Jump to content

Завръщането на ИЖ-58 кал.16

Recommended Posts

Позволих си да открия тази тема СПЕЦИАЛНО за ИЖ-58 кал.16,тъй като ровейки се в темите все изпъква нещо за тези пушки,въпреки че не е по съответната тема.Затова предлагам който притежава такова бижу или наскоро е претърпяло "Пълна промяна" да го сподели тук.

• Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

От миналата седмица притежавам една такава красавица и се кефя повече от на доста по скъпи пушки каквито ми се и намират.Честно казано моята е като нова-клуча не минава средата,няма язви и луфтове и дървенията е оригинална без забележки.Ще кача снимки по-късно.Мои приятели като я видяха наистина се изкефиха.Патрони и зимах от випа в София и то на уникално ниски цени.Единия продавач е мой човек и ми донесе някви от преди 5 години запазени в склада на цени-бренеке рио 1 лев купих една кутия 25 бр.,щото нямаше повече и 3 кутий по 25 бр.петичка ама не 5 нули,а петици,кото на мен ми трябват за панички на цена 30 ст.-патроните са САГА.Абе много и се кефа на тая пушка-лека,супер прикладиста,евтина.Верно доста време я търсих,ама то щото исках да е без забележки.Гледах няколко,но тая е уникална.Човека,от който я взех е беше намазал с един мм.смазка,за което му правя евала.

От миналата седмица притежавам една такава красавица и се кефя повече от на доста по скъпи пушки каквито ми се и намират.Честно казано моята е като нова-клуча не минава средата,няма язви и луфтове и дървенията е оригинална без забележки.Ще кача снимки по-късно.Мои приятели като я видяха наистина се изкефиха.Патрони и зимах от випа в София и то на уникално ниски цени.Единия продавач е мой човек и ми донесе някви от преди 5 години запазени в склада на цени-бренеке рио 1 лев купих една кутия 25 бр.,щото нямаше повече и 3 кутий по 25 бр.петичка ама не 5 нули,а петици,кото на мен ми трябват за панички на цена 30 ст.-патроните са САГА.Абе много и се кефа на тая пушка-лека,супер прикладиста,евтина.Верно доста време я търсих,ама то щото исках да е без забележки.Гледах няколко,но тая е уникална.Човека,от който я взех е беше намазал с един мм.смазка,за което му правя евала.

Честито и със здраве за я ползваш,но една две снимчици ще дадат съвсем завършен вид на поста.

Привет колеги ! Тя ,тая тема ,много обсъждане не иска ! Чудесно оръжие ! Имам си такова наследено от бащами ! Ловувал е с нея само 30 години ,а аз само 15 ! Сигурен съм ,че и тя незнае колко патрона е изгърмяла ;) Няма една язва в цевите ,да не говорим за повърхностни . Получи лек лувт в главата ,който отстраних наскоро с подмяната на лагеруващия щивт ,фасулска работа ! Виж за патроните ,колега , завиждам ти ! В Русе боеприпаса за 16 К е по-скъп от тоя за 12 К идея нямам защо . Наслука !

И аз съм в клуба на Иж 58 - само положителни емоции съм имал с нея и не я сменям за нищо!

Отлично и абсолютно непретенциозно оръжие.

На малко са кът патроните в 16 кал.,ама се намират

На слука на всички!

Това не е пушка, това е показалка! Само и показваш къде трябва да удари и го прави. Имам я от 5-6 год., подарък от мой близък чийто баща-ловец почина. Има някокло язви но това не влияе на боя и. Ходя с нея на юрдек, падат като сополи. :) Някои ако може да сподели опит какви патрони ползва и е доволен. (И дребни и едри) Благодаря преварително.

Edited by ku4e_biasno

От каде се здоби с тая кукла бе колега

аэ от 20 години ловувам с такава пушка и съм много доволен само едър лов със 12-0 и 13.0

иэвинявам се сбъркал съм снимката

post-19157-1240423222_thumb.jpg

Edited by sokera 63
Това не е пушка, това е показалка! Само и показваш къде трябва да удари и го прави. Имам я от 5-6 год., подарък от мой близък чийто баща-ловец почина. Има някокло язви но това не влияе на боя и. Ходя с нея на юрдек, падат като сополи. :) Някои ако може да сподели опит какви патрони ползва и е доволен. (И дребни и едри) Благодаря преварително.

И аз имам такава, след като подарих преди 2 години на брат ми моята, наскоро си купих пак същата но с английски приклад на която скъсих цевите до 61см. и я ползвам за горски лов-бекаси и като гонач. Това което съм забелязал след скъсяватето е че всичко което гръмна от 5 до 20-25 метра пада. Патроните сам си ги правя но с доза за 12кал. 32гр. съчми на която намалям барута с около 1/10 и се получава много добре.

В момента нямам такава пушка, но първите 7-8 години като редовен ловец съм ловувал с 58-ца. Доволен бях - блажеше ме и то редовно, особено много й връзваше на зайци, без майтап - даже и колегата на когото съм я продал често се хвали със зайци - може и да е съвпадение - знам ли ?! Обаче дайте да не я фаворизираме - че е безотказна и дуракоустойчива /като си помисля колко мои експерименти с правени патрони е издържала само/- да , ама коя съветска двуцевка не е? Че дава по-добра групираност , че е по-лека и по маневрена от 12 кал. - да, ама от разпространените в България 16-ки / визирам все още работещите Баярди, чудесните Туловки с външни куроци , финните чешки и немски успоредки и много редките ИЖ-12/ е най-смотания вариант - всеки, който е работил с изброените пушки ще го потвърди. Не ме разбирайте неправилно - хубаво оръжие си е, има голям заряд носталгия в него, но за 16 кал. е груба и тежичка. Лично мнение.

Доста време беше единствената ми пушка , ИЖ58 - хромирах главата , изцяло , направихме програмка за полуложите и .. пуснахме една малка серия - по присъединителните размери .. Ивайло от Хасково дооформи нещата , е приклада е също нов , с буза , сега са три , едната съвсем нова , но семейната дружинка налита на ново и модерно 12к. Патроните са си мои от 9 до бренеке , но от 16к. на Рипелон - Нешо Нешев - има тъкъв ! и на НИТИ съм много доволен , черно червените хартиени гилзи на С&В .. вече няма такива - пушка за всеки ден , за всичко

Нека и аз да я похваля.Ето това глиганче падна от такава пушчица тази година :

Снимката щеше да е по-впечатляваща,ако Ижето бе отворено над главата му,иначе Таласъма е добър!

И аз се присъединявам че пушката е страхотна особенно за първа пушка както е при мен.

това е от мен за тази година със гореспоменатото оръжие.

http://www.nalov.com/forum/index.php?showt...4292&st=570

Аз вече доста пъти съм го писъл, но като цяло този глиган падна с 12/00 на Рио и то почти всички сачми бяха в прасето.

ХУбаво оръжие е този Иж. Аз го имам наследство от дядо ми, после баща ми е стрелнал 100-200 патрона с него и сега е мой ред да направя няколко сезона.

Относно това дали е претенциозно ---> по скоро не е , но аз достатъчно често си го почиствам, да не кажа след всеки лов. Дори понякога и го чистя още докато сме в гората и чисто го прибирам в калъфа, за което си и отнасям по някой бъзик...

Що се отнася до патроните, аз съм от Габрово и тук се намират, скоро не съм ходил по магазините, но примерно предния сезон имаше 4-5 вида куршуми и толкова още 10/00, 12/00, 13/00.

Според моите наблудения за тази пушка от нулите е добре да се стреля с 12/00 и надолу нули. Ако си сигурен че ще гърмиш само приплод горещо препоръчвам 10/00.

Един колега писа за слука със зайци и аз мисля че има такава орисия това оръжия, макар че класиката в жанра при лов на зайци за мен пушка "Оригинал Баярд" с открити куроци.

Един ден ако се чудя за какво да похарча някой лев ще си купя такава пушка с открити куроци.

Мисля че има още 1-2 поне фирми които ги правят.. /едната май беше италианска/

Като заговорихме обаче за ИЖ 58 16 кал. Някой имал ли е проблем с мушката и съответно боя на пушката. На моята мушка още от времето а дядо ми е сплескана. Сякаш със чук я е слескъл и едвам се вижда пъпката /сигурно е под 1мм/. Питъл съм баща ми защо е така и той неможе да ми обясни а дядо не е сред живите да каже... Та ако някой има идея. Така направена пушката си бие добре или поне аз не се втелявам чак толкова в боя на пушката и ако пропусна го отдавам на себе си и на слуката все пак ....

Благодаря предварително на отзовалите се на моята питанка.

Като заговорихме обаче за ИЖ 58 16 кал. Някой имал ли е проблем с мушката и съответно боя на пушката. На моята мушка още от времето а дядо ми е сплескана. Сякаш със чук я е слескъл и едвам се вижда пъпката /сигурно е под 1мм/. Питъл съм баща ми защо е така и той неможе да ми обясни а дядо не е сред живите да каже... Та ако някой има идея. Така направена пушката си бие добре или поне аз не се втелявам чак толкова в боя на пушката и ако пропусна го отдавам на себе си и на слуката все пак ....

Благодаря предварително на отзовалите се на моята питанка.

Изкършен ти е върха на мушката и е останала само основата,затова почти не се вижда.Ако си и свикнал така продължавай,но значението й е само при стрелба с куршуми.

Ммм не е изкършен. По - скоро сякаш е чукан с чук у е сплескан или поне така можете да си го представите.

По принцип ---> да така съм свикнал, но определено е по лесно и по бързо се прицелваш с нормално изпъкнала мушка.

Идеята ми беше дали пък нечий друг дядо не е направил същото и да е окаже че нещо като фабричен дефект да е имало... и се налагала корекция на мушката а като е нямало мушки, оръжейници и прочие да си е решил проблема като я е сплескъл

Изкършен ти е върха на мушката и е останала само основата,затова почти не се вижда.Ако си и свикнал така продължавай,но значението й е само при стрелба с куршуми.
Да и при мен бе така на Туловката полувината от мушката бе като отчекната и с течение на времето пушката като е облягана и слагана по калъфи,подпирана по дуварите по върха на цевите остатъка от мушката се бе заоблила.При това полужение при нормално прицелване в основанието на целта снопа я надхвърляше и на 25 метра центъра на снопа съчми №7 бе около една педя над целта.

Страхотно оръжие.Не го заменям за друга двуцевка.При тази стрелба която и хвърлям още е читава и цевите са като нови

• 1 month later...
Да ли й отива правия (английски) приклад?Честито на собственика й и първото прасе да го сподели с майсторите! ;)post-12258-1243411255_thumb.jpg

За успоредка това е приклада. Поне за мен де. Много по-елегантно изглежда от успоредка с пистолетен или полупистолетен приклад. Пък и доколкото съм пробва е доста удобно. :p

п.п. Честито на собственика и много слука..

Edited by JPB