Jump to content

Стървилище за хищници

XuMePa
 Share

Recommended Posts

Колеги, никаво посещение на стървилището.... ако може да получа съвети как да заработи, че почвам да се отчайвам нещо...

Стървилището го направих на една изорана и незасята нива. Обградена е с високи треволяци, в единият край на нивата е стървилището. Използвах ПВЦ тръба, забита в земята - пълна със скумриика, пилешки шиики и кожички. Същото е сложено и отвън около тръбата. Идеята ми беше, нещата вътре в тръбата да не може да се докопат лесно и да разнесат приятната миризма.

Направен е и бълвоча от риба в пластмасови шишета пълни с вода.. 2 пъти вече слагам. Половинка вътре в тръбата, половинка отвън.

Реших да използвам скумрия защото личното ми мнение, е че дребната риба - цаца, копърка и т.н. са много солени..

Резулат - нулев. Нулева посещаемост, нулева роваемост около тръбата :D

Някакви идеи къде бъркам ? :p:lol::D

p.s. Стървилището е от около 2 седмици

Според мен нищо не бъркаш, просто в момента сезона е такъв, че гадовете са презадоволени от храна - изобилие от мишки, малки зайчета, мътещи яребици, фазани и т.н. Мисля си, че сега като почне жътвата и почнат да се появяват стърнищата и нашите приятели, ще бъдат по лесни за отстрел. :p Ако зимата поддържаш толкова добре стървилището си, когато хищниците умират от глад, ще умрат и от куршум. :lol:

Според мен нищо не бъркаш, просто в момента сезона е такъв, че гадовете са презадоволени от храна - изобилие от мишки, малки зайчета, мътещи яребици, фазани и т.н. Мисля си, че сега като почне жътвата и почнат да се появяват стърнищата и нашите приятели, ще бъдат по лесни за отстрел. :p Ако зимата поддържаш толкова добре стървилището си, когато хищниците умират от глад, ще умрат и от куршум. :D

Абе поне от любопитство да беше дошла 1 да види за какво става дума

"Резулат - нулев. Нулева посещаемост, нулева роваемост около тръбата"

То вярно, че сега храна в изобилие, но пък стъпчица да няма? От чисто любопитство поне трябваше да се завърти нещо. Според мене мястото е ялово, просто там няма хищници. Като останеш на варда чуваш ли вой. При мен труповете им след 1 седмица изчезват, осатава само разпиляна козина. Даже и лисица изядоха, уж нищо не я яде. Търси място, където има следи, дири след дъжд или в прахта, пътеки в тревата и гъсталаците, изпражнениия и вой вечер. "Моите" до преди 2 седмици се обаждаха между 21 и 21:30 ч.

Здр.

мисля че си допуснал някои грешки , тръбата не трябва да е право на доло а с наклон да може животното да влезе поне с предните лапи .

по голямата грешка обаче е че храниш на около ,никога няма да го пипнат .

ще ти кажа нещо по просто което 100% действа .

взимаш една лопата правиш една копка хвърляш вътре захранката ,аз лично претпочитам пиле, кокошка с перата или консерва кучешка храна след което го покриваш с туфата която си копнал с лопатата.

не го прави в средата на поляната а на 10-15 м от края на гората .

най добре сте работи ако в околноста има дупка ,защото като убиеш една лисица веднага се настанява друга в нейната дупка и така кръговрат . и не се притеснявай тези животни имат добро обоняние

"Резулат - нулев. Нулева посещаемост, нулева роваемост около тръбата"

То вярно, че сега храна в изобилие, но пък стъпчица да няма? От чисто любопитство поне трябваше да се завърти нещо. Според мене мястото е ялово, просто там няма хищници. Като останеш на варда чуваш ли вой. При мен труповете им след 1 седмица изчезват, осатава само разпиляна козина. Даже и лисица изядоха, уж нищо не я яде. Търси място, където има следи, дири след дъжд или в прахта, пътеки в тревата и гъсталаците, изпражнениия и вой вечер. "Моите" до преди 2 седмици се обаждаха между 21 и 21:30 ч.

Подходих към въпроса практично, незнам доколко ефективно... Направих стървилището наблизо до вече изградено чакало......Чакали ако имаме са еденици и според мен минаващи само от там млади.... имаме лисици... Все си мисля, че колко и да е ялово, то би трябвало да надушат нещицата там и то от доста голямо разстояние...

Стървилището е на около 2 км от селото...

Имам закопани 2 ПВЦ тръби от преди 3 години. Нищо не съм убил на тях. В капана хванах една лисица и повече не съм го зареждал. Слагах шишета пълни с елексир - нищо. В яма покрита с телена мрежа сложих 4 толстолобски глави - нищо, само обикаляха наоколо. Слагах и куки с риби глави, пак нищо. Е вярно, че след като ги сложа нямям възможност да ходя редовно. В този район от около 1000 дка годишно само аз стрелям 4-5 чакала и 2-3 лисици, а има още поне 2-ма, които ловуват там. Ето, какво съм записъл в дневника за 31 май "От 19:40 до 21:40 на Махалебката. В 21:15 виха към Язовината, пред Весковото чакало, срещу Скалата и ляво в борчетата. Като си тръгвах и светнах с прожектора имаше животно, което идваше към ореха, може би лисица."

Обадили са се от 4 места, което означава, че са били най-малко 4 чакала.

Извода за мен е, че там, където ходя на варда за хищници нямя нужда от стървилище. Търси си някъкво такова място.

Edited by bat-kiffi

Имам закопани 2 ПВЦ тръби от преди 3 години. Нищо не съм убил на тях. В капана хванах една лисица и повече не съм го зареждал. Слагах шишета пълни с елексир - нищо. В яма покрита с телена мрежа сложих 4 толстолобски глави - нищо, само обикаляха наоколо. Слагах и куки с риби глави, пак нищо. Е вярно, че след като ги сложа нямям възможност да ходя редовно. В този район от около 1000 дка годишно само аз стрелям 4-5 чакала и 2-3 лисици, а има още поне 2-ма, които ловуват там. Ето, какво съм записъл в дневника за 31 май "От 19:40 до 21:40 на Махалебката. В 21:15 виха към Язовината, пред Весковото чакало, срещу Скалата и ляво в борчетата. Като си тръгвах и светнах с прожектора имаше животно, което идваше към ореха, може би лисица."

Обадили са се от 4 места, което означава, че са били най-малко 4 чакала.

Извода за мен е, че там, където ходя на варда за хищници нямя нужда от стървилище. Търси си някъкво такова място.

Тайничко се надявах и 1 лисица да има, да почне да идва на мястото...... Ще боцна камерата там да видя какво става и ще пробвам и на звук..... Ще изчакам още седмица или две....

Тайничко се надявах и 1 лисица да има, да почне да идва на мястото...... Ще боцна камерата там да видя какво става и ще пробвам и на звук..... Ще изчакам още седмица или две....

Продължавай да храниш и посещавай по-рядко мястото. Ще имаш успех не се притеснявай. Но не забравяй, че трябва да ходиш през 5-6 дена там, а не всяка вечер. Сега хищниците са капризни поради факта,че има много храна.

Искам да те попитам, къде ти е чакалото в полето или в някоя гориста месност?

Колега не конкретизира

района на чакалото само северозападен подразбрах :D . Дане би да съм ги поочистил тези гадинки,а ти да си се занимаваш със стървилища.Ха сега наслука и :p на всички колеги уважаващи хищниците.

Здр.

мисля че си допуснал някои грешки , тръбата не трябва да е право на доло а с наклон да може животното да влезе поне с предните лапи .

по голямата грешка обаче е че храниш на около ,никога няма да го пипнат .

ще ти кажа нещо по просто което 100% действа .

взимаш една лопата правиш една копка хвърляш вътре захранката ,аз лично претпочитам пиле, кокошка с перата или консерва кучешка храна след което го покриваш с туфата която си копнал с лопатата.

не го прави в средата на поляната а на 10-15 м от края на гората .

най добре сте работи ако в околноста има дупка ,защото като убиеш една лисица веднага се настанява друга в нейната дупка и така кръговрат . и не се притеснявай тези животни имат добро обоняние

Тръбата е под наклон, нарочно така я оставих - със същата идея като твоята, да вземе отгоре каквото има. Нивата е на толкова - 15-на метра от гора. Ще тествам това със зариването. :p

Продължавай да храниш и посещавай по-рядко мястото. Ще имаш успех не се притеснявай. Но не забравяй, че трябва да ходиш през 5-6 дена там, а не всяка вечер. Сега хищниците са капризни поради факта,че има много храна.

Искам да те попитам, къде ти е чакалото в полето или в някоя гориста месност?

Чакалото е на края на гората.. Разбрали сме се с човека да ходи през 3-4 дена.. аз нямам възможност, че съм софиянче текущо :D

Колега не конкретизира

района на чакалото само северозападен подразбрах :o . Дане би да съм ги поочистил тези гадинки,а ти да си се занимаваш със стървилища.Ха сега наслука и :D на всички колеги уважаващи хищниците.

Е да си утрепал, утрепал - колко да си утрепал :sufra:

Продълажавам значи и ще видим как що сте. Мерси на всички, които са писали..

Чакалото е на края на гората.. Разбрали сме се с човека да ходи през 3-4 дена.. аз нямам възможност, че съм софиянче текущо :p

Ще се наложи да почакаш до зимата приятелю. До тогава подхранвай от време на време. Айде със здраве.

Чакалото е на края на гората.. Разбрали сме се с човека да ходи през 3-4 дена.. аз нямам възможност, че съм софиянче текущо :p

Ще се наложи да почакаш до зимата приятелю. До тогава подхранвай от време на време. Айде със здраве.

Е как бре - ръждяса ми пушката :D

Ние поле нямаме, имаме само гора....

EEEE сега да разбирам ли, че и аз няма смисъл да хвърлям мършата...... то и при нас е само гора, тук там някой 15метрова поляна и трафопоста където минава 10ина метра голо.......Да пробвам ли ,дали ще се завърти нещо?

Вардата не ми е любимия лов, но от време на време се разнообразявам.

Стървилището ми представлява рационализирана „коледна елха”, намираща се в един дол. Мястото е избрано внимателно, защото си ловувам с „водопроводната тръба” и се нуждая от точно определени метеорологичните условия – въздушни течения, осветеност и т.н. Някъде вече бях писал, че обичам да ми е гадно – анатемосал съм нарезното и затова обикалям гората с ветропоказатели в търсене на подходящото. Наплюнчен пръст или копринена кърпичка също вършат работо, но с кърпичката трябва да се внимава много, щото много леви принцове дебнат из гората :):cray: :cray: :lol:

„Коледната елха” пак е дърво с подаръци, но нито е елха, нито коледна. :p Представлява едно огромно дърво – горун, разположено в един дол, на което са закачени две тенекета от сирене, с необходимата примамка. Тенекиите съм прикрепил нависоко към ствола на „Игдрасил”, поставени върху носеща конструкция от винкели – с винтоверт на батерии и рапидки става много лесно и бързо. Проблемите са неизбежни, когато районът е посещаван от „тъмно зелените” – фанатизирани мангали, привърженици на рециклирането, които конфискуват де що има желЕзо, борейки се с глобалното затопляне.

Тенекетата пълня със свинска мас – има специфични агрегатни състояния, които подпомагат „капковото” захранване на хищниците. Въпросното захранване се осъществява с любезното съдействие :) на отвори, които са разположени по вертикалата на тенекето, чак до дъното. Идеята е, когато слънцето огрее тенекиите, през предварително направена пролука в короната на дървото, най- горния слой мас да се втечни и да изтече през най-горния отвор, стичайки се по ствола на дървото и така икономично - ден след ден до „последната дупка на кавала”. Хищниците се приучават, че след като слънцето проникне през пролуката, ще получат дневната си дажба - яко лизане пада.

Намирането на гранясала мас(много мирише) е предимство, но в краен случай, този процес на гранясване може да се стимулира –„Маги - малки тайни”. ;) Тенекиите е хубаво да се вапцат в черно -повече топлина поемат, а в зависимост от мястото на пролуката може да се регулира времето на закуската - това вече е висш пилотаж, до който не стигнах, "тъмно зелените" не прощават :good:

Та, те така... – когато нямам к’во да правя, качвам се на едно дърво, разположено на един от хребетите на въпросния дол и чакам. Е, въздухът малко понасмръдва, но трябва да се правят жертви. Последното важи и за двата вида лисици - двукраката и четирикраката :p Наслука!

Атила, това ловджиите сме били много изобретателен народ!!! Поздравления!

Според мен уважаемият модератор не бърка нищо.. И моето стървилище, направено в ранна пролет, не проработи веднага, а след две-три седмици...ама проработи - имах агнешки кожи и др. глезотии, които бяха здраво разнасяни. Но от началото на месеца /горе-долу/ нещо има непосещаемост, и по-точно незаинтересованост, защото оставям други нишани, които показват , че по пътеките има движение, макар и не толкова интензивно. Пътеките са около стървилището. Стръвта е отново агнешки кожи, но с рибна гарнитура, щото от жегата кожите съхнат светкавично. То и рибата, де....

Между другото не се разбра дали има признаци на обитаване и движение на хищници около въпросното стървилище на Химера /като район от преди направата му/.

Edited by galoff

Имаме вече посещение. Дано да стане редовно. Мисля сега в събота да приложа наученото от колегата - а именно, заряване на плитко на висококалорични пилешки шиики и кожички :)

Тази събота пробвах адската смес, която направих преди 1 месец. /1 кг. прясна цаца в 5 л. вода в пластмасово шише и ..... на слънце/. Отидох на съвсем ново място в Балкана - високо планинско пасище, близо до овчарник.

Взех един буркан от гадостта и малко хляб.

Раздробих хляба в буркана и го изсипах на пътя.

Закотвих се на 130 м. от мястото на една височена и зачаках. В 11.00 ч. излязаха 4 силуета. Нямаше луна и през бинокъл 7х50 се виждаха, но през оптиката 6х42 не виждах нищо.

Ползвах за ориентир по-светлата ивица на пътя. Стори ми се, че един силует щъка ляво дясно по него. Стрелях ...... , чух изквичаване. Стоях до сутринта. Още два пъти ме се стори, че идваха животни, но разстоянието беше голямо, уреда за нощно виждане не стигаше дотам и беше новолуние.

Като просветля, отидох на мястото .... имаше около метър на гъсто капки кръв + малко козина ..... явно куршума го е прокарал. Следите отиваха към папраттта на около 50 м. За съжаление оказа се чакал ..... :)

Е .... бях се наточил за друго !!!

Това го пиша за да отбележа, че резултат може да има и на ново място, без подхранване, при наличие на хищници и яко миришеща рибна стръв !

Успех на всички ентусиасти !!!

здр.

да писах за плитко заравяне на захранка ,защото тези животни са хишници сами си крият храната чрез заравяне и когато надушат нещо вкусно под земята те знаят че е оставено от себеподобен вид, и в момента е спокойно около тази плячка, дори нашите любимци кучетата го правят . ако е разхвърляно на около значи че трябва да се внимава а истинкта казва че собственика на тази плячка е може би наоколо и пази .

Когато си сред природата обикновено се сливаш с нея в гората слушаш в полето се оглеждаш

на слука колеги

адската смес, която колегата е направил преди 1 месец. /1 кг. прясна цаца в 5 л. вода в пластмасово шише ..... на слънце и високо в планината на една поляна :-) е със сигорност най доброта захранка за хишник който обича дренки глогинки и пчели ,но несам сигурен че в българия има много от тези в последно време както сочи статистиката на ловното дружество ,повечето ги направиха на кюфтета а е хубаво да ги има ,или като се целим в тях поне да виждаме в тъмното дали си заслужава "мъжко женско голямо или малко " може да се опъне бодлива тел за преценка изпитан метод от другаря чеушеско .

Коментара е без никакъв упрек ,само с цел на правилен подбор .

а че "големците и баровците си го позволяват а простосмъртните не е без коментар

слука на всеки

post-1551-1245841114_thumb.jpg

Колега Ягд,

Другото нещо.... което очаквах беше вълк или вълци отмъкнали и изяли само преди седмица една овца !

Не знам кой си позволява да стреля по мечки, имам достатъчно срещи с тях, за да ги разпознавам !

А ако някой "баровец" иска мечка, то си има установен ред за разрешително, отстрел, оценка и ... плащане. !!!

Колега Ягд,

Другото нещо.... което очаквах беше вълк или вълци отмъкнали и изяли само преди седмица една овца !

Не знам кой си позволява да стреля по мечки, имам достатъчно срещи с тях, за да ги разпознавам !

А ако някой "баровец" иска мечка, то си има установен ред за разрешително, отстрел, оценка и ... плащане. !!!

Аз слагам същото, е не с цаца, но със скумрия. Съмнявам се ти да си имал идея, да идва нещо по различно от описаното по-горе от теб, достатъчно съм ти чел мненията. :):rolleyes: