Jump to content

Снарядяване на патрони с димен барут

Recommended Posts

ретро са ти само патроните....след някви си още 100-тина години ретро ще ти стане и пушката... :beach:

Мммм ,съдниците тук са много строги ,велики рамирес :)

Към горивото за нея добавям и "съставки" ,увеличаващи скоростта...,нещо което съм спестил на аудиторията тук ,че да не ме емнат пак :D

Ама ела да видиш как замлъкват в страхопочитание привечер ,когато се понесат кънтежитите и видят еднометровите пламъци и искри пред дулото :)

Edited by nqkoiotnqkade

Мммм ,съдниците тук са много строги ,велики рамирес :)

Към горивото за нея добавям и "съставки" ,увеличаващи скоростта...,нещо което съм спестил на аудиторията тук ,че да не ме емнат пак :D

Ама ела да видиш как замлъкват в страхопочитание привечер ,когато се понесат кънтежитите и видят еднометровите пламъци и искри пред дулото :)

.умната с добавките...не че нещо....имам познат ...прави хубави приклади....

.умната с добавките...не че нещо....имам познат ...прави хубави приклади....

:D Да не казвам голяма дума,но уж знам какво правя.

Всичко с мярка:) Четвърт грам карабински ,колкото за мирис :)

Твърдо вярвам,че осигурава дотикване на газове.

Руснаците гледам ползват Сунар и то доста повече:)

Edited by nqkoiotnqkade

доскоро имах едни подозрения но...вече нямам съмнения от кого са част от дупките по Луната....не се възгордявай ...твоите са по малките ...големите са дело на пийнали руснаци със СВД....

...и за да отмием срама от спама в това мнение...да метна едни 5 ст. в темата....с ДБ съм правил патрон 2-0 ...5 грама беше ДБ...на един лов добих заек ....коментара на колегата до мен беше ..."ти не го уцели....удуши хайванчето с дим..."...последния успешен експеримент с това древно метателно средство е патрон с пластмасови съчми....за...орки...

Edited by ramires

Хаиде и аз да се присъединя към ретро ловците ползващи черен барут. Освен че ловувам за сърни с револвер 44ти калибър шест заряден, реплика на Ремингтон 1858/само за черен барут/, пълня си патрони 20ти калибър с черен барут също. Ползвам Fiocci 76мм пластмасови гилзи, 4.00гр черен барут, мазна тапа и 28гр съчми-четворка. Ловувам зайци, катерици, и гарги. Голям кеф е, защото гърмежа е като от топ, а и миризмата ми харесва. Единственото нещо което неможах да намеря (поне тук в САЩ) е хартиени гилзи 20ти калибър 70мм. Френската фирма Cheddite поризвежда хартиени гилзи, но ги няма на американския пазар. Обаче черен барут се продава, от производитела Goex. http://www.goexpowder.com/index.html#7 а цената е около $27 за 450гр.

Обаче трябва да призная че 20ти-я калибър не е много удачен за черен барут, тъи като обема на заряда е по-голям, и пълни гилзата доста повече, и като се сложи и тапа, съчмите остават малко, особено ако се ползва концетратор...затова ползвам 3 инача гилзи...става, но мисля че 12ти калибър е по удачен за тази цел.

А с револвера е голям кеф, пука яко, и е доста точен, на равно с модерните полуавтоматични, че и по-добре бие. Заряда е 1.8гр черен барут и оловно валаме.

Edited by uslovec

Хаиде и аз да се присъединя към ретро ловците ползващи черен барут. Освен че ловувам за сърни с револвер 44ти калибър шест заряден, реплика на Ремингтон 1858/само за черен барут/, пълня си патрони 20ти калибър с черен барут също. Ползвам Fiocci 76мм пластмасови гилзи, 4.00гр черен барут, мазна тапа и 28гр съчми-четворка. Ловувам зайци, катерици, и гарги. Голям кеф е, защото гърмежа е като от топ, а и миризмата ми харесва. Единственото нещо което неможах да намеря (поне тук в САЩ) е хартиени гилзи 20ти калибър 70мм. Френската фирма Cheddite поризвежда хартиени гилзи, но ги няма на американския пазар. Обаче черен барут се продава, от производитела Goex. http://www.goexpowder.com/index.html#7 а цената е около $27 за 450гр.

Обаче трябва да призная че 20ти-я калибър не е много удачен за черен барут, тъи като обема на заряда е по-голям, и пълни гилзата доста повече, и като се сложи и тапа, съчмите остават малко, особено ако се ползва концетратор...затова ползвам 3 инача гилзи...става, но мисля че 12ти калибър е по удачен за тази цел.

А с револвера е голям кеф, пука яко, и е доста точен, на равно с модерните полуавтоматични, че и по-добре бие. Заряда е 1.8гр черен барут и оловно валаме.

Колега практически няма никъква разлика във височината на пълнежа с барут в гилзите,независимо дали ползваш 12 ,16 или 20 кал,защото се променя и дозата барут.

Ако ползваш метални гилзи,поради дълбокото им дъно и по големия вътрешен диаметър при 70 мм гилза дори и с тапа 18 мм дълга пак има предостатъчно място за всичко.

Хартиените гилзи са с най малък вътрешен диаметър,отделно имат и чашка вътре. При тях трудно се събира всичко,че и бързо прогарят :)

Edited by nqkoiotnqkade

От къде мога да си купя черен димен барут/ това е пълното наименование/ , може ли някой да ме насочи?? И някаква ориентировъчна цена???

В България, нямам на идея, единственото нещо което се досещам е да пратиш емаил на този български саит: http://www.blackpowder-bg.com/index.php?en_%D0%97%D0%90-%D0%9D%D0%90%D0%A1,27

Тъи като те продават оръжие за черен барут, може да ти помогнат.

Иначе ето ти едно виедо:

Edited by uslovec

• 1 month later...

Публикувам pdf фаил - книжка за безопасно боравене и различни заряди за старинно оръжие с черен барут.

http://www.nalov.com/forum/index.php?app=downloads&module=display&section=download&do=confirm_download&id=582

Самоделни нискобюджетни спортни 24 патрони за тренировка за 16 кал за късичкия ми тек :)

Снарядването е по скоро бинарно,но се използва ДБ за усилване ефекта на капсулата и пълноценното горене на Сокола при занижен товар. Стават мн резки и са чудни за евтино излизаща тренировка.

Използвани са възможно най евтини компоненти и намалена доза от 'златните" сачми по 6 лева килото :)

Ако на някой му се намират стари залежали ,овлажнени или прочие ненужни барут и др компоненти да казва...вместо да изхвърля:)

Както обичам да казвам- Лоша помия няма!

Поради особеностите в снарядването дозите ще си ги премълча..да няма сакатлъци от кой разбрал,кой недоразбрал..

post-40964-0-31998800-1426939430_thumb.jpg

post-40964-0-88056500-1426939470_thumb.jpg

post-40964-0-93991700-1426939511_thumb.jpg

Е много яко, тези гилзи какви кабзи използват, жевело? Много приятно занимание е пълненето на патрони. Обаче незнам дали е много безопасно да се смесват барути. По добре по-силни кабзи от колкото смес.

Е много яко, тези гилзи какви кабзи използват, жевело? Много приятно занимание е пълненето на патрони. Обаче незнам дали е много безопасно да се смесват барути. По добре по-силни кабзи от колкото смес.

Капсите жевело отсъстват от моя арсенал. С други думи свършиха ми за жалост. Затова райберовам капсулните гнезда с бургия 6 мм,пускам фаска с 10 ката и капсулите стават тип уинчестър.Просто в първия пост не качих и тази снимка...

Смесването на бездимен и димен барут действително е опасно,но не винаги стига правилно да подбереш типа барут и навеските. Затова по горе съм се въздържал от коментар по дозите.

Ако се използват силни капсули надвишаващи 20 ст за бройка патроните не биха били нискобюджетни,пък и със силни капси и баба знае.

Друго си е да си го забъркаш в къщи...

Тук в случая обаче смес е силно казано. По скоро се прави подсип ,като се разчита на това след притискане барута да стои кротко подреден на пластове и да не се разбърква :)...получава се по принцип:)

При изстрел не остава и прашинка неизгорял барут в тръбата:)

Капсите,които съм използвал в случая са стари ненадеждни капсули,батута кофти патрида и т.н. Целта е да се получи пълноценен изстрел с наличните ми боклуци. Гъдела си е голям :)

post-40964-0-60868500-1426946967_thumb.jpg

Edited by nqkoiotnqkade

Ясно, разбирам сега. Е поне става....пък и съчмите евентуално ако може да си ги правиш, гледам че тук има теми и за правене на съчми, иначе наистина са скъпи.

Edited by uslovec

Ясно, разбирам сега. Е поне става....пък и съчмите евентуално ако може да си ги правиш, гледам че тук има теми и за правене на съчми, иначе наистина са скъпи.

Пробвал съм,не мога!

Даже човека дето вихри темата със сачмите ми е приятел и на тънкости може да ме научи,но просто не ми се отдава.

Сигурно не е трудно,но....

Явно съм гъзорък :D

Много често се среща по руските форуми сокол и една гилза от флоберка черен барут.Но явно се използва по слаб барут...

Много често се среща по руските форуми сокол и една гилза от флоберка черен барут.Но явно се използва по слаб барут...

На повечето места ( говоря за същите форуми) твърдят,че до 0,4 гр върху капсула за 12 кал е напълно безопасно и то без да се променя друго. Даже Сокола,който по презумция си има лошо горене изгаря по добре.

Аз се поувличам с по големи дози и в по малки калибри. Гледам товара да е по нисък и тапите максимално меки....за да не изхвърчат сачмите заедно с гилзата :D.. Щото и това може да се случи :)

Edited by nqkoiotnqkade

Слагат..,но не се знае какъв черен барут.Ако някой се излъжи да сложи мощен барут най-малкия му проблем ще е гилзата да замине със съчмите.

Слагат..,но не се знае какъв черен барут.Ако някой се излъжи да сложи мощен барут най-малкия му проблем ще е гилзата да замине със съчмите.

Действително е добре човек да знае какво прави и как да го прави,че релоудинга си е като сапьорството:)

Черния барут по мощност си е сходен,ако не еднакъв. Лошо е,ако се вади от разни увеселителни пиратки и ракетки,защото там веществото по състав е различно и нищо общо няма с черния барут.

Всичко това произлиза от факта,че го няма на пазара и всеки си го влачи от където може или сам си го прави

В пиратките и сходните с тях изделия се слага пиротехнически състав който няма нищо общо с черния барут. Най-общо казано пиротехническия състав при запалване се взривява, а не гори и неговото действие е разривно, а не метателно като при барутите. Единствения елемент от пиратките в който има черен барут е фитилът. Черният барут има доста разновидности като състав и едрина. Съотношението на елементите в него, както и едрината може да варира в зависимост от предназначението. Плътността на зареждането също влияе и то значително на действието на барута, при голяма плътност барута си мени характеристиката и горенето мигновено може да премине във взрив/разликата между горене и взрив е в скоростта на процеса, при взрива процесите протичат със скорости от порядъка на хиляди метри в секунда/. Така че колеги, бъдете много внимателни, особено тези от вас които са начинаещи ентусиасти. Предполагам че има колеги които са много навътре в материята, но предпазливостта никога не е излишна в нашето хоби. Поздрави на всички!!

Както каза колегата разликата между горене и детонация е в скоростта на верижната реакция. Това са неща неведнъж обяснявани от колеги напреднали пиротехници и ракетомоделисти в този форум.

Нека се върнем на моите бинарни изделиица.

Има външни признаци по които може да си извадим изводи за нашите самоделни патрони.

В моя случай те са приятни за изстрел с рязък ,но лек откат.

Не се наблюдава издуване по капсулите,което е признак за свръхналягане. Наблюдава се пукване и прогаряне на гилзата,което за тези гилзи си е почти нормално и прекомерно затопляне на цевта в зоната на прехода след изстрел.

Това са признаци,че барута изгаря прекалено рязко и удря силно в посочената зона.

Означава,че колкото и да са ми приятни за стрелба ще се наложи да преразгледам навеските и най вече да намаля още малко товара за да е всичко в норми.

Направих и видео на някой друг изстрел ,но не ми се качва в ютуб,че ми се вижда и мутрата. Ако на някой му е интересно мога даму пратя на вайбър.

И както казва колегата- умната,нищо че не е руса. Който не знае нещо по добре да пита.

Във форума поне аз познавам двама напреднали пиротехници,които няма да откажат да помогнат със съвети .

post-40964-0-97935500-1427291156_thumb.jpg

Edited by nqkoiotnqkade

... Наблюдава се пукване и прогаряне на гилзата,което за тези гилзи си е почти нормално и прекомерно затопляне на цевта в зоната на прехода след изстрел.

Това са признаци,че барута изгаря прекалено рязко и удря силно в посочената зона.

Тези гилзи се пукат с всякакъв барут.

Дали барутът изгаря рязко или напротив, докато мръдне снаряда той гори бавно в камерата? Ако е рязко, няма да има време да нагрее повече от обикновено.

Тези гилзи се пукат с всякакъв барут.

Дали барутът изгаря рязко или напротив, докато мръдне снаряда той гори бавно в камерата? Ако е рязко, няма да има време да нагрее повече от обикновено.

Ти се появи.:) Беше поизчезнал:)

Така де. И моята работа по прилича на старт от скрапа,но пък да драскаме тук за готови патрони от магазина ми е леко банално.

Ще те послушам,както винаги и няма да пипам дозата. Просто ще сменя гилзите с други,че тези верно за мн калпави.

Късата 63 см тръба на този ми тек много харесва резки патрончета.

За калпавите капси ,които ползвам смело подсипвам ДБ. В случая 0,5- 0,52. Пробвал съм и с 0,8 и проблем няма.

Сокола ми е от онзи 2,05 гр за 32 гр сачми. От него сипвам до 1,7 за 16 кал...С другия който е 2,2 гр за 32 гр сачми ми се получават по меки. Него пък го дозирам до 1,9 гр. И те така...чеша си крастата ...:)

Да добавя,че пропуснах: Товара се движи 20-24 грама. По тежък стават мн серт.

Тапите са от мн меко кече. Завалцовката периферна с нормален берт

Edited by nqkoiotnqkade

Цевта се загрява не само от температурата на газовете, загрява и от високото налягане и от триенето на снаряда в цевния канал. Най-високо и най-бързо се вдига налягането в патронника и в прехода между патронника и цевта. Най-ниско е налягането при дулния срез. Така че, нека никой не се заблуждава че ако е рязко и бързо изгарянето на барута ще е по-слабо загряването на цевта. Както писа по-горе колегата, по-добре умната, без значение дали е руса или е с големи цици.

Цевта се загрява не само от температурата на газовете, загрява и от високото налягане и от триенето на снаряда в цевния канал. Най-високо и най-бързо се вдига налягането в патронника и в прехода между патронника и цевта. Най-ниско е налягането при дулния срез. Така че, нека никой не се заблуждава че ако е рязко и бързо изгарянето на барута ще е по-слабо загряването на цевта. Както писа по-горе колегата, по-добре умната, без значение дали е руса или е с големи цици.

Колегата имаше в предвид,че изтегляйки пика по балистичната крива назад в дебелото на патронника( което реално се случва при подсипа с ДБ) изстрела ще е безопасен заради самата дебелина на патронника и загряване вследствие на налягането няма да е повече от обичайното.При прехора ясна работата..

Поне така на мен ми се струва... Така де,дискутираме си