не я поръчах от сайта.Бях в Германия и ползвах познанствата си с един от шефовете от отдела им във Вюрцбург да ми я изпратят.Като това стана с/у 100Е и моите разрешителни преведени и изпратени до отдела им за експорт.Като той ме увери ,че ако си харесам нещо мога така да го получа,като заявя в сайта им.

А как точно става трябва да проверя и да пиша стъпка по стъпка както искаш.

Колега в сайта им има и доста обяви за оръжие втора употреба дали процедурите са същите както за но во оръжие.Ако може и това да разберем,наистина ще има здраво черпене. :D

Колега в сайта им има и доста обяви за оръжие втора употреба дали процедурите са същите както за но во оръжие.Ако може и това да разберем,наистина ще има здраво черпене. :D

Предполагам, че процедурите за купуване онлайн са едни и същи - от този сайт http://egun.de също могат да се изберат доста неща и предполагам, че пътеката за доставка ще е същата.

Извинете ,но неможах по-рано да пиша,а и снощи сайта не се отваряше*(на Франкония).

За ново или употребявано оръжие си е все тая.....

Като се отвори заглавната старница се кликва на оръжията,после на таблицата в ляво се кликва на "гебраухтвафен"и се отваря нова страница (като междувремено можете да се насладите на дамаския нож на Петер Хербст за 1200е и сега на промоция за 900е.)на която има оптики пистолет и пушка ,отново на пушката кликвате и ви се отваря листата с предложенията за момента.

Отляво има таблица от която можете да ограничите търсенето по цена ,калибар ит.н.

Като изберете артикула отдолу има знак какда се информирате за телефон излизат номера на които можете да званите,а за имейла излиза таблица която трябва да попълните.Но и за двата случея ще ви е нужен някой с познания по немски или английски (сайта може да се чете не само на немски).

После разрешителното ,преведено ,ловния ви билет,пращтате ги и плашате и чакате доставката.да ви се обадят от митницата ,че има за вас доставка.Желая късмет.На мен ми бе нужен.

• 2 weeks later...

А имате ли информация как стои въпроса с внасянето на амуниции?

Предполагам процедурата е подобна.

Защото нашите кожодери малко се поовлякоха вече...

А имате ли информация как стои въпроса с внасянето на амуниции?

Предполагам процедурата е подобна.

Защото нашите кожодери малко се поовлякоха вече...

Там нещата са по-сложни.

По-сложно е да си внесеш патрони отколкото пушка? :eusa_boohoo:

Е и аз какво се чудя, все пак живеем в Булгаристан :bira:

Преди близо 2 години минах пътя за внос през интернет и го бях го описал още тогава по форумите-ето го отново накратко пак:

1.Продавачът от чужбина праща данните на пушката на купувача в БГ .

2.Купувачът се сдобива с празен образец от формуляр 19 на езика на продавача защото външният вид за всяка страна е различен-немският съм снимал и показал по-горе.

3.Купувачът се сдобива по местоживеене с разрешение за закупуване с данните на пушката,попълва формуляр 19 на български и на езика на продавача(от лицензиран преводач) и с тези документи вади от МВР отдел ГДППООРТ в София разрешение за закупуване от чужбина като също заверява там и формуляр 19. Праща всички тези документи плюс копие от разрешително за лов и за оръжие на продавача.Всички документи са на български с изключение на преведен формуляр 19 на езика на продавача защото разрешенията за закупуване си важат само за България а за ЕС е важен формуляра...

4.Ако продавачът е от ЕС няма никакви митници-купувачът чака уведомяване от БРСЦ-Челопеченско шосе при СП СММТ към БП ЕАД да отиде и даде писмено съгласие да се отвори и провери от компетентни органи пощенската пратка.ВАЖНО!!!!!-в писменото съгласие да се отвори пратката изрично да се подчертае това да стане само в присъствие на купувача иначе има вероятност от прецакване!!!!

При мен целият път от пращането на пушката до отиването да я получа отне 2 седмици а самото и вземане от пощата с всичките писания там стана за не повече от час.

Да ама нали лично видя че вече не ги спират в Челопечене ами пратката продължава и без малко да ми я доставят в къщи. Митничарката в твоя град се беше изприщила къде да я съхраняват ако не отида да си я прибера веднага. А и пожеланието да направя това беше така да се каже на добра воля че да не стане някоя издънка. А пратката не беше докосвана докато отидох на место да си я взема. Дори не бяха посмели да отлепят плика с придружаващите документи.

• 4 months later...

Понеже днес ми приключи одисеята за внос на оръжие от Германия, да обобщя стъпките :

1. Регистрирах се на http://egun.de . Тук няколко пъти ми анулираха регистрацията, накрая им писах гневно писмо и ми поискаха да им пратя копие на личната карта, защото в България и Румъния имало много измамници. След като ги изпратих сканирани, вече съм със статус "проверен потребител".

2. Почнах да дебна по търговете кой какво продава. Системата за наддаване е такава - даваш максималната цена, която си готов да платиш, оттам нататък наддаващия агент наддава вместо тебе. Ако си дал 200 евро за дадена пушка, която до момента някой е наддал 10, той ще даде от твое име 11 и ще чака. Ако някой друг наддаде 15, той ще наддаде 16 и така нататък до 200. Ако никой не наддаде, взимаш я за 11, нищо че си дал максимум 200. Ако някой те наддаде, пише ти по имейла, че си надхвърлен. Обикновено истинското наддаване става в последната минута на търга. Аз си сверявам часовника на компютъра и наддавам 5-10 секунди преди края, за да нямат физическото време да ме наддадат, защото иначе немците са по-паралии от нас.

Това за наддаването. Друго важно нещо е да се свържеш с продавача и да го питаш дали ще достави оръжието до България и колко ще струва това. Някои пишат, че доставят в границите на ЕС, но като ги питаш за БГ, казват че няма да доставят, други, които са писали, че доставят само в Германия, ако ги попиташ, могат да ти я доставят и ти дават цена. Имат система за феедбак също както в Пейпал, така че четете мненията на купувачите за продавача. Не наддавайте за оръжия, преди да са ви казали цените за доставка, да не останете неприятно изненадани. Има 40 евро разрешително за износ и от 40 до 200 евро транспортни разходи в зависимост от големината, теглото и куриерската агенция.

3. След като спечелих търга, разрешително за купуване на оръжие от местния КОС. От Германия ми пратиха данните за пушката и попълних образец 19, преведох го и със всичко това отидох в София, в Главна дирекция Охранителна полиция - намира се на 500 метра от централна гара. Там подадох документите/сканирани ловен билет, разрешително, абе всичко, което имам плюс разрешението от местния КОС/ и чаках около седмица да ми издадат разрешително за внос от Германия и да ми подпечатат образец 19. След това сканирах документите и ги пратих на продавача да ги огледа и да ми каже дали са добре от тяхна гледна точка. Като каза, че всичко е наред, му пратих оригиналите по пощата и преведох парите по банковата му сметка.

4. Той ми писа, че разрешителното за износ при тях се издава за около месец, така и стана. След 25 дена ми писа, че е пратил пратката, даде ми трасиращи номера и си проследих пушката. Тя пристигна в два пакета с разлика от 4 дни, понеже единия пакет немските пощи го пратиха погрешка в Белгия вместо в България.

Пакетите ми ги доставиха СИТИ ЕКСПРЕС направо у дома, на адрес.

Заедно с пушката ми пратиха копие на образец 19 /моя/ и образец 21 /разрешително за износ/ с които регистрирах пушката в КОС.

Цялата одисея продължи около 2 месеца.

Специални благодарности на колегата BAIMAKS, без него много щях да се лутам, той ми показа пътя, който описах сега.

Ей за това става въпрос :

http://www.egun.de/market/item.php?id=2371963

Сега се оглеждам за комбинирана пушка.

Ако някой се интересува за някоя друга подробност, да пита тук или на ЛС.

Дано да съм бил полезен на някого.

Edited by batDancho

batDancho Честито за пушчицата със здраве да я ползваш и много радост да ти донесе, евала за споделения опит. :icon_thumright:

Честито и от мен-радвам се,че одисеята приключи благополучно-с комбинираната се надявам вече всичко да мине "като по вода".

Честита придобивка.

Дано мнго прасчовци да нагъта.

И благодарско че ми допълни темата.

Понеже днес ми приключи одисеята за внос на оръжие от Германия, да обобщя стъпките :

1. Регистрирах се на http://egun.de . Тук няколко пъти ми анулираха регистрацията, накрая им писах гневно писмо и ми поискаха да им пратя копие на личната карта, защото в България и Румъния имало много измамници. След като ги изпратих сканирани, вече съм със статус "проверен потребител".

2. Почнах да дебна по търговете кой какво продава. Системата за наддаване е такава - даваш максималната цена, която си готов да платиш, оттам нататък наддаващия агент наддава вместо тебе. Ако си дал 200 евро за дадена пушка, която до момента някой е наддал 10, той ще даде от твое име 11 и ще чака. Ако някой друг наддаде 15, той ще наддаде 16 и така нататък до 200. Ако никой не наддаде, взимаш я за 11, нищо че си дал максимум 200. Ако някой те наддаде, пише ти по имейла, че си надхвърлен. Обикновено истинското наддаване става в последната минута на търга. Аз си сверявам часовника на компютъра и наддавам 5-10 секунди преди края, за да нямат физическото време да ме наддадат, защото иначе немците са по-паралии от нас.

Това за наддаването. Друго важно нещо е да се свържеш с продавача и да го питаш дали ще достави оръжието до България и колко ще струва това. Някои пишат, че доставят в границите на ЕС, но като ги питаш за БГ, казват че няма да доставят, други, които са писали, че доставят само в Германия, ако ги попиташ, могат да ти я доставят и ти дават цена. Имат система за феедбак също както в Пейпал, така че четете мненията на купувачите за продавача. Не наддавайте за оръжия, преди да са ви казали цените за доставка, да не останете неприятно изненадани. Има 40 евро разрешително за износ и от 40 до 200 евро транспортни разходи в зависимост от големината, теглото и куриерската агенция.

3. След като спечелих търга, разрешително за купуване на оръжие от местния КОС. От Германия ми пратиха данните за пушката и попълних образец 19, преведох го и със всичко това отидох в София, в Главна дирекция Охранителна полиция - намира се на 500 метра от централна гара. Там подадох документите/сканирани ловен билет, разрешително, абе всичко, което имам плюс разрешението от местния КОС/ и чаках около седмица да ми издадат разрешително за внос от Германия и да ми подпечатат образец 19. След това сканирах документите и ги пратих на продавача да ги огледа и да ми каже дали са добре от тяхна гледна точка. Като каза, че всичко е наред, му пратих оригиналите по пощата и преведох парите по банковата му сметка.

4. Той ми писа, че разрешителното за износ при тях се издава за около месец, така и стана. След 25 дена ми писа, че е пратил пратката, даде ми трасиращи номера и си проследих пушката. Тя пристигна в два пакета с разлика от 4 дни, понеже единия пакет немските пощи го пратиха погрешка в Белгия вместо в България.

Заедно с пушката ми пратиха копие на образец 19 /моя/ и образец 21 /разрешително за износ/ с които регистрирах пушката в КОС.

Специални благодарности на колегата BAIMAKS, без него много щях да се лутам, той ми показа пътя, който описах сега.

При "Франкония" с документите е същото,като плюса там е ,че контактуваш с профита и с фирма оторизирана за експорт,а и избягваш пазарлъците и наддаванията,но пък при Егън може цената да е по-тънка,......

Честито колега,сто години да я ползваш тази пушчица.Прати ми телефон на лични да те питам някои неща.

Edited by plamen penev

Честито колега,сто години да я ползваш тази пушчица.Прати ми телефон на лични да те питам някои неща.

Честито колега, но стува ли си за 22LR дето ги има и тук. Колко ти излеза всичко ?

Виж за комбинация, като ТАЗИ, каквато трудно ще намелиш в БГ мисля, че си струва играчката !

Честито колега, но стува ли си за 22LR дето ги има и тук. Колко ти излеза всичко ?

Виж за комбинация, като ТАЗИ, каквато трудно ще намелиш в БГ мисля, че си струва играчката !

Виж сега, тази пушчица ми излезе 520 лева със всичко. Не знам дали в България бих могъл да купя толкова запазена пушка за тези пари. Няма нищо по нея, освен една почти незабележима драскотина по приклада. А и колегата БАЙМАКС може да потвърди, че това беше нещо като тестово упражнение, колкото да утъпча пътеката. Едно се прежалват 270 евра, друго е да те опаткат с 8-900, колкото ще ми излезе комбинацията. Между другото, ориентирал съм се към тези комбинации с двата чифта цеви. Ако някой има лични впечатления от тях, да сподели. Нещо като това, само че 12 калибър:

http://www.egun.de/market/item.php?id=2496025

Edited by batDancho