Jump to content
ФОРУМ
  • Наслука!
  • Ловен Сезон 2020

Recommended Posts

Айде спри се бре редбуле..... Не те ли е срам!?!?!?... Ти изобщо ходил ли си на курс за подборен отстрел?

Амиии да, наскоро .НО за да не спамим темата нека не задълбаваме и просто се съгласим ,че има хора които въпреки всичко не обичат да спазват правилата за безопасно боравене с оръжие(ЕЙ така щото са много отворени и не вярват ,че може да стане нещо лошо) и има хора които се опитват да ловуват безопасно.

Извинявам се на създателя за спама ,но JPB не харесва хората да имат различно мнение от неговото.

• Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ще се включа и Аз, тъй като имам поглед и върху двете пушчици и то от близо. Аз имам Т3 лайт, брат ми ЧЗ 550, и мой добър приятел има ЧЗ 550. Ловувал съм и с трите карабини (не просто стрелял). Ще зап

Защо не видиш Howa? Затвора върви като масло. С Тиката са на едно ниво, а Howa е 1350 лв! Мисля си, че с отстъпката при купуване с оптика ще е под цената на Тиката. Гумирания приклад на Howa е уникалн

Здравейте колеги,прочетох форума и реших да се включа и аз.От 2007г.имам Тика т3 хънтър калибър 7мм рем.маг.Много съм доволен от оръжието,но и то както всяко нещо си има своите недостатъци.За мен личн

Posted Images

Ловувам с ловна карабина чешки стандарт за лов CZ 550 FS 30-06, CZ неподвижен блок монтаж, MEOPTA MEOSTAR R1 1-4X22 RD и патрони S&B SP 11,7g. Карабината използвам за лов на едър дивеч по билото на планина с предвижване с джип и пеши преходи по деретата и затова съм избрал FS. Отлична къса, прикладиста и маневрена карабина с защитена цев от FS. Двата предпазителя са надеждни като блокират спусъка и отварянето на затвора. Поддържаното оръжие не го хваща корозията. Карабината след покупка трябва да се пипне от оръжейник за спусъка ако е необходимо и монтажа на оптиката. Най-важна за гонка е тренировъчната бърза стрелба на стрелбище по подвижна цел "бягащ глиган". Магазина побира 5 патрона + 1 в цевта и бързото презареждане с надеждния болт не е проблем. Карабината използвам за лов на гонка при различни климатични условия и осветеност в гората и съм доволен от избрания CZ стандарт.

колеги някой може ли да ми каже дали цевите на тези оръжия са хромирани!??????

Не, не са хромирани, както се полага за нарезно оръжие, претендиращо да е нещо повече от милитаристично-конверсионно изпълнение.

Поздрави и наслука!

Ще се включа и Аз, тъй като имам поглед и върху двете пушчици и то от близо. Аз имам Т3 лайт, брат ми ЧЗ 550, и мой добър приятел има ЧЗ 550. Ловувал съм и с трите карабини (не просто стрелял). Ще започна с минусите на тиката:

-малкия отвор, което затруднява бързото вкарване на патрон, ако се наложи

-тиката също ръждясва бързо

-по-малката вместимост на пълнителя

Минуси на ЧЗ-то:

-по-тежка е (осезаемо)

-по-дълга е

-затвора-ръждясва за разлика от на тиката и оксидацията на ръкохватката на затвора се изтрива (и на двете ЧЗ-та е изтрита)

Не разбирам на практика какъв плюс е три точковия предпазител, освен за дивеча защото увеличава хода на препазителя и вероястонста да го оставиш на междинно полужение при бърза стрелба е доста голям (поне на брат ми два пъти му се случва пред мен).

спусъците и на двете пушки се регулират

Щях да забравя механичните мерници (тъй като и на трите пушки не се ползват :pardon: ), на ЧЗ-то са по-добри

В крайна сметка на практика + за ЧЗ-то е щекера(и то на разстояние над 150м ) и по-голямата вместимост на пълнителя

На тиката, че е по-лека и по-къса и работата на затвора

А що се отнася до стрелбата и двете пушки стрелят страхотно

Дано да съм бил полезен и наслука на всички

ЧЗ-550 дори и да поставиш предпазителя на междинно положение спусъкът пак е блокиран.На ЧЗ спусъкът се регулира както от усилие,така и от към ход,а на Тиката се регулира само усилието.

ЧЗ-550 дори и да поставиш предпазителя на междинно положение спусъкът пак е блокиран.На ЧЗ спусъкът се регулира както от усилие,така и от към ход,а на Тиката се регулира само усилието.

Така е, но какъв е смисъла да е блокиран само спусъка без да е заключен затвора. Относно спусъка на Тиката, той просото няма празен ход, затова се регулира само усилието. Сега остава някой да каже, че липсата на празен ход е минус :killmyselve:

Като се замисля предназначението на блокирането само на спусъка е при зареждането и при разреждането на оръжието. Спусъка е заключен затвора се движи свободно, по-голяма безопасност при вкарването на патрон в цевта и ваденето му при приключването на лова, но едва ли някой го ползва с тази цел.

Точно така колега,при блокиран спусък можеш да презаредиш или разредиш оръжието,което е по безопасно.Аз предпочитам по дълбок спусък по време на гонка,защото късият ход например както е на Тиката или щехера на ЧЗ при бърза стрелба е много вероятно да произведеш прибързан неточен изстрел.По време на варда или стрелба по мишени спусък с къс ход е за предпочитане.

Ами то има упътване ама кой го чета нали всички сме големи разбирачи и забравяме как се борави със собственото ни оръжие.Три стъпковия спусък си е хубаво нещо стига да помниш как се ползва (както вече споменаха някои колеги) за да не остават хумористични спомени.

Я ни разкажи за "три стъпковия спусък" , че имам две финландки (Тикка и Сако) и едно ЧЗ (ZKM-452) и нещо не се сещам къде са тези стъпки това чудо невиждано .

Я ни разкажи за "три стъпковия спусък" , че имам две финландки (Тикка и Сако) и едно ЧЗ (ZKM-452) и нещо не се сещам къде са тези стъпки това чудо невиждано .

:lol:

Точно така колега,при блокиран спусък можеш да презаредиш или разредиш оръжието,което е по безопасно.Аз предпочитам по дълбок спусък по време на гонка,защото късият ход например както е на Тиката или щехера на ЧЗ при бърза стрелба е много вероятно да произведеш прибързан неточен изстрел.По време на варда или стрелба по мишени спусък с къс ход е за предпочитане.

За щехера си напълно прав колега, прекалено е прецизен за да се използва за бърза и напрегната стрелба. Що се отнася за спусъка на Тиката, то той иска по-голяма сила да се задейства, в смисъл че спокойно може да си отпуснеш пръста на спусъка без да се притесняваш, че ще се задейства и когато решиш дръпваш малко по-силно и воала - материал за едни по-приятни теми или за една не дотам приятна :)

Като цяло и двете пушки са супер, но ако пак трябва да избирам бих избрал Тикка, но това вече е въпрос на личен избор

П.п. наслука и дано чехкинята продължава да те радва, както мен финландката :bira:

Така е, но какъв е смисъла да е блокиран само спусъка без да е заключен затвора. Относно спусъка на Тиката, той просото няма празен ход, затова се регулира само усилието. Сега остава някой да каже, че липсата на празен ход е минус :killmyselve:

Като се замисля предназначението на блокирането само на спусъка е при зареждането и при разреждането на оръжието. Спусъка е заключен затвора се движи свободно, по-голяма безопасност при вкарването на патрон в цевта и ваденето му при приключването на лова, но едва ли някой го ползва с тази цел.

За който е свикнал да го има, е минус. На Зауера примерно има празен ход, на Блазер и Манлихера няма. Аз лично предпочитам да има, и изстрелът да се произвежда в самото начало на работния ход.

За който е свикнал да го има, е минус. На Зауера примерно има празен ход, на Блазер и Манлихера няма. Аз лично предпочитам да има, и изстрелът да се произвежда в самото начало на работния ход.

И Аз бях свикнал да го има, но към хубавото и удобното човек лесно се нагажда :beach:

• 9 months later...

Днес най-накрая докарах в къщи /купих / сз 550 308 w. Още не съм я прострелял.Има оптика на меопта 3х12х50.Радвам и се.Купих я като четох във форума.Може да ме посъветвате с какви патрони да я прострелям /марка и грамаж / Предният собственик ми каза сръбски 11.7 гр. можело и чешки но зимата пропадали. Гледах и Тика също са много хубави, но са по скъпи и собствениците които ги продават искат да спечелят от сделката.

Днес най-накрая докарах в къщи /купих / сз 550 308 w. Още не съм я прострелял.Има оптика на меопта 3х12х50.Радвам и се.Купих я като четох във форума.Може да ме посъветвате с какви патрони да я прострелям /марка и грамаж / Предният собственик ми каза сръбски 11.7 гр. можело и чешки но зимата пропадали. Гледах и Тика също са много хубави, но са по скъпи и собствениците които ги продават искат да спечелят от сделката.

Имам същата FS. Най- си харесва чешките патрони(S&В), най-добри групи прави с тях.

Това с пропадането не съм го забелязал.По-скоро сръбските са по-евтини, но и те не са лоши.

Е, може и с Норма и Бренеке и т.н, ама разликата в парите е голяма и не си заслужава,

защото резултатът не е много по-различен. Групата с Норма, на 100м. е по-високо към 12см.след прострелка със S&B.

Ползвам ги за по далечни дистанции, ако се наложи, че няма нужда от корекции.

Нали няма да стреляш бенчрест?! Взимай най-евтините, стреляй повечко за тренировка,

това е по-важно и като идеш на лов ги тръшкай...!

Edited by Тони Груев
  • 1 month later...

Колеги, някой може ли да каже как се регулира спусъкът на Тика Т3? Не видях някакво болтче, да не би да трябва да се разглобява?

Колеги, някой може ли да каже как се регулира спусъкът на Тика Т3? Не видях някакво болтче, да не би да трябва да се разглобява?

При Т3 лайт трябва да свалиш приклада.Лесно става,развиват се 2 болта.В упътването към карабината е онагледено ясно.

Edited by lovecbg

При Т3 лайт трябва да свалиш приклада.Лесно става,развиват се 2 болта.В упътването към карабината е онагледено ясно.

Благодаря, вероятно и при хънтъра е така, ще го видя.

Ако си беше взел CZ нямаше да имаш такива въпроси и да сваляш приклада...?! ;)

Щеше да полира затвор сигурно ;)...

Абе човек като се заседи в къщи и почва да се оглежда по оборудването и да му търси кусури...

За какво му е на колегата да пипа спусъка!?!Само той си знае де :dance2:.

Абе човек като се заседи в къщи и почва да се оглежда по оборудването и да му търси кусури...

И да полираш и да не полираш все тая Данчо, тоя затвор си зацепва,

но си има чалъм и като му свикнеш си падат по няколко прасета от сюрията.

Няма пушка без кусури и Тика-та си ги има и CZ-то,

важното е да те кефи пушкалото и да го чувстваш,

като продължение на тялото и духа си...!!!! :)

:dance2: амиии,и аз да се похваля с нова чехкинка в ,308! На стрелбището се представи много добре!Утре ще я пробвам на прасчо,дано! :D

Преди да стана ловец тренирах спортна стрелба /в младежките години/. Който е стрелял с ония спусъци, ще ме разбере...