Jump to content

става ли 243кал за лов на диви прасета

Recommended Posts

колеги дайте мнения за калибър 243 и дали става за лов на диви прасета.преди няколко дни си купих карабина blazer r93 с този калибър прострелял съм я с патрони blazer-6,5грама и съм сложил оптика swarovski 2,5-15x56.по принцип я взех за лов на хишници но се интересувам дали може да убия диво прасе на около 100м

Edited by axtopol
колеги дайте мнения за калибър 243 и дали става за лов на диви прасета.преди няколко дни си купих карабина blazer r93 с този калибър прострелял съм я с патрони blazer-6,5грама и съм сложил оптика swarovski 2,5-15x56.по принцип я взех за лов на хишници но се интересувам дали може да убия диво прасе на около 100м

Здравей лколега,

Първо честито и много успехи.243 е слаб калибър за праста.Така както си си взел 243 на Блазер 93 най-подходящо ше е да си взмеш една допълнителна цев и тъй като 243 медиум стават всички цеви от тоя вид или 30-06; 308 win; 9.3х62 все някоя такава цев ще намериш и ще си доволен.Не трябва да сменяш нито магазин нито затвор в тази група.Ще простреляш отново съсъ същаща оптика като внимаваш колко клика на хориъонтал и колко на вертикал променяш,за да можеш после да върнеш когато стреляш с 243.

Успехи

Edited by OLIAVI64

Колега, погледни сравнението в таблицата на линка:

http://www.ada.ru/Guns/ballistic/243Win/compare.htm

При близо 2000 джаула на 100 м. и добро попадение ще свалиш и 200 кг. прасе !

Все пак търси най - тежкия куршум в този калибър !

Честита придобивка, успех и наслука !

ПП. И си стреляй без оптика на груповия !!!

Edited by zkk

Има и по-добри решения за прасета от .243,но при правилно пласиран куршум и най-големия глиган не може да устои.Недостатък при него е лекия куршум който се отклонява от дребни храсталаци и клонки.Използвай за прасета куршуми не по-леки от 6,5 гр. и избягвай срелбата през храсталаците и няма да те подведе.Моя най-далечен истрел по прасе с .243 е от около 170-180 м. по глиган окло 120 кг.,куршума попадна в гръбнака на животното и се стротоли на място.Ако куршума попадне в раменната кост на плешката раните са жестоки,а свински врат поразен от около 30-40 м. е негоде н за консумация.

Това е входяща рана от .243 на прасе с тегло окло 140 кг. улучено от окло 80 м.,след истрела глигана измина точно 16 човешки крачки.

А и да добавя,прасета с тегло около 30-40-50 кг не са никакъв проблем и за дистанции от порядака на 250-300 м.,а улучени от от близко куршума прави невероятни поражения.

Не е перфектният калибър за гонка, но няма прасе което да удържи на добро попадение от .243.

Както казаха колегите ползвай максимално тежки куршуми за калибъра и ще имаш слука.

Моят избор за гонка е 9.3х62 + бързомер.

Успех през новия сезон.

Не е перфектният калибър за гонка, но няма прасе което да удържи на добро попадение от .243.

Както казаха колегите ползвай максимално тежки куршуми за калибъра и ще имаш слука.

Моят избор за гонка е 9.3х62 + бързомер.

Успех през новия сезон.

Ще дублирам данчо . (между другото , си направил най-добрия избор(поне според мен))

Калибъра не е за предпочитане за едър дивеч , но шокович ефект върху животното , заради високата скорост е голям и има случки прасета по 120 , 140 кг да падат на място (не мъртви , но падат ) .

Калибъра е предпочитан от добри стрелци . Аз няма да заложа на него .

Все пак успех . Пушлето е хобаво , оптиката и тая , калибъра се понася , само улучи .

ииии НАСЛУКА

Колега аз ползвам най-силните боеприпаси предлагани на пазара в калибър 243, а имено Hornady 100 GR BTSP LIGHT MAGNUM . На 200 ярда (183 метра) според производителя енергията е 2089 дж. която е напълно достатъчна да повалиш нерез ,колкото и да е голям, при разбира се точно пласиран изстрел.

Защо сега питаш? Това се прави преди да я купиш!

"Имал бол пари ......"

На сериозно решението ти го подсказаха - нова цев.