Jump to content

Recommended Posts

Цилиндър или подобрен цилиндър, защото сачмите на 13/0 (и 12/0; 11/0; 10/0) при преминаване през другите по вид муфи се сплескват, нараняват и губят балистиката си. При това положение групирани са приблизително 1/2 от броя на сачмите за съответния номер. :drinks::clapping:

колежке явно сте с добра подготовка по балистика .

но със съчми се стреля на къси разтояния до 50 - 60 м. за балистика трудно можем да говорим а за гропираност на снопа .

аз лично си правя патроните 13-0. за 16 к. и на разтояние 50м. 8 те съчми влизат в диаметър на снопа около 80см.

наслука ........

• Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Колега най-добрия начин да разбереш с какъв шок да стреляш е да пробваш. Вземаш един картон с размери метър на метър и по средата рисуваш кръг с диаметър 10 сантиметра. Стреляш с патрони с които ще ло

Posted Images

но със съчми се стреля на къси разтояния до 50 - 60 м. за балистика трудно можем да говорим а за гропираност на снопа .

аз лично си правя патроните 13-0. за 16 к. и на разтояние 50м. 8 те съчми влизат в диаметър на снопа около 80см.

наслука ........

Тоя па ??? :freak:

Мойта комбинация за нерези :

Дължина на цевите 750 мм.

Долна цев - бренеке - полушок - стеснение 0,5

Горна цев - 13/0 - пълен шок - стеснение 1,0

Дулни компенсатори и на двете цеви.

И как уцелваш с дплната цев ????? с 13/0

От подобен спор се стигна до проба... и тя е.

Точно измерени 50 м

Разгънат весник

Подпряна пушка

1 - Ламбро 13/0 шок 0,00 4 бр в мишената 2 проби

0,25 4 бр в мишената 2 проби

0,50 3 бр в мишената 2 проби

0,75 1 бр в мишената 4 проби

1.00 0 бр в мишената 4 проби

2 - Ремингтон маг 0,00 7 бр в мишената 1 проби

15 сачми 0,25 7 бр в мишената 1 проби

така пише ако 0,50 4 бр в мишената 2 проби

искате качвам 0,75 2 бр в мишената 2 проби

снимка 1.00 2 бр в мишената 2 проби

3 - Федерал 13/0 0,00 7 бр в мишената 1 проби

с концентратор 0,25 6 бр в мишената 1 проби

0,50 6 бр в мишената 1 проби

0,75 3 бр в мишената 1 проби

1.00 3 бр в мишената 1 проби

Който не вярва да идва и пробва мишента стои. После слагайте шокове 1.00 и пускайте теми за ранени животни.......

Точно измерени 50 м

Разгънат весник

Подпряна пушка

Който не вярва да идва и пробва мишента стои. После слагайте шокове 1.00 и пускайте теми за ранени животни.......

Поради тази причина според мен по- правилният избор през полушока и шока е 11/00.

Това е мое мнение и никой не ангажирам с него.

Пушката ми е с постоянни шокови стеснения.

Edited by exm

наслука ........

Kолега,ако това е вярно и патронаго пьлниш с нормално количество барут ше те изберат за нобелов лауреят в орьжейната ондустрия!!! п.с.нищто лично,но това е невьзможно!!! наслука.

Kолега,ако това е вярно и патронаго пьлниш с нормално количество барут ше те изберат за нобелов лауреят в орьжейната ондустрия!!! п.с.нищто лично,но това е невьзможно!!! наслука.

несам казал нормално количество барут.

нито марката и грамажът ..

аз стрелям с 16к. пушка а тя дава много по концетриран сноп от 12к.

неискам да обеждавам никои .....

за мен е кеф да си правя патроните сам ... :freak:

Поради тази причина според мен по- правилният избор през полушока и шока е 11/00.

Това е мое мнение и никой не ангажирам с него.

Пушката ми е с постоянни шокови стеснения.

За това става въпрос ;) .

за мен е кеф да си правя патроните сам ... ;)

ммм да 16к е много шокова пушка и цевите са по дьлги мисля че повечето са 76см гургулиците падат от небесата и не само те

КОЛЕГИ има ли значение в разсеяноста на снопа на едрите дремки истреляни от шокова цев 1.0 и тези от полушокова 0.5 ;) Защото някой ловци казват.че шоковата цев мачка едрите сачми и така няма добра групираност на снопа. ;) Колеги споделете моля :)

И да ги мачка няма начин , нали в полушока трябва да е бренекето или да ползваш подкалибренни ... иначе аз съм пробвал по добра групираност имат през 0,5

КОЛЕГИ има ли значение в разсеяноста на снопа на едрите дремки истреляни от шокова цев 1.0 и тези от полушокова 0.5 :lol: Защото някой ловци казват.че шоковата цев мачка едрите сачми и така няма добра групираност на снопа. :blush: Колеги споделете моля :rofl:

Разбирасе,че има разлика.Когато сьчмите минават през пьлния шок(1мм)се смачкват една друга и се нарушава тяхната сверичност а от там и тяхната балистика!Полета на смачканата сьчмасе влияе от нейната сверичност(която е нарушена в случая).ПРИМЕР пробвай да тьркулнеш в права линия едно топче и едно зарче,кое ще се движи в права линия и кое не???Едно време дядото на жена ми сам си пьлнеше патроните и сам си правеше сьчмите.Отливаше оловото като дьльг молив,леко го начукваше да го направи по пльтно и до необходимия размер след това го нарязваше на еднакви парчета и ги валяше между два метални диска а след това между две каменни плочи за по дабро обиране на рьбовете,НО тези сьчми никога нямаха нужната сверична форма!!!

Разбирасе,че има разлика.Когато сьчмите минават през пьлния шок(1мм)се смачкват една друга и се нарушава тяхната сверичност а от там и тяхната балистика!Полета на смачканата сьчмасе влияе от нейната сверичност(която е нарушена в случая).ПРИМЕР пробвай да тьркулнеш в права линия едно топче и едно зарче,кое ще се движи в права линия и кое не???Едно време дядото на жена ми сам си пьлнеше патроните и сам си правеше сьчмите.Отливаше оловото като дьльг молив,леко го начукваше да го направи по пльтно и до необходимия размер след това го нарязваше на еднакви парчета и ги валяше между два метални диска а след това между две каменни плочи за по дабро обиране на рьбовете,НО тези сьчми никога нямаха нужната сверична форма!!!
Мачкат се ако са по три в ред ако са две по две въобще не се мачкат. :blush:

Точно измерени 50 м

Разгънат весник

Подпряна пушка

Който не вярва да идва и пробва мишента стои. После слагайте шокове 1.00 и пускайте теми за ранени животни.......колега няма дае зле да направиш проби с winchester 13/0 за мен те са най добрите.Шокова цев 14/0 или подкалибрено бренике а в полушоковата 13/0 с по коравата сплав според мен дел

Колеги, за какви нарушени балистики говорите?! Какво като са леко деформирани съчмите от шока или пък от натиска една в друга? Става въпрос за 30 -40 метра максимум, не за 250 м. Аз на такава дистанция с прашка и камък ще улуча стоящо прасе /пък и не само аз/, вие говорите за балистики...

пп. И с тръба и фунийка ще го улуча.

здравейте колеги 13/0 за мен няма смисъл да ги ползвате 10/0 е по добрия вариянт а от бренекето няма по -добро за прасе но това си е лично мое мнение просто го споделям

Колеги, за какви нарушени балистики говорите?! Какво като са леко деформирани съчмите от шока или пък от натиска една в друга? Става въпрос за 30 -40 метра максимум, не за 250 м. Аз на такава дистанция с прашка и камък ще улуча стоящо прасе /пък и не само аз/, вие говорите за балистики...

пп. И с тръба и фунийка ще го улуча.

Защо не прочетеш какво пита колегата ПАТРОНА в поста си и после си играй на фунийки??!!

Аз 13/0 ги гърмя през 1/4 (0,25) шока, причината е не друга, ами щото съм с автомат и през този шок установих, че най добре ми върви ротвайл екзакта. ;) А съм ги нагъчкал в автомата екзакт, 13/0 Ремингтон, екзакт, 13/0, 13/0. :)

Edited by elfozavar

за мен е кеф да си правя патроните сам ... :drinks:

Колега, понеже съм виждал такъв бой на 16-ка, но не е моя, за да го направя аз, хвани се на един бас с разбирачите тука дето не вярват за снопа, и като им събереш паричките може и да повярват.

Успокойте малко топката. По-добре да прочетете нещо по сериозно от колкото да ползвате цитати от рода оня казал другия рекъл.

А и дори да си направите труда да тествате дадени патрони и да поствате резултати трябва да уточните доста променливи на които никой не обръща внимание. А те са :

1. Точен диаметър на цевния канал /съгласно допуските може да варира +/- 0,2мм при различни марки и модели дори на един и същ производител на дадено оръжие/

2. Точен диаметър на шоковото стесние

3. Брой на съчмите в един ред

4. Точен диаметър на сачмите / 13/0 се произвеждат около 8,65мм но различните държави и производители имат различни стандарти, почват някъде от 8,2 и стигат до почти 9мм

5. Има ли концентратор и какъв тип е изцяло прорязън или частино или пълна тръба

6. Как са подредени съчмите дали са кръсосани редовете или са подредени на стълб една под друга.

7. Имали добавен пълнител за да намали деформацията при началното ускорение.

Има и още няколко но понеже не са чак толкова съществени няма да ги сложа в общия списък макар и да не бива да се пренебрегват. А те са дължина на цевта, дължина на прехода на шоковото стеснени, твърдост на съчмите. Има и още но май да не прекалявам.

Изяснете си какви са разликите между оръжията с които стрелят и като ги докарате еднакви по параметри можете да спорите.

Едно се получава кога са по две в ред примерноили по три е и по четири.

Или една ижовка произведена преди 80 год. с цевен канал по тогавашния стандарт 18,2мм но вкарана в минималния допуск -0,2мм и с пълен шок на цевта. И с една след тази година вече по новия стандарт на 18.5 и с охлабен в плюсовия размер допуск и пак пълен шок. Дали ще се получат еднакви резултати. И добавете и останалите параметри на сглобката на самия патрон.

Оставям ви да си помислите малко повече самостоятелно защото темата е дъвкана безброй пъти и мине се не мине време и се пуска на ново. И почват безсмислените спорове от новоизлюпени спициалисти по балистика, които си нямат елементарни понятия от балистика на гладкоцевния изтрел. Да не говорим че не са и чували израза съгласуваност на съчмения сноп.

Като не си пълните сами патрони поне пробвайте отделни марки че и партиди и установете с кои имата по добра група и карайте с тях. И не мислете че колегата с неговото оръжие ще има същите резултати.

А за не вярващите мога да направя демонстрация че само с начина на снарядяване на един патрон с едни и същи съчми може да се получи от тотално разсейване до идеална група.

Само че демонстрацията няма да е безплатна. :drinks: Е бира не обичам но да друго съм съгласен. само да не са газ и кълчища че не могат да се преглъщат :)

Успокойте малко топката. По-добре да прочетете нещо по сериозно от колкото да ползвате цитати от рода оня казал другия рекъл.

А и дори да си направите труда да тествате дадени патрони и да поствате резултати трябва да уточните доста променливи на които никой не обръща внимание. А те са :

1. Точен диаметър на цевния канал /съгласно допуските може да варира +/- 0,2мм при различни марки и модели дори на един и същ производител на дадено оръжие/

2. Точен диаметър на шоковото стесние

3. Брой на съчмите в един ред

4. Точен диаметър на сачмите / 13/0 се произвеждат около 8,65мм но различните държави и производители имат различни стандарти, почват някъде от 8,2 и стигат до почти 9мм

5. Има ли концентратор и какъв тип е изцяло прорязън или частино или пълна тръба

6. Как са подредени съчмите дали са кръсосани редовете или са подредени на стълб една под друга.

7. Имали добавен пълнител за да намали деформацията при началното ускорение.

Има и още няколко но понеже не са чак толкова съществени няма да ги сложа в общия списък макар и да не бива да се пренебрегват. А те са дължина на цевта, дължина на прехода на шоковото стеснени, твърдост на съчмите. Има и още но май да не прекалявам.

Изяснете си какви са разликите между оръжията с които стрелят и като ги докарате еднакви по параметри можете да спорите.

Едно се получава кога са по две в ред примерноили по три е и по четири.

Или една ижовка произведена преди 80 год. с цевен канал по тогавашния стандарт 18,2мм но вкарана в минималния допуск -0,2мм и с пълен шок на цевта. И с една след тази година вече по новия стандарт на 18.5 и с охлабен в плюсовия размер допуск и пак пълен шок. Дали ще се получат еднакви резултати. И добавете и останалите параметри на сглобката на самия патрон.

Оставям ви да си помислите малко повече самостоятелно защото темата е дъвкана безброй пъти и мине се не мине време и се пуска на ново. И почват безсмислените спорове от новоизлюпени спициалисти по балистика, които си нямат елементарни понятия от балистика на гладкоцевния изтрел. Да не говорим че не са и чували израза съгласуваност на съчмения сноп.

Като не си пълните сами патрони поне пробвайте отделни марки че и партиди и установете с кои имата по добра група и карайте с тях. И не мислете че колегата с неговото оръжие ще има същите резултати.

А за не вярващите мога да направя демонстрация че само с начина на снарядяване на един патрон с едни и същи съчми може да се получи от тотално разсейване до идеална група.

Само че демонстрацията няма да е безплатна. :drinks: Е бира не обичам но да друго съм съгласен. само да не са газ и кълчища че не могат да се преглъщат :)

http://www.internetarmory.com/shotgun_hunting.htm

дървена вратичка 50х50см,разстояние 50 крачки,шок 0,25,патрон Ротвайл Експрес 13/0?Резултата е и 9-те съчми в мишента :diablo::D

Абе колеги дайте малко снимков материал, а защо не и видео, иначе само голи слова и аз вече се чудя на кого да вярвам и на кого не :rolleyes:

А ти как смяташ защо няма мераклии да правим демострацията. Имат куража, но само докато са на клавиатурата и толкова. Е не казвам че няма такива дето не правят опити но на някой от тях им писна да обясняват едно и също по сто пъти и спряха да пишат. А и повечето колеги наблягат на готовата продукция и на никой не му се занимава с релоудинг. Как я мразя тая думичка. А там се набляга на точно тези въпроси.

Edited by lov
Здравейте, колеги! Много ми е любопитно кога 13/0 дават най-добри резултати /групираност/ при стрелба през Цилиндър, Подобрен цилиндър, Полушок или Шок. Смятам че темата ще е полезна като за нас младите ловци така и за по-старата школа притежаващи пушки с фиксирани шокове! Мисля, че има ково да се каже и научи от пробвалите и експементиращи колеги.

Моля темата да не се превръща в мерене на п***и.....

Ако модераторите сметнат за необходимо нека я преместят темата или я затрият!!!

НАСЛУКА!!!

Колега,

ако сте изчели всички постове, то трябва да сте направили следния извод.

- за дива свиня- 0.5 шок - БРЕНЕКЕ

- 1.0 шок - ПОДКАЛИБРЕНО БРЕНЕКЕ

- за хищници - през двата шока, или през цилиндър - от 0 до 6/0

- за пернати - през двата шока, или през цилиндър съответно с концентратори или тапи - от 11 до 2/0.

Ако все пак решите да използвате нули за прасе, то моят съвет е не 13 или 14 нули, а 10/0 с концентратор през полушок.

И още нещо: Малко преди да се поставят 13/0 на поста или на гонката е мисълта- "Дали ще го ударя с бренекето". Когато човек се отърси от тези мисли, никога повече не поставя такива нули за прасе в пушката си. Поздрави.