Jump to content

8mm Манлихер

Recommended Posts

• 1 year later...

Възхищавам се от познанията ви колеги ! Аз съм по практичен " старо прави , старо люби - време губи" ! 8х57 е за нас - за другите не знам!

Колко много неподготвен съм бил - времена - какво да правиш! Хубавото е, че още мога да възприемам нормално себе си като полуфабрикат на идиотската ни действителност!

post-14547-0-55169600-1359462165_thumb.jpg

• 1 month later...

Остави я снимката,погледни кво пише там по-надолу по страницата

8 X 56R Hungarian Mannlicher 205 Grain SP $26.99

калибъра на М95 m30 http://world.guns.ru/rifle/rfl18-e.htm

Виждал съм и 6.5мм Манлихерови патрони прочетох за тях ,че били от румънски манлихер някакъв.

тя темата малко прашна ама и аз да кажа нещо мисля,че 6,5 са за манлихер каркано доколкото си спомням май са ги правили в италия но със сигурност гръцката армия е била с тях и след войната нашите села са се напълнили с тях нашите прадядовци са си ги донесли трофеи,и сега и сега излизат от старите селски тавани

6,5 италиански манлихер каркано е различно от 6,5 гръцки манлихер шонауер. Карканото е 6,5х52, а шонауера е 6,5х54. Освен това е различен и диаметърът, нищо че и двете се водят 6,5 мм.

6,5 италиански манлихер каркано е различно от 6,5 гръцки манлихер шонауер. Карканото е 6,5х52, а шонауера е 6,5х54. Освен това е различен и диаметърът, нищо че и двете се водят 6,5 мм.

да интересна подробност но тук вече материята е за доста запознати,а аз бих се определил като любител макар,че имам много кашони с книги и списания за оръжия,това съм го пропуснал или забравил но затова е този форум благодаря колега.понеже съм говорил преди време с човек,който има такава и твърди,че е каркано но не можеше да ми каже какъв е калибъра поне не и дължината на гилзата спомням си да казва че пълнителя пада след като се изстрелят патроните дали и при двете е така или това е отличителен белег не че има значение този човек сега е далече ама така за обща култура ако знаеш напиши

Карканото е с 6-патронна пачка, която пада след свършване на патроните ( както Манлихер 95 ). Шонауера е с 5-патронна тенекийка ( като маузер 98, мосин ) и патроните се зареждат в кръгов магазин, като се притискат с пръсти, а тенекийката се изхвърля ( маузер, мосин ).

• 8 years later...

Имам манлихера карабина регистрирана като ловна.Оръжието е късо и добре прикладисто ,за хищник не е лоша става и за прасе.Старите патрони с цялото ми почитание са си бойни а тези на първи пъртизан вече гонят 4.5лв а и са на изчезване.Взех си оборудване купих он нета гилзи и ловни куршуми ,намалих малко дозата на барута и пушката спря да рита болезнено без да си променя боя на 50-100 метра.Имам и немски мазер от 1941г ако трябва да избирам като точност той е по добре но за храсти и в гора Манлихерага е по удобна.