Jump to content

Коя е перфектната пушка за близък лов

Recommended Posts

Имам въпрос към колегите с по-голям стаж,ловувам със Сайга 12 която има много силен и далечен бой,който е стрелял със такова оръжие знае за какво иде реч,мисля да закупя и втора пушка специално за пъдпъдък,защото това за мене е един от най-вълнуващият лов а стова което разполагам трябва доста да изчакваш дивеча,но вповечето случаи това не е решение зашото като изчакам пък нямам видимост.

Изминалата година ловувайки с колегите,те могат от 15 до 20 метра да взимат цял пъдпъдък,аз от такова разстояние взимам смлян врабец.На това разстояние моят сноп е 25-35 см,тяхният 40-70см.

Те тва е проблема,та да се върна на въпроса....

Моля кажете кое оръжие има близък и разспръснат бой,чисто теоретически от вашият опит,изключвайки вида боеприпас за него не иде реч?

Благодаря на всички предварително.

Ами колега добрата пушка за пътпъдъци е тази която има цев цилиндър или подобрен цилиндър за първи изстрел и след това евентуално полушок. Освен това другият вариант са пушките с мобилшокове в т.ч. и полуавтомат с цилиндър или подобрен цилиндър. От там нататък според парите които можеш да отделиш и индивидуалните ти физически данни, си избираш от различните марки нова или на старо. И един съвет - захвърли калаша завинаги !

Ми с помпата и късата цев сигурно снопа на това разстояние е над 1 м.

Колкото е по-къса цевта, толкова е по-широк снопа !

За пъдпъдъци вероятно успоредка с по-къси цеви ще бъде идеална !

Този лов обаче го практикувам рядко 3-4 пъти годишно и не съм много компетентен :)

http://www.verney-carron.com/pages-us2/sag...e-becassier.htm

Един приятел на баща ми има такава.... И е просто смрът за пъдпъдъците.. :)

Е това ако го знаех нямаше да отрежа ИЖ-то на 65тия см! Мислех че дължината на цевите не е от такова значение каквото е шока. Сори за спама...

Ами колега добрата пушка за пътпъдъци е тази която има цев цилиндър или подобрен цилиндър за първи изстрел и след това евентуално полушок. Освен това другият вариант са пушките с мобилшокове в т.ч. и полуавтомат с цилиндър или подобрен цилиндър. От там нататък според парите които можеш да отделиш и индивидуалните ти физически данни, си избираш от различните марки нова или на старо. И един съвет - захвърли калаша завинаги !

Хе..хе...хе колега калша не е за изхвърляне той си има своите големи преимущества в другият вид лов.... :)

рецептата е елементарна. къса цев цилиндър и ситен патрон на тапа - метла. "бекасиера" (споменат от колегата по-горе) е супер, но много скъп вариант. другата крайност със същия функционален ефект е старо руско чифте с рязани цеви. все се каня да търся нещо дърто и ефтино за тая роля, но ...само се каня.

гледам, че изключваш "вида боеприпас" а точно той е по-важен от пушката. ако изстреляш една 10-ка с концентратор от "бекасиера" по пиле на 15-тина метра кел файда, че пушката ти е специална. пак само пера и кръв ще е резултата.

Edited by fakir

колега какво не харесваш на голите пилета /пътпъдъци/..тъкмо няма да скубеш после :lol: .а сериозно, ако ги пуснеш по далече да литнат може и да са с перушина като паднат и по голям номер 9, 10, 11.!!!

айде и наслука !! :)

Специално за пъдпъдък и яребица съм си взел ИЖ 43 КН с 510 мм.цеви с мобилни шокове като съм сложил 0,25 мм. на дясната цев и 0,5 мм. на лявата.Удоволствието е голямо защото досега все съм стрелял с шокови пушки с дълги цеви и повечето пъти дивеча е ставал на кървава каша...

Имам въпрос към колегите с по-голям стаж,ловувам със Сайга 12 която има много силен и далечен бой,който е стрелял със такова оръжие знае за какво иде реч,мисля да закупя и втора пушка специално за пъдпъдък,защото това за мене е един от най-вълнуващият лов а стова което разполагам трябва доста да изчакваш дивеча,но вповечето случаи това не е решение зашото като изчакам пък нямам видимост.

Изминалата година ловувайки с колегите,те могат от 15 до 20 метра да взимат цял пъдпъдък,аз от такова разстояние взимам смлян врабец.На това разстояние моят сноп е 25-35 см,тяхният 40-70см.

Моля кажете кое оръжие има близък и разспръснат бой,чисто теоретически от вашият опит,изключвайки вида боеприпас за него не иде реч?

Ако си правиш патрони може да решиш проблема до голяма степен и да не ти се налага да купуваш второ пушкало, ако резултат ти хареса разбира се .

А иначе на въпроса - къси цеви и малки шокове, както пишат и колегите.

Успех в избора !

колега какво не харесваш на голите пилета /пътпъдъци/..тъкмо няма да скубеш после :lol: .а сериозно, ако ги пуснеш по далече да литнат може и да са с перушина като паднат и по голям номер 9, 10, 11.!!!

айде и наслука !! :)

ако си на лов с един - двама приятели и куче, да. но, ако сте една дружина в редица и ти си по средата и трябва да изчакваш пилетата да се отдалечат, вярвай ми едно няма да удариш - колегите около тебе ще ги пометат преди да си се прицелил. със сайгата с шоковата цев и заводски патрони с концентратор си обречен на яд и истерия на пъдпадъчия лов. :lol: не един път съм бил "съучастник" на случката. аз със старата ижовка а човека до мен с автомата дето или е забравил да смени шока (от патките миналата година) или е с патрони с концентратор (или и двете). резултата е: вдига се пиле на 5-10м, той стреля 1,2 понякога и 3 патрона и аз дето не му стрелям (щото не е пред мен) с чифтето го свалям (верно ранен) на 30-тина метра....

Колега колко силен и колко далечен бой има Сайга 12 , по далече ли стреля тя от другите пушки и ако да защо , колко дълга и е цевта и какъв шок има , нали дължината на цевта и шока на една пушка определят боя ? :)

Към всички колеги които се включиха в дискусията-Благодаря.....

Относно патроните-пробвал съм всички варианти...повярвайте ми пушката Сайга12 като пушка има много събран бой,с патрони RC,RIO,SAGA 11,12 na 40-50 метра със шок 0,5 прави 50-70 см сноп????????.....

със същите патрони карам и бруля царевицата от стотина метра??????? на какъв сноп незнам защото от яд като изпусна рязкам целия пълнител до дупка :p патрони не щадя.За ярибица нямам грижи защото там с 9,10 номер ги пукам...за патка и зимно бърне също,примери няма да давам за да не стане тука спор :D

Но мисълта ми беше да ми препоръчате пушкало от вашият опит,за сега разбирам едно че колкото е по-къса цевта толкова по добре,за правени патрони този автомат не става иначе всичко що се предлага на пазара съм пробвал и разбрах ,че трябва да си взема един стар руски боец двуцевка-намлия- :hi:

и те тва е...на всички благодаря и на слука,че малко време остана да си центроваме мерниците че хайваните са тука вече :D

Към всички колеги които се включиха в дискусията-Благодаря.....

Относно патроните-пробвал съм всички варианти...повярвайте ми пушката Сайга12 като пушка има много събран бой,с патрони RC,RIO,SAGA 11,12 na 40-50 метра със шок 0,5 прави 50-70 см сноп????????.....

със същите патрони карам и бруля царевицата от стотина метра??????? на какъв сноп незнам защото от яд като изпусна рязкам целия пълнител до дупка :p патрони не щадя.За ярибица нямам грижи защото там с 9,10 номер ги пукам...за патка и зимно бърне също,примери няма да давам за да не стане тука спор :D

Но мисълта ми беше да ми препоръчате пушкало от вашият опит,за сега разбирам едно че колкото е по-къса цевта толкова по добре,за правени патрони този автомат не става иначе всичко що се предлага на пазара съм пробвал и разбрах ,че трябва да си взема един стар руски боец двуцевка-намлия- :hi:

и те тва е...на всички благодаря и на слука,че малко време остана да си центроваме мерниците че хайваните са тука вече :D

Вземай 1 надцевка или успоредка на старо. Беж при някой оръжейник да я скъси с 15-тина см и си ти ;) Даже и на гонка за свиние ще си актуален с нея :D

TOZ-87:-отличен и евтин вариант на това което търсиш.

За тази цел и за по малко пари само иж43 с късите цеви,той колега писа за нея по напред.Ловувал съм с колега с такава ,трябва да ти кажа ,4е е метла. Идеална е, та тя си е предназна4ена за талъв лов . Първо е лека, повратлива ,бързо се прехваща целта, поради късите цеви и шоковете са си предназна4ени за такъв лов пък и за бекаси е супер.

Колеги при тва положение значи квото и да взема и ако му отрежа цевите става?

А рязането на цевите законно ли е,в смисъл косаджиите няма ли да ми направят проблем?

Всеки може да уцели пъдпъдък, когато пушката има "разпръснат бой".

Не е ли по-голямо предизвикателство и същевременно по-голяма школовка да се гърми по дребен дивеч с пушка с “групиран бой”?

Съжалявам за спама.

А рязането на цевите законно ли е,в смисъл косаджиите няма ли да ми направят проблем?

Възможно е да имаш такъм проблем - нарушаване на конструкцията на модела .

Една скейтова пушка ще ти свърши идеална работа. С разширената цев ще ги сее като редосеалка.

Всеки може да уцели пъдпъдък, когато пушката има "разпръснат бой".

Не е ли по-голямо предизвикателство и същевременно по-голяма школовка да се гърми по дребен дивеч с пушка с “групиран бой”?

Съжалявам за спама.

Тая година ще те изведа за пъдпъдъци и ще ги стреляме от далече... Нали сме с далекобойни тозове :D

п.п. Някой успя ли да си счупи микровълновата с оня фазан? :spiteful:

Едва ли изобщо ще забележат.Пък и ти ще ги отрежеш няма и 10 см.Познавам поне 5

човека дето го направиха и нямат проблем.Само че те ги отрязаха да пуцат по-добре с куршум.

Едва ли изобщо ще забележат.Пък и ти ще ги отрежеш няма и 10 см.Познавам поне 5

човека дето го направиха и нямат проблем.Само че те ги отрязаха да пуцат по-добре с куршум.

Колега не се занимаваи с рязане и пр.Имам излишна една помпа с кьса и дьлга цев,.Ако си такьв мераклия,имаш я!!

Колега не се занимаваи с рязане и пр.Имам излишна една помпа с кьса и дьлга цев,.Ако си такьв мераклия,имаш я!!

На мен не ми трябва колега.При нас няма много птичи лов ,освен патки.