Jump to content

7.62x54r леки или тежки куршуми ?

Recommended Posts

Здравейте ! Притежавам карабина Тигър 7.62х54 с къса цев 530мм. Подскажете с какъв боеприпас да я използвам . Лов изключително свиня.

Edited by lesnik
  • Replies 277
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Едно време,когато имахме стрелби с ПК на Врачанския полигон, цевта се подменяше на всеки 2 кутий/500/ бр.патрони.Вземайки в предвид бавното вдигане на мишените,това ставаше в рамките на около 1 час,ко

Да внеса малко яснота по въпроса за хромирането на цевите. Това колко дебело е хромовото покритие на цевта няма нищо общо в дълбочината на браздите или височината на полетата. В зависимост от това кол

Патронът не е лош. Стрелях със СВТ-то и Мазалата и направих замервания на скоростта.При 7 градуса по Целзий със Мазалата/цев 63 см/ паказа средностатистическа скорост - 687м/с. СВТ-то - 676 м/с. Групи

Posted Images

Пробвай с кух и оловен връх на различни марки и ще откриеш твоя патрон=куршум.

Здравейте ! Притежавам карабина Тигър 7.62х54 с къса цев 530мм. Подскажете с какъв боеприпас да я използвам . Лов изключително свиня.

LVE-Новосибирски,13гр с мек връх-отлично съотношение цена:качество(1-1.5лв/бр.)

иначе-NORMA ALASKA,[email protected],PrPatizan,Hakko hammerhead,LAPUA....2-5лв/бр.

български (ловен вариант)-определено НЕ(лично мнение)

някой стрелят с пилени щатни армейски патрони....въпрос на личен избор

Ако имаш възможност,опитай с различните варианти-тя пушката ще ти покаже кой е твоят(и нейният) патрон.Успех

Edited by ICEBUL

Щатен армейски изпилен по 0.20 - 0.30 ст. парчето !

За диво прасе на гонка +/- наколко см. нагоре и надолу е без всякакво значение !

Най ме напушва смях, когато някой колега покаже патрон за 4 - 7 лв. и обяснявя колко добър е за групов лов !

Митя пробваи ,4е идва сезона идва и да няма после ама тооооо. :D:):D :D :D ; :D :D :D :D :p

Как да разбера кой е моя патрон-куршум ? Кое да сравнявам между различните боеприпаси ? Групираност, скорост, диаметър на куршума ?

Edited by lesnik

ами вземаш по една кутия от всички и отиваш на някое стрелбище(или по-закътано място) и почваш да стреляш. гледай за групираност, те другите параметри влияят директно върху групата.

ама за тека и аз харесвам ЛВЕ с 13гр. куршум...

пробвай пък кажи!

Как да разбера кой е моя патрон-куршум ? Кое да сравнявам между различните боеприпаси ? Групираност, скорост, диаметър на куршума ?

Аз на първо място бих сравнил групираноста, най добре на 100 м. сред това ще сравниш балистичните характеристики /по данни на производителя/ на патроните които са с добра за твоите изисквания групираност - ще видиш кой е с по голяма енергия и по-изправена траектория /единият например на 300 м. ще пада със 40 см., а другия с 60см./. За изпилените бойни не бих ти препоръчал, смятам, че с тях трябва много да се внимава защото са със стоманен сърдечник. Почти е безсмислено да се пилят те пак не се спрескват само може да се разкъса ризницата на патрона, стават за тренировки и за хищници но трябва да се внимава много от рикошети, много рикошират, а при групов лов из гората камъни колкото щеш и става страшно! Щели кутии да купуваш от всички видове и производители си е набутвация/не че има кой знае какво разнообразие от този калибър/ , в повечето магазини поне в провинцията продават и на бройки, по 5-6 бр. стигат за да се ориентираш как групират.

За гонка си вземи от най-тежките ,които намериш.

колега от личен опит мисля че руските 13 гр с мек врах са наи добри за свиня.за по далечни разстояния си вземи пак руски но ЦЕЛЕВИЕ повишеная кучност пише на тях ако не се лъжа те пак са 13 гр но са с усилен заряд и са добри на по-далечни дистанции скорост тегло пропадане.

проблем щеимаш със българския с мек връх тъй като са с различна дължина и запецват в пълнитела да не говорим че 3 пъти вече бг-патрон не ми гърми защото кабзата не вазпламенява .добре че има бол прасета и да не ме е яд.най добре се ориентирай към руските и след това норма .

ако не си в икономическа криза може да предпочетеш първо норма чао и слука ако има въпроси пиши или звънни с удоволствие ще помагам 0889718173

Тежките 13 гр. не са ли пригодени за пушки с дълги цеви ? Когато се рових из нета намерих сравнителни характеристики на почти всички руски патрони от този калибър. най интересното е , че разликите в скоростите на куршумите е 50-100м/с между 620мм и 530мм цев. Източник www.ada.ru . Патрон 13гр. Новосибирск - 620мм-747м/с, 530мм-669м/с.

Патрон 9.6гр. Новосибирск - 620мм-840м/с, 530мм-659м/с

Патрон 9.8гр. Новосибирск - 620мм-838м/с, 530мм-591м/с

Някой използвал ли е селер-белот 11.7 с мек връх?

Edited by lesnik

Направи прострелката на различни дистанций. 100 , 150 , 200 , 250 и 300м с патрони с различна тежина на куршума. първо с наборния мерник след това с оптика и сам ще разбереш кои боеприпаси да исползваш. А за 11,7гр. на селиер беот , стрелял съм но с оръжие 60 см дължина на цевта и калибър 30-06 няма пропуск на 150/200м без оптика но всичко е до късмет

• 2 weeks later...

Колеги някой ще ми отговори ли на въпроса: С къса цев какви куршуми да ползвам-9,6гр , 11.7гр. или 13гр.?

post-798-1244833640_thumb.jpg

Edited by lesnik

post-798-1244833707_thumb.jpg

Колега честито за хубавицата за която изразявам към теб благородна завист.

Значи първо искам да ти дам един съвет: като вземаш патрони различни видове е хубаво да обърнеш внимание на тези дето са с мек връх т.е. дали при вкарване в патронника върха на куршума се премачква някъде или по- точно оловната част. Ако се прамачква трябва да внимаваш много защото освен прамачкване все някъде може да остане олов, а то да ти изиграе лоша шега.

Така общо взето си купи по 8 бр от марка и и вид на патрона спрямо куршума. Значи тези с армейския връх като казват колеги те може да ги ползваш за лов на хушник, а ако си много добър стрелец за подборен отстрел, но трябва да си сигурен, че ще поразиш с точност дадената зона на животното. Българските дето са с кух връх ще ти вършат идиална работа хем няма да има проблем с премачкване на върха, хем стават и за гонка, но за точност незнам трябва да я пробваш.

Та да се върна към тези с мекия връх. Значи ако ти премачква мекия връх, тигъра на куршумите виж каква група ще ти даде, а след това отрежи на същите мекия връх и полирай с финна пила образувания връх. Да може да ти изглежда тъпичак, но пък да подобри точността ( аз има SLR95LHMB и за лов ползвам български изцяло облечени, сръбски с мек тъп връх и селиер на кои съм махнал мекия връх; точно тези селиери когато са с мек връх на 100 метра ми дават група 20 см, а като го махнат 7 см; сръбските с мекия тъп връх 3 см, а армейските също 3 см) След като видиш каква им е групираността вземи и заплюй патрони, които да са с индентични характеристики или образно използваш армейски за хишник и ловни за лов на другото по което ще стреляш.

П.П. Колега за колко взе Тигър-а. Знаеш ли колко струва Тигър-а в калибър .308 унчестър.

Ако нямаш оптика нали знаеш че този буза дето е на приклада трябва да я завъртиш надоло.

Благодаря за съвета. Тигър в кал. 7.62х51 струва около 2600лв. в Пловдив. Бузата се слага когато стреляш с оптика. Имам оптика Пилад 4х32, но я ползвам за хищници . Преди тигъра имах SLR 95 с дългата цев .

Edited by lesnik

Привет колега, честито за хубавата пушчица!!!

Този калибър ми е любимия. Първо, защото започнах да стрелям с него още в казармата, после - първата ми пушка беше такава, после се затвърди впечатлението ми от него. Опитът ми е доста голям с тези патрони. Изстрелял съм няколко хиляди. Опитвам се да снаредявам ръчно. Имам необходимата екипировка. Ръчноно снаредяване се състои в това, че разглабям фабрични и им подобрявам характеристиките. Не че на фабричните не са добри, ама пуста "болест" - винаги може по добре. Сега на въпроса какъв патрон да избереш. От многото експерименти, включително и на живи цели съм стигнал до извода, че куховърхите куршуми са най -добри. Българското производство - 11,7 г. са достаттъчно добри за гонка. И цената им е добра - 50 стотинки. Можеш да си стреляш до насита. А без стрелба не можеш да се научиш да стреляш. Защо куховърхи? Направи следния експеримент! - Напълни три бутилки от минерална вода по 10 литра. Застреляй ги последователно - първата с напълно облечен куршум, втората с куршум с мек връх и третата с куховърх куршум. Наблюдавай ефекта от изстрела, а после разгледай улучените бутилки. Сам ще избереш с кой куршум да стреляш по съответния дивеч. Ако имаш техника снимай стрелбата и я пусни във форума да се радват колегите!

Благодаря за отговора , но бихте ли дали конкретен отговор на въпроса. С тази цев 530мм кои патрони да ползвам с лек или тежък куршум ?

И двата куршума си имат достойнствата. Мекият куршум във всички случаи има по висока начална скорост и способността му да се деформира и разрушава е по голяма. На близки дистанции - до 100 -150 метра според мен е по-ефективен. Недостатъкът на тежките куршуми е, че някои имат значително по-ниска скорост от тази, която дава производителя. Производителя не лъже, но дава скоростта през еталонна цев, а тя в много случаи е с по-голяма дължина от тази на серийните пушки. Ако скоростта на тежкия куршум се случи недостатъчно висока, той не се деформира и минава през животното без да направи поражение. Точно такъв случай имах аз. Прострелях с комбинирана пушка глиган два пъти. Първия път с бренеке, втория с 13-грамов куршум с мек връх. Оказа се, че животното е паднало на около километър и половина от мястото на стрелбата. Намери го съседната дружинка на другия ден. Казаха, че било ударено с бренеке, което му счупило прадния ляв крак без да проникне в гръдния кош и една сачма 13/0 минала през него и заминала. В същност това бил куршумът. Оказа се, че тези куршуми излизат през цевта на пушката със скорост малко под 700 м/с. След като им подобрих характеристиките - увеличих им началната скорост на около 770 м/с ефекта беше поразителен. Прострелян глиган в средата на гръдния кош имаше люспа от куршума чак във врата си. При куховърхите куршуми по ниската скорост се компенсира от хидрошок ефектка. Така, че въпрос на избор - няма проблем и по тежки да изполлзваш. Ако към момента нямаш куховърхи, мошеш да махнеш мекия връх и да издълбаеш 2-3мм дупчица във върха на куршума. Не се нарушава точността и хидрошок ефекта е налице. Освен това теглото му намалява и скоростта леко се вдига. По късно ще ти покажа на снимка напречен разрез на български куршум 9,6 г, който става много ефективен след като му припилиш леко върха, но сега нямам снимка

Опитвам се да снаредявам ръчно. Имам необходимата екипировка.

Аз започнах да интересувам от ръчно снарадяване на същият боеприпас. Обаче като новобранец не съм наясно със самото снарадяване. Купих си от Щатите по интернет кинетичен чук за разкернирането на куршума. В същия сайт гледах няколко матрици за 7.62х54, но имаше много модели, едни състоящи се от едно тяло, други от две. Не ми стана ясно каква точно матрица да си закупя, как става самото керниране /пресите са скъпи и мисля да се пробвам с малко гумено чукче/. т.е за сега имам електронна везна за теглене на новото желано от мене количество барут, кинетичен чук за самото разкерниране на боеприпаса. Засега не съм наясно как точно да влагам правилно проектила в гилзата.

Ако внесеш малко яснота относно матриците ще ти бъда благодарен.

И двата куршума си имат достойнствата. Мекият куршум във всички случаи има по висока начална скорост и способността му да се деформира и разрушава е по голяма. На близки дистанции - до 100 -150 метра според мен е по-ефективен. Недостатъкът на тежките куршуми е, че някои имат значително по-ниска скорост от тази, която дава производителя. Производителя не лъже, но дава скоростта през еталонна цев, а тя в много случаи е с по-голяма дължина от тази на серийните пушки. Ако скоростта на тежкия куршум се случи недостатъчно висока, той не се деформира и минава през животното без да направи поражение. Точно такъв случай имах аз. Прострелях с комбинирана пушка глиган два пъти. Първия път с бренеке, втория с 13-грамов куршум с мек връх. Оказа се, че животното е паднало на около километър и половина от мястото на стрелбата. Намери го съседната дружинка на другия ден. Казаха, че било ударено с бренеке, което му счупило прадния ляв крак без да проникне в гръдния кош и една сачма 13/0 минала през него и заминала. В същност това бил куршумът. Оказа се, че тези куршуми излизат през цевта на пушката със скорост малко под 700 м/с. След като им подобрих характеристиките - увеличих им началната скорост на около 770 м/с ефекта беше поразителен. Прострелян глиган в средата на гръдния кош имаше люспа от куршума чак във врата си. При куховърхите куршуми по ниската скорост се компенсира от хидрошок ефектка. Така, че въпрос на избор - няма проблем и по тежки да изполлзваш. Ако към момента нямаш куховърхи, мошеш да махнеш мекия връх и да издълбаеш 2-3мм дупчица във върха на куршума. Не се нарушава точността и хидрошок ефекта е налице. Освен това теглото му намалява и скоростта леко се вдига. По късно ще ти покажа на снимка напречен разрез на български куршум 9,6 г, който става много ефективен след като му припилиш леко върха, но сега нямам снимка

Аз лично си направих напречен разрез на български ловен куршум 9.6гр отпред има кухина ,но като го замерих с микромер се оказа 7.85мм тоест 308win. За тигъра а и другите пушки по руския стандарт трябва да е 7.92мм. Примерих много куршуми по диаметър стават всички руски и селер - белот 11.7гр.

Именно този патрон имах предвид. Тества ли го на групираност??? Ако си го тествал интересува ме какво е показал и ще ти направя коментар.

Именно този патрон имах предвид. Тества ли го на групираност??? Ако си го тествал интересува ме какво е показал и ще ти направя коментар.

Тествах го . Първо както си е и след това му направих отвор 1.3мм.Стрелях от стойка която беше поставена на маса,използвах оптика пилад 4х32 и бързомер кобра. Във втория случай групираноста се измени в лошата страна-10см на 100м. В първия случай 6-8 см на 100м. но както вече писах на тези патрони им замерих куршумите с микромер и се оказа , че курш. е 7.83-7.85мм тоест 308win а бойния и руските са с размер 7.90-7.92мм и селер-белот 11.7гр полуобл. Бойните ги групира 3-5см. на 100м но смятам , че не са за лов .

Edited by lesnik

Пробвал сьм доста патрони и на стрелбището и в реални условия.Моето мнение е,че самата пушка

работи най-добре с определен вид боеприпас.Логично е руското орьжие да работи най-добре с

руски патрони.Аз бях много доволен,що се отнася до групираност,от патроните на Новосибирския

завод,но с тях почти нямам животно,паднало на място.Правих проби с патроните на почти всички

известни производители на патрони с ловен куршум.Не сьм се сьобразявал с цената,но се убедих,че

не най-скьпите са най-добри.С патроните на "Норма"-Аляска за групираност вьобще не може да се

говори."Пьрви партизан" сьщо.В момента стрелям с "Лапуа-Мега" с мек врьх,12 гр.Имат доста добра

група и невероятен поразяващ ефект.Убивал сьм прасе от 15(петнадесет)метра,без куршума да

излезе от другата страна.Извадил сьм куршума от прасето.Невероятно добро проникване и разтваряне.

Колега честито за хубавицата за която изразявам към теб благородна завист.

Значи първо искам да ти дам един съвет: като вземаш патрони различни видове е хубаво да обърнеш внимание на тези дето са с мек връх т.е. дали при вкарване в патронника върха на куршума се премачква някъде или по- точно оловната част. Ако се прамачква трябва да внимаваш много защото освен прамачкване все някъде може да остане олов, а то да ти изиграе лоша шега.

Така общо взето си купи по 8 бр от марка и и вид на патрона спрямо куршума. Значи тези с армейския връх като казват колеги те може да ги ползваш за лов на хушник, а ако си много добър стрелец за подборен отстрел, но трябва да си сигурен, че ще поразиш с точност дадената зона на животното. Българските дето са с кух връх ще ти вършат идиална работа хем няма да има проблем с премачкване на върха, хем стават и за гонка, но за точност незнам трябва да я пробваш.

Та да се върна към тези с мекия връх. Значи ако ти премачква мекия връх, тигъра на куршумите виж каква група ще ти даде, а след това отрежи на същите мекия връх и полирай с финна пила образувания връх. Да може да ти изглежда тъпичак, но пък да подобри точността ( аз има SLR95LHMB и за лов ползвам български изцяло облечени, сръбски с мек тъп връх и селиер на кои съм махнал мекия връх; точно тези селиери когато са с мек връх на 100 метра ми дават група 20 см, а като го махнат 7 см; сръбските с мекия тъп връх 3 см, а армейските също 3 см) След като видиш каква им е групираността вземи и заплюй патрони, които да са с индентични характеристики или образно използваш армейски за хишник и ловни за лов на другото по което ще стреляш.

П.П. Колега за колко взе Тигър-а. Знаеш ли колко струва Тигър-а в калибър .308 унчестър.

Ако нямаш оптика нали знаеш че този буза дето е на приклада трябва да я завъртиш надоло.

Точно поради тази причина с премачкването на оловния врьх сьм се спрял на"Норма-Аляска"и

"Лапуа-Мега",защото техния врьх не стьрчи извьн мантията.Но както казах не сьм доволен от

групираността на "Норма".