Jump to content

Внос на оръжие от чужбина

Recommended Posts

Внесъл съм не една пушка от страна на ЕС в България.Приложение 21 се попълва на на езика на продавача и преведено на български език от оторизиран преводач.В КОС подпечатват българския вариант-после всички документи представени в КОС се изпращат на продавача.Те съпътстват оръжието до пристигането му тук,в България. Цената за доставка и фирмата доставчик се уточняват с продавача-ти нямаш никаква комуникация с доставчика освен да следиш по интернет ако искаш как се движи пратката ако продавача ти даде идентификационен номер.Не съм внасял от преди 2-3 години-тогава цялата ми доставка на пушка струваше около 40е-доколкото знам сега имало някакви изменения и допълнителни такси-ако е така-може да споделиш.

Мерси МаКс.

Незнаех че П-21 се попълва от копувача и се подпечатва от КОС.Мислех че се попълва от продавача с данните на пушката и ги придружава с другите разрешителни от КОС преведени и изпратени от продавача.

Примен проблема е друг.

Аз също съм внасял няколко пъти пушки от Германия.Но тогава нямаше това П-21.Затова и не ми е ясно предназначението му.

Но този П21 не е само за пушки,а и за други стоки.Та мисля ,че може да се приложи и тук?????

Или да се изесня.,./Аз съм в Немско и трябва да пратя аз пушките,на братми.Който е извадил разрешителни по надлежният ред,превел и изпратил.Затова за да пратя пушките трябва да намеря как и скакво да стане това.

Иначе това упражнение го правих зимата,но ползвах **Франкония** за посредник и там таксата за каса в самолет е 250Е+застраховка 8Е.

Като дойде разрешителното ще отида тук в службата по контрол на оръжието и ще питам.

Надявам се да мина тънко. :cap:

Преди време като си вадех разрешение за поредния внос, един любезен и разговорчив капитан от КОС ми каза ,че предстои да има единен унифициран документ разрешаващ и придружаващ вноса на ловно оръжие.

Незнам дали това е приложение-21,но както винаги при нас нещата са недомислени и позакъснели.

Като трябва това приложение да се попълни и прати от копувача и да придружава оръжието ,защо това него прави служба КОС???

А и това разрешително ,което е оня стар формуляр,дето прилича на откъснат от хайладжийски тефтер с наплюмчени пръсти е толкова смешно ,че тук в службата за контрол по оръжието го гледат като папирос,написан на кирилица и преведен.

Затова ще мачкат административните ни служби ,а те нас.

Като си там провери немските пощи дали нямат лиценз. От Италия си я получих по пощата. А в КОС са толкова компетентни че няма на къде. Не знам дали е от мързел или простотия. Поне закона и правилника да бяха прочели. Документите са оправени по споразуменията има ги в приложението на закона само че нашите служби не искат да работят с тях. От това берем ядове.

Мерси МаКс.

Незнаех че П-21 се попълва от копувача и се подпечатва от КОС.Мислех че се попълва от продавача с данните на пушката и ги придружава с другите разрешителни от КОС преведени и изпратени от продавача.

Примен проблема е друг.

Аз също съм внасял няколко пъти пушки от Германия.Но тогава нямаше това П-21.Затова и не ми е ясно предназначението му.

Но този П21 не е само за пушки,а и за други стоки.Та мисля ,че може да се приложи и тук?????

Или да се изесня.,./Аз съм в Немско и трябва да пратя аз пушките,на братми.Който е извадил разрешителни по надлежният ред,превел и изпратил.Затова за да пратя пушките трябва да намеря как и скакво да стане това.

Иначе това упражнение го правих зимата,но ползвах **Франкония** за посредник и там таксата за каса в самолет е 250Е+застраховка 8Е.

Като дойде разрешителното ще отида тук в службата по контрол на оръжието и ще питам.

Надявам се да мина тънко. :cap:

Приложение 21 е унифициран документ за ЕС и на външен вид е почти еднакъв но на различните езици.За да тръгне оръжие от една страна към друга-той е задължителен и затова се изпраща на продавача за да тръгне пушката към България..Така,че консултирай се с продавача и ако може попълни на място там документа и пращай пушката.В служба КОС поне докато аз внасях-той не се ползва и не се изисква и е непознат-за да си закупиш оръжие от чужбина ти искат разрешение за закупуване по местоживеене и разрешение за закупуване (внос) от София.А иначе досега аз съм си получавал пушките по пощата-не са ме търсили от летища.

Приложение 21 е унифициран документ за ЕС и на външен вид е почти еднакъв но на различните езици.За да тръгне оръжие от една страна към друга-той е задължителен и затова се изпраща на продавача за да тръгне пушката към България..Така,че консултирай се с продавача и ако може попълни на място там документа и пращай пушката.В служба КОС поне докато аз внасях-той не се ползва и не се изисква и е непознат-за да си закупиш оръжие от чужбина ти искат разрешение за закупуване по местоживеене и разрешение за закупуване (внос) от София.А иначе досега аз съм си получавал пушките по пощата-не са ме търсили от летища.

Най-отговорно написах,че транспорта трябва да бъде със самолет,има случай когато оръжието се получава по-пощата,но при евентуално отваряне на превозното средство на куриерската служба на границата,то ще бъде конфискувано защото нарушава

ЗАКОН ЗА ОРЪЖИЯТА, БОЕПРИПАСИТЕ, ВЗРИВНИТЕ ВЕЩЕСТВА И ПИРОТЕХНИЧЕСКИТЕ ИЗДЕЛИЯ

Глава 5.

Най-отговорно написах,че транспорта трябва да бъде със самолет,има случай когато оръжието се получава по-пощата,но при евентуално отваряне на превозното средство на куриерската служба на границата,то ще бъде конфискувано защото нарушава

ЗАКОН ЗА ОРЪЖИЯТА, БОЕПРИПАСИТЕ, ВЗРИВНИТЕ ВЕЩЕСТВА И ПИРОТЕХНИЧЕСКИТЕ ИЗДЕЛИЯ

Глава 5.

Хъм,...кофти работа,ама истена.

А другия аспект е ,защо тогава трябва да се оказва в разрешителното каде да пристигне пратката ,на коя митница,....в случея с мен на Дунав мост.Това дали трябва да значи че ще е с авиокарго и после до посочената митница с вътрешна пратка.Което значи ,...по-скъпоооо.

Но дане тълкувам напразно,,..в понеделник ще видя.

Хъм,...кофти работа,ама истена.

А другия аспект е ,защо тогава трябва да се оказва в разрешителното каде да пристигне пратката ,на коя митница,....в случея с мен на Дунав мост.Това дали трябва да значи че ще е с авиокарго и после до посочената митница с вътрешна пратка.Което значи ,...по-скъпоооо.

Но дане тълкувам напразно,,..в понеделник ще видя.

Посочва се митницата на аерогарата/София,Варна или Бургас/,до която има редовен полет.Няма вътрешна пратка поради горната причина.

Общо взето това го изискват в централния КОС.

Edited by tanatsi

И аз посочвах митница аерогара София в документите както искат от КОС ама от там си ми ги препращаха на вътре. И хич не искат да задържат такава пратка там. Виж ако си посочил Софийски адрес за доставка ще си остане в София. Мисля че и преди писах че в митницата не ги интересуват никакви документи за освобождаване на пратката щом аз съм получателя.

И защо пък точно авиокарго. Пробвай това за което ти казвам и хич да не ти пука по какво ще я транспортират. То там на място те си издават документ който придружава пратката и указва точно какво е така че каквото и да отварят и да правят няма да се заядат. Тя даже си има и застраховка. Не се опитвай да преоткриваш топлата вода.

Edited by lov

Аз не съм вносител,производител,превозвач или друго подобно,чета законите доколкото ми е необходимо-единствената цел с която пиша в тази тема е да помогна на някой-да спести ядовете,които съм минал по пътя си. В града,който живея има митница,има и летище, когато попълвах документите в КОС –писах аерогара.Оръжието пристигна по пощата,никакви митници-пазя товарителници, документи с банкови преводи,разрешения за закупуване, Ф21...Даже в един случай бях посочил друг град и адрес-оръжието си отиде там,където бях посочил.Ако от скоро има някаква промяна-който е внесъл-да пише - и аз ако внеса -ще пиша...

Ето какво мога да допълня,.....

След избора на оръжие и договорка с продавача и след вадене на разрешително от КОС,преведено се изпраша на продавача и той попълва въпросното** приложение-21**...Той продъвача попълва П-21/в БГ никой не го знае и не го иска/след което го заверява при отписване на оръжията си в ландратсамт.После се търси лицензирана пощенска услуга......Аз съм до тоя етап.

**П-21**

Графа 1.Страна изпращач

2.Страна получател

3.Дани на изпращач

4.Данни на получател

5Описание на оръжието,мунициите.

6.Описание на разрешителното на копувача.

7.Описание на изпращача

8.дата и печат

9,10.изпращач

• 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Трябва ли оръжието да пристигне в митница ,като мито не се плаща?

Доставчика ми твърди ,че ще пристигне на адрес.

Нужен ли е документ от митница за регидтрацията?

Трябва ли оръжието да пристигне в митница ,като мито не се плаща?

Доставчика ми твърди ,че ще пристигне на адрес.

Нужен ли е документ от митница за регидтрацията?

Колега.дай им ти адреса-КТТП аерогара София,няма мита ,а някаква смешна обработка на документите,към 60евр и си бомба!!!

Ако се вкарва от Америка,митото е задължително допълнено с куп документи и разправии,още се чудя дали да пробвам :cap:

Колега.дай им ти адреса-КТТП аерогара София,няма мита ,а някаква смешна обработка на документите,към 60евр и си бомба!!!

Ако се вкарва от Америка,митото е задължително допълнено с куп документи и разправии,още се чудя дали да пробвам :cap:

мерси колега,....

Ама то к'ви документи да обработват?????

Така е думата-прави се прочутата 'товарителница'/за съжаление не съм в БГ,да погледна какво беше,но е нещо като фактура и касова бележка/,за 10 мин и си ок,но задай точно там да ти доставят пушката,иначе се вкарваш в страшен филм,повярвай ми!!!

Айде с тия съвети го вкарай в приключение.

Айде с тия съвети го вкарай в приключение.

Приключението ,колега е неизбежно,но то е нищо в сравнение с това ,което те чака ако неследваш съветите ми,повярвай ми зная го от опит!!!

Преди да беше написал това да беше погледнал кой е автора на темата. :buba:

А пътечката отдавна е направена а това че някои канцеларски плъхове си придават важност и се мислят за велики да ходят у лево. Тъй че не си мисли че си открил топлата вода тя е открита отдавна даже и преди мен.

Edited by lov

Преди да беше написал това да беше погледнал кой е автора на темата. :buba:

А пътечката отдавна е направена а това че някои канцеларски плъхове си придават важност и се мислят за велики да ходят у лево. Тъй че не си мисли че си открил топлата вода тя е открита отдавна даже и преди мен.

Колега,това,че си автор на темата не значи,че си прав.

Има закон /ЗАКОН ЗА ОРЪЖИЯТА, БОЕПРИПАСИТЕ, ВЗРИВНИТЕ ВЕЩЕСТВА И ПИРОТЕХНИЧЕСКИТЕ ИЗДЕЛИЯ/,който изисква документи за транспортиране на оръжието на територията

на България.Твоя случай нарушава закона и при проверка е можело да бъде конфискувано.Това е причината от националния КОС,а и от Франкония да изискват

авиопревоз.

Айде умувайте и правете каквото си искате. Моите оръжия да не би да са ми спускани нелегално с парашут я. В митницата да не са по глупави и да правят нещо нередно от незнание. На против много по в час са и се съобразяват с европейското законодателство а не с нашите криви закони. А защо не ми се обяснява и не мисля да изнасям лекция по международно право щото не ми е това работата.

Айде умувайте и правете каквото си искате. Моите оръжия да не би да са ми спускани нелегално с парашут я. В митницата да не са по глупави и да правят нещо нередно от незнание. На против много по в час са и се съобразяват с европейското законодателство а не с нашите криви закони. А защо не ми се обяснява и не мисля да изнасям лекция по международно право щото не ми е това работата.

Кой е в час-митниците ли,леле колега ставаш леко смешен,там е такава АНАРХИЯ,предизвикана от незнание,или ако има елементи на такова тое заслепено от жаждата за пари,нещо повече -доста са склонни да е слушат,ако се държиш ''прилично''!!!При това знам за 2 парадпксални случая,единия от които е просто за Гинес,а колкото до топлата вода аз не мисля а и не съм тръгнал да я откривам,особенно в митниците :girl_cray2:

Темата стана :

Една жена казала на сестрата на лелиния вуйчо на брата на ......

Или както там беше лафа.

Всеки да се спасява както може. Нека аз да съм смешника.

Тя за това и държавата ни е заприличала на цирк. Най лесно е да си чешем пръстите на клавиатурата и да даваме акъл.

И май дойде време темата да отиде в небитието.

Edited by lov

Темата стана :

Една жена казала на сестрата на лелиния вуйчо на брата на ......

Или както там беше лафа.

Всеки да се спасява както може. Нека аз да съм смешника.

Тя за това и държавата ни е заприличала на цирк. Най лесно е да си чешем пръстите на клавиатурата и да даваме акъл.

И май дойде време темата да отиде в небитието.

Не се ядосвай,ти си дал своето за яснотата по тъемата,.....за което сърдечно мерсиииии.

Моите пристигнаха благополучно.

Пътя не е толкова тънлив.

Който търси намира.

Успех на всички мераклии ,....

И не се отказвайте ,така може да се радвате на класни оръжия на поносима цена.

• 2 months later...

Някой скоро да е внасял? Аз тази седмица мисля да стартирам събиране на документите - ще купувам от Англия гладкоцевно!

• 1 month later...